Devlet Destekli Rüzgar Gülü Nasıl Kurulur? (Türbin Enerji Santrali Teşvikleri)

Devlet Destekli Rüzgar Gülü Nasıl Kurulur?

Devlet Destekli Rüzgar Gülü Nasıl Kurulur?
9 Aralık 2016 tarihinde eklendi.

Rüzgar gülü kurulumu için devlet desteği nasıl alınır?

Rüzgarın önemli bir üretim kaynağı olması nedeniyle devlet tarafından da lisanssız olarak elektrik enerjisi üretimlerini rüzgar gülü santrali açılarak yapılmasına izin verilmiştir. Yenilenebilir enerji kaynaklarından olan rüzgar gülü santrali önemli bir yatırım alanıdır. Hatta rüzgardan elde edilen fazla enerjilerin de şebekelere satılmasına devlet tarafından özel izin verilmiştir. Enerji kanununda yapılan düzenlemeler küçük ve orta ölçekli işletmelerin de lisans almadan, şirket kurmadan 1 mW’ a kadar elektrik üretmesine olanak tanımaktadır. Devletimiz dışa enerji yönünden bağımlı olmamak için çıkardığı kanunlar ile rüzgar gülü ile enerji üretmek isteyenlere lisanssız rüzgar gülü kurmaları için devlet desteğinde bulunmaktadır. Hal böyle olunca rüzgar gülü santrali açarak elektrik üretip kendi elektriğini üretmek ve fazlasını şebekelere satarak yatırım yapmak isteyenlere devlet teşvikleri ile kolaylıklar sağlanmakta ve yatırım yapacakların sayısı her geçen gün artmaktadır.

Rüzgar gülü santrali devlet desteği nasıl alınır?

Lisanssız rüzgar pazarı olarak devlet teşviği ile rüzgar gülü aracılığıyla enerji üretenlere destek veren kuruluşlarda mevcuttur. Türkiye’de teşvikler 10 yıl ile sınırlandırılmaktadır özellikle de 2 yıl geri ödemesiz dönemli olarak verilmektedir. Kurulacak olan türbinin bölgesine, büyüklüğüne göre sabit veya değişken, üretim yerine göre, teşvik yılına göre ve zamana göre değişmektedir. Bankaların türbin fiyatlarının % 25 ine kadar peşin ödeme almaları nedeniyle orta boy türbin için gerekli tüm masraflar için yaklaşık 100 bin dolar kaynak ayırmaları gereklidir.

Devlet destekli rüzgar gülü nasıl kurulur? Türbin için yapılacak maliyetler kısaca; arazi alım, başvuru ücretleri, türbin için en uygun alanın belirlenmesi için ölçüm verilerinin alınması ve arazi düzenlemesi için ve türbin dışı masrafları karşılamak için bankalardan bu türde oluşturulmuş kredi türlerinden yararlanarak finansman ihtiyacı karşılanması mümkündür.

Rüzgar gülü santrali ve lisanssız rüzgar enerjisi üretimine geçilmesi için öncelikle yer seçimini yaparak arazinin belirlenmesi  gereklidir.  Bundan sonra belirlenen arazide enerji üretiminde en önemli unsur olan rüzgar ölçümlerinin yapılması gereklidir. Projenin hayata geçirilmesinden önce yapılması zorunlu olan fizibilite raporunun hazırlanması ve lisans başvurusunun yapılması gereklidir. Lisanssız enerji üretimine geçmek için gerekli onay ve izinlerin alınması ile ilgili projenin yapım aşamasına geçilmesine başlanabilir.

Hidroelektrik santralı (HES), Rüzgar enerjisi santralı( RES) gibi yenilenebilir enerji kredilesi veren bankalardan kredi alarak devlet desteğiyle rüzgar gülü kurabilirsiniz.Bu bankalardan ilk olarak Halkbankasının FKA yenilenebilir enerji kredisinin özelliklerini anlatacak olursak;

Halkbankası Rüzgar gülü kredisi

Halkbankası ile FKA Fransız Kalkınma ajansı işbirliği ile verilen FKA Yenilebilir enerji kredisi tüm enerji projelerinin finansmanında yardımcı olmak için düzenlenen ve verilen kredi türüdür. Yenilenebilir enerji kapsamında Rüzgar enerjisi santrali açmak isteyen firmalar en fazla 500 kişilik personel sayısına sahip olması şartıyla 5.000.000 EUR olarak verilmektedir. 10 yıl vade imkanları ile kullandırılan kredi 3 yıl geri ödemesiz dönemli olarak yatırım kredisi şeklinde verilmektedir. Halkbankası FKA rüzgar gülü kredisini görmek için tıklayınız.Akbank enerji kredisi

Akbank tarafından lisanssız rüzgar enerjisi üreticilerine Enerji Kredileri başlığı altında kredi sağlanmaktadır.

Akbank  bu kapsamda yenilenebilir endüstriyel enerji verimliliği , yapı ve binaların termal rehabilitasyonu ile jeotermal, güneş gibi hidroelektrik santralleri, rüzgar enerjisi santralleri ve jeotermal enerji santralleri de proje finansmanlarında yenilenebilir enerji yatırımları için uzun vadeli finansman imkanı sağlıyor.

Denizbank Enerji verimliliği kredileri

Enerji Verimliliği Kredileri  adı altında teşvik sağlamakta olan Denizbank Yenilenebilir enerji yatırımları için 5.000.000 EUR’ya en kısa iki en fazla 5 yıllık  finansman desteği sağlamaktadır. Görmek için tıklayınız.

Garanti bankası kendi elektriğini üreten kobi destek projesi

Lisanssız elektrik üretimini desteklemek maksadıyla Garanti bankasıda kendi elektriğini üreten kobi destek projesi adı ile bir teşvik  kredisi ile 2 yıla varan geri ödemesiz dönem fırsatı sunmaktadır. Yenilenebilir enerji kredisi detaylarını görmek için tıklayınız.

TEB AFD enerji kredisi

Lisanssız rüzgar enerjisi üretimi için rüzgar gülü santrali yatırımı yapacak olanlar için AFD Enerji Kredisi adı altında finansman desteğini en az 3 yıl vadeli olarak sağlamaktadır. TEB AFD enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji kredisi detaylarını görmek için lütfen tıklayın.

Türkiye finans lisanssız yenilenebilir enerji paketi

Türkiye Finans ‘ta rüzgar gülü türbin kurmak ve elektrik üretmek isteyenlere teşvik maksadıyla Lisanssız Yenilenebilir Enerji Paketi ile finansman desteği sağlamaktadır.

Vakıfbankası da lisanssız enerji üretimi için rüzgar gülü santrali açmak ve elektrik üretmek isteyenlere yenilenebilir enerji kredileri vererek tüm yatırımcıları desteklemektedir.

Yapı Kredi Bankası’da lisanssız enerji üretimi için rüzgar gülü santrali açmak ve elektrik üretmek isteyen yatırımcılara Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansmanı Programı adı altında destek sunmaktadır.

Devlet destekli rüzgar gülü nasıl kurulur? isimli içeriğimiz de rüzgar türbini kurmak isteyenlere tavsiyelerde bulunduk.  Kısaca bankaların yatırımcılar için sağlamış oldukları en fazla 10 yıl vade en az 2 yıl vadeli ve geri ödemesi dönem imkanlarıyla sağladıkları finansman destekleri ile rüzgar türbinleri kurarak yatırım yapabilirsiniz.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git