Yeni Doğan Çocuk Parası Nereden Alınır? (BAŞVURU YÖNTEMİ)


Yeni Doğan Çocuk Parası Nereden Alınır?

Yeni Doğan Çocuk Parası Nereden Alınır?

Yeni doğan çocuk parası nasıl alınır?

Yeni doğan çocuk parası yani süt parası almak için sigortalının çalışmış olduğu işyerinin bağlı bulunduğu sosyal güvenlik kurumuna müracaat etmek gerekir. Süt parası alınabilmesi için doğan bebeğin kimlik bilgileriyle birlikte bağlı bulunulan sosyal güvenlik kurumuna başvurulduğunda  SGK kişinin banka hesabına bu bedeli öder. 2015 yılı için süt parası 112 TL idi. Bu bedel her ay bazında değil tek sefere mahsus olmak üzere sigortalının kendisine yada sigortalı olmayan eşin doğumu nedeniyle yine kendisine ödenir. Süt parasından yararlanabilmek için sigortalının çalışmış olduğu işyerinin bağlı bulunduğu  sosyal güvenlik kurumunun merkezlerine yani ilçelerdeki sosyal güvenlik merkezlerine, illerde ise Sosyal güvenlik il müdürlüklerine müracaat etmeleri yeterli olacaktır. Başvuru neticesinde SGK Nüfus kayıt sistemi üzerinden kimlik bilgileri kontrol ve teyit eder ve yapılan başvuruları neticesinde de o yıl geçerli olan süt parasını kişinin banka hesabına yatırır.

E-devlet sistemine giriş yapabilirsiniz.

Doğum parası nereden alınır?

Doğum parası yapılan son düzenlemelere göre 15/05 2015 tarihinden önce yapılan doğumlar için verilen 112 liranın yerine 1. doğum çocuk için 300 2. doğumdan çocuk için 400 TL, 3. doğum içinde 600 TL doğum parası olarak devlet tarafından ödenmektedir. Çalışan ve sigortalı kadınlara yapılan doğumlardan 8 hafta doğum öncesi ve 8 hafta doğum sonrası 16 hafta boyunca ödenen iş görmezlik geliri de verilmektedir.15 mayıs 2015 yılı düzenlemeler için bir milattır. 15 mayıs 2015 yılından önce yapılan doğumlarda bu saydığımız 16 haftalık geçici iş görmezlik gelirinin yanında 15 mayıs dan sonra yapılan doğumlarda doğum parası ödenmektedir. 16 haftalık iş görmezlik geliri de alınmaya devam edilmektedir.

Doğum parası almak için gereken evraklar nelerdir?

Çalışan kadınlar doğum nedeniyle kendilerine tanınan 16 haftalık süreye ilişkin geçici iş görmezlik geliri alırlar. Bunun için yapmaları gerek işlem birinci 8 haftanın sonunda işveren tarafından raporun kapatılması gereklidir. Yani işveren tarafından raporun kapatılması ile çalışan kadının istirahatli olduğu süre içerisinde herhangi bir işlem yapmasına gerek yoktur.

İkinci döneme ilişkin yani doğumdan sonraki 8 haftalık süre için istirahat parasını geçici iş göremezlik parasını almasını için yine kadının çalışmış olduğu işyeri tarafından raporun kapatılması ile birlikte rapor parası yani geçici iş göremezlik geliri o çalışan kadının hesabının bulunduğu ilgili bankaya yatırılmak suretiyle devlet tarafından ödenir. Ödemeler için çalışan kadınların işlem  yapmaları gerekmez.15 Mayıs 2015 tarihinde çıkartılan yeni bir düzenleme ile yine çalışan kadınlar istirahatli oldukları süreye ilişkin almaları gereken ücretlerin yanında yapılan bu düzenleme ile birlikte devlet tarafından kendilerine 1 çocuk için 300 2. çocuk için 400 3. çocuk için 600 lira bir çocuk doğum yardımı yapar. Bunları için bulundukları il ya da ilçelerdeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının ilgili müdürlüğüne müracaat etmeleri yeterli olacaktır.  (İl Müdürlük Adreslerine Ulaşın)

Tc kimlik bilgilerinden yeni doğan çocuğun sağ olarak doğması ve TC vatandaşı olması gerekiyor.Başka biri adına ve başkasının çocuğunun bilgileri kullanılarak doğum parası almak mümkün değil. Ödemeler yapılırken nüfus bilgilerinin doğrulu ve kimlik paylaşım sisteminde yer alan bilgiler kontrol ve teyit edilerek yapılıyor ve onaylanıyor. Gerekli tüm şartları taşıyan kişilerin başvuruları onaylandıktan sonra kişinin banka hesabına ödeme yapılıyor. 2015 Mayıs ayı ile uygulamaya konulan bu yeni doğan yardımı doğum parası yurtdışında yaşayan Türkleri de kapsamaktadır.  Yurt dışında yaşayan Türkler başvuru işlemlerini konsolosluklardan yaparak doğum parası alabilirler.

Doğum parası sorgulaması nasıl yapılır?

E-devlet sistemi üzerinden kişinin bilgileri ve şifresiyle yapılan girişlerden doğum parası hakkı sorgulanabiliyor. Şifre almak isteyenler PTT ye yaptıkları başvurularda 2 lira ödeyerek şifrelerini alabilirler. Geçerli şifrenin kalıcı olması için aklınızda kalacak yeni bir şifre ile değiştirmeniz gerekecektir. TC. kimlik numarası ve şifre ile e-devlet üzerinden kişiler doğum parasını sorgulayabilirler. 15/05/2015 tarihinde uygulamaya konulan ve 3 çocuk için doğumları teşvik etmek amaçlı verilen yeni doğan çocuk yardımlarını alabilmek için bebeğin sağ olarak doğması TC vatandaşı olması ve kişinin nüfusuna alınması gerekecektir. Bu tarihten önce doğum yapanlar çocuk yardımından yararlanamazlar.

Başvurular Aile sosyal politikalar bakanlığına bağlı müdürlüklerin ve Sosyal hizmetler merkezlerine yapılacaktır. İlk ödemelerini Haziran ayında yapan bakanlığına 183 ve 144 nolu hatlardan ulaşabilirsiniz. Bu uygulama ile babalarında izin günleri de 5 güne çıkartıldı. Çalışan annelerin 16 haftalık geçici iş görememezlik rapor paraları da verilmeye devam edilmektedir.Etiketler:

Yeni Doğan Çocuk Parası Nereden Alınır? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Elektrik eletronik dedi ki:

    Krediye ihtiyacım var

Sayfa başına git