2018 Yılında Esnafa Çiftçiye ve Girişimciye Özel Teşvikler

2018 Yılında Esnafa Çiftçiye ve Girişimciye Özel Teşvikler

2018 Yılında Esnafa Çiftçiye ve Girişimciye Özel Teşvikler

Devletimiz geçtiğimiz yılda hayvancılık ve tarım ile uğraşan çiftçilere, üreticilere, kendi işyerini açmak isteyen esnaf ve sanatkarlara faizsiz kredi, girişimciler için geri ödemesiz hibe ve devlet destek programları kapsamında teşvik kredilerini başvuru yapanlar için kullandırdı.

Bu yılda teşvikler kapsamında devlet destek programları kapsamında yürütülen çalışmalar ile esnaf, kobi, çiftçi ve girişimcilere faizsiz kredilerden, devlet teşviklerine kadar yeni krediler hazırlamaya devam etmektedir. Bu kapsamda emekliler için faizsiz kredi emekli farkları ve banka promosyon ödemeleri, Kobi ve esnaflara verilecek 50 bin lira faizsiz kobi kredisi için devlet işletme kredi faiz desteği, ÇKS’ye kayıtlı çiftçi ve üreticiler için tarım ve hayvancılık alanında proje karşılığında Genç çiftçilere 30 bin lira köy dönüş hibe kredileri 2018 yılında da verilecek kredi, teşvik ve hibelerden birkaçıdır.

Esnafa nefes ve can suyu

Hükümet tarafından yürütülen çalışmaların sonucunda esnaf ve küçük kobiler için 50 bin lira faizsiz kredilerin ödemeleri 2016 yılı bitmeden ödenecek ve 2018 yılında aynı buna benzer nitelikte destek programı oluşturularak esnaf ve kobilere 50 bin lira faizsiz Kosgeb kredisi verilmeye devam edilecek. 2018 yılında esnafa verilecek kredi desteği bununla da bitmeyecek. Geçtiğimiz günlerde yapılan % 0,83 faizli lansmanında yapılan açıklamalar ile Kobilere yıllık % 10 faiz oranın altında krediler yeni yılda esnaflara verilecek.

Tarım ve Hayvancılık

Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilen devlet destekleme ödemeleri 2018 yılında da Ziraat bankası aracılığıyla ÇKS’ye kayıtlı çiftçi ve üreticilere verilmeye devam edilecek.

2018 yılında çiftçilere ödenecek olan Devlet desteklemeleri ödemeleri dekar başına ve kg başına ödenecek olan rakamlar ise buradan öğrenilebilir.

Devlet bankaları aracılığıyla işçi memur çiftçi esnafa devlet destekleri 2018 verilmeye devam edilecek. Ziraat bankası aracılığıyla ödenecek olan devlet destekleme ödemelerinin yanında devlet bankaları olan Vakıflar bankası, Halk Bankası gibi bankalarda esnaf ve memura düşük faizli ve faizsiz kredi ödemeleri yapılacak.

30 bin lira faizsiz finansman

2018 yılında esnaflara 30 bin lira faizsiz kredi imkanları sunulmaya devam edilecek. Bunun için esnafların bağlı bulundukları Esnaf Kefalet Kooperatifine başvuru yapmaları ve başvurularının ihtiyaç duydukları taleplere göre değerlendirildikten sonra başvuruları Halk bankasına iletilmesinin ardından bankanın da başvuruya onay vermesi halinde esnaflara 2016 yılında Esnaf Kefalet Kooperatifi destekli olarak verilen kredilerin aynısı 2018 yılında esnaflara 30 bin lira  faizsiz kredi kapsamında verilecek. Vakıfbank’tan da memurlara özel düşük faizli krediler verilmeye devam edilecek.

Milli Tarım Projesi

2018 yılında tarım ve hayvancılık alanında yeni model üretime geçilmesi ile 2023 yılı hedeflerinin başlangıç yılı olarak kabul edilecek ve  çiftçi ve üreticilere hazırladıkları projeler karşılığında % 50 hibe destekleri verilecek.

Milli Tarım Projesi ile hayata geçirilecek yeni model üretim de Tarıma havza bazlı üretim modeline geçilecek ve devlet tarafından belirlenen 941 havzada hangi ürünün ekileceğine devletin karar verdiği ürünler ekilecek ve bu ürünleri ekmeyenlere devlet destekleme parası ödenmeyecek. Milli Tarım Projesi kapsamında destek verilecek tarımsal ürünlere ve illere buradan ulaşabilirsiniz.Genç çiftçi projesi devam edecek

2016 yılında ÇKS kaydı güncel olan ve Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olan 24 ila 30 yaş arasındaki genç çiftçilerin genccifci internet sitesi üzerinden hazır projeleri seçerek başvuru yaptıkları gibi 2018 yılında verilecek olan hibe destekleri içinde aynı sistem üzerinden başvuru yapmaları gerekecek. 2018 yılında da 24 – 30 yaş aralığındaki ÇKS’ye kayıtı olan çiftçilerin bu kredilerden yararlanabilmesi için ülkemizi ihtiyacı doğrultusunda geliştirip oluşturacakları niteliklerde faaliyet alanına uygun şekilde proje yazdırması ve bu projelerinin kabul edilmesi şartını yerine getirmeleri gerekecek ve başvuru yapanlara ve bu krediyi almaya hak kazanan çiftçilere Ziraat Bankası ödeme yapacak. Proje ile 16 binden fazla gencimiz hibeye hak kazandı. 2018 yılında yine NİSAN MAYIS ayında yeniden verilecek.

2018 yılında Bakanlar kurulu kararı ile hayata geçirilen bu destek ile 2018-2019 yılları için toplam 3 yılda genç çiftçi projeleri oluşturan ve oluşturduğu projesi onaylanan ve hibe almaya hak kazanan her çiftçiye 30 bin lira hibe ödemesi yapılacak ve 3 yıl süreyle 315 milyon ayrılan bütçeden ödemeler karşılanacak. Genç çiftçilere ödenecek olan bu paranın bir kısmı direk olarak çiftçilerimize ödenirken, hayvan talebinde bulunan çiftçilerimize ise yine TİGEM tarafından inek, koyun ve keçi alımı yapılarak teslim edilecek.

Bankalar

Tarım ve hayvancılık kredi veren Ziraat bankası ile birlikte 2018 yılında Şekerbank, TEB ve Garanti Bankası da çiftçilere özel düşük faiz  oranları ile krediler vermeye devam edecek. Bu kapsamda çiftçilere 2018 yılında  düşük faizli ağıl ve dam inşa etme, arıcılık, süt hayvancılığı, tavuk çiftliği kurulumu gibi düşük faiz oranları ile traktör kredisi, yem kredisi, küçükbaş ve büyükbaş hayvan kredileri de bu alanlarda 2018 yılında çiftçilere verilecek olan tarım ve hayvancılık kredileridir.

Bu bankalardan düşük faizli kredi almak isteyen çiftçiler 2018 yılında yürürlüğe girecek olan taşınır ipotek yasası ile birlikte hayvan ipotekli hayvan kredisi ve ihtiyaç kredileri çekilebilecek veya başvuruda bulunan çiftçilerin üzerlerine kayıtlı arsa, tarla gibi arazilerinin banka tarafından ipotek alınarak da krediler verilebilecektir.

Kobi ve Girişimcilere Özel

Kosgeb tarafından girişimcilere verilecek olan 50 bin lira hibe 100 bin lira faizsiz kredi destekleri 2018 yılında da bu rakamlar üzerinden verilmeye devam edecektir.

2017 Devlet Destekli Kredi Teşvikleri

2018 yılında girişimci ve Kobiler için verilen Kosgeb destekler başlıkları ise şöyle;

 • Kobi-gel projesi
 • KOSGEB İşbirliği güç birliği projesi
 • Endüstriyel uygulama Programı
 • KOSGEB Teknopazar Hibe Kredi desteği
 • Arge ve inovasyon projeleri
 • Kosgeb sıfır faizli kobi kredisi
 • Genel destek programı
 • Girişimcilik destek programı
 • Gelişen işletmeler piyasası KOBİ destek programı
 • Tematik proje destek programı

Kosgeb tarafından Kobi ve  girişimcilik destekleri kapsamında verilecek olan desteklerin başlıkları altında kobi ve esnaflar destekler verilmeye devam edilecektir.Etiketler:


BEĞEN DEVLET DESTEKLERİNİ TAKİP ET!2018 Yılında Esnafa Çiftçiye ve Girişimciye Özel Teşvikler Konusuna 5 Yorum Yapıldı
 1. huseyın kocoglu dedi ki:

  meraba hıbe destek konusaunda nasıl yardımcı olursunuz acaba

 2. Hayvancılık dedi ki:

  50 düye almak istiyorum

 3. texstıl sektorunde ımalat ve satıs tapmak istıyorum.kosgeb başvurusu yaptım 2016 dan berı hala bekliyorum benı arayacaklarını soylediler egıtim için bır buçuk yıl oldu. arayan maıl atan yok hala bekliyorum. dedi ki:

  kosgeb basvurum var bırbuçuk yıl oldu hala bır egıtıme bıle sıra gelmedı, devlette dayısı olan işini halledıyor.biz bekleye duralım

 4. unlu mamüller imalat ve üretim dedi ki:

  devlet destekli maddi imkanından yararlanmak ve uzun yıllardır hayal ettigim meslegimi kendi işimi kurmak istiyorum.bu konuda yardımınızı istiyorum yapmam gerekeni saygılarımla

 5. Cigkofte dükkanı dedi ki:

  Faizsiz kredi ile iş kurmak istiyorum hangi adımları izlemeyim

Sayfa başına git