geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
8,3292
EURO
10,1338
ALTIN
501,04
BIST
1.454
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
24°C
İstanbul
24°C
Gök Gürültülü
Çarşamba Parçalı Bulutlu
26°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
24°C
Cuma Gök Gürültülü
20°C
Cumartesi Gök Gürültülü
22°C

100 Bin TL. Sermaye ile Koyun ve İnek Yetiştiriciliği (GÜNCEL)

100 Bin lira ile ne iş yapabilirim? En Karlı sektör hangisidir, 10, 20, 30, 50, 100 ve 150 bin lira ile yapılacak iş fikirleri hangileridir? Bu miktlarda sermaye ile bayilik veren firmalar bulunur mu? Devletten hayvan hibe kredisi almadan 100 bin liraya küçükbaş veya büyükbaş hayvancılık nasıl yapılır?

100 Bin TL. Sermaye ile Koyun ve İnek Yetiştiriciliği (GÜNCEL)
A+
A-

100 Bin lira ile ne iş yapabilirim? En Karlı sektör hangisidir, 10, 20, 30, 50, 100 ve 150 bin lira ile yapılacak iş fikirleri hangileridir? Bu miktarlarda sermaye ile bayilik veren firmalar bulunur mu? Devletten hayvan hibe kredisi almadan 100 bin liraya küçükbaş veya büyükbaş hayvancılık nasıl yapılır? İşte detaylar..

100 bin lira sermayeniz var ise, sıfırdan hayvancılığa başlayabilirsiniz. Bankalara hayvan kredisi için başvuru da bulunmadan önce Devletin verdiği 30 bin lira hibe ve Ziraat Bankasından alınan 3 katı miktarında kredi ile hiç sermayeniz olmasa bile bu işe girebilirsiniz. Hele birde 100 bin lira gibi bir sermayeniz var ise, değmeyin keyfinize..

100 Bin Lira Sermaye ile Yapılabilecek Hayvancılık İşleri?

 • Küçükbaş keçi veya koyun yetiştiriciliği,
 • Büyükbaş besicilik ya da süt hayvancılığı,
 • Yumurta amaçlı tavuk çiftliği kurulumu,
 • Et tavuğu yetiştiriciliği veya organik salma köy tavukçuluğu gibi işler yapılabilir.

Devlet Parayı Versin, Gerisini Ben Hallederim  😯

Böyle bir başlık altında, Devletin 100 bin lira sermaye verip, ne iş yaparsan yap diyeceğini hayal eden okuyucularımız da olacaktır. Yıllar önce Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı köylere hibe verip, arkasını aramadığı olmuş olabilir. Ancak artık Bakanlık Devletin hibesini dağıtırken birçok çiftçinin sinirlerini alt üst eden şartları talep ediyor. Sosyal medya da benim param olsa ne yapayım senin desteğini gibi onlarca yorum mevcut. Peki sizce Devlet gerçekten hibe vermiyor mu?

Tarım ve Orman Bakanlığı’ nın başlatmış olduğu projesi ile köylere göç eden, çiftçilik yaparak geçimini sağlamak isteyen vatandaşlarımıza destek vermeyi amaçladı. Bunun için köye dönüş yapan gençlerimize başlangıç sermayesi olarak 30 bin TL. hibe veya 30 bin lira değerinde küçükbaş veya büyükbaş hayvan vermeye başladı. Dağıtılan hayvanlardan bazıları aşağıda ki görselde yer almaktadır. Bu destek ile Nüfusu 20.000′ den az olan yerleşim merkezlerinde ikamet eden çiftçiler desteklendi.

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçilerimize ait projelerin desteklenmesi hakkında ki 2017/10 nolu tebliğnameyi Resmi Gazete’nin 30024 nolu sayısından okuyabilirsiniz.

100 Bin Lira Sermaye ile Ne İş Yapılır? Hayvancılık Yapılır mı?

100 bin tl ile yapılacak işler arasında hayvancılık girişimcilerin çok sık tercih ettikleri sektörlerden biridir. 100 bin Tl ile ne iş yapılır diye soranların büyük bölümü büyükbaş hayvancılık sektörüne giriş yapmaktadırlar.

Lütfen 100 bin lirayı ponzi sistemlerine yatırıp, hayatınızın hatasını yapmayın. Belki dostlarınızı kandırarak, 3-5 kuruş kazanabilirsiniz ama para her şey değildir.

Bilgisayarını Açık Tut Para Kazan İş Fikri (PONZİ)

100 Bin Lira Sermaye ile Çiftçilerimiz Ne İş Yapardı?

Sizler için daha önce tarım ve hayvancılık işi yapan çiftçi ve üreticilerimize 100 Bin Lira Sermaye ile Hayvancılık Nasıl Yapılır? sorusunu sorduk. Aldığımız cevaplardan bazıları şöyleydi;

100 bin lira ile büyükbaş hayvancılık yapılabilir. Rahat 30 tane buzağı alınıp yetiştirilebilir.

Küçükbaş hayvancılığı tercih eden çiftçimiz ve şöyle bir yorumda bulundu. “80 koyun alır, kalan ile silaj ve saman alırsın.”

Cebinde 500 Bin Lira Yoksa, Bu işe girme!

Yıllardır bu sektörde olan bir üretici 100 bin lira başlangıç sermayesi ile büyükbaş hayvancılık yapılabileceğini değerlendirdi.  O parayla büyükbaş hayvan alınır, süt ineği ve süt satışı yapılır. Süt ile ineklerin yemi ve ailenin geçimi sağlanabilir. Bunun haricinde buzağılarda ek gelir olarak işletme sahibine kalacaktır. Buzağılar sayesinde de işletme büyütülür dedi.

Tecrübeli bir çiftçimiz konuyu kısıtlı olarak değilde, geniş açıdan inceledi. Herkes ana sermaye olarak hayvan alınması gerektiğini söylüyor. Kuzulu koyun, gebe düve vs. Ancak bence hususlar;

 • Hayvana nerede bakılacağı, (mera var mı, çiftlik kurulacak mı, arazi kiralanacak mı)
 • Devletten destek alarak bu işe girmeyi düşünüyorsanız cebinizde paranız yoksa sakın girmeyin. (Hibe vs. çok zor alınıyor.)
 • Sıfırdan hayvan çiftliği kurmak için sadece ve sadece Belediye 50 bin lira talep ediyor. Eğer çiftlik için 3 dönüm tarla satın alırsanız zaten 100 bin lira sermayenizi harcarsınız.
 • Satın aldığınız çiftlik arazisine dam veya ağıl yapacaksanız 50 bin lira da onun için düşün.
 • Çiftliğin elektriği, su kuyusu, sürü yöneticisinin barınacağı ev gibi giderlerde eklendiğinde içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

Yukarıda anlatılan özelliklere sahip hazır kurulum yapılmış bir büyükbaş veya küçükbaş hayvan çiftliğini kiralamak isterseniz yıllık 25 bin lira ile 50 bin lira arasında peşin kira bedeli talep edilmektedir. Tapulu ruhsatı olan bir çiftliğin yapımı 250 bin lirayı bulmaktadır.

Bu sebeple 100 Bin Lira Sermaye ile Hayvancılık Nasıl Yapılır sorusunu yanıtlarken, çiftliği de hesaba katın. Bazı arkadaşlar sadece 50 inek veya 100 koyun alırım demiş ama bu hayvanlar nerede kalacak soran yok?

Sadece çiftlik için en az 300 bin lira para ayırmanız gerektiğini hesaplarsanız, 100.000 TL. sermaye ile yola çıkamazsınız.

Daha önce 100 metre kare büyüklüğünde bir tavuk çiftliği (kümes) inşa ettim ve 250 bin lira sermayem gitti. Tavuk çiftliğine ilaveten bir de 35 metre kare büyüklüğünde bir ev dahildi. 100 metre karelik çiftliğin ise üstü kapalı yarı açık ağıl durumunda idi. Benim tavsiyem hayvancılık sektörüne girecekseniz, cebinizde en az 500 bin lira sermayeniz olması gerekir. Ancak köyde bir yer kiralamak isterseniz aylık 500-1.000 TL. gibi bir ücretle kiralık dam bulunur. Ancak bu kez de köyün merası, ulaşım problemi gibi hususları da hesaba katmak gerekir.

200 Koyun Alırsanız, İyi Para Kazanırsınız

Ağıl, sap saman, yem, çoban, otlak bunlar artı masraflardır. En kötü bir ağıl 30 ile 40 bin lira sermaye gerektirir.  Koyunlar doğuma başladığında, kuzu yanında olmazsa bir yıl cepten yersin. Kuzulu olursa aktar döder, alışma süreci derken zayiat verme ihtimali çok fazladır. Bu işte 100-150 koyun tam sınırdır. Oldu mu inşallah en az 200 koyun masraftan sonra tatlı kar bırakır inşallah. Hayvancılık sektörü zor iştir. Memuriyete benzemez. Tatil gece gündüz bilmez.

Eğer küçükbaş hayvancılığa başlarken hayvanlara bakabileceğiniz bir damınız var ise, ve koyunlar kuzu yanında olursa, çiftliğin bulunduğu yerde mera sorunu yoksa, işe başlangıçta Ziraat Bankasından veya başka bir bankadan faizli hayvan kredisi çekilmemiş ise ve en önemlisi tecrübe varsa koyun çok mübarektir. Katlayarak gider. Sen ona bakarsan o sana üç bakar.

Bilindiği üzere Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı her yıl genç çiftçilerimize 30 bin lira hibe veriyor. Bu konuda bir değerlendirme yapan bir çiftçimiz ise biraz sitem ediyor.

Karar Vermeden İyi Düşünün!

Hibeymiş, projeymiş, hayvancılıkmış, Devlet bu iş için ne kadar para gerekeceğini bilmiyor mu? Değil 30 bin hibe 300 bin lira hayvan hibesi verirse versin. Ağıl yada ahır %100 hibe verse ne olacak ? İnsanları hibe destek ile hayvancılığa yönlendiriyorlar garibin elinde 3 beş kuruş varsa onuda alıyorlar. Süte 10 kuruş zam verilirken, ürüne 20 lira, ete 1 lira zam yapılmaktadır. Üretici olarak samanı ithal edersin, yoncayı peşin paran olsa da alamazsın. Süte zam gelir yeme zam gelir. Süte destek verirler yeme zam gelir . Verilen hangi destek yetiştiricinin cebine girdi? Bir hayvanın günlük besleme maliyeti nedir?

Aşılama gideri, ilaç giderleri, çobanı, kirası, vergisi, elektriği, suyu, kaba yemi, kesif yemi ve  daha neler neler. Bu değirmenin suyu nereden geliyor . Dışarıdan bakan çok kazanıyor mu zannediyorlar ancak hayır Devlet her şeyi biliyor görüyor ama 3-5 firmaya ülkenin geleceği bırakıyor. İnsanlarda 30 bin hibe veriyor diye seviniyorlar. Tabi hibelere sevinenler olmaz ise o firmaların önü açılmaz. Değil 30 bin 3 milyon verecek kim yaparsa yapsın. Devlet o hibeyi vermesin kimsede bu işe girmesin. Hem devletin parası kasada kalsın hem emektarın kaybı olmasın !!! Kısaca bu insanların canı daha fazla yanmasın yanmasın.

100 Bin Liraya 60 Adet Kuzu Alınır!

Diğer bir görüşe göre ise ise 100 bin lira sermaye ile 8 ile 12 kg arasında 100 tane ufak kuzu alınır. 60 gün uygun bi rasyonla beslenir. 61. gün kuzular kestirilir ve ortalama hayvan başına 200 TL. para kazandırır.

Eğer sağlam bir şekilde küçükbaş hayvancılık işi yapılırsa 100 bin lira sermaye 1 yıl sonunda 150 bin lira olacaktır.

Çiftçinin hayvanlarına bakabileceği ahırı var ise ve kaba yem ihtiyacını kendinden karşılayabiliyorsa bu iş yapılır. Ancak ahır yok ise ve tüm hayvan yemleri satın alınacaksa 100 bin lira sermaye hayvancılık yatırımı için yeterli değildir.

Eğer satın alınacak küçükbaş hayvanlar Haziran ayında kuzusuz koyun direkt üreticiden alınırsa fiyat olarak daha uygun olacaktır.

Daha önce 30 bin liralık Genç Çiftçi hibesi alan bir çiftçimiz şunları anlattı.

Genç Çiftçi Hibesi ile İstanbul’dan Köye Yerleşip Hayvancılığa Başladım

Ben genç çiftçiden yararlandım ve sosyal medya da anlatıldığı gibi öyle tanıdığım, torpilim veya dayım da yoktu. İstanbul dan köye yeni taşındım. 30.000 TL. lik hayvan deniliyor ancak bu hayvanlar tam 6.ayda elime geçti. Hayvanlara aylardır en iyi şekilde bakıyorum ancak şuan satsam yine 30.000 TL. etmezler.

Buna 3 yıl boyunca her yıl sigorta ödemesi ve 1 sefere mahsus TİGEM’e yatırılan parayı da eklerseniz yılda toplam 6.000 TL. ödemem gerekiyor. Burayı geçelim, inanın hiç torpilim filan yoktu. Nasip oldu ve bana da hayvan hibesi çıktı. Genç çiftçilere Ziraat Bankasının verdiği 3 kat krediyi alabilmek için birçok yere başvurdum ancak  sonuç hayal kırıklığı oldu. Böyle bir kredi için hayvan sayısını belirtmek şart koşuluyor. Diyelim 10 hayvan çiftlikten alırsan en fazla hayvan başına 5.000 tl para veriliyor ve hayvanların gebe olması şart koşuluyor. Sizce bu paraya gebe bir de çiftlikten inek alınabilir mi? Eğer mevcut sayı kredi şartlarını karşılamıyorsa üzerini hayvan kredisi çekmek isteyenin tamamlaması gerektiğini söylediler.

Eğer benim param olsa neden genç çiftçi hibesine başvuru yapayım. Ayrıca bahsedilen kredinin faiz oranı da çok yüksek. Ben doğduğundan bu yana İstanbul’da yaşayan biri olarak  ilk defa hayvancılık sektörüne giriş yaptım ve hayvancılığı çok benimsedim. Bu yolda çok kararlıyım ve üreten ülkeme ürettikçe faydası olan bir vatandaş olmak istiyorum ancak yollarım tıkandı.

Hayvan Kredisi Çekmek Çok Zor Bir İş

Bazı bankalar sana destek değil sadece ticari kredi veriyorlar. Bu krediler de Devlet desteği diye bir şey yok. Kredi de sadece bankalar yıllık faiz 1,2 diyelim 0.5’e düşürüyor ve %0.7 gibi bi miktarda yani faizinden yardımda bulunuyor. Hayvan kredisi çekmek için şu şartları yerine getirmen gerekiyor;

 • İlk başta en az 6 aydır çiftçi olman lazım.
 • Ya tarlan olacak yada en az 5 yıl kira kontratın olması gerekiyor.
 • Çekmek istediğin kredinin miktarı ne ise 1 buçuk katı mal beyanında bulunman gerekiyor.
 • Aylık kredi ödemen ne kadara geliyor ise onun kadar gelir göstermen gerekiyor.
 • 2 tane kefil istiyorlar.
 • 100 bin TL. sermaye ile iş yapacaksın en fazla %75’ini ödüyor aradaki farkı sen bankaya yatırıyorsun.
 • Banka sana vermiyor parayı hepsini malı alacak olduğun kişinin hesabına yatırıyor.

Talep edilenler önemli şeyler değil dimi? Bunlar ana maddeler daha ayrıntıları var. Çiftçilik için çıkartman gereken ÇKS gibi belgeler hayvan damının olup olmadığı, kaç hayvanlık yerin olduğu, gerekli araç gerecinin bulunup bulunmadığı, sahip olduğun yer hayvanların yemini üretmek için yeterli büyüklüğe sahip olup olmadığı, kaç yaşındasın,  kredi notun nasıl, ve daha bir sürü prosedür öne sürülüyor.

100 Bin Lira Sermaye ile Hayvancılık İşine Girmek

Hayvancılık için bankadan para çekmeyenlerin hevesini kırmak istemem ancak bu anlatılanlar sadece canlı hayvan alımı için bankaların verdiği kredi için talep ettikleri şartlardır.  Birçok banka tarım ve hayvancılık kredilerinde bu şartları talep etmektedir. Ancak bu kadar olumsuzluğa rağmen sermaye bulmayı hedefliyorsanız, TKDK, Tarım il ve İlçe Müdürlükleri, KOSGEB gibi Devlet kurumlarını da yabana atmamalı ve araştırmalısınız.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Yusuf dedi ki:

  Nerden başvura bilirim

 2. zafer bütün dedi ki:

  2019 yılında bende çiftçi kredisi aldım 18 ay faizsiz paranın ödeme günü geldi önümüzdeki ay ALLAH devletimizden razı olsun böyle bir uygulama başlattıkları için çiftçiye büyük destek güzel güzel düvelerim var danaları olunca dahada güzel olacak

  1. Yönetim dedi ki:

   hayırlı uğurlu olsun zafer bey.
   Allah hayırlı kazançlar nasip etsin.

 3. Kunta kinte dedi ki:

  Bana iki dana 88 koyun 26 tavuk 1 horoz 15 tane kaz verin ben hayvancılık yapmak istiyorum. Bana ulaşın…

 4. Ridvan celik dedi ki:

  Ben hayvancilik isine girmrk istiyorum koyde yasiyorum bna 10000 lirafaizsiz hibe verin bunisi yapacam

 5. Adnan uğuz dedi ki:

  Evimi köyden şehre gittirdim ama pişmanım
  Hayvancılık| yapmak istiyorum
  Bu benim tek hayalim

 6. zahit günay dedi ki:

  Konya ereğli Her türlü tecrübe ve bilgiye ihtiyac var 05392 83 sektörde kural bu.

 7. Yaşar bayar dedi ki:

  Yol gösterisi için teşekkürler güzel bir site olmuş.

 8. harun dedi ki:

  bende hayvancılık yapmak istiyurum

 9. Fuat dedi ki:

  Ben hayvancılık| almak istiyorum ama hiç bir kaydım yok

 10. Kastamonu dedi ki:

  Hayvan cilik kolay değil
  Eğer devlet maaş
  Alım garantisi verirse yapılır
  Yem desteği en büyük sorunu karşılanır sa yapın
  İstanbul da yada köy de hiç yaşamamış insanlar heves etmesin
  Araştırma yapın
  İnanın daha fazla para niz gider batarsiniz
  çakallar i var hayvan ciligin
  Alırken kazanacak sin
  Altın kural
  Adam yeni doğan buzağı ya 3000₺ istiyor
  Sen bunu 2 sene sonra 6000₺ yapabilirsin zarar
  2 sene de yiyeceği yem saman da cabası zarar

 11. Osmanoglu dedi ki:

  Hayvancilik yapacaksaniz once gidip bir hayvanciya ucretli bakici olarak calisacaksiniz en az 1 yil sonunda gercekten hayvancilik yapabilecek duruma geldiginizi dusunurseniz yapin bu is uzaktan bakildigi gibi degildir

 12. Erol yavuz dedi ki:

  Ben istanbulda yaşıyorum ama işim yok gelirim yok ben kredi istemiyorum ben sadece kiraladığım Çiftliği mde asgari ücret almak istiyorum böyle bir imkan var mi

 13. Ferdi küçük dedi ki:

  Bana 100000 lira verin ben hayvancilik yapmak istiyorum hayvancılık ölmesin istiyorum ama tapum yok