Büyükanne Toruna Bakma Maaşı Nasıl Alınır? Nereye Başvurulur?


Büyükanne Toruna Bakma Parası Nasıl Alınır?

Büyükanne Toruna Bakma Parası Nasıl Alınır?

Büyükkanne Toruna Bakma Maaşı Projesi İmzalandı!

Protokol imzalandı ve İzmir, İstanbul, Bursa, Tekirdağ, Antalya, Konya, Ankara, Kayseri, Sakarya ve Gaziantep isimli pilot 10 ilimiz için başvurular Geçen yıl Şubat ayı içerisinde başlayarak tamamlandı. Maaşlar PTT tarafından ödenecek.

 Anneanne ve babaanneler Devlet desteği ile Mart ayında torunlarına bakmaya başlayacaklar ve Nisan ayı içerisinde ilk maaşlarını alacaklar. Başvurular Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, SGK Müdürlükleri ve İŞ-KUR Müdürlüklerine yapılacak. 65 yaşından küçük olan ve doktor raporuyla torununa bakabilecek durumda olduğu ispatlanan, 0-3 yaş arasında torunu olan büyükanneler bu şartlar dahilinde Devletten maaş alabilecekler. İşte tüm ayrıntıları ile Toruna bakma maaşı detayları..

büyükanne-torun

TORUNA BAKMA MAAŞI ŞARTLARI KESİNLEŞTİ!

 1. Türk vatandaşı olmak,
 2. Belirlenen illerde ikamet ediyor olmak,
 3. Çocuk ve annenin aynı evde, büyükannenin ise aynı il sınırları içinde ikamet ediyor olması,
 4. Başvuru tarihi itibarıyla bakımı üstlenilecek çocuğun 3 yaşını doldurmamış olması,
 5. Annenin en az 18 yaşında olması,
 6. Annenin özel sektörde, iş sözleşmesine tabi ve sigortalı olarak bir işte fiilen çalışıyor olması ve destek süresi boyunca işten ayrılmaması(sigortalı adına Sosyal Güvenlik Kurumu’na en az 360 tam gün prim ödenmiş olmalıdır.),
 7. Annenin 4857 sayılı İş Kanununda düzenlenen analık hali izin süresini (doğum sonrası 8 hafta) geçirmiş olması ve başvuru tarihinde fiilen çalışıyor olması,
 8. Anne ve babanın ücret gelirinin belirlenecek üst sınırı aşmaması,
 9. Annenin işvereni ile üçüncü dereceye kadar (üçüncü derece dâhil) kan ve kayın hısımlık ilişkisinin bulunmaması,
 10. Karşılıksız desteğin verildiği süre boyunca çocuk bakımı amacıyla ayrıca bir bakıcı istihdam edilmiyor olması,
 11. Büyükannenin çocuk bakımını engelleyecek fiziksel veya ruhsal rahatsızlığının bulunmaması.
 12. Projeye katılımınızın Bakanlıkça uygun görülmesi halinde; yukarıda sayılan tüm şartları taşıdığınıza ilişkin yazılı taahhüt/resmi belge vermeniz istenecektir.
 13. Proje kapsamında yalnızca aşağıdaki illerde ikamet edenler başvuru yapabilecektir:
 14. Sakarya, Konya, Tekirdağ, İstanbul, Bursa, İzmir, Antalya, Ankara, Kayseri, Gaziantep


BAŞVURU

 • Başvurular, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın internet ana sayfasından (www.csgb.gov.tr) erişilebilecek formu doldurmak suretiyle elektronik ortamda yapılacaktır.
 • Elektronik ortamda başvuru yapmayan/yapamayan vatandaşlarımız proje kapsamındaki illerde bulunan il müdürlükleri;
  1. Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü,
  2. Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ve bu kuruluşların hizmet merkezleri aracılığı ile yapılacak.

Bu kapsamda internet üzerinden büyükanne toruna bakım maaşı başvurusu yapılabildiği gibi, yukarıda yazılı kuruluşlara da başvuru yapılabilecektir.

Bakan Müezzinoğlu, toruna bakma maaşına 65 bin adayın başvurduğunu ve başvuru yoğunluğu nedeniyle bugün başvuruların sona ereceğini açıkladı. Her ne kadar ŞUBAT ayı içersinde başvuruların sürdürüleceği bildirilmiş ise de, Sayın Bakanın açıklamasına göre başvuruların çok olması nedeniyle başvuru tarihi uzatılmıştı.

65 bin başvuru içerisinde 19 bin 100 ailenin şartlarının uygun olduğunu açıklayan sayın Bakan, şartları uygun olan büyükannelerin belirli kriterlere göre elemeye tabi tutulacakları ve kaçıncı çocuk olduğu, ailenin maaş durumu ve doğumun normal/sezeryan olma durumuna göre belirleme yapılacağını anlattı. Bugün başvuruların son bulmasını müteakiben önümüzde ki hafta itibariyle değerlendirmelerin başlayacağını ve büyükannelerin  maaş karşılığında işlerine başlayacaklarını ifade etti.

SONUÇLARI AÇIKLANDI

Sonuçlar açıklandı ve projeye dahil 10 ilimizde 6.500 büyükannenin tespit edildiği bildirildi. Maaş ödemeleri PTT tarafından yapılacak.

Proje 10 il haricinde Tüm türkiye’de yeniden uygulanacağı belirtiliyor. Ancak bunun kriteri olarak bu uygulamadan verim alınması esas alınıyor. Yıl sonuna doğru 2018 yılında toruna bakma maaşı uygulamasının devam edip etmeyeceği kesinleşece.SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Etiketler:

Büyükanne Toruna Bakma Parası Nasıl Alınır? Konusuna 10 Yorum Yapıldı
 1. devlet memuru dedi ki:

  benim kayınvaldem56 uaşında çocuk bakıcılığına kabul olurmu

 2. İsim Yazmadım dedi ki:

  İnsanların EVET’ini nasıl getiririm adlı çalışmanın göz boyama kısmında TORUNA BAKMA PARASI adı altında bir çirkinlik yer almakta!!! insan kendi canına para için bakar mı? para için anne babaya giden evlattan ne farkı var , para için evlada giden anne babanın ??? Şartların bazıları da bir o kadar komik!!! Anne babanın gelirine niye bakarsın be adam sen git bakacak olan babaanne ya da anneannenin gelirine bak!

  1. Bahar dede dedi ki:

   Saçmalik! ! Bunlar insanlarin refah seviyesini yukseltecek insanlarin daha huzurlu bir sekilde yasamalarini saglayacak hareketler. Yurtdisinda cocuk 18 ine gelene kadar para yardimi yapiliyor. Bizde bu yardimlar zaten yeter sizden yorumun tamamen sacmalik! !

  2. A dedi ki:

   Bu düzenleme yapılırken referandum gündemde bile değıldi. sınır tanımayanlardan misiniz ?

  3. İsme gerek duymuyorum dedi ki:

   İşte bu kadar aklınız çalışıyor durumu olan var olmayan var o parayı sırf torunları İçin almak isteyen çok insan var siz ne anlarsınız iyilikten ancak siz pire için yorgan yakın size yapılan hizmetler boşa bu kafayla çok da kazanamazsınız zaten …

 3. anneanne cocuk bakiciligi dedi ki:

  universite mezunuyum temizlik yapiyorum

 4. Sekreter dedi ki:

  Lise mezunuyum sekreterlik yaparım

 5. Otomobil dedi ki:

  Evde yapabilecek iste olabilir pecete kenarı kayma işi

  1. Otomobil dedi ki:

   Çok acil yardımcı olursanız çok sevinirim

 6. Otomobil dedi ki:

  Çalışmam gerek

Sayfa başına git