2018 Hayvancılık Hibeleri Resmi Gazete'de Yayımlandı (MÜJDE)


2018 Hayvancılık Hibeleri Resmi Gazete’de Yayımlandı

2018 Hayvancılık Hibeleri Resmi Gazete’de Yayımlandı

2018 yılı içinde de, geçen yıl yayınlanan yönetmelik gereğince hayvan hibeleri verilmeye devam ediyor. Ülkemiz de 5 yıl ödemesiz hayvan kredisi veren bankalarla birlikte, küçükbaş ve büyükbaş hayvan hibeleri verilmeye devam etmektedir. Devlet tarafından ÇKS’ ye kayıtlı olan çiftçilere verilecek olan Hayvancılık Hibeleri Resmi Gazete’de Yayımlandı ve yürürlüğe girdi. 2018 yılında da bu yürürlüğe giren yönetmelik maddelerine göre işlem yapılmaktadır. Kırsal alanlarda yaşayanların istihdamın sağlanarak gelirlerinin artırılması damızlık koyu keçi teke manda düve hindi kaz ördek ipek böceği yetiştiriciliği faaliyetlerinde bulunacak modern tesislerin kurulması amacıyla Resmi Gazete‘ de yer bulan hayvancılık hibeleri koyun, keçi, düve, dana, tavuk, piliç, ördek kaz ve benzeri hayvan alımı ve hayvancılık yatırımlarında % 100 hibe ve % 60 oranlarında değişen oranlar ile hibeler verilecektir.

hibe

2018 hibeleri

Resmi Gazete’de yayımlanan hayvancılık hibeleri ile ilgili daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Hayvan Hibesi Projesi Nedir?

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından oluşturulan ve yürürlüğe giren hayvan hibesi projesi; koyun, keçi, düve, dana, tavuk, piliç, ördek kaz ve benzeri hayvan alımı ve hayvancılık yatırımlarında devlet hibe destekleri ile ÇKS’ye kaydı bulunan çiftçilere hibe desteği verecek. Başvuru yapılmadan önce alınacak olan hayvan hibesinin şartlarını yerine getirmek ve mutlaka ÇKS’ye yani Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olmak gerekiyor ardından mutlaka istenen şartlar yerine getirilmesi gerekiyor.

ÇKS’de kaydı bulunan her çiftçi tarımsal ve hayvansal yatırımlarında ve hayvan alımlarında hibelerden yararlanabilmek için mutlaka başvuru tarihleri arasında başvurularını Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlüklerine yapmaları gereklidir.

Hayvan hibesi projesi kapsamında hayvan alımı ve yatırımlarında hibeden yararlanmak isteyen çiftçilere Koyun, keçi, düve, dana, tavuk, piliç, ördek kaz ve benzeri hayvan alımı ve hayvancılık yatırımlarında yapılacak yatırıma ilişkin proje ile Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlüklerine başvuru yapmaları gereklidir.

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hayvan alımı ve yatırımı projesi kapsamında çiftçilere ödenecek olan hibe destekleri Ziraat Bankası tarafından ödenecek. 2018/2019 yılları için verilecek % 50 ila % 100 oranında verilecek hibe destekleri ise şöyle;

2018 Yılında Hayvan Hibesi Projesi Kapsamında Verilecek Hibe Destekleri

2018 Hayvancılık Hibeleri Resmi Gazete'de Yayımlandı

2018 Hayvancılık Hibeleri Resmi Gazete’de Yayımlandı

Tarım Bakanlığı tarafından ÇKS’ ye kayıtlı ve yatırım projesi ile başvuru yapan çiftçilere verilecek olan hibe destekleri ise;

Kaz ve hindi yetiştiriciliğine %75 oranında Yeni inşaat yapımı alet ve ekipman alımı için hibe desteği verilecek.
Arı yetiştiriciliğine boş kovan alımı ve alet ve ekipman için %60 oranında  hibe desteği verilecek.
İpekböceği yetiştirenlere Dut bahçesi tesisi alet ve ekipman alımı ve besleme evi yapımı için %100 oranında hibe desteği verilecek.
Damızlık Koç, Teke ve Manda Düve alımı için yeni inşaat yapımı, rehabilitasyon ve kapasite arttırımı, makine ve teçhizat ile hayvan alımına %50 oranında hibe verilecek.Hibe destekleri 2018 ile 2019 yılları arasında geçerli olacak şekilde Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından projesi onaylanan çiftçilere verilir yine hibeler proje süresinde proje yapımını tamamlayan çiftçilere verilecektir.

Hayvan Hibesi Projesi Şartları Nelerdir?

Kanatlı sektöründe kaz, hindi ve ördek yetiştiriciliğinde Bakanlık tarafından istenen şartlar ise; Kaz yetiştirmek isteyenlerin 500 adet kaz, hindi ve ördek yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin ise en az 1000 hayvan ile işe başlama şartının yerine getirilmesi gerekiyor.

Arı yetiştiriciliğine Bakanlık tarafından istenen şartlar ise; ÇKS’ ye kayıtlı çiftçilerin en az 30 arılı kovan ile sektöre başlama şartı aranıyor.

İpek böceği yetiştiriciliği için besleme evi,  dut bahçesi tesisi gibi yatırımlar için 100 bin liralık yatırımının % ‘ de 100’ ü devlet tarafından desteklenecektir. % 100 hibe verilen tek sektör olan İpekböceği yetiştirenlerin de mutlaka 2018 yılı ve 2019 yılı için geçerli olan % 100 hibe desteğinden yararlanması için yatırımlarını yapmaları bekleniyor.

Damızlık Koç, Teke için 500 hayvan kapasiteli bir işletme kurmaları eğer hayvan sayıları 500 ün altında ise, sayıyı 500’e çıkarmaları şartları aranıyor.

Hayvan kredisi veren bankalar hibe desteğinden faydalanmak isteyenlere alternatif teşkil edebilir.

Damızlık Manda Düve yetiştiriciliğinde Bakanlık tarafından istenen şartlar ise ÇKS’ ye kayıtlı projesi ile Tarım Bakanlığına il Müdürlüklerine başvuruda bulunan çiftçilerimizin en az 150 baş hayvanının olması veya kapasitesini 150 başın üzerine çıkarması gerekiyor.

2018 Hayvancılık Hibeleri Resmi Gazete’de Yayımlandı ve yürürlüğe girdi Buna göre sizde 2018-2019 yılları için geçerli olacak ve Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Hayvan hibe projesi kapsamında verilecek olan hibe desteklerinden yararlanmak için başvuru yapabilir, koyun keçi, teke, düve manda, arı ipekböceği yatırımlarınızı hibe destekleri ile daha az maliyetler ile gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca 2018- 2020 yılları arasında Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası tarımsal faaliyetlerin desteklenmesi adına küçükbaş, küçükbaş, su ürünleri, arıcılık, damızlık düve yetiştiriciliği, sütçü, etçi, kombine sığır yetiştiriciliği vb. konularda kredi vereceğini duyurmuştur. Bu kredilere ek olarak faiz indirimleri de yapılacaktır. Yatırım kredilerinin 100 bin TL’ ye kadar olan kısımlarına faiz uygulanmayacaktır. Tebliği incelemek için tıklayınız.

Bu desteklerden yararlanabilmek için Ziraat Bankası tarımsal krediler için gerekli olan evrakları tamamlayarak bankaya şahsen başvuruda bulunmanız gerekiyor. Tebliğde işletmelerin sahip olmaları gereken hayvan baş ve adetleri belirtilmiştir. Hakkında detaylı bilgi olmayan alanlar ise yaygın hayvancılık destekleri kapsamında değerlendirilecektir.

TKK Ziraat Bankası kredileri hakkında detaylı bilgi almak için linke tıklayınız. Hayvancılık destekleri alınabilecek diğer bir kurum TİGEM’ dir. TİGEM, 300 koyun projesi kapsamında çiftçilere destek olmaya devam etmektedir. 2018 yılı itibari ile başvurular alınmış ve sonuçlanmayı beklemektedir. Olumlu sonuçlanan proje başvuruları asgari 300 baş koyuna kadar destekleme alabilecektir. Başvuru yapanlar ve projesi onaylananlar TİGEM internet sayfasından yapılacak olan duyuruları takip etmelidir. Açıklanan evraklar ile beraber destekleme ödemesi talep başvuruları yapılacaktır.

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri 2019 yılında da faiz indirimli kredi vermeye devam ediyor. Başvurular banka şubeleri aracılığı ile kabul ediliyor.2018 Hayvancılık Hibeleri Resmi Gazete’de Yayımlandı Konusuna 78 Yorum Yapıldı
 1. ali dedi ki:

  bunlar hayvancılık desteği değ*il bir kaç kişi ye köle etmek adı biz çiftçiye destek verıyoruz sadece zenginler için yapılmış proje bunlar ne zaman yaralı parmağa ilaç oldular ki…

 2. Vdt dedi ki:

  İstenen koşullar fakirin ayağına girmez.kalkınma denilen 2 çiftliği olan adama 2 çiftlik daha yapmak mı?

 3. ŞÜKRÜ dedi ki:

  AMAN KARDEŞ LER VALLA BUNLAR ADAMIN KADAR ALIR KAPTIR MAYIN KENDİNİZİ VARSA 3 HAYVANIN ONUNLA YETİN BOŞVERİN BULAŞMAYIN BENDEN DEMESİ BÖYLE MANTIKSIZ LIKMI OLUR BUNUN ADI

 4. mehmet dedi ki:

  Ne anladim kardesim bu isten ben bu isi yapmak istiyrm ama cks kaydim yok tarlam olcakmis ne veriyisaniz heo zenginlere veriyonuz olsn herjes m i garibanin karsisinda

 5. Bekir YILMAZ dedi ki:

  Neden bu hibeler hep zenginlere veriliyor. Fakire köylüye mesela 3 -5 ineğe bakabilecek garibana verilmiyor.? 150 Büyükbaşlık ahır yapacak adam zaten zengindir, hibe olmadan da bu işi yapar. 3 ineğin geliri bir aileyi geçindirir. 100 Tavuğun geliri köyde yaşayan bir aileyi geçindirir. Neden bunlarla ilgili bir teşvik yok? Var da biz mi bilmiyoruz.

 6. kadir dedi ki:

  Kucuk isletmelere versinki devletin rakabet gucu olsun ve hayvanlarin kiymetinide bilirler yani gozu gibi bakar bu isi yapana versin veternere hakim doktora degil ter dokene verilsin hobi olaraktan degil ekmek icin yapilsin

 7. İsmail dedi ki:

  2018 yılında salma tavukçuluk için hibe yokmu acaba

 8. Fikret Ereşici dedi ki:

  Gerçekçi olalım;
  Birkaç yüz başlık koyun sürüsünün idaresi her babayiğidin harcı değildir, hele acemiye aklını yedirir !
  Sürüyü gebe kısır olarak ayır ve grupla…gebeleri doğurttur…lohusa padoklarına ayır…günlerce kuzuları emiştir…kuzuları yaş gruplarına ayır…dişi erkek kuzuları ayır…kuzuları ağırlıklarına göre grupla…koyunları damızlık ve kısır reforme diye grupla…..
  Sayın bakalım birkaç ay içinde koçlar hariç kaç grup oldu !
  Şimdi de her grubun farklı aşı ilaç bakım ve besleme programı gerektirdiğini düşünün….
  Koç katımı sürecinde yaşanılacak kaosu hiç hatırlatmıyayım.
  Sonuçta borç bitmeden sürü de ,para da , akıl da BİTER.

 9. sedat dedi ki:

  Kardes cks diyorlar gencler nereden. Alsinla hep tapular babalarimizin yada dedelerimizin ustune onlarda yasli olursa kiralama bile vermiyorlar çunku. Ssistem deyisiyor ama yaslilarimiz degismiyor yani yer tespit yapsalar oyle verseler nasil olur ben yaklasik yuz eli buyuk bas lik yerim var ot saman arpa yani. 1500donum arazimiz var elim kolum bagli naapmaili6im

  1. Sezgin Altan dedi ki:

   Büyüğümüz le görüşüp arazinin bir bölümünü üstünüze almayı teklif edin, belki kabul eder

 10. mehmet kara dedi ki:

  selamlar kırşehir

 11. Hayırlısı tabiki.. dedi ki:

  Hadi hayırlısı

 12. Analiz54 dedi ki:

  Beş hayvan bakarak ayda 2.500 litre süt üretsen ne olur, üretmesen ne olur. 5 hayvan 5 yavru yapar 3 yıl sonra iyi yetişmiş 10 hayvanın olur. bir kişi 10 hayvanla 1 yılda 60.000 litre süt üretecekte başı göğe mi erecek, işsizlik mi azalacak… Damlaya damlaya göl mü olur kardeşim……

  BEKLENTİMİZ: ÇKS ye kayıt ve Ahır yapmak şartıyla 5 YIL BOYUNCA HİÇ HAYVAN BAKMAMIŞ, HAYVANCILIK DESTEĞİ ALMAMIŞ, SAMİMİ VE DÜRÜST dar gelirli vatandaşa En az hibe edilen hayvan sayısı kadar 10 yıl hayvan bakmak şartıyla 3-5 hayvan hibe edilmesini, 10 YIL BOYUNCA HAYVANLARA GÖZÜ GİBİ BAKACAĞINA KARŞILIK TEMİNAT ALINMASINI, 10 YILIN SONUNDA HAYVANCILIĞI İLERLETMİŞ VE İYİ BİR ÜRETİCİ OLDUĞUNU KANITLAYAN BU KİŞİLERE TEŞVİK VERİLMEYE DEVAM EDİLSE HAYVANCILIK KONUSUNDA DAHA İSABETLİ, ADALETLİ VE TOPLUMSAL ODAKLI BİR ÇÖZÜM ALACAĞINI SANIYORUM.

  1. Özgür dedi ki:

   Dalgamı geçiyorsun aklınmı ermiyor bu işe 3 le 5 le yürürdü bu işler haberin yokmu şimdi ise 1 tane bile yok

 13. ERKAN dedi ki:

  En az 150 hayvan olması gerekır yada o kadara çıkarması gerekır yazmıslar sanırım kımse alamasın dıye boyle bir şart var bu ağır şartla orta ve alt tabaka bu hibelerden yararlanamaz inanın apartman yapmak daha kolay en azından toraktan satarsın 🙂

 14. ali dedi ki:

  selami bey 30 bin TL hibe için nereye başvurmalıyız.

 15. İbrahim uyanık dedi ki:

  Arkadaşlar bunlar zengin olanları dahada zenginleştirme in cabasindalar galiba bende150 tane büyükbaş hayvan olsa yada 500 tane koçum olsa ne yapayım devlet desteğini

 16. Serdar dedi ki:

  yardımcı olunda bizde yeni genç çiftçiler olarak hem büyüyelim hemde dünyayla nasıl rekabete girecez o. zaman düşünürüz ama nasıl alınıyor bu hibe bu konuya ilişkin biraz açıklık getirelim hayri gelincik bey veya selami bey nasıl alabiliriz bu yardımı lütfen

 17. alpaslan şahiner dedi ki:

  yahu kardeşim bizim 150 baş hayvanımız olsa neden hibe almaya çalışalım 150 baş büyük başı olan çifci zaten zengindir ozaman neden 150 hayvanı olana veriliyo hibe ?

  1. Selami dedi ki:

   30 bin lira genç çiftçi hibesi hiç hayvanı olmayanlara veriliyor.

   1. EMRAH dedi ki:

    mrb şu bahsetıgnz 30 tl genc cıftcılere nerden basvurabılırız

    1. Şevket dedi ki:

     2018 yılında verilecek. Birde 30 koyun hibe ve 5 inek hibesinden bahsediliyor. BU siteyi takip edin.

   2. Fatih dedi ki:

    Şartlar nedir peki bilgilendirirseniz sevinirim

 18. Hayri Gelincik dedi ki:

  Devletimden milletimden Allah razı olsun. Ben bu sene 30 bin lira hayvan hibesi aldım. Bu hibe ile 5 büyükbaş satın aldım. işlerim saolsun hayvancılık destekleri ve devletin teşvikleri.

 19. ismail dedi ki:

  Herkes şartların ağır olduğundan bahsetmiş. Parası olanın parasına para katacak sistem demiş. Ama bence tam olarak öyle değil. Bu sistem hayvancılığı dünya ile rekabet edebilecek hale getirmeyi amaçlıyor. Küçük işletmeler verimsizdir. Yani evimde 20 hayvan bakacağım dersen 1000 lerce hayvan besleyen modern çiftliklerle nasıl rekabet edeceksin? Adamların maliyeti seninkinin yarısı kadar. Sonra ithal hayvan gelince zarar ediyorum diyeceksiniz. Burada yapılabilecek en güzel şey, bu işi yapmak isteyen insanların bir araya gelerek kollektif çalışması. Yani çiftliklerinizi birleştirin, ekipmanları daha verimli kullanın. Daha modern tesisler kurup dünya hayvancılığı ile nasıl rekabet edebiliriz onu araştırın. Avrupada, amerikada bu işi nasıl yapıyorlar? Kaça mal ediyorlar diye araştırın. Kurban bayramında koç fiyatına bakıp bu işe girmeyin. Türkiye gerek iklimi gerek bitki örtüsü yapısı itibariyle hayvancılığa çok müsait iken biz neden dünyanın en pahalı etini yiyoruz? Tek sorun mazot fiyatındaki vergi mi? Sanmıyorum. Tarımı da hayvancılığı da bireysel yapıyoruz, komşuya bile traktörü ödünç vermiyoruz. 100 dönüm tarlası olan 5000 dönüm işleyecek ekipman satın alıyor. Bence bu işi birlikte nasıl yapabiliriz diye düşünürsek başarırız. Yorumları okudum en az 10 kişi 20 hayvanım var bana hibe yok mu diyor. Gelin işte bir araya alın hibeyi.

  1. Hüseyin yunus küçük dedi ki:

   Bu olayı bi sen anlamışsın kardeş ağzına sağlık tşk ler

  2. aykut dedi ki:

   ismail bey cok guzel söylemişsiniz ama bu dediğiniz sadice teoride gercek hayatta olması beklenen bi sey değil bence gunumuzde kardes kardesle bıle anlasamıyorken böyle bi ortaklığın sağlıklı olacağını sanmıyorum

 20. akıllı deli dedi ki:

  150 baş hayvanım olsa saten zenginim siz olanlarımı destekliyorsunuz olmayanlarimi destekliyorsunuz anlamadım 150 baş olan saten zengindir .yeni başlayanlara neden destek yok ben yeni baslayacagım şimdi bundan yarar lanamıyormuyum anlamadim gitti hepmi zenginlere bu teşfik ve hibeler ………

1 2 3
Sayfa başına git