KOSGEB 2017 yılında Faizsiz Kredi Verecek(Başvuru şartları)

KOSGEB 2017 yılında Faizsiz Kredi Verecek

KOSGEB 2017 yılında Faizsiz Kredi Verecek
23 Aralık 2016 tarihinde eklendi.

KOSGEB 2017 yılında Yeniden Faizsiz Kredi Verecek

Kosgeb tarafından verilen 50 bin lira faizsiz krediye olan talebin beklenilenin çok üzerinde olmasından dolayı birçok işletme Kosgeb veri tabanına kayıt ve kosgeb beyanname işlemlerini gerçekleştiremediğinden kredi başvurusunda bulunamamıştır. Bu yönde gelen şikayetler ve 15 bin işletmeye verilmesi planlanan krediye 250 binin üzerinde yapılan başvuruya cevap vermek için harekete geçen Kosgeb 2017 yılında faizsiz kredi vereceğini bildirdi. Kosgeb tarafından yapılan açıklamalarda bu krediye ilginin bu derece yüksek olacağı tahmin edilememiştir. Son bir hafta içerinde kosgeb veri tabanına 450 binin üzerinde kayıt işlemi yapıldığı bildirilmiştir. Normal şartlarda 1 yılda yapılan kayıt sayısının 1 hafta içerisinde yapılmaya çalışıldığından dolayı sistemlerin yavaşladığı belirtilmiştir.

Kosgeb 2016 yılı tamamlanmadan 50 bin lira faizsiz ilk yılı ödemesiz 3 yıl vadeli kredinin bankalardan çekilebilmesi için çalışmalarını hızlandırdı. Kosgeb değerlendirmesinin hızlandırılarak 26 Aralık 2016 Pazartesi günü krediye başvuru yapan kobilerin listesini yayınlayarak bankalara başvuru yapmalarını sağlayacaktır.

Kosgeb 2017 yılı kredisi başvuru koşulları

Kosgeb tarafından verilen 50 bin liralık krediye başvuru yapabilmek için işletmelerin Kosgeb veri tabanına kayıt yaptırmaları ve 2017 yılı beyannamelerini güncellemeleri gerekmektedir. Bilindiği üzere geçtiğimiz gün son bulan 2016 Kosgeb kobi kredisi başvuru sırasında bir çok işletme Kosgeb veri tabanına daha önceden kayıt yaptırmadığı için büyük sıkıntılar yaşamışlardır. Kosgeb müdürlüklerinde büyük kuyruklar oluşmuş Kosgeb sistemi durma noktasına gelmiştir. Aynı sıkıntıların bir daha yaşanmaması için Kosgeb başkanı Recep Biçer işletmelerin Kosgeb veri tabanı kayıtlarını hemen yaptırmalarını ve 2017 yılında kredi verilmeye başlanmadan önce beyannamelerini güncellemelerini istemektedir. Kosgebin vereceği faizsiz kredi için istenilen evraklar ve koşulları 2016 yılında vermiş olduğu kredide istenilen evraklar ile aynı özelliktedir. Bu kredi için istenilen evrakların neler olduğunu öğrenmek için Kobi kredi başvurusu için gerekli evraklar başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederim.Kosgeb 2017 kredisinden kaç kobi yararlanacak?

Bilindiği üzere kobilerin nakit para akışındaki sıkıntıları gidermek için verdiği 50 bin liralık kredi için hesaplanan kontenjan 15 bin olarak bildirilmiştir. (Bu sayı bazı bankaların kobilere vereceği 50 bin liranın altındaki kredi onayları ile çoğalması beklenmektedir.) Kosgeb bu sayıyı biraz daha yükseltebilmek için kendi bütçesinden ayarlayacağı kaynak ile bu sayıyı 20 bin ile 25 bin arasına çıkartmaya çalışacaktır. Fakat yıl sonuna kadar 15 bin kobiden fazlasının kullanması pek ön görülmemektedir. 2017 yılının ilk ayında az önce bahsettiğim kaynak sağlanarak verilecek kredi sayısı 25 bini bulması planlanmaktadır. 2017 yılı içerisinde verilecek faizsiz esnaf kredisinin 25 bin olması ve toplamda iki yılda 50 bin kobiye bu kredi imkanının verilmesi düşünülmektedir. Bu kredi imkanından yararlanmak isteyen işletmelerin izleyecekleri yollarda bir değişiklik yapılmayacağı bildirilmiştir.

Kosgeb 2017 yılı kredisi başvuruları ne zaman başlayacak?

Faizleri Kosgeb tarafından finanse edilen 50 bin lira ilk yılı ödemesiz kredinin ne zaman verileceği ile ilgili kesin bir tarih vermek şu an için mümkün gözükmüyor. İlk olarak 2016 yılında verilmeye başlanan kredinin banka işlemlerinin bitmesi beklenecektir. Bu kredinin kullanılması için kobilerin bankalara son başvuru süresinin 31 Mayıs 2016 olduğunu düşünürsek 2017 yılının ilk aylarında olma ihtimali biriz zayıf gözükmektedir. Fakat yapılan açıklamalar ve kobilerin gösterdiği büyük ilgiye karşılıksız kalmayarak bu tarihi göz önünde bulundurmadan 2017 Kosgeb kredileri verilmeye başlanabilir. Bu konu hakkında herhangi bir açıklama yapıldığında sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git