Devlet Gözlük İçin Ne Kadar Para Ödüyor? (Hakkınızı Sorgulayın)


Devlet Gözlük İçin Ne Kadar Para Ödüyor?

Devlet Gözlük İçin Ne Kadar Para Ödüyor?

Sigortalılar Devlet desteği ile gözlük alma hakkına sahipler. Ancak birçok hasta, bu hakkında nasıl kullanılacağını bilmiyor. Şimdi sizlere, çerçevelerin, optik camların kaç yılda bir yenileceğini, gözlük hakkınız olup olmadığını nasıl öğreneceğinizi, Devlet gözlük için ne kadar ödüyor? sorularınızın yanıtlarını 2018 yılında gözlük süresi sorgulama işleminin nasıl yapılacağını anlatacağız.

Devlet destekli gözlük nasıl alınır?

Devlet desteği ile gözlük ve çerçeve alabilmek için, kişinin yeterli prim ödemesi yaparak, muayene olabilecek kadar çalışmış olması gerekiyor. Daha sonra Devlet Hastanelerinin Göz Polikliniklerinden randevu alarak, gözünüzde ki rahatsızlığı tespit ettiriyorsunuz. Bu rahatsızlık sonucunda eğer doktor tarafından gözlük yazılırsa, bu gözlüğü almak için Sosyal Güvenlik Kurumunun yapmış olduğu Devlet Destekli gözlük ödemesinden faydalanabilirsiniz.

Sigortadan gözlük alan hastalar için, ödemeler 3 yılda bir yapılmaktadır. Yani 2018 yılında SGK’dan gözlük alan, optikte iken sigortanın raporu ve reçetesi ile ödemeden faydalanan, gözlüğünü veya çerçevesini devlet desteği ile alan şahıslar, 2021 yılında tekrar başvuruda bulunabilirler. Eğer bu süre içerisinde gözlük kullanan hastalar, kısa süre içeriside göz bozukluk oranında 0,5 civarında bir değişiklik olması durumunda diyoptri oranında ki bu farklılık nedeniyle 3 sene beklemeye gerek kalmaksızın tekrar Devlet Destekli Gözlük alabiliyorlar. Eğer hastanın gözünde ki bu oran 0,5′ den daha düşük ise, bu kez gözlüğün ve çerçevenin bedeli tamamen hastanın kendisi karşılıyor.

Sosyal Sigortalar Kurumu E-Devlet uygulaması ile, gözlük ödemesi yapılan kişilerin kaydını yapıyor ve yeni gözlük sorgulamasının ne zaman yapılacağını internet üzerinde sorgulamalarına müsaade ediyor. Sosyal Sigortalar kurumu Ne zaman Gözlük Camı Değiştirebilirim isimli uygulamasını kısa mesaj servisine de uyarlamış. Hatta e-devlet sitesinde bir görsel ile kullanıcılara bu konuda bilgi veriliyor.

sgk-gozluk-sorgulama

KISA MESAJ İLE GÖZLÜK SORGULAMA

Yukarıda ki mesajda görüldüğü üzere, gözlüğünü yenilemek isteyen hastalar, 5502 nolu numaraya CAM TC AİLE SIRA NO yazarak kısa mesaj gönderiyorlar ve bu sorgulamanın sonunda aşağıda ki görselde görüldüğü üzere, kullanıcının hangi tarihte yeniden gözlük alabileceği bildiriliyor.

devlet-destekli-gozluk-sorgulama-sonucu

GÖZLÜK SORGULAMA SONUCU

Yandaki görselde görüldüğü üzere, hastaların aldıkları cam bedelleri uzak sol ve sağ, yakın sol ve sağ olmak üzere 4 bölüme ayrılıyor. Hastalar gözlük camlarını yenilerken, bu bedel hastaların hesaplarına 4 farklı kategoride yatırılıyor. Eğer sadece sağ camın değişmesi gerekiyorsa sadece sağ cam bedeli yazılıyor.Eğer sizinde E-Devlet şifreniz var ise, gözlük camı sorgulama sayfasında e-imza veya mobil şifreniz ile bağlanarak online sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Devlet destekli gözlük camı kaç para ödeniyor?

Bu bedel, kişinin sigorta primi, çalışılmışlık süresi, doktorun yazacağı rapora göre değişmektedir. 2018 yılında maksimum ödenecek bedel 100 TL. civarında bir bedeldir. Sevgili okuyucular. Göz doktorundan çıktından sonra devlet payının ödemenizden düşürülmesi için sekreterden rapor alıyorsunuz. Bu raporu hastane tabipliğinde onaylattıktan sonra reçeteniz ile optiğe başvurmanız gerekiyor. Optiğe vardığınızda, reçeteniz kısa bir inceleme sürecinden geçirilecek ve size ne kadarlık bir gözlük istediğiniz söylenecek. Çünkü asıl para eden şey camlar değil çerçevedir. Gözlükçüler aslen çerçeve satarak para kazanırlar.

Gözlükçü size kaç paralık çerçeve istediğinizi soracak ve eğer düşük bedelde çerçeve almak istediğinizi söylerseniz, devletin ödediği rakamla gözlüğünüzü yenileyebilir veya sıfır km. gözlük alabilirsiniz.

Ancak büyük ihtimal Devlet destekli gözlük hakkı bedeli size yetmeyecek, güzel bir çerçeveye sahip olmak isteyeceksiniz. Bu kapsamda gözlükçünün size sunduğu cicili, bicili birbirinden güzel çerçeveyi sırayla test ederek, beğeninize karar vermelisiniz. Bu karar sonucunda optik sahibi, size gözlüğün bedelinin ne kadarını devlet karşıladığını söyleyecektir. Örnek vermek gerekirse 300 liralık bir gözlük beğenmeniz durumunda 85 lirasını devlet ödüyor ise, 215 lirasını sizin ödemeniz gerekecektir. Devlet destekli gözlük hakkı sayesinde sadece 50 lirasını devlet öderse, yapacak bir şey yok. Geri kalan parayı sizin ödemeniz gerekiyor.

gözlük-desteği

Devlet destekli gözlük hakkı ile güneş gözlüğü alınır mı?

Optikler sizlerden aldığı faturalar ile Devletin yapacağı ödemeyi her ayın belirli günlerinde sosyal sigortalar kurumuna başvurarak, belirli dönemlerde teslim almaktadır. Özel optik firmaları, bu bedeli ister standart gözlük ve cam, isterse güneş gözlüğü olarak kullanabilmektedir. Optik sahibinin bir cebinden çıkartarak diğer cebine koyduğu uygulama dahilinde, Devlet destekli güneş gözlüğü almak çok basittir.

Eğer rapor yazdırmış iseniz, gözlükçü beğendiğiniz güneş gözlüğü için numaralı gözlük faturası kesecek ve devlet ödemesinden fazlasını sizden alarak, kaliteli bir güneş gözlüğüne kavuşmanızı sağlayacaktır. Ancak görüldüğü gibi bu durum yasal olmamakla beraber, herhangi bir denetleme mekanizmasını da bulunmamaktadır. Devlet gözlük için ne kadar ödüyor? sorularının cevabını vermeye çalıştık. Sizde devlet destekli gözlüklerinizi almak için önce göz doktorunuza muayene olunuz.SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN
Devlet Gözlük İçin Ne Kadar Para Ödüyor? Konusuna 9 Yorum Yapıldı
 1. Nur dedi ki:

  Şimdi bu ssk olayının bize ne yararı var ? 21 yaşındayım, takdir edersiniz ki okuyorum,insan içine çıkıyorum ve bana “devlet imkanı” adı altında 80 yaşındaki teyzelerin kullandığı incecik gözlüğü gösteriyorlar. Azıcık güzel olsun kaliteli olsun deyince en az 261 tl ödeme çıkıyor. Devletmiş sskmış hikaye

 2. Suat dedi ki:

  12 yıldır ssklı çalışanım doktor gözlük verdi almaya gittim ben şok benden aylık kesilen SSK ücretini bir hesap etsem acaba 12 yıllık ücrete kaç gözlük eder. Devlet 30₺ çerçeve 10₺ cam parası ödüyor dedi optikci arkadaş.
  Yazıklar olsun dedim başka bir şey demedim. Allah için hak mı arkadaşlar 12 yıl da bir gözlük al 40₺ ödeme yapsın devlet neyse seçim öncesi bir ders oldu bana

 3. burcu dedi ki:

  açıklamadan geçemeyeceğim: devlet cama ve çerçeveye farklı ücretler öder, çerçeve için 3 yılda bir37,5 tl, cam içinde her 0,50 derece numara değişiminde ortalama 10tl ödeme yapar, bu fiyatlarda alabileceğiniz gözlükleri beğenmez iseniz farkını vererek daha iyi cam ve çerçeve modelleri size sunulur, bu fırsatçılık değil kaliteli hizmet anlayışıdır,

 4. Abdullah kıyak dedi ki:

  Devlet bana haktanımış ama gözlükcü bizden en ucuz çerçeve ye para aldı ben söylediğim de devlet artık karşılamıyor diyor bunu nasıl telafi edecek çözüm nasıl olacak

 5. Burak dedi ki:

  Devlet destekli gözlük aldığımızda bizden eksilme oluypr mu maaştan kesinti vs.

 6. Brrplt dedi ki:

  Acaba derecemiz değişirken gözlüğüde değiştirebiliyomuyuz

 7. Yaşar Can dedi ki:

  Devletin uygun gördüğü cam ve çerçeve kalitesi ancak sana bu kadar verebilirim ve hatta sana bu bile çok zihniyetiyle verdiği için çabuk deformasyon olan bozulan
  Pek işe yaramayan (ışığı kırmayan ….) kalitesizliğinde gözlük. Gözlüklüçer de bunu fırsat bilip size daha kaliteli gözlüğü pahalıya satıyor.

 8. optisyen dedi ki:

  anlatımınızı dikkatle okudum.eksik bilgiler var.iki adet gözlük basına verilen ücreti tek gözlüğe veriliyormuş gibi bilgi hatası var v.s. saygılar

 9. Hasan dedi ki:

  Anlatım tarzını değiştir bence. Akıcı değil.

Sayfa başına git