geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
7,8200
EURO
9,5022
ALTIN
461,57
BIST
1.331
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
16°C
İstanbul
16°C
Az Bulutlu
Cumartesi Parçalı Bulutlu
17°C
Pazar Parçalı Bulutlu
15°C
Pazartesi Yağışlı
14°C
Salı Sağanak Yağışlı
14°C

2020 Genç Çiftçi Başvuruları Ne Zaman?

2020 Genç Çiftçi Başvuruları Ne Zaman?

Kırsal kalkınmayı destekleme kapsamında başlatılan Genç Çiftçi Projesi dahilinde çiftçilerimize Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hibe destekleri sağlanmaktadır. Bu desteklerin 2020 yılında da verilmeye devam edip etmeyeceği henüz netlik kazanmamıştır. Olası hibe desteği için çiftçilerimiz başvuru tarihlerini ve başvuruların ne zaman alınacağını merak ediyor. İl ve İlçe Müdürlüklerine yapılacak olan başvuru esnasında bir dilekçe hazırlamanız gerekiyor. Başvurulardan sonra internet üzerinden genç çiftçi hibe sorgulaması yapabilirsiniz.

Genç Çiftçi 2020 Başvuru

Kırsal kalkınma destekleri kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan desteklemelerle, bir proje dahilinde, ilan edilen tarihlerde gerekli evraklarla başvuruda bulunan çiftçilerimize 30 bin TL hibe verilmektedir. İlgili Bakanlık tarafından hibe ödemesi ile ilgili detaylar Resmi Gazete’de yayınlanmaktadır. 2020 yılında henüz Bakanlık tarafından bir tebliğ yayınlanmadı. Ancak başvuru usullerinin ve şartların aynı olması bekleniyor. Geçtiğimiz yıllarda 30370 sayılı tebliğname ile destekleme programı detayları Resmi Gazete’ de yayınlanmıştır.

Genç Çiftçi Projesi dahilinde destek almak isteyenlerin başvuru adımlarını uygulaması gerekiyor. Başvuruların kabul edilmesi için bir değerlendirme komisyonu kurulur. Komisyon tarafından çiftçilerin destekleme kapsamına alınıp alınmayacağı belirlenirken daha sonra projeleri gerekli incelemelerden geçiriliyor. Kurulun bu anlamda verdiği karar nihai oluyor. Genç Çiftçi Projesinden yararlanmak isteyen çiftçilerimizin öncelikle ön kayıt yapmaları gerekiyor.

https://gencciftci.tarim.gov.tr adresinden öncelikle ön kayıt yapmak gerekiyor. Zaten sisteme üyeyseniz T.C. kimlik numarası ve mevcut şifreniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Şayet üye değilseniz yeni üye kaydı yapmanız gerekmektedir. Öncelikle belirtelim ki, verdiğimiz link üzerinde yer alan sayfadan yeni üye kaydı butonuna tıklamanız gerekiyor. Çiftçilerimiz tarafından en çok merak edilen konulardan bir tanesi ise e-devlet üzerinden ÇKS kaydının yapılıp yapılmadığıdır. E-devlet kapısı üzerinden sadece başvuru sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Bu adres üzerinden ön başvuru yaptıktan sonra sıra kesin kayda geliyor.

Genç Çiftçi Projesi kapsamında verilen desteklerden yararlanmak için gerekli evraklar ile birlikte İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvuru yapmak gerekiyor. 

Genç Çiftçi Başvuru Dilekçesi

 • T.C. kimlik belgesinin fotokopisi
 • Taahhütname
 • Diplomanız ya da okur yazar olduğunuzu gösteren belge
 • Başvuru dilekçesi
 • Proje tanıtım formu
 • Bir ücret karşılığı herhangi bir işte çalışmadığınızı gösteren belge (SGK’dan temin edilecek)

Bu evraklar kesin başvuru aşamasında gerekli olacaktır. Ayrıca hibe sözleşmesi aşamasında da yatırım yapılacak olan yerde ikamet ettiğinize dair belge ve yatırım yerine ait kira sözleşmesi ya da tapu belgesi gerekli olmaktadır. Başvuruları kabul edilen çiftçilerimiz hibe sözleşmesini imzaladıktan sonra kendilerine 30 bin TL hibe verilecektir. Ön kayıt yaptıktan sonra sistem üzerinden başvuru formunun çıktısını alabilirsiniz. Genç Çiftçi 2020 Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir? isimli içeriğimizden konu ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Genç Çiftçi 2020 Başvuru Tarihi

Resmi Gazete’ de yayınlanan 30370 sayılı tebliğ ile normal şartlarda sona ermişti ancak yapılan düzenleme ile yasal izinlerini almamış olan çiftçilere ek süre tanındı. Geçtiğimiz yıl Genç Çiftçi Projesi’ne başvuru tarihi 31 Mayıs olarak belirlenmiştir. Bu süreye kadar genç çiftçilerimiz ön başvurularını tamamladıktan sonra gerekli evraklar ile birlikte İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine giderek başvurularını yapmalıdır. Başvuruların şahsen yapılması gerekmektedir. 

2020 yılında verilecek hibe ile ilgili tebliğname henüz yayınlanmamıştır.

Genç Çiftçi Hibe Sorgulama

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirli şartlara haiz olan genç çiftçilerimiz hibelerden yararlanabilmektedir. Bu kapsamda çiftçilerimiz 2020 yılında hibelerin ne zaman ödeneceği ile ilgili bir takım sorgulama işlemleri yapmaktadır. Bakanlık tarafından başvuru tarihi 31 Mayıs olarak belirlenmiştir. Ödemelerin hangi tarihler arasında yapılacağı henüz belli değildir. Tarihler ilan edildiğinde hibelerden yararlanmak isteyen çiftçilerimize ödemeleri Ziraat Bankası şubeleri aracılığı ile yapılacaktır.

Genç Çiftçi Hibe Sorgulama

Genç Çiftçi Hibe Sorgulama

2020 yılında bu kapsamda 2250 çiftçimize 30 bin TL hibe verilecek. Yani genç çiftçilerimiz yıl içerisinde toplamda 67 bin 500 TL hibe alacak. Başvuru işlemleri tamamlandığında ve kazananlar için nihai liste hazırlandıktan sonra tarihler belirlenecektir. Kazananlar belirlendiğinde hibe sözleşmesi imzalanacaktır. Şayet çiftçi bu sözleşmeyi imzalamaz ise hibe alamayacaktır.

Genç Çiftçi Projesi Başvuru Şartları

Genç Çiftçi projesi dahilinde çiftçilerde aranan bir takım şartlar bulunmaktadır.

 1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 2. Okur yazar olmak
 3. Yaş aralığı 18-40 olarak belirlenmiştir. (18 yaşından küçük ve 41 yaşından gün almış olanlar başvuru yapamaz.)
 4. Örgün eğitim görmüyor olmak
 5. Katma Değer, gerçek ve basit usulde vergi mükellefi olmamak
 6. Daha evvel bakanlık tarafından başlatılan hibe programlarından yararlanmamış olmak
 7. Cezai hükümlülük, askerlik görevi ve denetimli serbestliği olmamak
 8. Sosyal güvencesi olmamak ve gelir getirici herhangi bir işte çalışmamak 
 9. Maksimum 15 adet büyükbaş ve 50 adet küçükbaş hayvan sahibi olmak
 10. Arı yetiştiriciliği ve bal üretiminde 50 adetten fazla arılı kovan olmaması
 11. Arı ürünleri (arı sütü, ana arı, polen) üretimi yapacakların 50 adet arılı kovan sahibi olması ve arılarını bakanlık tarafından oluşturulmuş olan sisteme kaydetmeleri
 12. Daha evvel bakanlık tarafından verilen hibelerden yararlanma hakkı elde etmiş ancak sözleşmeyi imzalamamış ya da projesi iptal edilmiş olmamak
 13. Ayrıca eşlerin de gelir getirici, sigortalı bir işte çalışmıyor olması, vergi mükellefi olmaması ve aktif olarak öğrenci olmamaları gerekmektedir. Genç Çiftçi 2020 Projesi Hayvan Teslim Süresi Nasıl İşler? biliyor musunuz?

Genç Çiftçi Projesi 2020 Hibe Konuları

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından destekleme konuları aşağıda verilmiştir. 30 bin TL hibe alacak olanların bu konularda yatırım yapmaları gerekmektedir.

Genç Çiftçi Projesi 2019 Hibe Konuları

Genç Çiftçi Projesi 2020 Hibe Konuları

Destekler bu konular için kullanılacaktır. Ayrıca bakanlık tarafından başvuruları kabul edilerek kendilerine hibe verilenler için yılda en az 1 kere yerinde inceleme yapılacaktır.

Hayvansal Üretim Konuları Büyükbaş
Küçükbaş
Arı yetiştiriciliği ve bal üretimi
Arı ürünleri üretimi (polen, arı sütü)
İpekböceği yetiştiriciliği ve işletme kurulumu
Yumurta tavuğu(serbest sistem) yetiştiriciliği ve tesis kurulumu
Bitkisel Üretim Konuları Kapama meyve bahçesi
Fidan, fide süs bitkisi
Sera (Kontrollü örtü altı tarım)
Kültür mantarı
Çok yıllık yem bitkisi
Yöresel ürünler, tıbbi ve aromatik bitkilerin üretilmesi, işlenmesi ve paketlenmesi Çok yıllık aromatik bitkiler
Organik ve iyi tarım uygulamalı bitkisel ve hayvansal üretim(coğrafi işaretli)

Bitkisel üretim konuları ürün bazında, hayvansal üretim konuları ise il bazında desteklenmektedir. Detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Şayet başvurularınız kabul edilir ve hibe almaya hak kazanırsanız geriye kalan tek aşama hibe sözleşmesini imzalamak olmaktadır. Sözleşmeyi imzalamazsanız bakanlıktan herhangi bir destek almanız mümkün olmayacaktır. Sözleşmeyi imzalamayanlar, yatırımları ile ilgili bakanlığa gerekli evrakları sunsalar dahi, kendilerine hibe desteği verilmeyecektir. Tarım ve Hayvancılık 2020 Hibe Destekleri içeriğimizi inceleyerek bakanlık tarafından verilecek olan desteklemeler ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Örnek Projeler

Bakanlık tarafından uygulanması zorunlu olan projeler aşağıdaki gibidir;

 1. TİGEM tarafından zorunlu olarak temin edilmesi gereken ve işletme kapasiteni artırmaya yönelik olarak yapılacak olan hayvansal projeler  (keçi yetiştiriciliği, koyun yetiştiriciliği, manda yetiştiriciliği, sığır yetiştiriciliği, kombine et, ırk ya da melezleri)
 2. Proje dahilinde yapılacak olan ekipmanlar alımları ve TAB tarafından karşılanması zorunlu olan projeler (arı ürünlerinin üretimi, arı yetiştiriciliği ve bal üretimi)
 3. Canlı materyal ve ekipman alımlarının KOZABİRLİK tarafından karşılanacağı projeler (60 metre kare kapalı olan, 1 termometre, 4 paket yumurta ve 250 adet dut fidanı dikecek kapasiteye sahip tesis yapımı için hazırlanan projeler)
 4. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından (yumurta yetiştiriciliği) 80 metre kareden oluşan ve 400 tavuğun yetiştirilebileceği tesislerin yapılması amacı ile hazırlanan projeler

Bakanlık tarafından tavsiye edilen projeleri word. formatında bilgisayarınıza indirebilir ve projelerden ilham alarak kendinize ait özgün bir proje hazırlayabilirsiniz.Yorumlar
 1. Avatar Ekremcan dedi ki:

  Ben genç girişimci olarak devletimizden yardım almak istiyorum en güzel yardımları devletimizden bekliyorum

  1. Avatar Bayhan dedi ki:

   Tabi bende istedim devlet desteği 1 dönüm arazi basına 24 tl mazot ve fidan yardımı yapıyorlar oda bir kere yani yalan öyle bir destek yok 100.000 para harcıycam dwvlwt desteği diye 71 tl para alıcam dalga geciyorlar resmen

 2. Avatar Neşe dedi ki:

  Bende köyde yeni hayvancılıkla uğraşıyorum yerim yok hayvanım az banada yarcimci olabilir misiniz ?

 3. Avatar Şahverdi taşar dedi ki:

  Emekliyim köyüme gidecem uğraşmam için 50 ile 100 arası koyun veya keçi devlet yardımıyla istiyorum malcılık eski mesleğim severek bu işi yaprağına emin olunki çoğalt mayı düşünüyorum teşekürler

 4. Avatar AYTAÇ DOĞRUYOL dedi ki:

  GENÇ ÇİFTÇİ BAŞVURULARI 2016.2017.2018 DE UYGULANIP BİTMİŞTİR. 2020 YILINDA GENÇ ÇİFTÇİ DESTEKLEMESİ ŞU AN İTİBARİYLE YOKTUR. BUNUNLA İLGİLİ DUYURULARI TARIM VE ORMAN BAKANLIĞININ İL VE İLÇE MÜDÜRLÜKLERİNİN RESMİ SAYFALARINDAN TAKİP EDİN BOŞ YERE YANILMAYIN

 5. Avatar Nurcan doğan dedi ki:

  Benim bu paraya çok ihtiyacın var kendime iş kurmak istiyor lütfen yardımcı olurmusunuz