Devlet Bursu Nasıl Alınır? 2018 Şartları Nelerdir? (KYK)


Devlet Bursu Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Devlet Bursu Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Çocuğu okuyan ailelere maddi yardım yapan devlet, lise ve üniversite öğrencilerine de Devlet Bursu adı verilen terim ile KYK parası yatırmaktadır. Kredi ve Hibe kredi şeklinde verilen 2 farklı destek bulunmakta olup, bunlardan biri geri ödemeli iken diğer hibe şeklindedir.

Üniversite öğrencilerinin en büyük sorunlarından biri olan maddi sıkıntılarını aşabilmeleri amacı ile devlet tarafından verilen burslar vardır. Fakat günümüzde çoğunlukla üniversite öğrencilerine holding, vakıf gibi özel şirketlerin sağladığı burslar daha fazladır. Üniversite okuyan ailelerinin maddi durumu olmayan öğrencilere sağlanan burslar ile az da olsa öğrenciler rahat nefes alabilirler. Vakıflar ve özel şirketlerin yanı sıra devlet tarafından verilen geri ödemeli ve geri ödemesiz burslar da vardır.

Yabancı dil öğrenmek veye dil eğitiminizi geliştirmek isterseniz, Devlet destekli dil kurslarına başvuru yapabilir veya size uygun olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Öğrencilere KYK Devlet Bursu Vermektedir!

Devlet bursundan kimler yararlanabilir?

Başbakanlık yani devlet bursu üniversite öğrencileri arasında en çok bilinen ve en çok başvuru yapılan burslardan biridir. Bu devlet bursundan; Lisans öğrencileri, ön lisans öğrencileri (meslek yüksek okulu), açık öğretim öğrencileri (gazi, şehit çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü gibi), iki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına ara vermeden intibakı yapan öğrenciler (intibak ya da hazırlık sınıfında okuyan öğrencilere burs verilmez), yüksek lisans (doktora ve master) öğrencileri (hazırlık sınıfında okuyan öğrencilere burs verilmez), Vakıf üniversitesi öğrencileri, ÖSYM sınav sonucunda sözel, sayısal, yabancı dil ve eşit ağırlık alanında ilk 100’e giren öğrenciler, ülke adına müsabakalara katılan, amatör milli sporcu öğrenciler ve ikinci öğretimde okuyan öğrenciler faydalanabilmektedir.

Nereye başvuru yapılır?

Devlet bursu, Başbakanlık tarafından üniversite öğrencilerine eğitim süreleri boyunca verilen karşılıksız burslardan biridir. Üniversite adaylarına maddi anlamda rahat bir nefes aldıracak bu devlet bursu, özellikle geri ödemesi olmaması sebebi ile oldukça fazla tercih edilen burslardan biridir. Bildiğiniz gibi Başbakanlık bursu, Yurtkur tarafından sadece başarılı öğrencilere öncelik durumuna göre verilen geri ödemesiz ve karşılıksız burstur. Başbakanlık bursu KYK tarafından verilmekte olup burs başvuruları KYK bursu olarak Kredi Yurtlar Kurumu tarafından yapılmaktadır. Gençlik ve spor bakanlığının bünyesinde hizmet veren Kredi Yurtlar Kurumu, her sene öğrencilere başbakanlık bursu olarak bilinen karşılıksız burs ve öğrenim kredisi olanağı ile kalacak yurt imkanları da sunmaktadır. Başbakanlık bursu almak isteyen öğrenciler başvurularını KYK bursu başvuru süreleri içerisinde yapmaları gerekmektedir.

ÖNEMLİ BİLGİ: Kurumu web sayfası üzerinden interaktif olarak alınmaktadır. Öğrencilerin beyanlarının doğruluğu kurum tarafından kamu kurum ve kuruluşlar nezdinde araştırılmaktadır. Beyanlarının doğru olmadığı tespit edilenlerin burs hakkı iptal edilmektedir. Öğrencilerin interaktif müracaatlarını yaparken her alanı dikkatlice incelemeleri konuyu tam olarak kavradıktan sonra ilgili alanları cevaplandırmaları gerekmektedir. Hatalı eksik yada gerçeğe aykırı beyanlarda bulunma burs alımını engellemektedir. Burs fiyatları 425 TL’dir.kyk

Müracaat yaparken beyanlar doğru olmalıdır.

Başbakanlık ve KYK başvuruları için istenen evraklar

1- Öncelik belgesi; Şehit veya gazi çocuğu, %40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler, anne ve babası vefat etmiş olanlar, lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar, lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka lisesinde tamamlayanlar, anne ve babası Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunda çalışanlar ya da kurumdan emekli olanlar, milli  olmuş amatör sporcular, 2014 tarihinde Manisa Soma maden ocağında meydana gelen kaza sebebiyle babası vefat eden öğrenciler.
2- Kayıt, kimlik, yurt ücreti ve depozito ücreti dekontu,
3- 4 adet son altı ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf,
4-%40 ve üzeri engelli ebeveyni olanların,
5- 18 yaşından küçükler için kurum internet sayfasından temin edilen ve doldurulan aile izin onay belgesi,
6-Aynı öğretim döneminde yüksek öğrenime başlayan kardeşe ait öğrenci belgesi, kayıt tarihinden itibaren bir ay içinde ibraz edilecektir.

7- Verilen süre içince ilgili yurt müdürlüklerine kayıt yaptırmayan öğrenciler haklarını kaybedeceklerdir. 

8- Sed yardımı adı verilen destek KYK Bursundan farklıdır. Öğrencilere Sed Yardımı isimli içerikte başvuru şartları ve gerekli evraklar yer almaktadır.

Devlet bursu ayın kaçında bankaya yatar?

Başbakanlık bursunu almaya hak kazanan üniversite öğrencileri bursu, alttan 3’ten fazla dersi olmadığı sürece almaya devam edebilirler. Başbakanlık bursu her ayın 7’sinde hesabınıza yatarak ödeme yapılır. Ancak önceki yazımızda da bahsettiğimiz gibi; Başbakanlık bursu alan bir üniversite öğrencisi, öğrenim kredisi alamaz ve aynı şekilde öğrenim kredisi alan üniversite öğrencileri de Başbakanlık bursu alamazlar. Yani bir öğrenci hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz. Buna ek olarak; Başbakanlık bursu için müracaat aşamasında evraklarında eksiklik ya da yanlış beyan tespit edilen üniversite öğrencilerine de burs verilmemektedir. 

Devlet bursu kimlere verilmez?

Giriş tarihi itibari ile bir öğretim yılı kaybı olan öğrenciler, kurumdan daha önce burs ya da öğrenim kredisi alan öğrenciler, yabancı uyruklu öğrenciler, ek (artık yıl) süre öğrenim gören öğrenciler, polis akademisi ile askeri okul öğrencileri, yüksek lisans öğrencilerinden hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenciler, yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan ya da gelire sahip olan öğrenciler, gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler ve burs yönetmeliği hükümlerine göre burs almaya yeterli bulunmayan öğrenciler, devlet bursu alamazlar.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca çocuğu okuyan ailelere maddi yardım yapıldığı gibi, okuyan öğrencilere de eğitim masrafları için para yardımı yapılmaktadır. Konu hakkında ayrıntılı bilgi almak için öğrencilere para yardımı isimli haberimizi okumalısınız.

Öğrencilere Para Yardımı 821 TL. Veriliyor.

Devlet kurumlarından burs alamayan öğrencilerimiz, KYK haricinde burs veren özel şirket ve finans kurumlarına da başvuru yapabilirler. Maddi durumu iyi olmayan öğrencilerimize her ay para gönderen ve burs veren birçok kuruluş mevcuttur. Sitemizden Öğrenci Bursları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN
Devlet Bursu Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? Konusuna 34 Yorum Yapıldı
 1. Gülcan dedi ki:

  Herşeyde olduğu gibi bu geri dönüşümsüz burslarda da haksızlık adaletsizlik hatta torpil bile var sanırım. Çünkü önümüze çıkan örnekler bana bunları doğruluyor.. Benim hiç bir yan gelirim mal varlığıım olmadığı gibi zar zor üniversitede okuyan çocuklarım geri dönüşümsüz burs çıkmıyor..Ama tanıdığım bir öğretmenin kızına çıkıyor.Basit bir bölümü kazanmış annesinin geliri benimkinin 4 katı , arabası, evi var.Boşandığı eşinden benim maaşımın yarısı kadar nafaka almasına rağmen onlara geri dönüşümsüz çıkabiliyor…Sizin yatırdığınız o parayı aldıkları son model telefon taksidi yaparken bizde bu çocukları nasıl okutalım diye kara kara düşünelim.İnsanın böyle haksızlıklara kahretmemesi elde değil..

  1. burs sahibi dedi ki:

   bende burs alan biri olarak zamanında bursluluk sınavına girdim ve 447 puanla çalışmam sonucunda aldım haksızlık yok okumaya niyeti olan öğrencilere neden devlet hazinesinden para versin kii eğer çocuklarının okumaya niyeti olursa ve başarılı olursa sadece devlet değil bazı zengin şirketler tarafından da burs açılıyor başarılı olması yeterli

   1. Nur dedi ki:

    Nasıl haksızlık yok kardeşim! Düpedüz var işte.

 2. erdoğanceylan dedi ki:

  karşılıksız devlet bursunu fakiremi veriyorsunuz yoksazenginemi herhalde zengine iki taneokuyan kızım var hiç mal varlığım yok bu bursbizim gibilere miveriliyor yoksamalı mülküolanlaramı bencemalı mülkü olanlara veriliyor aksini düşünenler bunları bi incelesinler bunda olsun adaletliolun illaki a damınmı olacakyazıktır

 3. Rukiye Arıkurt dedi ki:

  Başınız sağ olsun.ben yeni okudum durumunuz bu sene nasıl .Tel verebilirmisiniz

 4. gamze dedi ki:

  ben lise öğrencisiym .açık öğretim den son sınıfı okuyorum.hem maddi hemde baskı dan dolayı okulu bırakmak zorunda kalmıştım şimdi zorla da olsa okul hayatına geri döndüm .ygs ye hazırlanıyorum bi taraftan hem maddi sıkıntı hemde desteğim yok. Belediye dershanesine gidecektim ama koyde olduğum için geliş, gidiş ücreti aylık 200tl. genciz çalışabiliriz belki ama araba olmayınca ev koyde olunca zor oluyor . Bir de açık öğretim ücretleri filan oluyor hiçbir şekilde gelirim yok babam çalışmıyor üç kardeşiz en büyüğü de benim ve kız çocuğuym . yani zorluk üzerine zorluk bi burs filan olmaz mı az da olsa ihtiyaçlarıma yetse tamamdır

 5. Beste Tabakçı dedi ki:

  Lise son sınıf öğrencisiyim durmumuz yok . Babam yok annem var sadece. Maddi sıkıntı çekiyoruz biraz ve bursa ihtiyacım var.Yardımcı olabilecek var mıdır ?

1 2
Sayfa başına git