geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
7,4183
EURO
9,0350
ALTIN
439,91
BIST
1.559
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Yağışlı
6°C
İstanbul
6°C
Yağışlı
Cuma Hafif Kar Yağışlı
4°C
Cumartesi Kar Yağışlı
4°C
Pazar Hafif Kar Yağışlı
2°C
Pazartesi Kar Yağışlı
3°C

2. El Araç Arızalı Çıkarsa Cayma Süresi İade Hakları

2. El Araç Arızalı Çıkarsa Cayma Süresi İade Hakları
11/01/2021 16:34

Araba aldım arızalı çıktı mahkemeye verdim, Noter satışı yapılan aracın iadesi, 2. el araba satışlarında cayma süresi, Noter satışı yapılan araç geri Alınır mı, motoru bitik çıktı diyenler için araştırma yaptık. Galerinden alınan ayıplı araçların iadesi mümkündür. Ayıplı 2. el araçların iadesi için ihtarname yazmak gerekmektedir. Aracın kusur durumu bilirkişi raporu ile kayıt altına alınmalıdır. Ayrıca 2. el araçlarında bir cayma süresi de vardır. Aldığınız 2. el araçların arızalı çıkması durumunda bu cayma süresinde araçların iadesini yapabilirsiniz. Bu konu 30331 sayılı İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik‘ te düzenlenmiştir. Yönetmeliğe göre her aracın bir garanti süresi bulunmaktadır. İçeriğimizde galeriden alınan araçların garanti sürecini ve aracın arızalı çıkması durumunuzda yapmanız gerekenleri bulabilirsiniz.

Ayıplı Aracın İadesi

6502 sayılı Tüketici Koruma Kanunu ayıplı araçların iadesi konusunda dayanak noktamız olacaktır. Tüketicilerin bu konuda haklarını bilmesi ve bilinç olması gerekmektedir. Araç alırken galerideki satış görevlilerinin size ne söylediğinden çok, devletin koyduğu yasalar önde gelmektedir. Böyle durumlar ile karşılaşmak çok normaldir. Başta önlem almamış olmanız, geç kaldığınız anlamına gelmez. Araçlarda tüketicilerin karşılaşabilecekleri iki tür sıkıntı bulunmaktadır.

Açık ayıp kontroller yolu ile tespit edilebilecek olan, özel bir tecrübe ya da bilgiye gerek olmaksızın fark edilebilecek bir ayıptır. Araç alımı yapıldıktan sonra böyle bir durum ile karşılaşılması halinde, aracın satın alındığı galeriye başvurularak durumun fark edildiğinin iletilmesi gerekmektedir. Açık ayıbın fark edildikten sonra, durumun galeriye iletilmesi 30 gün içinde yapılmalıdır. Kanunlarımız bu konuda tüketicinin yanında olmuş, satın alındıktan sonraki süre içinde değil de, ayıplı durum fark edildikten sonra ihbar edilmesi gerektiğini ifade etmiştir. Ancak noter yolu ile ihtarname yazılması daha uygun olacaktır.

ayıplı-aracın-iadesi
Ayıplı aracın iadesi

Tüketici ayıbı fark ettikten sonra bu süre zarfında seçimlik hakları sayesinde hak talebinde bulunabilir. Yargıtay emsal kararları ise bu durumun mümkün olması için satın alınan aracın bir an evvel satıcısına teslim edilmesi yönünde fikir beyan ediyor. Ancak aracın böyle bir durumda teslim edilmesi pek akıl karı olmayacaktır. Çünkü satıcı aracın ayıplı olmadığını ve değişimin mümkün olmadığını söyleyebilir. Bu durumda yapılaması gereken aracı teslim etmeden evvel, Tüketici Mahkemelerinde tüketici hakem heyetine aracın satıcısına dava açılabilmektedir. Ayrıca e-devlet üzerinden başvuruda bulunabilir ve şikayetlerinizi sorgulayabilirsiniz.

2. El Ayıplı Aracın İadesinde İhtarname Örneği

Öncelikle bu konuda tüm yasal haklarınızı kullanmanızı öneririz. İster ikinci el isterse de 0 km araç olsun, dava açma hakkı bulunmaktadır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta hangi mahkemeye dava açılacağıdır.

 • Araç bireysel kullanım için satın alındıysa, ticari amaçla kullanılmayacaksa Tüketici Mahkemelerine
 • Şirket adına ya da ticari amaç için alınmış olan araçlar için ise Ticaret Mahkemeleri’ ne giderek dava açmak gerekmektedir.

Ancak 2. el araçlarda galerinin ticari faaliyeti olmasına karşın, mağdur edilen tarafın yine bir tüketici olması sebebi ile davanın TÜKETİCİ MAHKEMESİNE‘ ne açılması gerekmektedir. Ayrıca araçların bir garanti süresi olduğu için sorumluluk satıcıda olduğundan dolayı Tüketici Mahkemelerine başvuruda bulunmak gerekiyor. Aracın çalıntı çıkması gibi bir durum da söz konusu olabilir. Bu sebeple özetle davanın tüketicinin bulunduğu yerdeki Tüketici Mahkemelerine açılması gerekmektedir. Ancak bulunduğunuz yerde Tüketici Mahkemesi yoksa başvuracağınız yer  Asliye Hukuk Mahkemesi olacaktır.

Ancak aracın ayıplı olduğunun fark edilmesi durumunda galeriye veya şahısa ihtar çekilmesi gerekmektedir. #İhtarname# linkine tıklayarak 2.el ayıplı aracın iadesi için ihtarname örneği bilgisayarınıza Word formatında indirebilir, ilgili alanları doldurarak galeriye veya şahısa verebilirsiniz. Ayrıca notere giderek bir ihtar belgesi hazırlatmanız da karşı tarafın sizi daha fazla ciddiye almasını sağlayacaktır.

ikinci-el-ayıplı-aracın-iadesinde-ihtarname-örneği
İhtarname örneği

2. el araba satışlarında cayma süresi

Aslında aracın teslim almadan evvel incelenmesi gerekmektedir. İkinci el araçlarda artık ekspertiz raporu zorunlu tutulmaktadır. Ancak böyle bir durum ile karşılaştıysanız üzülmeyin. Çünkü tüketici her zaman haklıdır. 🙂 Aracın teslimatı yapıldıktan sonra da kullanmaya başlamadan evvel incelenmesi gerekmektedir. Şayet araçta ayıplı bir durum varsa, bu durumda hak talebinde bulunabilmek için yasal süreçte haklarımızı kullanmalıyız.

Araçların satın alınan yerlere iade edilebilmesi için bir cayma süresi belirlenmiştir. İTİRAZ SÜRESİ 30 GÜNDÜR. Bu sürede ihtarnamenin verilmiş olması gerekmektedir. Tabi bu sürede ihtarname yolu ile seçimlik hakkı tercih edilerek sorun kısa sürede çözülebilir. Ancak satıcının böyle bir anlaşmayı kabul etmemesi durumunda dava açmanız daha doğru olacaktır. Bu durum ikinci el araçlar için de geçerlidir.

Araçların Garanti Süresi

İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik çerçevesinde bu konu düzenlenmiştir. 15. madde diyor ki;

 • İkinci el motosiklet ya da araç alımında, diferansiyel, elektrik aksamı, motor gibi konularda herhangi bir sıkıntı ile karşılaşılırsa, aracın satış tarihinden 3 ay sonra ya da araç 5000 km’ ye gelene kadar, satış yapılan işletmenin garantisi kapsamına girmektedir. Sigortalı olmak koşulu ile bu ayıplı durumlar satıcı tarafından ortadan kaldırılabilir.
 • Birinci fıkrada yer alan arızaların olması durumunda, durumun bildirilmesinden 15 gün sonra seçimlik haklar kullanılarak durumun ortadan kaldırılması gerekmektedir. Motosiklekler için süre en fazla 20 gün olmaktadır. Ayıplı durumun karşılanması sonucu doğan masraflar galeriye ait olacaktır.
 • Yukarıda belirttiğimiz sürede ya da kilometrede arıza yapan araçların tüketici tarafından galeriye teslim edilmesi durumunda, galeri aracın teslimatının yapıldığın gösteren bir belge hazırlamak durumundadır.

Galeri tarafından hazırlanan belgede, teslimat işlemi yapan şahsın isim, soy isim ve imzası, teslim alanın ismi, soy ismi ve imzası, şikayet duruma, aracın bilgileri, 10 gün içinde arızanın giderilmesi sonrası aracın 3 gün içinde teslim edileceği, bu süreçte o taşıtın benzer özelliklerine sahip olan bir araç tahsis edileceğine dair belge, tüketici tarafından galeriye durumun bildirildiği tarihin bulunması gerekiyor.

 • Aracın arızasının giderilmesi için uğraşılan süre garanti süresine dahil edilecektir.
 • İşletmenin bu durumun meydana gelmesi durumunda araç için ek garanti vermesi söz konusu olabilir.

Ayrıca galerilerin ya da araç firmalarının internet sayfalarından online garanti sorgulaması da yapabilirsiniz.

Garanti Kapsamına Girmeyen Haller

Aşağıdaki durumların meydana gelmesi durumunda tüketici herhangi bir hak talebinde bulunamayacaktır!

 • 160 bin kilometreyi ya da 8 yaşı geçmiş araçlar
 • Arızanın ekspertiz raporunda belirtilmiş olması
 • Arızanın satın alınan şahıs tarafından bilinmesi ve işletmenin bu durumu belgeleyebilmesi
 • Kullanıcı hatasından kaynaklanan arızalar
 • Arıza ile ilgili olmayıp, farklı parçaların değişimi sonrası yapılan masraflar
 • Arıza nedeni ile doğrudan zarar görmediği halde değişen parçalar
 • Trafikten çekilen ve tescil durumu kayıtlardan silinen araçlar
 • Paspas, lastik, cam ve far gibi ekipmanların kırılması
 • Satış işlemi sonrası tüketici tarafından araca yapılan eklemeler sonrası oluşan hasarlar
 • Doğal afetler, kaza, hırsızlık gibi durumlar sebebi ile zarar gören araçlar ya da aracın parçaları
 • Aracın bakımlarının zamanında yapılmayarak sıvılarının donması
 • Muayene ve bakım işlemlerinin zamanında yapılmaması
 • Kalitesiz yakıt kullanımından meydana gelen hasarlar

ÖTV İndirimli araç fiyatlarını inceleyebilir ve araçlarınızı daha uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.

garanti-kapsamına-girmeyen-haller
Garanti kapsamına girmeyen haller

Tüketicinin Seçimlik Hakları

Tüketici Haklarının Korunmasına dair kanunun 11. maddesinde, satış işlemi sonrası aldığı ürünün ayıplı olduğunu fark eden tüketicinin seçimlik hakları ifade edilmiştir. Bu durumda ayıplı ürün ile karşılan tüketicinin 4 adet seçimlik hakkı mevcuttur.

 • Çok fazla masraf olmaması durumunda, masrafları galerinin karşılaması kaydı ile aracın onarılmasını talep edebilir. Bu durumda kendisi herhangi bir bedel ödemeyecektir.
 • Satın aldığı aracı kabul ederek, fiyatta indirime gidilmesini talep edebilir. Hasarı kendisi gidererek satıcıdan aldığı tutarı arıza için harcayabilir.
 • İade işlemi talep edebilir. Tüketicilerin belirlenen süre içinde başvurmaları durumunda sözleşmeden çekilme hakları da bulunmaktadır.
 • Aracın ayıplı çıkması durumunda tüketici aracının emsal tutarları bir araç ile değişim yapılmasını isteyebilir.

Garanti kapsamına giren haller içerisinde tüketicilerin her türlü beyan hakkı bulunmaktadır. 2019 yönetmeliğine göre tüketici ayıplı alım sonrası yukarıdaki seçimlik haklarından istediği birine başvurabilir.

Kanunlarımız konuya Tüketici her daim haklıdır düsturu ile yaklaşmaktadır. Ancak yapılan  düzenlemeler her ne kadar bireylerin haklarını korumaya ve mağduriyetlerini gidermeye yönelik olursa olsun, bu konuda bireylere de pek çok görev düşüyor. Haklarımızı bilmeli ve sonuna kadar yapılan haksızlıkların karşısında olmalıyız. Bilinçli tüketici kavramını felsefe edinmeliyiz. Böyle bir durumda karşılaştığımızda ilk olarak satıcı ya da distribütöre ihtar çekmeli ya da mahkemeler yolu ile hakkımızı aramalıyız. Bu kanun sadece araç alımlarını kapsamaz. Tüm ürün ve hizmet alımlarında yaşadığımız talihsiz durumlar için tüketici mahkemelerinin kapısı çalınabilir.

Noter satışı yapılan aracın iadesi

Eğer satın aldığınız bir aracın motoru bitik çıkmış ise, arızalı ise, geri iade etmek istiyorsanız, bu konuda yukarıda bahsedilen mevzuat hükümlerine göre işlem yapmanız gerekmektedir. Noterde satılan aracın cayma süresi olarak herhangi bir süre bulunmamaktadır.

devletdestekli telegramTelegram Kanalımızdan bize ulaşabilirsiniz.


Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Avatar Tahir Güden dedi ki:

  2019 model araç aldım.Araç garanti kapsamında. Yedek anahtarı ve güvenlik kod kartı teslim edilmedi. yedek anahtar ve kitapçıkları verileceği söylenmesine rağmen satıştan sonra tavır değiştirdi galerici. Servis fiyatları pahalı olduğu için sanayiye yönlendiriyorlar beni. Orada usulsüz şifre kırıp anahtar yaptırmayı teklif ettiler. Orijinal serviste yapılmasını ve garanti şartlarının etkilenmemesini talep ettim, kabul etmediler. Bu durumda haklarımın ne olduğunu öğrenmek istiyorum.