Devlet Destekli Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır? (GÜNCEL PROJE)


Devlet Destekli Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Devlet Destekli Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Isı yalıtımı için devlet desteği

Evlerine ısı yalıtımı yaptırmak isteyen vatandaşlara, 2018 yılında devlet destekli ısı yalıtımı kredisi verileceği söyleniyor. Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek tarafından yapılan açıklamaya göre, ısı yalıtımı yapmak isteyenlere teşvik verilecek ve yaptırmayanlara ise vergi ile cezalandırılacak. Devlet destekli ısı yalıtımı nasıl yapılır? Devlet 2018 yılında enerji tüketimini en aza indirmeyi hedefliyor. Bu sebeple tüm binaların yakıt tüketimine gitmesi için Devlet kesenin ağzını açacak ve ısı yalıtımı kredisi verecek. Hibe ve teşvik şeklinde verilmesi planlanan bu kredi ile yalıtıma ihtiyaç duyan binalar tek tek tespit edilecek ve yalıtım uygulaması yapılacak.

Günümüzde ısı yalıtımı  iç ve dış olmak üzere 2 farklı şekilde yapılmaktadır. Binanın konumuna, güneş ve rüzgar alma durumuna, cephesine (kuzey, doğu, batı) ve diğer dış etkenlere göre yapılmaktadır. Betonarme binalar, ahşap binalar, prefabrikler ve farklı yapıya sahip binaların ısı yalıtım işlemleri birbirinden farklıdır. Bu kapsamda her binanın ısı yalıtım giderleri farklı olmaktadır. Bu sebeple, devlet destekli ısı yalıtımı projesi dahilinde, her bina için yalıtım giderlerinin bilirkişiler tarafından tespit edileceği ve ödemelerin buna göre yapılacağı değerlendiriliyor. Apartmanların bina genelinde ısı yalıtımı yaptırabilmeleri için, kabul etmeyen ev sahipleri olsa da, bina yönetim kurulu kararı ve oy çokluğu ile karar almaları yeterlidir.  Kat Mülkiyeti Kanunu gereğince tüm sakinler kararlara uymaya mecburdur.ısı-yalıtımı-devlet-desteği

Devlet destekli ısı yalıtımı yaptırmak mümkün …

Isı yalıtımı ve mantolama kredisi veren bankalar

Devlet destekli ısı yalıtımı nasıl yapılır? öğrenmek isteyenlere evine kendi imkanları ile yalıtım yapmak isteyenler veya apartman genelinde site yönetim kurulu kararı ile mantolama yaptırmak isteyenlere Şekerbank, Akbank, İşbankası, TEB, Garanti bankası gibi birçok banka şubesi ihtiyaç kredisi vermektedir. 4 yıla kadar vadelendirilebilen krediler ve devlet teşvikleri ile %50 enerji tasarrufu sağlanması amaçlanıyor. Enerji tasarrufu kredisi diye de adlandırılan krediler sayesinde, sizde doğalgaz veya katı yakıt giderlerinizi yarıya düşürebilir, devletin bu konuda verdiği teşviklerden faydalanabilirsiniz.

Mantolamaya devlet teşviği

2018 yılında binalar  için alınması gerekli olan Enerji Kimlik Belgesi ne sahip binaların doğalgaz maliyetlerini düşürmek amacıyla konutlar, binalar, yalıtım durumuna göre A,B,C,D,E,F,G şeklinde enerji sınıflarına ayrılacaktır. Sınıflara ayrılacak ve A,B,C sınıfına giren devlete, doğaya ve çevreye katkı sağlayan binaların enerji birim fiyatları düşük tutulacak.

Mantolamaya devlet teşviği kapsamında binalarına konutlarına mantolama uygulaması yapanlardan vergi ve harç alınmayacak. Önümüzdeki yıllarda Devlet destekli ısı yalıtımı nasıl yapılır? sorularının cevapları daha da netleşecek çünkü Çevre ve Şehircilik Bakanlığının düşük faizli yalıtım kredilerinin Bakanlık katkısı ile teşvik edileceği de söz konusudur.SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git