2017 Milli Tarım Destekleri(2017 yeni devlet destekleri)

2017 Milli Tarım Destekleri

2017 Milli Tarım Destekleri
23 Aralık 2016 tarihinde eklendi.


2017 Milli Tarım Destekleri

Başbakan Binali Yıldırım yapmış olduğu açıklamalarda Milli Tarım projesinin neleri desteklediğini ve ne gibi imkanlar sağladığı hakkında bilgi vermiştir.Bugüne kadar verilen desteklerin türünü değiştirdiklerini artık havza bazlı modele geçildiğinin altını çizmiştir. Çiftçilerin kafasına göre tarım yapmalarının ne kendilerine nede ülkesine istenilen verimi veremediği için “Kafama göre değil Havzama göre üretim” kampanyası başlattığını açıklamıştır. Bu konu ile ilgili bir açıklamada Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’den geldi. Çelik çiftçilerimizin boşa kürek çekmemeleri için bu projenin hayata geçirileceğini belirtmiştir. 2017 Milli Tarım Destekleri sadece çiftçiler için değil hayvancılık yapanlar içinde kolaylıklar ve desteklerden oluşmaktadır. Bu destekler ile ülkemizde daha verimli tarım ve hayvancılığın yapılması planlanarak üreticinin hak ettiği kazançları elde etmesi planlanmaktadır.

2017 Milli Tarım Destekleri kapsamı

Çiftçilerin kullanacağı mazotun yarısının devlet tarafından karşılanmasından devlet arazilerinin ıslah edilmesi şartı ile hayvancılık yapmak isteyenlere kiralanacak kadar geniş ve güzel desteklerin olduğu Milli Tarım Desteklerini 8 başlıkta toplamak mümkündür.

1- Tarımda havza başlı üretim desteklenecek. Ülkemizde bulunan havzaların ürün haritası çıkartılarak hangi havzada hangi ürünün yetiştirilmesi gerektiği belirlenmiştir. Stratejik olan 19 tane ürün belirlendiğini ve bu ürünlerin ekilmesi gerekmektedir. Tarım Bakanlığı tarafından yapılan bu araştırma sayesinde havzalarımızdan daha yüksek verim alacağız.

2- Tarım yapanların en çok şikayet ettiği konuların başında gelen gübre fiyatlarının yüksek oluşudur. Buna ilk olarak yapılan % 18 kdv indirimine ilave indirimler ile % 23 oranında indirim sağlanmıştır. Ayrıca çiftçinin traktöründe kullandığı mazotun yarısı kendisinden yarısı devletten olacak şekilde destek verilecektir.3- 7 milyon hektar arazi 2023’e kadar toplulaştırılacaktır. Toplulaştırma ve sulama işleri Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı altında toplanarak tek bir yerden kontrol edilecektir. Farklı bakanlıklarda bulunan bu işler tek bir çatı altına alınarak arazilerin bölünmesi engellenecektir.

4- 25 ilde mera hayvancılığı yetiştirici bölgeleri oluşturulacaktır. Bu iller toplam mera varlığının %52’sine, büyükbaş hayvan varlığının % 32’sini kapsayacaktır. Damızlık amacı ile ithalat yaparak hayvanlar temin edilecektir. Devlete ait meralarda hayvancılık yapmak isteyenlere araziye ıslah etmeleri şartı ile düşük rakamlara kiralanacaktır.

5- Tarım ve hayvancılık yapanların piyasa şartlarında meydana gelen dalgalanmalar ile piyasa düzeylerinde meydana gelebilecek sıkıntıları minimuma indirmek için Toprak Mahsulleri Ofisi etkin bir şekilde kullanılacaktır.

6- Çiftçiler bir yıl için yapacakları destekleme başvuruları ile yılda iki kez destek alabilecekler. İlk destek Nisan-Mayıs aylarında ikinci destek ise Eylül – Ekim aylarında verilecektir. Bu tarihler dışında destek verilmeyecek.

7- Ulusal Süt Konseyince uzlaşılan fiyatın altına düşülmesi durumunda hemen müdahale edilecektir. Fiyatın düşmesi durumunda Et ve Süt Kurumu devreye girecek fazlalığı alarak süt tozu imal edecektir. Ayrıca süt fiyatlarını kontrol edebilmek için bir merkez kurduklarını belirtmişlerdir.

8- Meydana gelen buzağı ölümlerinin önüne geçilmesi planlanmaktadır. Ülkemizde yılda 400 bin buzağı ölümü meydana gelmektedir. Buda yurt dışından ithal ettiğimiz hayvan sayısına eşittir. Bu ölümleri ortadan kaldırdığımızda hayvan ithal edilmesine gerek kalmayacaktır.

Yukarıda belirttiğimiz bu başlıklar altında gerçekleştirilecek olan 2017 Milli Tarım Destekleri sayesinde daha modern ve verimli tarım ve hayvancılık yaparak çiftçilerimizin ve hayvan yetiştiricilerimizin emeklerinin karşılığını alması planlanmaktadır. Devletimizin bu projeye inancı ve desteği büyük ve kararlı olarak gözükmektedir. Bu uygulama ve desteklere 2017 yılının ilk ayından itibaren başlanacaktır.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git