KOSGEB sera kredisi veriyor mu?(Kosgeb tarım destekleri)

KOSGEB sera kredisi veriyor mu?

KOSGEB sera kredisi veriyor mu?
26 Aralık 2016 tarihinde eklendi.

KOSGEB sera kredisi nasıl alınır?

Seracılık yapmak isteyenler veya hali hazırda bu işi yapıp da işlerini büyütmek isteyenler kurulum ve bakım için gerekli olan nakit ihtiyaçlarını karşılamak için KOSGEB sera kredisi veriyor mu?, sera kredisi nasıl alınır? Sera kredisi veren bankalar? sorularına cevap vermek için bu yazıyı sizlere hazırladık.

Bu işe ilk defa başlayacak olanlar için bu işin kriterlerini ve maliyetlerini iyi araştırmalarını tavsiye ederim. Yetiştirilecek olan bitkilerin yaşayabilmelerine imkan sağlayacak hava ve çevre şartlarını oluşturabilmek için cam, plastik ve fiberglas tarzı malzemeler ile örtülü bir yapı içerisinde yetiştiricilik yapmaya seracılık denilmektedir. Sizde seracılık yapmak istiyorsanız ve gerekli finansal yapıya sahip değilseniz sera kredileri ile bu ihtiyacınıza cevap bulabilirsiniz. Şuan itibari ile Kosgeb direk olarak seracılık kredisi vermemek ile birlikte yetiştirilen ürünlerin paketlenmesi ve saklanması için gerekli olan malzeme ve ekipman alımlarında destek vermektedir. Sizde yetiştireceğiniz ürünlerin saklanması için yapacağınız soğuk hava deposu imalatı veya modernizasyonu için kosgeb kredilerinden yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda ürettiğiniz ürünlerin satışında gerekli olan paketleme makine ve teçhizatı alımlarında kosgeb’in kredilerinden kullanma imkanına sahipsiniz.

KOSGEB sera kredisi veriyor mu

KOSGEB sera kredisi veriyor mu

Kosgeb sera kredisi veriyor mu?

Seracılık alanlarında Kosgeb’in ne tür krediler verdiğinden az önce bahsetmiştik. Sizde seralarınızda yetiştireceğiniz ürünlerin saklanıp depolanması ve sevk edilip pazarlanması için paketlemenin yapılabilmesi için makine ve aletlerin alımında Kosgeb kredilerinden yararlanmak istiyorsanız Kosgeb veri tabanına kayıt yatırmanız gerekmektedir. Kosgeb veri tabanına kayıt yaptıranlar belirli dönemlerde yapması gereken beyanname güncellemelerini aksatmamaları yararlarına olacaktır. Ayrıca Kosgeb hibe kredilerinden yararlanarak yeni bir iş yeri açma girişimcilerin Kosgeb tarafından verilen uygulamalı girişimcilik kurslarına katılmanız gerekmektedir. Bu kursların tarihleri hakkında hazırladığımız Kosgeb 2017 kurs tarihleri makalemizi okumanızı öneririm. Seracılık yapanlara Kosgebin vermiş olduğu makine ve teçhizat destek kredilerinin dışında bazı bankalarda kredi imkanı sunmaktadır. Bu bankaların başında Ziraat bankası gelmektedir. Bankanın seracılık yapmak isteyenlere veya hali hazırda bu işi yapanlara vermiş olduğu kredinin özellikleri hakkında kısa bir bilgi vermek istiyorum.Ziraat bankası sera kredisi

Bitkisel üretime destek adı altında verilen kredi ile örtü altı diye tabir edilen ve bitkisel üretim yapan gerçek ve tüzel kişilere yapmakta oldukları seracılık faaliyetleri için gerekli finansal desteği sağlamak adına kredi vermektedir. Bankanın vermiş olduğu bu kredi imkanı ile tohum, gübre, ilaç, yakıt, nakliye, pazarlama, çeşitli demirbaş alımı bakım, onarım, sigorta, kira vb. Konulara ilişkin giderlerinizi bu kredinin işletme kredileri ile karşılayabilirsiniz. Yine üretime destek kredisinin bir alt dalı olan yatırım kredileri ile sera, soğuk hava deposu, bağ, meyve bahçesi vb. Tesislerin kurulması veya satın alınması, proje bütünlüğü içerisinde yatırım ile birlikte değerlendirilen derin kuyu açılması, sulama sistemleri kurulması, yatırım yapılacağı tarlanın alımı dahil diğer yatırım harcamaları ile işletmenin ihtiyaçları ile orantılı rüzgar veya güneş enerji yatırımlarına ilişkin harcamalarınızı karşılayabilirsiniz.

Bu imkanlar ile Ziraat bankası sera kredisi kullanmak isteyenlerden istenilen belgelerin neler olduğunu belirtmek gerekirse;

Gerçek kişilerden istenilen belgeler:

 • Nüfus cüzdanı
 • Çiftçi belgesi
 • Tarımsal işletmesini teşvik edici belgeler
 • Krediyi karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler
 • Bilanço esasına göre faaliyet gösteren işletmelerden son üç yıla ait biloço ve gelir tablosu

Tüzel kişilerden istenilen belgeler:

 • Çiftçilik belgesi
 • Tüzel kişilik ana sözleşmesinin yayınlandığı ticaret sicili gazetesi.
 • Oda kayıt belgesi
 • Vergi levhası
 • Tüzel kişiliğe temsile yetkili kişilerin, temsil yetkisine ilişkin kararlar ve noter onaylı imza sirküleri.
 • Yeni kurulan tüzel kişilikler için kuruluş ve son yıla ait bilanço ve gelir tablosu
 • Tarımsal işletmesini teşvik edici belgeler
 • Krediye karşılık gösterilecek teminatlar ile ilgili belgeler

Sizde yukarıda belirttiğimiz şartlar ile Ziraat bankasından sera kredisi kullanabilir veya Kosgeb tarafından verilen makine ve teçhizat kredileri ile bu iş için gerekli olan finansal desteği sağlayabilirsiniz.Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git