Devlet Destekli Bakıcı Parası Nasıl Alınır? 2017 (Şartlar ve Başvuru)

Devlet Destekli Bakıcı Parası Nasıl Alınır?

Devlet Destekli Bakıcı Parası Nasıl Alınır?
3 Ekim 2016 tarihinde eklendi.

Çalışan annelere devlet destekli bakıcı parası nasıl alınır?

Çalışan annelere destek amaçlı bir kararın alınması annelerin ve anne adaylarının yüzlerini güldürdü, Devlet çalışan annelere destek çıkarak bakıcı parası vermektedir. Bu kararın açıklanması üzerine çalışmak zorunda olan annelerin en büyük sıkıntısı ortadan kaldırılmış oldu. Bu durum bir çok soruyu gündeme getirirken en çok sorulan sorulardan birisi olan konu ise Devlet destekli bakıcı parası nasıl alınır oldu. Biz makalemizde bu başlığı ele alırken aynı zamanda bu karardan kimlerin yararlanabileceği ve hangi şartlarda bu parayı alabilecekleri gerektiğini de açıklayarak kafalarımızda oluşan soru işaretlerini ortadan kaldırmayı hedeflemiş bulunmaktayız.

Kimleri kapsıyor?

Devlet destekli bakıcı parası ve yardımından yararlanmak isteyen annelerimizin doğumdan sonraki Bir kaç ay sonunda çalışmaları gerekecektir. Çalışmak zorunda olan anneler çocuklarını nereye bırakacaklarını bilmezken devlet bir açıklama yaparak çalışan annelerin çocukları için bakıcı parası vereceğini bildirmiştir. Çalışan anneler için çıkartılan bu yasa üzerine SGK başkanı Yadigar Gökalp İlhan şöyle bir açıklamada bulundu Bakıcı yardımından yararlanmak için iki temek kriter bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi 0-24 aylık çocuğu olan annelerin yararlanacağı bir diğeri ise doğumdan sonra annelerin işe dönmeleri gerekli olacaktır. Bu iki unsura uyan bayanların bakıcı parası alması mümkündür. Bu yardımın 900 ile 1000 TL arasında olduğu belirlenmiştir.

Devlet destekli bakıcı parası nasıl alınır?

Devlet destekli bakıcı parası yardımından yararlanmak için öncelikli olarak aşağıdaki şartlara uyum sağlıyor olması gerekmektedir. Bu şartlar ise şu şekilde yer almaktadır.  • Bu destekten yararlanacak olan annenin başvuru esnasında sigortalı olarak çalışıyor olması gerekmektedir.
  • Annenin en fazla en az asgari ücretin brüt tutarının 2 katı kadar bir ücrete tabi olması gerekmektedir.
  • Başvuru anında annenin iki yaşında veya daha küçük yaşta bir çocuğunun bulunuyor olması gerekmektedir.
  • Tutulacak çocuk bakıcısının birinci dereceden akraba olmaması gerekmektedir.
  • Çocuk bakıcısının en az ilkokul mezunu olması gerekmektedir.
  • Annenin proje kapsamında çocuk bakıcısı olarak beyan edilmemiş olması gerekmektedir.
  • Anne ve bakıcı aynı ilde ikamet edecek ve Türk vatandaşı olacak

saymış olduğumuz bu şartlara uyum gösteren annelerin İnternet üzerinden başvuru formunu doldurmaları gerekecektir. Başvuru formunu dolduran anneler bu kapsamdan yararlanabileceklerdir. Başvuru işlemlerini SGK‘nın sitesinden yapabilir ve ön değerlemeye tabi tutulabilirsiniz. Bu proje ilk olarak pilot illerde uygulamaya girecektir. Bu illerde projeye başvuru yoğun olursa ve bu projeden memnun kalınırsa Türkiye genelinde uygulanmaya başlanacaktır. Pilot il olarak şu üç şehir tercih edilmiştir.

Pilot il olarak belirlenen Bursa, İzmir ve Antalya bu üç şehirde  rakam tutmuş olduğu taktirde Genel çaplı bir proje olarak uygulanacaktır. Bu projeden yararlanacak olan annelerin çocukları 0-24 aylık aralığında olduğu gibi çocukları 3 yaşına girene kadar her ay düzenli bir şekilde hesaplarına ödeme yapılacaktır.

Çocuk 3 Yaşına girdiği andan itibaren bu yardım kesilecektir. İkinci bir Çocuk olduğu zaman bu projeden tekrar yararlanma fırsatını yakalayacaksınız.

Büyükannnelere 400 lira Toruna bakma parası

Devlet destekli bakıcı parası nasıl alınır çalışan annelerin bakıcı parası devletten verilecek. Aynı zamanda çalışan anneler için devlet destekleri bitmiyor. 2017 yılında  çalışan annelere destekler kapsamında torununa bakmak isteyen babaanne  ve ananelere de Büyükannelere de torun bakma parası veriliyor.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git