Devlet Destekli

15 Yıl Vadeli 1 Yıl Geri Ödemesiz 0,64 Faizli Konut Kredisi

15 Yıl Vadeli 1 Yıl Geri Ödemesiz 0,64 Faizli Konut Kredisi

01 HAZİRAN 2020 tarihinde Kamu bankalarınca yeni bir kredi paketinin verileceği açıklandı. Bu kredi paketine göre vatandaş 180 ay vadeli olarak kredi çekebilecek ve 1 yıl boyunca da geri ödeme yapmayacak. Üstelik kredinin faiz oranları %0,64 oranından başlayacak. İşte 2020 yılı için Devlet destekli konut kredisi ve hesaplama işlemlerini sizler için araştırdık.

15 Yıl Vadeli 0,64 Faizli Konut Kredisi isimli içeriğimizden bankaları ve gerekli şartları inceleyebilirsiniz.

Kamu Bankalarının Konut, Taşıt ve İhtiyaç Kredi Paketlerin Faiz Oranları Yükseltildi

Kamu Bankaları tarafından devreye alınan avantajlı konut kredilerinin, taşıt ve tüketici kredilerinin faiz oranları ve ödeme şeklinde değişiklik yapıldı.

İkinci el konut kredilerinin 120 ay vadeli kredinin faiz oranı %0,87 yükseltildi.

Sıfır Konutlarda 12 Ay ödemesiz dönemli kaldırıldı. Böylece;  12 ay geri ödemesiz dönemli olarak hayata geçirilen sıfır konut alımlarında kullandırılacak konut kredisinin ödemeleri hemen başlayacak.

Taşıt kredileri ve tüketici kredilerinin faiz oranlarında da yapılan değişiklik ile Tüketici kredisinin faiz oranı: %1,12 ‘e çıkarıldı. Taşıt kredisinin faiz oranı ise %0 ,82’den % 1,17’ ye yükseltildi.

Devlet Destekli Konut Kredisi 2020 Kampanyası

Kamu bankaları tarafından korona virüs salgınına karşı alınan önlemler kapsamında vatandaşa yeni bir müjde verildi. Buna göre ev almak isteyen vatandaşlar için faiz oranları düşürüldü ve vadeler uzatıldı. 180 ay vade avantajı ile ev alacak olan vatandaşlar 1 yıl boyunca geri ödeme yapmayacaklar.

12 Ay ödemesiz 100 bin lira konut kredisi hesaplama

 • Çekilecek tutar: 100 bin TL.
 • Ödeme süresi: 1 sene ödemesiz + 168 ay toplamda 15 yıl
 • Aylık Taksit Ödemesi: 1.019 TL.
 • Toplam geri ödenecek para: 171 Bin 184 TL.

Eşit Taksit Tutarları ile 100 Bin Lira Konut Kredisi Hesaplama

Eğer 12 ay ödemesiz dönem talep etmez iseniz, kredi taksitlerinizi aşağıda belirtildiği gibi ödeyebilirsiniz.

 • Çekilecek para: 100 bin TL.
 • Vade: 15 sene
 • Aylık Ödenecek para: 937 TL.
 • Toplam ödeme miktarı: 168 Bin 709 Lira

Tabi bu krediden müşteriler için ödenecek kredi tutarı sınırlandırılmıştır.

 • Ankara, İzmir ve İstanbul için 750.000 TL.
 • Diğer şehirlerimiz için 500.000 TL. kredi verilebilecektir.

Eğer alacağınız ev 3 büyük şehirden birinde ise 750 bin liraya kadar limitiniz var. Ancak ev Bursa’da ise en fazla 500 bin çekebilirsiniz. Ayrıca peşinat alımı da vatandaştan %10 olarak belirlenecek. Bir örnek vermek gerekirse 500 bin eksper değeri olan bir evi almak isteyen devletdestekli.com vatandaş yüzde 10 olmak üzere 500.000/%10= 50 bin TL. peşinat yatırması gerekecek. Yani bankadan geri kalan tutar için 450.000 TL. kredi kullanacak. Ancak bunun için eksperin evin değerini 500 bin TL. olarak belirlemesi gerekiyor. 500 bin liralık ev için 600 bin lira eksper değeri belirlenmesi durumunda vatandaşın 500 bin liraya ihtiyacı var ise, kısa vadede bulacağı %10 60 bin liralık peşinat ile geriye kalan 540 bin lira krediden yararlanması mümkün olacaktır. Bu kapsamda peşinat için ise vatandaş bireysel ihtiyaç kredilerine başvuru yapabilecek.

blank

15 Yıl Vadeli 1 Yıl Geri Ödemesiz 0,64 Faizli Konut Kredisi

Konut finansmanından yararlanacak vatandaşa yönelik olarak Kamu bankaları Halkbank Ziraat ve Vakıfbank iki alternatif sunacaktır. Vatandaşın birinci elden sıfır alımlarında yukarı söz ettiğimiz gibi gibi % 0,64 faiz üzerinden ev alımına finansman desteği sağlanırken ikinci el alımlarda ise azami bir yıl (12 ay) ödemesiz dönemli, azami 15 yıl vade ve aylık % 0,74 faizli kredi kullanım imkanı sunulacaktır. Böylelikle sıfır konut alımları için alınacak kredi tutarının geri ödemesi ikinci el konut alımlarından daha uygun olacaktır. Sıfır ve ikinci el ev alacak vatandaşın ödeyeceği aylık taksit ve geri ödeme hesaplamaları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

12 Ay Ödemesiz Dönemli Sıfır Konut Kredisi
Kredi Vade Aylık Taksit Toplam Geri Ödeme
100.000 TL 180 Ay 1.019 TL 171.184 TL
Eşit Taksit Ödemeli Sıfır Konut Kredisi
Kredi Vade Aylık Taksit Toplam Geri Ödeme
100.000 TL 180 Ay 937 TL 168.709 TL
12 Ay Ödemesiz Dönemli İkinci El Konut Kredisi
Kredi Vade Aylık Taksit Toplam Geri Ödeme
100.000 TL 180 Ay 1.095 TL 183.295 TL
Eşit Taksit Ödemeli İkinci El Konut Kredisi
Kredi Vade Aylık Taksit Toplam Geri Ödeme
100.000 TL 180 Ay 1.007 181.285

Kamu bankalarınca kullandırılacak olan finansman desteklerinden birine yukarıda değinilmiş diğerleri ise aşağıda yer alacak olup Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank tarafından tarihin en büyük finansman destek paketi olarak nitelendirilen destek paketleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın sosyal medya paylaşımı üzerine merak konusu olmuş Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yapılan paylaşım aşağıda görselde verilmiştir.

blank

Bakan Albayrak tarafından desteklenen Kamu bankalarınca finanse edilen yeni destek paketlerinde öncesinde bahsedilen konut kredisi ele alınmış olup diğer kredi paketleri ise şu şekilde olacaktır; Taşıt kredisi, Sosyal Hayat kredisi ve Tatil kredisi.

% 0,49 Faizli Taşıt Finansmanı

Taşıt kredisi ile vatandaşa kullandırılacak kredide sıfır km araçlar üzerinden ayrı ikinci el binek araçlar üzerinden ayrı kredi kullandırımı söz konusu olmuştur. Yani sıfır km araçlarda uygulanacak faiz oranı ikinci el araçlarda değişmektedir. Sıfır km devletdestekli.com birinci el araçlar Yerli Üretime Özel Taşıt Finansmanı – Katkı Paylı kapsamında değerlendirilir ve yerli üretim yapan anlaşmalı firmalardan vatandaşın satın alacağı araçlar için ilgili bankalar üzerinden kullandırılacak olan taşıt kredisinin faiz oranı % 0,49 ile % 0,69 arasında değişiklik gösterecektir.

blank

15 Yıl Vadeli 1 Yıl Geri Ödemesiz 0,64 Faizli Konut Kredisi

İkinci el araç alımlarında ise birtakım koşullardan olan yaş sınırı 7 olarak belirlenmiş, 7 yaşa kadar araçlarda kredi kullandırılacaktır. İkinci el araç alacak vatandaşa uygulanacak olan faiz oranı ise % 0,82 olacak ve 6 ay geri ödemesiz, 60 ay (5 sene) vadeli azami 150 bin lira limitli olarak sunulacaktır. Örneğin 6 yaşında bir araç alacak kişi aracın ederi 140 bin lira ise bu krediden yararlanabilecek. Taşıt kredisi başvuruları 5 Haziran’da Kamu bankaları şubelerinden yapılabilecektir.

Sosyal Hayatı Destek Kredisi (Çeyiz-Beyaz Eşya)

Kamu bankaları tarafından finansman desteği sağlanacak diğer bir konu da Sosyal Hayatı Destek olacaktır. Sosyal hayatı destek paketi kapsamında ilgili bankaların bireyse müşterilerine yönelik olarak sosyal ihtiyaçlarının giderilmesi için vatandaşların uygun şartları yerine getirmesi halinde bankaların internet siteleri üzerinden yayımlanacak listeye göre giderleri finanse edilmektedir. Kapsama konu olan harcamalar da yerli üretim yapan mobilya, elektronik, beyaz eşya, ev boya-seramik-kapı ve pencere sistemleri, ev tekstil, çeyiz ve bisiklet sektörlerini desteklemek amacıyla yerli üretim yapan firmalar ile bankalar bünyesinde anlaşma yapılacak ve kişinin sosyal hayatı destek kredisi kullanımında en az 3 bin lira en fazla 30 bin lira olmak üzere 6 ay anapara ve faiz ödemesiz 60 ay vadeli kredi kullandırılacak üstelik kredi faiz oranı da % 0,55 üzerinden hesaplanacak.

blank

15 Yıl Vadeli 1 Yıl Geri Ödemesiz 0,64 Faizli Konut Kredisi

Kamu bankaların sitelerinden üzerinden yayınlanacak anlaşmalı firmalardan değilde bu kapsam dışında kalan firmalardan yapılacak harcamalar için % 0,82 oranında faiz uygulanacak olup yine 6 ay ödemesiz ve 60 ay vadeli olarak sunulacaktır. Başvurular bankaların şubelerine müracaat edilerek 5 Haziran itibariyle yapılacak.

Kamu Bankalarından Tatil Kredisi

Diğer finansman destek paketlerinin başvuru tarihleri bilgilendirme ile beraber açıklanmış iken Tatil Kredisi kullanacak vatandaşlar için başvuru tarihi henüz açıklanmamış bu hafta belli olacaktır. Tatil kredisi kapsamında tatil yapmak isteyen kişilerin ilgili kamu bankalarından Ziraat, Halkbank ve Vakıf Bankası üzerinden maaş çalışanı ya da emekli olması halinde giderleri finanse edilecek. Tatil yapacak kişilerin bu bağlamda ihtiyaçlarına cevap verirken aynı zamanda turizm sektörü de destelenecek. Diğer paketlerde olduğu gibi tatil kredisi içinde bankalar ile anlaşmalı olan seyahat acenteleri üzerinden tatil paketi satın alacak vatandaşa azami 10.000 lira kredi kullandırılacak ve 6 ay ödemesiz 36 ay (3 sene) vadeli kredi imkanı sunulacak.

Tatil kredisi veren bankalara başvuruda bulunarak seyahat giderlerinizi bu krediler ile karşılayabilirsiniz.

blank

15 Yıl Vadeli 1 Yıl Geri Ödemesiz 0,64 Faizli Konut Kredisi

6 ay ödemesiz dönem ardından kredinin ilk iki taksiti banka ve anlaşmalı acente tarafından karşılanacak. Böylelikle kredi kullanacak kişi kredisini 9 ay sonra m-ödemeye başlayacak. Tatil kredisi de 10 bin liraya kadar kredi kullandırılacak üstelik yüzde 0,67 faiz oranı üzerinden hesaplanacaktır. Anlaşmalı seyahat acenteleri bankaların internet sitesi üzerinden yayınlanacak.

] }Yorumlar
 1. blank Ender dedi ki:

  Yine kredi imkanı olana ve ev araba eşya alabilecekkısma yardım 1000 tl alabilen bizler bununla 3 ay idare edeceğiz yanlış kampanya ama yinede devletimize rabbim zeval vermesin