Mantar Yetiştirenlere Devlet Desteği 2018 (İstiridye Kültür Mantarı)


Mantar Yetiştirenlere Devlet Desteği 2018 (İstiridye Kültür Mantarı)

Mantar Yetiştirenlere Devlet Desteği 2018 (İstiridye Kültür Mantarı)

Mantar yetiştiriciliği için Devlet teşvikleri

Küçük sermayeler ile kendi işini kurmak isteyen girişimcilerin yapabileceği bir iş olan mantar yetiştiriciliği için Devlet teşvikleri ile mantar yetiştiriciliği kısa sürede ürün alınmasından dolayı kısa sürede para kazandıran meslekler arısına girmiştir. Mantar yetiştiriciliği yapmak isteyen vatandaşlarımızın bu konu hakkında fazla bir bilgisi yoksa bu işe başlamadan önce bu konu hakkında ciddi bir araştırma yapmalı civarında bu işi yapan birileri var ise onlar ile iletişime geçerek işin nasıl yapıldığı ve risklerinin nelen olduğunu öğrenmesi gerekmektedir.

Aynı zamanda sadece üretimini öğrenmesi yeterli olmayacaktır üretmiş olacağı ürünü nasıl paketleyeceğinden nasıl pazarlayacağına kadar her şeyini planlaması gerekmektedir. Unutmamak gerekir ki ürünü almak kadar ürünü nerede ve nasıl satacağınız bir o kadar önemlidir. Bu tür eğitim ve hesaplamaları yaptıktan sonra bu işi nerede ve ne büyüklükte yapacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Bu işin gerekli yöntemlerini öğrendiğinizde nasıl bir yere ihtiyaç duyduğunuzu bileceksiniz ve ona göre bir yer ayarlamanız gerekmektedir. Mantar yetiştiriciliğinde ürün alabilmeniz için mantarın yetişmesine uygun nem ve kompostların iyi ayarlanması gerekmektedir. Bunlar hakkında gerekli eğitimi mantar yetiştiricilerine yönelik ürünler satan firmaların yetkilileri ile iletişime geçerek bilgi almanız mümkündür. Mantar yetiştiriciliğine başlamadan önce hangi tür mantarı yetiştirmek istediğinize iyi karar vermeniz gerekmektedir. Bulunduğunuz bölgede hangi tür mantarın daha çok talep edildiğini belirlemeniz pazarlama konusunda size yardımcı olacaktır.

Hangi tür mantarı yetiştirmelisiniz?

Mantar yetiştiriciliği yapmak isteyen girişimcilerin bu konuya çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Bildiğiniz üzere kültür mantarı, istiridye mantarı ve trüf mantarı mantar yetiştiricilerinin en çok rağbet gösterdiği mantar türleridir.

2018 yılında tarımsal yatırımlar haricinde, hayvan kredisi çekmek isteyen kişilere de Ziraat Bankası tarafından en uygun şartlarda kredi desteği sağlanmaktadır. Bununla birlikte Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği 2018 Yılı Destekleri bu yıl başlayacaktır.

Sizde bunlardan bir tanesini seçerken bulunduğunuz bölgede hangi tür mantar yetiştiricilerinin olduğunu ve pazar olarak hangisinin daha rahat satıldığını iyi belirlemeniz gerekmektedir. Kültür mantarı ülkemizin her yerinde rahatlıkla satılabildiğinden en çok tercih edilen mantar olarak dikkat çekmektedir. Fakat son yıllarda istiridye mantarına olan ilgiden de bahsetmemiz gerekmektedir. Fiyatı kültür mantarından daha yüksek olduğundan üreticisine de getirisi fazla olmakta ve çok sayıda üretici bu tür mantarı üretmeye başlamıştır. Trüf mantarı ise yüksek fiyatı ile dikkat çekmektedir. Fakat piyasada diğer mantarlar kadar bulunmamakla birlikte fazla talep görmemektedir.

mantar-yetistiriciliği

Mantar yetiştiriciliği teşvikleri nasıl alınır?

Mantar yetiştiriciliği yapmak isteyen bir girişimci 100 metre karelik bir alanda bu işi çok rahatlıkla yapabilmektedir. Mantar yetiştiriciliği etrafını rahatsız edecek kadar koktuğundan mümkün olduğu kadar yerleşim alanlarından uzakta yapılması uygun görülmektedir.Devlet teşvikleri ile mantar yetiştiriciliği; Üretim alanında gerekli olan nemi sağlamak için gerekli ekipmanlar, mantar yetiştirme rafları, kompostlar ve diğer malzemeler için ortalama 50 bin liraya ihtiyacınız olacaktır. 2014 yılında gıda tarım ve hayvancılık bakanlığının kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı kapsamında mantar yetiştiriciliği desteklenme kapsamına alınarak hibe desteği verilmeye başlanmıştır. Mantar yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin bu hibeden yararlanmaları için bulundukları bölgedeki gıda tarım hayvancılık müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekmektedir.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2018 yılında mantar üretimi için 30 bin lira geri ödemesiz hibe desteği sağladı. Çiftçilerin istiridye ve kültür mantarı yetiştirmelerine izin verilirken, Resmi Gazete’de kültür mantarı üretimi ne atıfta bulunuldu. Şartlar ise şöyleydi;

100 metre kare alanda, senede 15 veya 20 ton kompost ile 3 katlı ranza sistemi veya diğer sistemlerin uygulandığı bir sistem kurulması ve bu sistemin içinde Vantilatör, Aspiratör, Sırt pompası, Higrometre, Termometre gibi malzemelerin alınması ve beyaz şapkalı kültür ve istiridye mantarının yetiştirilmesi desteklendi.

mantar hibesi

2018’de mantar üretimi için verilen hibenin şartı

Ayrıca bakanlık tarafından uygun görülen ve hibe desteği alan yatırımcılara Ziraat bankası aldıkları hibe miktarının 3 katına kadar tarımsal kredisi vermektedir. Bu kredi ile isteyenler alet, makine ve ekipman malzemelerini alabilecekleri gibi isteyenler ise eleman giderleri için de kullanabilirler. Bu krediyi isteyenlere düşük faiz oranı uygulayan banka bir yıldan dört yıla kadar vade imkanı sunmaktadır.

Mantar Sertifikanızı Alın

Devletten hibe alabilmek için girişimcilik sertifikasına sahip olmanız lazım. Konu hakkında İş-kur üzerinden yada ticaret odasından bilgi alabilirsiniz. Girişimcilik tarihleri belli aralıklarda oluyor ve mantar için halk eğitim 12 kişilik bir sınıfa ihtiyaç duyuyor. 12 kişi sizinle aynı eğitimi almak isterse kurs açılıyor. Eğitim veriliyor eğitim saati 190 ile 200 arasıdır. Girişim sertifikanızı aldıktan ve mantar içinde eğitim sertifikanız da tamamlanınca tarım kredi kooperatifi yardımcı oluyor. Bu aşamaları halledin yeterli sonra ne yapmanız gerektiğini zamanla size aşılıyorlar.

Mantar üretimi için bodrum kata onay verilmiyor

Bu tür yerler merdiven altı görülüyor ve devlette bazı kişiler müdahale edebilir. Bu yüzden bir seranız olmalı  ve Bakanlık onaylı olmalıdır. Hibe için de tarım üzerinden fazla bir hibe oranı çıkıyor. Bayanlar bu konuda biraz daha önde ve teşvik üzerinden bir çok banka 1 ile 4 yıl vade yaptığı belirtiliyor. Bir araştırmamda bu böyle olmasa bile sizi uygun olan bir ödeme sistemi illaki vardır. Buna da hiç canınızı sıkmayın 🙂 Tabi kişisel bir yorum isterseniz yapamazsın diyenlere de aldırış etmeyin. Böyle söyleyenlerin kendileri ispatlanmadığı için insanlara müdahale etmekten başka bir işe yaramazlar. Bazı blog yazarları da girişimciler için birçok olumsuz abartılı yazı yazmışlar hiç korkmayın ticarette her zaman iniş çıkış olur illaki. Denemekte fayda var 🙂 umarım konu özetim yardımcı olmuştur herkese bol kazançlar. (Derya-alanya teşekkürler)

Mantar yetiştiriciliği ile ilgili bilgi almak için videoyu izleyebilirsiniz.SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN
Mantar Yetiştirenlere Devlet Desteği 2018 (İstiridye Kültür Mantarı) Konusuna 129 Yorum Yapıldı
 1. Özcan Yuvauç dedi ki:

  Derya hanım ben engelli emekliyim istanbuldan Antalya’ya gelip bir istiridye Mantar üretim teri almayı düşünüyorum tesis bina altında hibe alabilirmiyim balarabilirmiyim bana yardımcı olup güzel fikirlerinizi bekliyorum

 2. ahmet aktaş dedi ki:

  bu sitenin amacı bizlere destek olmak mı..her türlü detay ı öğrenmek istiyorum bununla ilgili bilimsel yazılar var mı..birde en önemlisi bu mantarlar yurtdışına da gönderilebilir mi?bu konuda fiat satış vs vs bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim..

 3. Caner dedi ki:

  Antalya merkezinde bu mantar yetişmiyor mu? Merkezde yapan var mı?

 4. Derya ALANYA dedi ki:

  Ayrica iskur ve Genccift adresinden takip edebilirsiniz..

  Iyi gunler..

 5. Derya ALANYA dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar buradaki yorumlari okudum ve ona gore yorum yapiyorum oncelikle nikolas arkadasim bodrum kat tarim bakanligi tarafindan desteklenmiyor sehir merkezinden biraz uzak olması gerektigini dusunuyorum kokusu rahatsiz edici oldugu soyleniyor 1 hafta once tarim bakanligi destek vermek icin sitesinde duyurdu basvurumu internet uzerinden yaptim on onayı aldim fakat devamini getiremedim erteledim sizler ertelemeyin.. simdi hibe icin ticaret odasina yahut is kura gitmeniz gerekiyor oncelikle size sertifikanizi almaniz icin 2 gunluk bir egitim veriyorlar cok zor degil merak etmeyin egitim sonrasi bir dosya hazırlıyorsunuz projeniz oluyor bu dosya ve ticaret odasina bunu takdim ediyorsunuz projeniz onaylaninca size ulasiyorlar ve gereken neyse sizi yonlendirip isinizi kolaylastiriyorlar

 6. Muharrem dedi ki:

  Esimle mantar yetistiriciligi egitimi alip.3 katli dukkanimiz var oarayi bu amacla degerle degerlendirmek istiyoruz.bu konuda yardimci olursaniz sevinirim.bizi de grubunuza eklerseniz sevinirim.sakaryadayiz bu arada

 7. Kezban eskicioglu dedi ki:

  Merhaba ankarada oturmaktayım mantar ilgimi cok çekiyor yetiştirme kürsü nerde varsa bana yardimci olurmusunuz lütfen tl yazarsanız benide eklerseniz sevinirim lutfen

 8. Mehmet üçel dedi ki:

  Beni de ekleyin

  1. Abdullah dedi ki:

   Beni de gruba ekler misiniz? İstanbul ve Bolu’da Mantar yetiştireceğim. Teşekkürler

 9. Özkan dedi ki:

  Beni de gruba ekle misiniz

 10. Mehmet dedi ki:

  Benide ekleyin guruba arkadaşlar ısparta

 11. mehmet dedi ki:

  benide gruba ekleyin
  kültür mantarı ilgimi çekiyor
  Gaziantepten.

 12. Rojda dedi ki:

  Benide gruba ekleyebilir misiniz

 13. Murat dedi ki:

  Derya hanım ben de Manavgat’ta ikamet etmekteyim ve öğrenciyim 50 m2 kadar bir depom var bu işi girmek istiyorum az olsun kazanç öz olsun benim olsun 🙂 sizinle iletişime geçmek istiyorum mümkünse

 14. MURAT dedi ki:

  Tarım ve köy işleri bakanlığı ne zaman kredi verece 2018

 15. lokman dedi ki:

  Beni de ekleyin lütfen…

1 3 4 5
Sayfa başına git