Devlet Tarım Sigortası ile Çiftçiye En Uygun Fiyat


Devlet Tarım Sigortası Fiyatları ve Hesaplama

Devlet Tarım Sigortası Fiyatları ve Hesaplama

Tarım Sigortası Fiyatları

Devlet destekli olarak, tarım sektöründe olası risklerin karşılanması amacıyla kurulan ve oluşturulan tarım sigortası TARSİM ve tarım işçilerinin ve çiftçilerin emeklilik haklarını SSK ya tabi olarak hak kazanabilmeleri için oluşturulan sigorta türü (Ek 5)  sigorta primleri ne kadar ödenecek? yazımızda.

İlk olarak tarım işçilerinin aylık olarak yatıracakları SSK (Ek 5) tarım sigortası prim ödemeleri ve (Ek 5) tarım sigortası hakkında genel bilgilerden bahsedelim.

Ek 5 tarım sigortası nedir?

2011 yılında çıkarılan kanun ile Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren Tarım sigortası devlet tarafından çiftçilerin SSK hizmetlerinden yararlanması amacıyla oluşturulan isteğe bağlı bir sigorta türüdür. 2011 yılında 6111 sayılı yasa ile hayatımıza giren tarım sigortası ülkemizde ek 5 tarım sigortası tam olarak bilinmiyor. Tarım sigortalarını tarım işi ile uğraşan çiftçiler isteğe bağlı olarak yaptırarak sosyal sigorta hizmetlerinden rahatlıkla faydalanabilirler. Çiftçilere devlet destekli sigorta hakkı tanınarak çiftçilerin tarım sigortası yaptırmalarını sağlamak ve tüm sosyal hizmetlerden kolaylıkla yararlanmalarını sağlamak amacıyla oluşturulmuş sigorta sisteminde ödenecek primler ne kadar yazımızda yer verdik.

tarım-sigortası

İsteğe bağlı SSK tarım (Ek 5) sigortası kapsamı

Ek/5 Tarım sigortası demek normal SSK şartlarına tabi emeklilik isteyenlerin kaydolacağı bir sigorta sistemidir. SSK’dan son 3,5 yılını tamamlamak isteyenler Ek 5 tarım sigortası ödeyerek emekli olabilirler. Tarım sigortasının brüt rakamı % 34,5 oranında hesaplanmaktadır. Ek 5 tarım sigortası prim ödeyenlerin ceplerinden daha az para çıkarak her ay prim ödeyebilirler. Ek 5 tarım sigortası primi ödeyenler normal SSK şartlarına tabi olarak emekli olmaya hak kazanmaktadırlar.

Tarım sigortası ile SSK (ek 5) tarım sigortası tamamen birbirinden ayrıdır. Genelde birlikte gibi değerlendirilmektedir ve toplumda yanlış bilinmektedir. Bu iki sigorta türü arasında hiçbir bağ yoktur.

Ek 5 tarım sigorta primi ne kadar?

Ek 5 tarım sigorta normal SSK eski adıyla SSK yeni adıyla 4/A’ lıların emekli olma şartlarıyla aynı şartları taşımaktadır. Tarım SSK sigortalılarının 23 günden sigorta primleri ödeyeceklerdir. Tarım sigortalarının aylık kazanç üst sınırına ve aylık kazanç alt sınırına göre ödeyecekleri primler değişiklik göstermektedir. Ek 5 tarım sigortasına tabi olanlar, için aylık 23 gün üzerinden prim ödeyecekler, ancak aylık 30 gün üzerinden değerlendirilecektir.

İlk 6 ayda 303 TL, ikinci 6 aylık ödeme tutarı 322 TL idi. Tarım işçileri ve tarımla uğraşan çiftçilerin tamamen isteğe bağlı olarak yatıracakları tarım sigortası primleri geçtiğimiz yıl % 35 zamlandı.

Buna göre;

Aylık kazanç üst sınırına göre ilk 6 ve son 6 ayda ödenecek prim tutarı: 2.831,60 TL’dir.

Aylık kazanç alt sınırı yani asgari ücrete göre  ilk 6 ve son 6 ayda ödenecek prim 435,63 TL’ dir.

İsteğe bağlı SSK (Ek 5) tarım sigortası başvurularını yapmak için çiftçilerin bağlı oldukları SGK kurumlarına başvuru yapmaları gereklidir. Çiftçiler buradan alınan formları doldurarak mahalle muhtarlarına imzalatmaları gereklidir. Bu form ile çiftçilerin nüfus cüzdan fotokopilerini bağlı bulundukları SGK kurumuna teslim etmeleri gerekmektedir. Belgelerin kuruma teslim edilmesi ile tüm SSK hizmetlerinden yararlanmaya başlanılmaktadır. Tarım sigortası ile ilgili hesaplama ve prim borçlarının görülmesini burayı tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz.Tarım işçilerinin tarım sigortalarının yaptırılmasının yanında, tarım sektöründe olası risklerin karşılanması nedeniyle oluşturulan sigorta havuzu şirketi TARSİM olarak bilinen tarım sigortalarının devlet destekli olarak verilmesi tüm Tarsim hakkında bilgiler ise yazımızın devamında.

TARSİM

Tarım üstü açık bir fabrikadır. Tarım sektörü beraberinde riskleri de getirmektedir. Devletimiz tarımda olası risklerin  ve zararların karşılanması amacıyla devlet destekli tarım sigortaları yapmaktadır. Ülkemizde tarım sektörünü tehdit eden risklerin teminat altına alınması amacıyla bir sigorta sistemi kurulması planlanmış ve bu amaçla tarım sigortaları kanunu çıkartılmıştır. Bu kapsamda teminat altına alınacak risk için düzenlenen sigorta sözleşmelerinde standartizasyonların sağlanması, oluşacak hasarların tek bir hasar merkez tarafından ödenmesi, ülke genelinde tarım sigortalarının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla bir sigorta havuzu kurulmuştur. Bu tarım sigorta havuzunun kamu oyunda TARSİM olarak bilinen tarım sigortaları havuz işletmesi tarafından yürütülmektedir.

Devlet destekli tarım sigortalarını TARSİM’ e üye sigorta şirketlerinin acentaları aracılığıyla yaptırabilirsiniz. Tarsim’ e üye sigorta şirketlerinin acentalarına www.tarsim.org.tr resmi internet sitesinden ulaşılması mümkün. Devlet destekli tarım sigortalarında dikkat edilmesi gereken unsurlardan birisi sigortanın yan çiftçinin Çiftçi Kayıt Sistemi ÇKS’ ye kaydının olmasının gerekliliğidir. Eğer bu kayıtlarda bir hata varsa kaydın yapıldığı İl ile Tarım müdürlüklerine başvurularak bu hatalı kaydın düzeltilmesi ve güncellenmesi sağlanmalıdır. Ayrıca tarımda bir hasar meydana geldiği zaman sigortanın yanlış bir hasar nedeniyle belirtmesi durumunda yapılması gereken herhangi bir işlem bulunmamaktadır. Çünkü bu gibi durumlarda bölgeye bir eksper gönderilecek ve hasar tespiti yapılarak ekspertiz raporunda gerçek hasar nedenini belirleyecektir.

Tarsim sigorta türleri ve prim hesaplama

Tarsim tarafından bitkisel ürün, sera,  hayvan hayat sigortası, kümes hayvanları hayat sigortası, su ürünleri hayat sigortası, arıcılık arılı kovan sigortası gibi sigorta hizmetleri verilmektedir. Tüm TARSİM sigorta  prim ödemesi hesaplamalarını buradan yapabilirsiniz.

tarım-sigortası-sorgulama

Ziraat bankası

Devlet destekli tarım sigortası TARSİM kapsamında sigorta yaptıran çiftçilerin ödeyecekleri sigorta priminin %50’si, bitkisel ürünlerde don teminat priminin ise %66’sı devlet tarafından karşılanmaktadır.

Tarsim bitkisel ürün sigortalarında, çiftçi tarafından ödenecek primin %25’lik kısmı peşin alınıp, kalan prim tutarı en geç hasat sonunda tahsil edilmektedir.

Sera sigortalarında ise, çiftçi tarafından ödenecek primin yine aynı şekilde %25’i peşin alınmakta, kalan prim tutarı ise çiftçilerden ve sigortalıdan vadeli olarak alınmaktadır.

Kalan diğer hayvan kümes hayvan hayatları, arıcılık  arılı kovan ve su ürünleri sigortalarında da  çiftçi tarafından ve sigorta yaptıran tarafından ödenecek primin %25’i peşin alınmaktadır. Kalan prim tutarı da en fazla 5 taksitle tahsil edilmektedir. Tüm bunlar Ziraat bankası tarafından tarım sigortaları yaptıranlara verilen hizmetlerdir.

Ziraat bankası Geleneksel tarım sigortası

Ziraat Sigorta A.Ş tarafından sağlanan Geleneksel tarım sigortalarını görmek için tıklayınız.

Tarımda güvence için yine  geleneksek tarım sigortası için Ziraat bankası şubelerine başvuru yaparak hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Ziraat Sigorta A.Ş tarafından tüm  dolu, don, sera, hayvan hayat konularında Ziraat bankasından sigorta yaptırabilir böylelikle tüm üretiminizi risklere karşı güvence altına alabilirsiniz.SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN
Devlet Tarım Sigortası Fiyatları ve Hesaplama Konusuna 3 Yorum Yapıldı
  1. bilal günal dedi ki:

    çünkü yüzde 5 indiriminden tarım ek 5 lilerde faydalanmalı ki bunu yatıran vatandaşlarımız rahat etsin devlet başkanımıza duyrulur

  2. bilal günal dedi ki:

    tarım bağkurlulara yapılan yüzde 5 indirimi tarım ek 5 liler içinde geçerli olması gerekir devletimiz acilen bu işe el atmalı ve tarım ek 5 i yatıranları sevindirmesi gerekir

  3. Şükrü dedi ki:

    Tarım sigortam var 21 dönümlük arazimin yanıda dere yatagı var sel geldigi zaman tarlamda her zaman eksilme oluyor 16dönümekadar düştü sigortadan faydalana bilirmiyim. Teşekkürler

Sayfa başına git