Geliri Olmayanlar için Devlet Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Geliri olmayana devlet yardımı nasıl alınır?

Geliri olmayana devlet yardımı nasıl alınır?

Maddi desteğe ihtiyaç duyanlar Geliri olmayana devlet yardımı nasıl alınır? Devlet yardım ve desteklerini kaleme aldık. Hükümet hazırladığı yeni ekonomi eylem planında işsizlere geliri olmayan vatandaşlara yönelik desteklerde bulunacak. İşsizlere yönelik yeni ekonomik destekler verilecek.

Devlet geliri olmayana açık iş imkanı sağlıyor. Hiçbir geliri olmayana açık işlerde öncelik verilecek. Sosyal yardım almayanlara açık iş imkanı artırılıyor. Yeni eylem planına göre emekliye sıfır faizli kredi sunulmakta, işsize kolay ve uzun maaş imkanı gelecek. Hiçbir geliri olmayana açık işlerde öncelik verilmektedir.

İşsizlikle mücadele kapsamında, yatırımları ve istihdamı artırmaya dönük adımlar 6 aylık süre içinde uygulamaya girecektir.Türkiye İş Kurumu, sosyal yardım alanların işe yönlendirilmesi, istihdam edilmesi için yeni adımlar atmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda olup da iş görüşmesine gidenlerin tüm masraflarını da İŞKUR karşılıyor.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, İŞKUR’la beraber istihdam için sahaya iniyor. Sosyal yardım alanlara mesleki eğitim verilecek, bu kapsamda işe girenlerin işveren SGK prim payını devlet üstlenecek. Önümüzdeki günlerde mesleki eğitimin sosyal yardım alanlara zorunlu olması konusu üzerinde de çalışılıyor. Çalışamayacak durumdakilere yardım devam edecek.Bakanlık, şiddet mağduru kadın, çocuk, askerde olan, evi olmayan, engelli vatandaş, terörden zarar görenler başta olmak üzere sosyal desteğe ihtiyacı olan bütün kesimleri yakından izleyecek. İhtiyacı olan vatandaşların başvuru yapması beklenmeden yardım edilecek.

Geliri olmayan yaşlılara 65 yaş aylığı

En önemli gelir kaynağı sosyal yardımlar olan geliri olmayan vatandaşların hayatını idame ettirebilmesi için devletten gerekirse de eş-dost-komşudan aldığı yardımla geçinen vatandaşların oranı oldukça yüksek. Sosyal yardımlardan yararlanan yaşlı, kadın işsiz vatandaşların arasında yaşlıların oranı %76,6 oranında. Bu oran kadınlarda daha yüksek. Yaşlı kadınların ise % 86,3 ü yardıma muhtaç. Geliri olmayan ve maaş alamayan yaşlıların en büyük gelir kaynağı 65 yaş aylığı . Türkiye’de 65 yaş aylığı alan 700 bin yaşlı var. Ancak bu para 146 lira.

Geliri olmayan muhtaçlara fakirlik maaşı

Devlet muhtaç ve geliri olmayan vatandaşlara çeşitli yardımlara bulunmaktadır. Bu yardımlar gıda, para ve kıyafet gibi çeşitli yardımlardır. Fakirlik maaşı almak için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar; annesi ya da babası olmayan muhtaç çocuklar ile % 40 ve üzeri engelli olan, hiçbir Sosyal güvencesi olmayan, herhangi bir gelir veya aylığı bulunmayan, mahkeme kararı veya kanunla bakım altına alınmamış olması,
Gelir getirici taşınır ve taşınmaz malı mevcut olmaması veya olup da bunlardan elde edeceği aylık ortalama gelirinin bu yönetmelikle belirlenen muhtaç aylığı miktarını geçmeyenler muhtaç aylığı bağlanır.Devlet Yakacak Yardımı (Odun Kömür Desteği) hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Fakirlik maaşı alabilmek için kişilerin kendilerinin maaşlarını ve gelirleri olmadığına dair bir beyanda bulunmaları gerekmektedir. Fakirlik maaşı almak isteyenlerin bulundukları il/ ilçede sosyal yardımlaşma vakfına veya kaymakamlığa başvuruda bulunmaları ve fakirlik dosyası açmaları gerekmektedir.

Fakirlik başvurusundan sonra kurum tarafından kişinin varlıklarına bakılacak ve ihtiyacı varsa kişiye bu para çıkacaktır. Fakirlik parası ayda bir PTT bankası veya ziraat bankası aracılığı ile alınmaktadır.

Vakıflar genel müdürlüğü tarafından belirtilen, resmi Fakirlik maaşı 496,57 TL’dir.

Türkiye’de aile yardım ödeneği, doğum yardımı ödeneği, ölüm yardımı ödeneği, cenaze gideri, asgari geçim indirimi, primden muaf tutulan çocuk ve aile zamları, özürlü yakını aylığı, özürlü bakım parası olarak pek çok yardım yapılmaktadır.

Geliri olmayan kişilere verilen devlet tarafından verilen yardımlar

 • Çocuk için sağlık yardımı: Aylık 30 TL, Üniversite: Aylık 200 TL ve ayrıca bir defaya mahsus geri ödemesiz 12 bin TL
 • Yakacak: Her kış 500 kilo kömür
 • Barınma: Başvuruya göre aylık 317 TL
 • Gıda: Başvuruya göre aylık 274 TL
 • Evde 65 üstü yaşlı bir birey varsa: Aylık 130 TL
 • Eşi vefat etmişse kadına: Aylık 250 TL
 • Engelli varsa, engelliye: Aylık 261 TL
 • Engelli 18 yaş altı ise yakınına: Aylık: 261 TL.

Web sitemiz herhangi bir Kamu Kuruluşunu temsil etmediği gibi, yardım dağıtan bir sosyal kuruluşta değildir. Geliri olmayana devlet yardımı nasıl alınır? kapsamında bu içeriğimizle sadece yardıma ihtiyacı olanların başvurabilecekleri Kamu kurumlarını anlattık. Maddi yardım yapan kurum ve kuruluşlar isimli yazımızı da okuyabilirsiniz. (sitemizce herhangi bir maddi yardım yapılmamaktadır)
BEĞEN DEVLET DESTEKLERİNİ TAKİP ET!Geliri olmayana devlet yardımı nasıl alınır? Konusuna 101 Yorum Yapıldı
 1. Devletten 2018 çocuk paraları dedi ki:

  Devlet çocuk parasi veriyor mu? 2018 yılında nasıl alınır bilgi verir misiniz?

 2. Sedef dedi ki:

  Benim 4 çocuğum var kiraciyim cocuklarim perişan yardım edin allah rızası için

 3. ozgur dedi ki:

  kendimi zor durumda hissediyordum yorumlari okudum hicte zor durumda degilmisim alah herkesin yardimcisi olsun 🙁

 4. Fatma vargeloğlu dedi ki:

  Ben sadece birikmiş borçlarım için kredi çekmek istiyorum 4 yaşında kızım var eşimden ayrıldım ablamlarla yaşıyorum kış günü iş bulamadım yeri geliyo kızıma süt alamıyorum yazın işe giricem geri ödemeli olsun kredi istiyorum sadece

 5. Umut dedi ki:

  ULKEMIZ DE ESCINSEL (TRAVESTI) OLDUGU ICIN HIC BIR ISE ALINAMAYAN HATTA AILESI TARAFINDANDA DISLANMIS BIR COK VATANDASIMIZ VAR NE YAZIKKI BUNLAR GECIMLERIMI FUHUS YAPARAK SAGLAMAKTA BIR ARKADASIMIZ IZMIR DE FUHUS YAPMAK ISTEMEDIGINI NORMAL BIR ISTE CALISTINI DEVLETIMIZIN BIR COK KURUMLARINA YAZILI OLSUN SOZLU OLSUN BILDIRMIS OLSA DA SONUC OLARAK SIZE UYGUN IS BULUNAMAMISTIR DENILDI VE VALILIK BU INSANA TOPU TOPU TOPU 1 YILDA IKI VEYA 3 KERE 300 TL YARDIMDA BULUNUP BIRDAHA BURAYA GELME GIBI KELIMELER DUYMUSTUR BUNA NEDEMELI??

 6. dondu dinc dedi ki:

  Merhaba ben sara hastasiyim .nobetler geciriyorum esim beni sokaga atti 6 aylik bi kiz cocugum varr.durumum cokm kotuu suan ablamin yaninda kaliyorum onlarinda durumu yok kimse yardimci olmuyo yardim edinn lutfennnn

 7. Duygu dedi ki:

  Bir tanidigim 20 yasinda annesi babasi bosanmis annesi yeniden evlendi evlendigi kisi cocuklarini istemedi kardesi yurtta sehir disinda oluyor kendisi istanbulda ailesinden hic biri yardim etmiyor ustune kufur edip bizden hic bisey bekleme diyorlar cocuk simdi bu kis zamaninda sokakata kaliyor yardim edebilecek bir kurum veya kurulus biliyor musunhx illa maddi olacak diye bir sey yok dahi iyi bir imkani saglayacak bir yerdr olabilir

  1. Site dedi ki:

   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı.
   Belediye Başkanlığı..
   Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlükleri..

   1. Dilber dedi ki:

    Merhaba cok borcumuz var onlar icin kredi istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

    1. Site dedi ki:

     Başvuru yapabileceğiniz makamları belirttik. Bunun haricinde siteden herhangi bir yardım yapılmıyor.

1 3 4 5
Sayfa başına git