Devlet destekli kreş ve anaokulu (ÜCRETSİZ EĞİTİM KAYITLARI)

Devlet destekli kreş ve anaokulu

Devlet destekli kreş ve anaokulu
17 Eylül 2016 tarihinde eklendi.


Devlet destekli kreş ve anaokulu

Devlet 4+4 eğitim uygulaması ve ilk okula başlama yaşında ki düzenleme ile anaokulu ve kreşe başlama yaşında kafa karışıklığına sebep olurken, bazı aileler devlet destekli kreş ve ana okulu yöneldi. Özel kreşlerin aylık ücretlerinin yüksek olması özellikle dar gelirli ailelerin çocuklarını devlet ana okullarına yönlendiriyor.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Devlet Anaokul ve Kreşleri

Bazı illerimiz de özel kreş ve ana okullarından ziyade Devlet tarafından kurulmuş Ana okulları ve kreşler bulunmaktadır. Bu kreşlerin özel kreşlere göre farklılığı aylık aidatı olmaması ve herkesin kayıt yaptırabilmesidir. Türkiye’ de ki kreş ve ana okullarının tümünde Milli Eğitim bakanlığınca hazırlanan eğitim ve öğretim programı uygulanmaktadır. Özellerin tek farkı, daha az öğrenci olması ve velilerin destekleri ile eğitim için daha fazla materyale sahip olunabilmesidir.

Okul öncesi eğitimde 180 saatten az olmayan bir ders programı uygulanır. Şuan itibariyle Tüm ilköğretim okullarında ilk okullarında çocuk sayıları yeterli olup olmamasına bakılarak ana okulu ve kreş açılmaktadır. Bazı illerde Belediye Başkanlıkları destekli olarak, kreşler açılır ve bu özel kreşlerde aylık ortalama 100-200 Tl. veli katkısı ile eğitim ve öğretim imkanı sağlanmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığının Okul Öncesi Eğitime dair yönetmeliğini buradan inceleyebilirsiniz.Devlet destekli kreş ve anaokulu yardımı

Özel kreşlere çocuklarınızı yazdırmak istiyorsanız ve kreş ücretini ödemek için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına eğitim için kreş yardımı talebinde bulunabilirsiniz. Çocuğunuz Devlet destekli anaokuluna veya kreşe kayıt ettirmek isterseniz, ilk yapmanız gereken İl veya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünü ziyaret ederek, yaşadığınız şehirde ki özel ve Devlet imkanlı kreş ve Ana okullarını tespit etmenizdir. Eğitim için ödeyecek paranız yok ise bile, devlet imkanlarından faydalanarak çocuğunuzu ücretsiz olarak Devlet okullarına gönderebilirsiniz.

Anaokulu devlet teşvikleri

Devlet teşvikleri ile anaokulu açmak isteyenler Devlet Arsa Tahsisi, Faiz Desteği, SGK Desteği,Vergi İndirimleri  KDV Muafiyeti, Gümrük Vergisi Muafiyeti gibi avantajlardan yararlanabilirler. Devlet  teşvikleri ile anaokulu açmak isteyenler için oluşturulan  anaokulu projesi için devlet arsa tahsis etmektedir. Arsa tahsis avatanjı ile arsanın yıllık vergilerini ödeyerek bu alana bina inşaa edip 49 yıllığına da kiralayabilirsiniz.

Maddi desteğe ihtiyaç duyan öğrencilerimiz Devlet bursu başvuru yapabilirler!

 Faiz desteği olarak sunulan diğer avantaj ise; açılacak olan anaokulu için yapılacak olan toplam yatırım miktarının yüzde 70 ine kadar kredi kullanma ve bu tutarın faizinin %5 lik kısmı devlet tarafından size iade edilmesi avantajıdır. Açılacak olan anaokulu için SGK desteği avantajı ise anaokulunda çalışan personel sayısına bağlı olarak asgari ücret tutarının işveren katkı payı bölgeye bağlı olarak 6 yıl ile 10 yıl arası sürelerde devlet tarafından karşılanma avantajıdır.

Vergi indirimi avantajı ise açılan anaokulunun yıllık toplam gelirinin toplam yatırım miktarının %30’luk kısmı tamamlanana kadar yaklaşık yüzde 80’ine kadar indirim uygulamasıdır. Yine makine ve ekipman desteği olarak sunulan avantaj ise anaokulu açarken projede hazırlanan makine ve teçhizat listeleri için alınan malzemelerin KDV’lerinden muaf olup %18’lik geçerli kısmını ödememe yani KDV muafiyetidir.Devlet destekli kreş ve anaokulu Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Gülay çelikdönmez dedi ki:

    Ispartada devlet imkanli kres yada anaokulu varmı ne milli eğitim sitesinde nede ısparta daki kas yada okullarda böyle bi destekten bahsediliyor. Şartları neler sadece milli eğitime giderek mi ogreniliyor

Sayfa başına git