geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
7,7950
EURO
9,4890
ALTIN
461,75
BIST
1.329
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
16°C
İstanbul
16°C
Az Bulutlu
Cumartesi Parçalı Bulutlu
16°C
Pazar Parçalı Bulutlu
15°C
Pazartesi Yağışlı
14°C
Salı Yağışlı
14°C

2. El Araç Satış Yetki Belgesi Nasıl Alınır? (BASİT YÖNTEM)

2. El Araç Satış Yetki Belgesi Nasıl Alınır? (BASİT YÖNTEM)

İkinci el otomobil piyasasında son dönemlerde yaşanan fiyat artışları da son derece ciddi boyutlara ulaştı. 2.el oto alım satım sürecinde de yeni değişiklikler gündemde. İkinci el otomobil piyasasında yapılan yeni düzenleme ile artık yetki belgesi olmadan kimse internetten araç satışı yapamayacak. Düzenleme ile ikinci el otomobil piyasasında yetki belgesiz satışın önüne geçilmesi hedefleniyor. İkinci el motorlu kara taşıtlarının ticareti hakkında yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik 15 Ağustos 2020 tarihinde Resmi Gazete‘de yayınlandı. Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanarak 15 Ağustos 2020 tarihinde Resmi Gazete’ de yayınlanarak yürürlüğe giren yeni düzenleme tebliği kapsamında 2. el araç satışının ve ticaretinin yapılabilmesi ile ilgili olarak yenilikler getirildi. 2. el araç satış yetki belgesi nasıl alınır, şartları nelerdir, başvuru nereye yapılır, geçerlilik süresi ne kadar, hangi durumlarda iptal edilir? Tüm bilgileri öğrenebilirsiniz.

2. El Araç Satış Yetki Belgesi Nasıl Alınır?

Araç alım satım yetki belgesi ile ilgili nasıl alınacağı, şartları hakkında tüm bilgileri devam ederek görebilirsiniz.

Yayınlanan yönetmelikte;

 • Gerçek ve işletme sahibi esnaf ve sanatkarların 2 . el motorlu kara taşıtı ticareti faaliyetlerini, yetki belgesinin verilmesi, yenilenmesi ve iptaline ilişkin usul ve esasları,
 • 2. el motorlu kara taşıtı ticaretiyle uğraşan işletmelerin yükümlülükleri ile toplu iş yeri ve taşıt pazarlarında aranan şartları,
 • 2. el motorlu kara taşıtı ticaretinde ödeme yöntemlerini ve Ticaret Bakanlığın , yetkili idare ve diğer ilgili kurum ve kuruluşların 2. el motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin görev, yetki ve sorumluluklarını kapsar ve 31 Ağustos 2020 tarihinde yürürlüğe girer.

Araç alım satım belgesi için şartlar yukarıda belirtilmiştir.

Ticaret Bakanı Pekcan tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre; İkinci el araç alım satışının yapılabilmesi için yetki belgesinin alınmasının zorunluğun getirildiğinin haberinin ardından 2. el araçların satışının yapılabilmesi için yetki belgesinin 31 Ağustos 2020 tarihine kadar alınması gerektiği tekrar vurgulandı. Ticaret Bakanlığı tarafından 2. El Taşıt Satışında Yeni Dönem Başladı yazısını görmek için tıklayınız.

Yeni Düzenlenen Tebliğ Hedefi

Yeni düzenlenen tebliğ’ de dikkat çeken maddeler bulunuyor. Bunlardan ilki 1 yıl içinde 3 kez araç satışı yapanların taşıt satışları ticari faaliyet kabul edileceği ve yetki belgesi olmayanlara ise yaptırım uygulanacağı oldu. Tebliğ’ de bir çok maddenin yeniden düzenlendiği görülüyor. Buna göre yetki belgesiz araç satışı yapanlara idari para cezası uygulanacağı ve 31 Ağustos’ a kadar yetki belgesi olmadan araç satışı yapanlara 5 bin lira ceza kesilecek. Yetki belgesi almadan araç satışı yapılmaması düzenlemesi ile haksız rekabetin önüne geçilmek hedefleniyor.

Ayrıca Güvenli Ödeme sistemi de zorunlu hale getirildi.

İkinci El Motorlu Kara Taşıtı Ticareti Yetki Belgesi Başvurusu

Ticaret Bakanlığı tarafından 2. El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Yönetmeliğinde değişiklik kapsamında yetki belgesi almak zorunlu hale getirildi. Peki 2. el araç satış yetki belgesi nasıl alınır, gerekli evraklar nelerdir? Yetki belgesi almak için sınav yapılıyor mu, yetki belgesinin geçerlilik süresi ne kadar? belge almadan satış yapılıyor mu en çok merak edilen konular arasında yer alıyor.

2. El Araç Alım Satımı

2. El Araçta Yetki Belgesi

2 El Araç Satış Yetki Belgesi Almanın Şartları Nelerdir?

2.el araç satış yetki belgesi nasıl alınır, şartları nelerdir , 2020 yılında oto alım satım için gerekli mesleki yeterlilik yetki belgesi sınavı ne zaman yapılacak? İETTS yetki belgesi  başvurusu yapmak ve yetki belgesi almak için başvuru rehberi yayınlandı mı, İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti yetki belgesi ve mesleki yeterlilik belgesi başvuru nasıl yapılır, Oto alım satım yetki belgesi son tarih nedir belgenin geçerlilik süresi dolmadan ne kadar süre içinde yeniden başvuru yapılmalıdır, İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti bilgi sistemi İETTS başvuruları ve yetki belgesi sorgulama nasıl yapılır? tüm merak edilenler yazımızda.

2. el araç satışı yapılabilmesi için Galerici yetki belgesi süresi yetki belgesinin almanın şartları yeniden düzenlendi.

Yetki Belgesiz Araç Satana 5 Bin TL. Ceza Geliyor!

İkinci el oto alım ve satım işlemleri için yetki belgesi olmayanlara 1 Eylül 2020 tarihinden itibaren 5 bin lira ceza kesilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sunulacak düzenlemenin ardından yetki belgesiz motorlu araç satışı yapanlara araç başına 5 bin lira para cezası kesilecek.

Yetki belgesi almak için başvuruların çok az olması nedeniyle yeniden konu ile ilgili düzenlenme yapıldı ve düzenleme Cumhurbaşkanı tarafından onayına sunuldu. Cumhurbaşkanı tarafından onaylanması durumunda, belge sahibi olmayanların araç satış ilanları kaldırılacak, ilan sitelerinde birçok engel ile karşılaşacaklar. İlanda yanıltıcı bilgi ve belgeye yer verilemeyecek. Yetki belgesi verilmesinde bürokrasi azaltılmış oldu. Bakan Pekcan Konu ile alakalı yaptığı açıklamada;

Bugüne kadar hem belediyeler hem de ticaret il müdürlükleri tarafından 2 ayrı iş yeri kontrolü yapılmakta iken bundan böyle bu kontrol yalnızca belediyeler tarafından ruhsat düzenlenmeden önce yapılacak.

İşletmelerin internetten yapılan araç satışlarında da yayınladıkları ilanlara yetki belgesine sahip olmayan işletmeleri üye yapamayacak ve ilanlara ilişkin talep ve şikayetleri etkin şekilde sonuçlandıracak ve ilanlara ilişkin bilgileri Ticaret Bakanlığına iletecektir. İlan siteleri için yeni getirilen bu kurallar ise 1 Ocak 2021’de yürürlüğe girecektir.

Yine araç satışı yapan galerilere de 7 gün şartı getirildi galeriden satışa çıkarılacak araçlar için alınacak olan ekspertiz raporunda 7 gün şartı uygulanacaktır. Satış işleminin alıcıdan kaynaklı bir durumda gerçekleşmemesi halinde, alıcı, diğer hallerde yetki belgesine sahip işletme tarafından ücretin ödenmesi isteniyor.

İkinci El Oto Alım Satım Belgesi Nereden Alınır?

Yeni Yönetmeliğe göre oto alım satım belgesi almak için alınması gereken mesleki yeterlilik belgesi, işletmenin bağlı bulunduğu Ticaret İl Müdürlüğü tarafından verilmektedir. Yeni yönetmeliği göre yetki belgesi başvuruları yeni belge alım ve iptalinin yapılması ile ilgili müracaatlar, yetki belgesi verilmesinde aranan şartların taşındığını gösteren belgeler ile birlikte Bilgi Sistemi üzerinden yapılır.

Yine Ticaret Bakanlığı tarafında yetkilendirilen üniversitelerden de yetki belgesi başvuru yapılarak bu belge alınmalıdır. Başvurular için mutlaka istenen şartların sağlanıyor olması gerekmektedir. Bu başvuru şartlarını taşıyan adaylar başvuru yaptıktan sonra yapılacak mesleki yeterlilik sınavından başarılı olması halinde belgesini alabilir. Galeriden alınan araç iade edilir mi? Tüketici hakları bu konuda ne diyor? Hemen bilgi sahibi olabilirsiniz.

İkinci El Oto Alım Satım Yetki Belgesi Alma Şartları Nelerdir?

İkinci el oto alım satım için mesleki yeterlilik belgesi almak isteyenlerin mutlaka bazı şartları sağlıyor olması gereklidir. Yetki belgesi için herkes başvuru yapamayacağı gibi başvuru yapan şirketinde sicilinin temiz olması, ticaret yapmasına herhangi bir engel teşkil etmeyecek şekilde şirketlerin iflas etmemiş olması ve iflas etse bile  itibarını kaybetmemiş olması şartı aranmaktadır. Başvuru yapanların esnaf odası, ticaret odası ve ilgili ticaret odalarına kayıtlı olması ve mutlaka gelir/ kurumlar vergisi mükellefi olması gereklidir. Bu şartları sağlayan adayların 18 yaşını doldurmuş olması, en az lise mezunu olması da aranan şartlar arasındadır. Mesleki yeterliliği bulunan şahıs ve ortaklık üzerinde kurulan şirket sahipleri yeterlilik belgesi için başvuru yapabilirler.

Merak edilen diğer detaylar için tıklayınız.

Yetki belgesi olanlar motosiklet, otomobil, arazi taşıtı, otobüs, kamyonet, kamyon ve lastik tekerlekli traktör niteliğindeki taşıtların 2. el satışını yapılabilecektir.

Yayınlanan yeni Yönetmeliğe göre; kiralama şirketlerine ellerindeki araçları satmak için en az 1 yıl boyunca kiralama faaliyeti yapma şartı getirildi. Yönetmelik te yapılan düzenlemeye göre yetki belgesi olmayanlara 1 yıl içinde en fazla 3 adet ikinci el araç satışı hakkı verildi. Yeni düzenleme ile yetki belgesi olmayanlarda 1 yıl içinde maksimum 3 adet ikinci el araç satışı yapabilecek.

İkinci El Araç Satış Yetki Belgesi Başvurusu 2020

Otomobil alım satım için gerekli olan mesleki yeterlilik belgemi nasıl alırım diye araştırma yapanlar için yetki belgesi alma işlemlerinden bahsedecek olursak;

 • Oto alım satım için gerekli olan Yetki belgesini şahıs firması alacaksa mutlaka firma sahibi tarafından başvuru yapılmalı ve firma sahibi almalıdır.
 • Limited şirketi ve Anonim şirketi alacak ise bu durumda da ortaklardan en az biri şubelerden şube müdürü tarafından alınmalıdır.
 • Satış danışması ve diğer alım satım personellerinde noterde işlem yapabilmesi için belge alması zorunludur.
 • Bundan sonraki aşamada ise seviye belirlenmelidir. Seviye 4. alım satım danışmanı, Seviye 5. Alım satım sorumlusu vb. gibi.
 • Sınav başvuru formunu doldurup ıslak imzalı olarak Kaynes’e iletilmesi gereklidir.
 • Sonrasında banka IBAN numarasına (TR 31 0006 20013450 0006298632) S4: 550,00 TL. S5: 600,00 TL. olarak belirlenen sınav ücretini yatırım dekontu Kaynes’ e iletilmesi gereklidir.
 • TC kimlik numarası bulunan kimlik fotokopisi’ de Kaynes’ e iletilmelidir. Tüm bu belgeler Kaynes’ e iletilmesinden sonra bu kurum tarafından sınav programı oluşturulur.
 • Yapılacak olan sınavın tarihi, saati ve sınav yeri SMS ile adaylara bildirilecektir. Yapılacak olan sınav sonuçları adaylara sms ile bildirilir.Adayların 2 sınav hakkı bulunmaktadır.
 • Sınavdan başarılı olan adaylara TR 31 0006 20013450 0006298632 No’lu hesaba 150,00 TL. belge masrafı ödemesi sonrası Mesleki Yeterlilik belgesi ve kimlik kartı verilir.
 • Yetki belgesi için başvuru bilgi sistemi üzerinden yapılır.
 • MYK mesleki yeterlilik belgesi ibraz edilmeden  noterde alım satım işlemi gerçekleştirilmeyecektir.
Yetki Belgesi Nasıl Alınır?

Mesleki Yeterlilik Belgemi Nasıl Alırım?

Yetki belgesi işletme adına düzenlenebileceği gibi birden fazla ticaret yapılması durumunda her bir işletme için ayrı ayrı yetki belgesi almak gereklidir.

Yönetmeliğe göre işletmeye yetki belgesi verilebilmesi gerekli şartlar şu şekildedir;

 • İlgili esnaf ve meslek odasına kayıtlı olmak,
 • İşletmenin  kurumlar vergisi ya da gelir vergisi mükellefi olması,
 • İşletme sahibinin iş yeri açma ve çalışma ruhsatının olması,
 • İlgili esnaf ve meslek odası ve vergi kayıtları ile iş yeri açma ve çalışma ruhsatındaki faaliyet konuları içinde 2. el motorlu kara taşıtı ticaretinin yapıyor olması  şartları getirilmiştir.

Yine ticaret yapılması için motorlu kara taşıtları alım satım sorumlularının şartları düzenlendi.

Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Şartları

 • Motorlu kara taşıtları alım satım sorumlusunun 18 yaşını doldurmuş olması,
 • En az lise ve dengi okullardan mezunu olması,
 • Sicilinin temiz olması, iflas etmemiş veya iflas etmiş olsa bile sicilin temizlenmiş ve itibarının yerine gelmiş olması,
 • Konkordato talebinde bulunmamış olması yani işletmenin borçlarını ödeyemeyecek duruma gelmesi ve bunu ilan etmesi ve sonrasında alacaklıların alacaklarını belli bir plana göre tahsil edebilmeleri için kendi aralarında bir anlaşma yapmaları)
 • Suça karışmamış olması (Kasten işlenen bir suçtan dolayı 5 yıldan fazla kesinleşmiş hapis cezası almamış veya devletin güvenliğine, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, milli savunmaya ve devlet sırlarına karşı suçlar ile casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, terörizmin finansmanı, kaçakçılık, vergi kaçakçılığı veya haksız mal edinme, işkence, cinsel saldırı ve çocukların cinsel istismarı suçlarından hüküm giymemiş ya da ticaret ve sanat icrasından hükmen yasaklanmamış olması)
 • Motorlu kara taşıtları alım satım sorumlularından en az birinin Seviye 5 mesleki yeterlilik belgesine sahip olması şartları getirilmiştir.

Araç satış yetki belgesi için gerekli evraklar

Mesleki yeterlilik belgesi daha önceki tebliğ’ de 21/09/2006 tarihli ve 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununun 22. maddesi çerçevesinde verilen belgenin alınması gerekiyordu.  2. el araç satış yetki belgesi nasıl alınır? öğrendik. Şimdi ise istenen belgeleri inceleyelim. Yeni düzenleme ile; mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından onaylanarak bireyin bilgi, beceri ve yetkinliğini ifade eden motorlu kara taşıtları alım satım danışmanı (Seviye 4) ve motorlu kara taşıtları alım satım sorumlusu (Seviye 5) ulusal yeterliliklerine dayalı belgenin alınması şartı getirilmiş oldu.

Başvurularda İstenen Evraklar

 • TC kimlik numaralı kimlik belgelerinin fotokopisi,
 • 1 adet vesikalık fotoğraf,
 • Banka dekontu,
 • Islak imzalı başvuru formu ve
 • İmzalanmış kullanım sözleşmesi gibi belgeler istenecektir.

Yetki belgesi alma şartlarının da düzenlendiği yeni yönetmeliğe göre;

Karar kapsamında Bakanlık, yetki belgesi verilmesi için mesleki eğitim şartı getirmeye ve yetki belgesinin verilmesi için mesleki eğitim şartı getirmeye ve bu eğitime ilişkin usul ve esaslar ile bu şarttan muafiyet sağlayan eğitim alanlarını ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının görüşlerini alarak belirlemeye yetkilidir. Mesleki eğitim, Bakanlık veya Bakanlıkça uygun görülen kurum ve kuruluşlar tarafından verilir maddesine göre Yetki belgesinin Bakanlığın belirlediği kuruluşlardan alınması gerekiyor. Peki 2. el araç satışı yetki belgesi başvurusu nasıl yapılır? Şimdi bu konuda bilgileri göz atalım.

2. El Araç Satış Yetki Belgesi Başvurusu

Yönetmelik kapsamında yetki belgesi başvurusu, yetki belgesi verilmesinde aranan şartların taşındığını gösteren belgeler ile birlikte Bilgi Sistemi üzerinden yapılır.

Başvuru için ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti bilgi sistemi olan İETTS üzerinden başvurular alınmaktadır. Sistem üzerinde tüm başvuru ve belge alma işlemlerinizi hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

İkinci El Araç Satış

İETTS Başvuru Ekranı

Giriş yaptıktan sonra T.C. kimlik numarası ile üye olduktan sonra kullanıcı adı ve şifre yazılarak sisteme giriş yapılarak;

 • Başvurular>
 • Yetki Belgesi Başvurusu>
 • Belge Yenileme Başvurusu> ekranından ticari veya esnaf işletmesi seçilerek Mernis’ten işletme kayıt bilgilere çekilerek tüm bilgiler ”İşletme Detay Bilgileri” kısmına görüntülenecektir.
Belge Yenileme Başvurusu

İkinci El Motorlu Kara Taşıtı Ticareti Yetki Belgesi Başvuru ve Belge Yenileme Başvurusu

Tüm  işlem adımlarını geçtikten sonra belgelerim alanından ”Detay” bölümüne tıklayarak ilgili Ticaret İl Müdürlüğü tarafından onaylanan başvurunuz sonucunda oluşan Yetki Belgesi bilgisayara indirebilirsiniz. Başvuru tarihinden itibaren 10 gün içinde yetki belgesi verilir.

İETTS uygulama kullanıcısı yardım rehberinde burada tüm başvuru ve belge yenileme başvurusunun detayları açık bir şekilde anlatılmıştır.

Yetki belgesi başvurusu yapan ancak belirlenen şartları taşımadığı için başvuruları reddedilen işletmelere bu durum gerekçesi ile birlikte Bilgi Sistemi üzerinden bildirilir ibaresi de eklenmiştir.

İkinci El Motorlu Kara Taşıtı Ticareti Yetki Belgesi Sorgulama

Yine İETTS üzerinden İkinci El Motorlu Kara Taşıtı Ticareti Yetki Belgesi Sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Sorgulamayı buradan yetki belgesi numarası, işletme unvanı ve il seçimi yapılarak kolaylıkla yapabilirsiniz.

İkinci El Araç Satım Alımı

İkinci El Motorlu Kara Taşıtı Ticareti Yetki Belgesi Sorgulama

Yetki Belgesi Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Ticaret Bakanlığına bağlı İl müdürlüklerine başvuru yaparak Bakanlığın verdiği yetkili Kurum tarafından düzenlenen mesleki yeterlilik sınavından başarılı olan adaylara 2 hafta içinde teslim edilen belgelerin geçerlilik süreleri 5 yıldır. 5 Yıl sürenin dolmasına yine 1 ay kala belgenin yenilenmesi için başvuru yapılması ve yenilenmesi gereklidir.

Taşıt teslim belgesi yeni tebliğde yer alan düzenleme maddesine göre;

Taşıt teslim belgesi, ikinci el motorlu kara taşıtının adına tescilli olduğu kişi ile işletme arasında birer nüshası taraflarda kalacak şekilde en az i2 nüsha düzenlenir ve işletme tarafından en az 5 yıl süreyle saklanır.

İkinci El Motorlu Araç Ticareti İçin Galericilik Belgesi Veren Kuruluş Hangisidir?

İkinci el motorlu araçların ticareti için yetki belgesi vermesi için Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilen kuruluşlar arasından Kaynes seçilmiştir.

Mesleki Yeterlilik Kurumu portal üzerinden buradan Yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşu araması yaparak Kaynes Uluslararası Eğitim Belgelendirme ve Danışmanlık Limited Şirketini bulabilirsiniz. Buradan Kaynes S4 VE S5 seviyelerinin sınav ücretleri de belirlenmiştir.

İkinci El Araç Yetki Belgesi

2. El Araç Başvurusu

Kaynes Mesleki Yeterlilik için sınavlı belge yenileme ücret bedeli aşağıdaki görselde ki gibidir.

İkinci El Araç

Araç Alımı ve Yetki Belgesi

İkinci el motorlu taşıtların ticareti hakkında merak ettikleriniz tüm ayrıntılar için tıklayınız.

Yetki Belgesi Yenilenmesi Başvurusu

Yetki belgesi yenileme başvurusu ile ilgili olarak önceki Yönetmeliğin 8 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. Belgenin yenilenmesi için; karar kapsamında 5. maddenin 3. fıkrasında belirtilen bilgilerden herhangi birinde değişiklik olması durumunda yenilenir. Bu maddeleri inceleyecek olursak;

Yetki belgesi yenileme başvurusu;

 • İşyerinin başka bir adrese taşınması halinde iş yeri açma ve çalışma ruhsatının yeniden düzenlendiği durumlarda yenilenmesi için yeniden başvuru yapılmalıdır
 • İşletmenin mevcut adresinin mahalle, cadde, sokak ve benzeri yerlerin isim veya numaralarının değişmesi  halinde ve işyeri adresinin değiştiğinde iş yeri açma ve çalışma ruhsatının güncellendiğinde yeniden yenilenmesi için başvuruda bulunmak gerekiyor.
 • Karar kapsamında belirlene durumlar hariç olmak üzere, 5 inci maddenin üçüncü fıkrasında belirtilen bilgilerden herhangi birinde değişiklik olması durumunda değişikliğin gerçekleştiği tarihten itibaren 10 gün içinde Bilgi Sistemi üzerinden yapılır.
 • Yetki belgesinin yenilenmesinde 7. maddenin 12. ve 3. fıkralarında belirtilen usul ve esaslar uygulanır.

Yetki Belgesi Hangi Durumlarda İptal Edilir?

Karar kapsamında 9 uncu maddesi belgenin iptal edilmesi ile ilgili şartlar yeniden düzenlenmiş ve değiştirilmiştir.

 • Karar kapsamında yeniden  düzenlenen şartlardan herhangi birini kaybeden işletmenin bu durumun gerçekleştiği tarihten itibaren 10 gün içinde Bilgi Sistemi üzerinden yapacağı başvuru üzerine, Tebliğ de yer alan ilgili maddede belirtilen şartlardan herhangi birine sahip olunmadığının Bakanlıkça tespit edilmesi halinde,
 • 8 inci maddenin ikinci fıkrasında belirtilen süre içinde yenileme başvurusunda bulunulmaması nedeniyle Bilgi Sistemi üzerinden veya yazılı olarak Bakanlıkça yapılan uyarıya rağmen on gün içinde yenileme başvurusunda bulunulmaması halinde,

Bu Yönetmelik hükümlerine aykırı hareket eden işletmeye Bilgi Sistemi üzerinden veya yazılı olarak Bakanlıkça yapılan uyarıya rağmen;

 • Verilen süre içinde aykırılığın ortadan kaldırılmaması,
 • Aynı takvim yılı içinde aykırılığın tekrarlanması durumlar gerçekleştiğinde yetki belgesi iptal edilir.
 • Yetki belgesi iptal edilen işletmeye bu durum gerekçesiyle birlikte Bilgi Sistemi üzerinden bildirilir.

Daha önceden işletme sahiplerinin İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik’teki ilgili iş yeri şartlarını taşıdıklarını gösterir belgeyi son başvuru tarihi olan 30 Haziran 2021’e kadar İkinci El Motorlu Kara Taşıtları Bilgi Sistemi’ne (İETTS) aktarmaları gerekiyor. Aktarılması için belirlenen tarihe kadar yükümlülüğünü yerine getirmeyen işletmelerin yetki belgeleri iptal edilecektir.

Karar kapsamında değiştirilen maddeye göre; İptal edilen işletmeye ve işletme sahibinin diğer işletmeleri ile temsilcisi olduğu işletmelere, iptal tarihinden itibaren 1 yıl süreyle yetki belgesi verilmez.

Bunlara ek olarak aldığınız aracınız için ekspertiz yaptırmak zorunlu mu? İnceleyerek hemen bilgi alabilirsiniz.Yorumlar
 1. Avatar Orhan dedi ki:

  Dükkan açmak şart mı yetki belgesi için, home ofis olarak yapamıyor muyuz bu işi?

  1. Yönetim Yönetim dedi ki:

   Gerekli izinler alındıktan sonra neden olmasın. Tabi ilgili kurumlara başvurmalısınız.

 2. Avatar Ali Çakır dedi ki:

  Kardeşlerim ayık olun!!! Bu kanun bizleri galericileri koruyor. Öğretmen, berber, memur, imam vs artık bunlar galericilik yapamayacaklar. Dolayısıyla belli kriterler getirilmese herkes alır bu belgeyi ve yine eski düzen devam eder. Allah razı olsun diyorum ben vesselam

 3. Avatar Şener dedi ki:

  Bu kanun yasalaşırken çökmüş bir kanun vergi levhası verilen bir şahıs yaptığı işle yetkilendirilmiştir.home ofis çalışıyorum seviye 5 yeterlilik belgesi aldım dükkan açacak güçte değilim şu anda galericiler sitesinde dükkanlar hava parasıyla el dğiştiriyor zaten yeterli dükkan adedi yok ben bir iş hanında büro tutup iş hanının garajını kullanabilirim bana neden yetki belgesi verilmez bu yapılan insanların bundan sonra ikinci el aracı dahada pahalı alacak demektir ayrıca piyasayı altüst eden faktör ülkede sonradan türeyen ikinci el araç firmalarıdır 83500 yazdığım araca 84 ile 92000 tl arasında fiyat verdiler düşünebiliyormusunuz ülkeye verdiği zararı ianmayacaksınız bende inanmazdım başıma geldi ülkemi seven bir vatandaş olarak reddettim kimse gereksiz yere piyasalara zarar veremez haksız rekabet diye beni ekmeğimden eden yasa bu haksız katliama ne diyecek emekli maaşıma zam yapılmasını bekliyorum ben artık yan gelip yatmak istiyorum

  1. Avatar Tan dedi ki:

   Merhaba kardeşim bende senin durumundayım dükkan açmak şartmıymış yetki belgesi almak için? Home ofis çalışıyordum bnde

   1. Avatar Gökhan dedi ki:

    Hocam ben de merak ediyorum bu konuyu Galeri dükkanı açmak gerekiyor mu yetki belgesini almak için