Mantar Yetiştirenlere Devlet Desteği (İstiridye ve Kültür Mantarı)

Mantar Yetiştirenlere Devlet Desteği Verilecek

Mantar Yetiştirenlere Devlet Desteği Verilecek
8 Aralık 2016 tarihinde eklendi.

Mantar yetiştiriciliği için Devlet teşvikleri

Küçük sermayeler ile kendi işini kurmak isteyen girişimcilerin yapabileceği bir iş olan mantar yetiştiriciliği için Devlet teşvikleri ile mantar yetiştiriciliği kısa sürede ürün alınmasından dolayı kısa sürede para kazandıran meslekler arısına girmiştir. Mantar yetiştiriciliği yapmak isteyen vatandaşlarımızın bu konu hakkında fazla bir bilgisi yoksa bu işe başlamadan önce bu konu hakkında ciddi bir araştırma yapmalı civarında bu işi yapan birileri var ise onlar ile iletişime geçerek işin nasıl yapıldığı ve risklerinin nelen olduğunu öğrenmesi gerekmektedir.

Aynı zamanda sadece üretimini öğrenmesi yeterli olmayacaktır üretmiş olacağı ürünü nasıl paketleyeceğinden nasıl pazarlayacağına kadar her şeyini planlaması gerekmektedir. Unutmamak gerekir ki ürünü almak kadar ürünü nerede ve nasıl satacağınız bir o kadar önemlidir. Bu tür eğitim ve hesaplamaları yaptıktan sonra bu işi nerede ve ne büyüklükte yapacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Bu işin gerekli yöntemlerini öğrendiğinizde nasıl bir yere ihtiyaç duyduğunuzu bileceksiniz ve ona göre bir yer ayarlamanız gerekmektedir. Mantar yetiştiriciliğinde ürün alabilmeniz için mantarın yetişmesine uygun nem ve kompostların iyi ayarlanması gerekmektedir. Bunlar hakkında gerekli eğitimi mantar yetiştiricilerine yönelik ürünler satan firmaların yetkilileri ile iletişime geçerek bilgi almanız mümkündür. Mantar yetiştiriciliğine başlamadan önce hangi tür mantarı yetiştirmek istediğinize iyi karar vermeniz gerekmektedir. Bulunduğunuz bölgede hangi tür mantarın daha çok talep edildiğini belirlemeniz pazarlama konusunda size yardımcı olacaktır.

Hangi tür mantarı yetiştirmelisiniz?

Mantar yetiştiriciliği yapmak isteyen girişimcilerin bu konuya çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Bildiğiniz üzere kültür mantarı, istiridye mantarı ve trüf mantarı mantar yetiştiricilerinin en çok rağbet gösterdiği mantar türleridir.

Sizde bunlardan bir tanesini seçerken bulunduğunuz bölgede hangi tür mantar yetiştiricilerinin olduğunu ve pazar olarak hangisinin daha rahat satıldığını iyi belirlemeniz gerekmektedir. Kültür mantarı ülkemizin her yerinde rahatlıkla satılabildiğinden en çok tercih edilen mantar olarak dikkat çekmektedir. Fakat son yıllarda istiridye mantarına olan ilgiden de bahsetmemiz gerekmektedir. Fiyatı kültür mantarından daha yüksek olduğundan üreticisine de getirisi fazla olmakta ve çok sayıda üretici bu tür mantarı üretmeye başlamıştır. Trüf mantarı ise yüksek fiyatı ile dikkat çekmektedir. Fakat piyasada diğer mantarlar kadar bulunmamakla birlikte fazla talep görmemektedir.Mantar yetiştiriciliği teşvikleri nasıl alınır?

Mantar yetiştiriciliği yapmak isteyen bir girişimci 100 metre karelik bir alanda bu işi çok rahatlıkla yapabilmektedir. Mantar yetiştiriciliği etrafını rahatsız edecek kadar koktuğundan mümkün olduğu kadar yerleşim alanlarından uzakta yapılması uygun görülmektedir.

Devlet teşvikleri ile mantar yetiştiriciliği; Üretim alanında gerekli olan nemi sağlamak için gerekli ekipmanlar, mantar yetiştirme rafları, kompostlar ve diğer malzemeler için ortalama 50 bin liraya ihtiyacınız olacaktır. 2014 yılında gıda tarım ve hayvancılık bakanlığının kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı kapsamında mantar yetiştiriciliği desteklenme kapsamına alınarak hibe desteği verilmeye başlanmıştır. Mantar yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin bu hibeden yararlanmaları için bulundukları bölgedeki gıda tarım hayvancılık müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekmektedir.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2017 yılında mantar üretimi için 30 bin lira geri ödemesiz hibe desteği sağladı. Çiftçilerin istiridye ve kültür mantarı yetiştirmelerine izin verilirken, Resmi Gazete’de kültür mantarı üretimi ne atıfta bulunuldu. Şartlar ise şöyleydi;

100 metre kare alanda, senede 15 veya 20 ton kompost ile 3 katlı ranza sistemi veya diğer sistemlerin uygulandığı bir sistem kurulması ve bu sistemin içinde Vantilatör, Aspiratör, Sırt pompası, Higrometre, Termometre gibi malzemelerin alınması ve beyaz şapkalı kültür ve istiridye mantarının yetiştirilmesi desteklendi.

mantar hibesi

2017’de mantar üretimi için verilen hibenin şartı

Ayrıca bakanlık tarafından uygun görülen ve hibe desteği alan yatırımcılara Ziraat bankası aldıkları hibe miktarının 3 katına kadar tarımsal kredisi vermektedir. Bu kredi ile isteyenler alet, makine ve ekipman malzemelerini alabilecekleri gibi isteyenler ise eleman giderleri için de kullanabilirler. Bu krediyi isteyenlere düşük faiz oranı uygulayan banka bir yıldan dört yıla kadar vade imkanı sunmaktadır.Mantar Yetiştirenlere Devlet Desteği Verilecek Konusuna 66 Yorum Yapıldı
 1. ramazan dedi ki:

  merhaba kültür mantarı ustasıyım deneyimliyim yurt dısı yurt ici farketmez

 2. Aysen dedi ki:

  Selam arkadaşlar , ben yeni bir mantar ureticisiyim diyebilirim ,kursuma gittim, sertifikami aldım, steril odamı hazırladım, ısı ve nem ayarları ile ilgili zaman zaman Sıkıntılar ciksada hazırım , kompost bekliyorum ,ay sonu gelecek inşallah başlayacağız Allahın izniyle , tabii sadece deneme için yaptığımdan çok az olacak. Bu konuda devlet kredisi varsa yararlanıp daha profesyonelce piyasaya girmek istiyorum.Devlet kredisi var deniyor ama kosgep gibi önce hepsini harca sonra paranı al deniyorsa ben uzunca bir zaman amatör kalacağım demektir.Aramızda kredi alan varsa nasıl aldığını anlatabilirmi , bir gurup varsa beni de eklermisiniz lütfen.

  1. Gökhan dedi ki:

   Merhaba,
   KOSGEP şuanda mantar için destek sağlamıyor. Bildiğim kadar ile dönem dönem sağlıyor. Bende İstanbul’da bir tesis kurmayı düşünüyorum. Takip ediyorum bundan dolayı aslında. Bildiğim kadar ile Ziraat Bankası düşük faiz ile kredi sağlıyor. Ama şartları nelerdir bakmak lazım.

 3. yusuf dedi ki:

  Devlet mantar için destek verse nasıl bir destekleme proğramının olmasını istersiniz.
  kime hangi şartları taşıyan kişiye nasıl bir destek verecek bunun için görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

 4. çağatay ünsal dedi ki:

  konyada kültür mantar üretim fabrikam var benide gruba eklerseniz karşılıklı bilgi paylaşımı sağlarız.

  1. Hakan dedi ki:

   bana bu numaradan ulaşırmısınız

  2. hüseyin yaban dedi ki:

   merhaba konyada bende üretim yapmak istiyorum fakat nasıl ve nereden başlayacağımı bilmiyorum özel bir şirkette çalışıyorum ziraat yüksek mühendisiyim yardımcı olabilirmisiniz

  3. yusuf dedi ki:

   çağatay bey konya’da fabrikanız nerede ismi nedir?

 5. Şerife dedi ki:

  Ali bey merhaba
  Ben de mantar yetiştiriciliği yapmak istiyorum bu konuda yazdıklarımızı rica ederim. Bu ışte hiç deneyeyimim yok vesile hale ilgili bilgi almak istiyorum.
  Şimdiden teşekkürler kolay gelsin

 6. Mushroom dedi ki:

  Öncelikle herkes çok güzel düşünüyor fakat;
  1-bulunduğunuz ortamın nem ve sıcaklık koşulları elverişli mi?
  2-pazarınız hazır mı?
  3-devlet desteği ile büyük işler yapmak istiyrsunuz fakat bu işler hobi paketi ile mantar yetiştirmeye benzemez.
  4-verimlilik çok önemli! Eğer prtamın sterilizasyonunu yapamıyorsanız verim yerlerde olur.
  5-kompost ve misel üretimi yapmayı biliyorsanız elde edeceğiniz kazanç yükselir.
  6-bu işte çok para var diye planllama yapmadan bir anlık heves ile bu işe girmek hezeyan getirir.
  7-eğer illa ki yaparım problem değil araştırırım derseniz de ilk birkaç hasattan verim alamasanızda üzülmeyin kusurları sorunları bu şekilde bulup çözeceksiniz.

  Araştırmacı ve çözümcü bir kişilikseniz yapın bu işi ama para para diye gözünüz dönüyorsa olacaklar ilk olarak sizin canınızı sıkacak sonrada bırakmanızı sağlayacak emin olun. İyi günler

  1. Ali kemal dedi ki:

   Gerçekten çok doğru söylemişsiniz.ben 8 yıllık mantar üreticisiyim ve tesislerim var. Mushtoom un dediklerini kesinlikle dikkate alın derim arkadaşlar.

 7. Mantar yetiştiriciliği dedi ki:

  beni de bu numaradan gruba dahil ederseniz sevinirim

1 2 3
Sayfa başına git