Devlet Destekli

2020 Yılı Tarım Ve Hayvancılık Desteklemeleri

2020 Yılı Tarım Ve Hayvancılık Desteklemeleri

Ülkemizde düzenlemesi yapılan ve resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren kararnamelerden bir tanesi de Tarım ve hayvancılık desteklemeleri olmuştur. Cumhurbaşkanlığı tarafından onay gören bu destekleme kapsamında çalışmalar 2020 yılı içerinde de devam ederek bir çok il ve ilçede hayvancılık sektörünün daha fazla geliştirilerek veriminin arttırılması hedeflenmiş olduğu gibi aynı zamanda ülke ekonomisinin de canlı tutulması ve yerli hayvan genetiklerinin korunması için desteklemeler yapılacaktır. 2020 yılı tarım ve hayvancılık desteklemelerinde hayvan hastalıklarının önüne geçilmesi ve sağlıklı hayvancılık sektörünün önünün açılması açısından hayvansal üretim yapan yetiştiricilerin desteklenmesi, hayvancılığın sürdürülebilirliğinin artması açısından önemli bir role sahip olacaktır.

Süt İçerik Analiz Desteği Başlıyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Süt İçerik Analiz Desteği kapsamında 11 bin 758 üreticiye 385 bin 431 büyükbaş hayvan için, 38,6 milyon liralık destek ödemesini bugün saat 18.00’de yapılacağı açıkladı.

blank

Desteklemeler Başladı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yapılan açıklama ile;

 • “Yağlı Tohumlu Bitkiler ile Dane Zeytine yönelik fark ödemesi destekleri son başvuru 30 Nisan 2020’ye,
 • Hububat, Baklagil ve Dane Mısır fark ödemesi destekleri son başvuru tarihi 29 Mayıs 2020’ye,
 • İyi Tarım Uygulamaları ve Organik Tarım desteklemeleri son başvuru tarihi 30 Nisan 2020’ye uzatıldığını belirtti.

Hububat Alım Fiyatları Açıklandı Mayıs 2020

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli; Çiftçimizi, üreticimizi doyuracak bir fiyat politikası oluşturma gayreti içindeyiz. Bu sene de çiftçimizi, üreticimizi alım fiyatlarıyla memnun edeceğiz mayıs ayı ilk haftasında açıklayacağız demişti.

4 Mayıs günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Normalleşme süreci toplantısında Hasat dönemi öncesinde çiftçilere yeni müjde verdi..

 • Toprak Mahsulleri Ofisini sert ekmeklik buğday alım fiyatı ton başına 1.350 TL’ den 1.650 TL’ ye yükseltildi.
 • Arpa alım fiyatını ise ton başına 1.100 liradan 1.275 liraya çıkartıldı.
 • Hububatta ton başına 230 lira prim ve destek ödemesi yapılacak.

Ton başına bakliyat alım fiyatlarını da;

 • Kırmızı mercimekte 3.500 TL
 • Yeşil mercimekte 3.200 TL
 • Nohutta 3.350 TL
 • Bakliyattaki prim ve destek ödemesi de ton başına 800 TL  olacaktır.

blank

Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli, tarımsal destek kapsamında üreticilere toplam 1 milyar 572 milyon 500 bin lira ödeme yapacaklarını açıkladı.

 • Alan bazlı fındık için 35 ilde 408.373 üreticiye 849 milyon lira,
 • Mazot ve gübre için 2 ilde (Çanakkale-Kilis) 27.213 üreticiye 48 milyon lira,
 • 5 dekar altı küçük aile işletmeleri için 74 ilde 36.728 üreticiye 12 milyon lira,
 • Dane mısır için 24 ilde 26338 üreticiye 89 milyon lira,

Hububat baklagil için 21 ilde 43.842 üreticiye 115 milyon lira ödeme yapacağız.

Ödemeler, T.C. kimlik numarasının son hanesine göre üreticilerimizin hesaplarına aktarılacak.

Buna göre, T.C. kimlik numarasının son hanesi “0” olanlara 20 Mart, “2” olanlara 27 Mart, “4” olanlara 03 Nisan, “6 ve 8” olanlara 10 Nisan 2020 tarihi, saat 18.00 itibariyle ödeme yapacağız.

Ayrıca, bugün (20.03.2020) tek seferde, saat 18.00 itibariyle de;

 • Yaş çay primi için 183 milyon lira,
 • Sertifikalı tohum üretimi için 8 ilde 120 firmaya 61 milyon lira,
 • Biyolojik ve biyoteknik mücadele için 6 ilde 2.624 üreticiye 5,5 milyon lira,
 • Kırsal kalkınma için 28 yatırımcıya 9 milyon lira,
 • Tarım sigortaları için 201 milyon lira, ödeme yapacağız.Böylece üreticilerimize toplamda 1 milyar 572 milyon 500 bin lira ödeme yapmış olacağız.

blank

Tarımsal Destekler

Tarımsal desteklemelere ilişkin kararlar Cumhurbaşkanlığının 23 Ekim 2019 yılında 1961 sayılı kararnamesi ile yürürlüğe girmiş ve sürdürülebilirliğin önü açılmıştır. Böylece ülkemizdeki verimli toprakların aynı zamanda da hayvancılık sektörünün tekrar canlanması kaçınılmaz bir hal almıştır. Resmi gazetede yayınlanan bu tebliğ 18 Nisan 2006 tarihinde düzenlenmiş olup 5488 sayılı Tarım kanunun 19. maddesinde yer almaktadır. Düzenlemeye giren bu tebliğin uygulanmaya başlanması ile bir çok proje kapsamında desteklemeler verilmiştir.

Korona nedeniyle Tarım Desteklerine Başvurular E-Çiftçi Üzerinden Yapılabilecek

2020 yılında Korona sebebiyle kalabalık merkezler kapatıldı. Tarım Bakanlığı  tarafından çiftçilerin tarım ve hayvancılık destekler ile ilgili yapacakları tüm işlemlerini elektronik ortamlardan yapabilmeleri için e-çiftçi portalı aktif hale getirildi.

Ayrıca çiftçilerin e-devlet üzerinden de tarım ile ilgili olarak tüm işlemlerinizin gerçekleştirmeleri ve resmi daireler gitmemeleri konusunda açıklamalar geldi.

Bekir Pakdemirli son paylaşımında;

Zorunlu olmadıkça resmi dairelere gitmeyelim, tüm işlemlerimizi e- Devlet Portalı üzerinden yapmaya özen gösterelim.

Fidan Taleplerinin Alınmasından Çiftçi Kayıt Sistemi Uygulanması’na, Tohum Taleplerinin Alınması’dan İşletme Tescil Belgesi Verilmesi’ne, Personel Alımına İlişkin İş Başvurularının Alınmasından İpek Böcekçiliği Yetiştiriciliği Yatırımlarının Desteklenmesi’ne, Tütün Taşıma Bildirimlerinin Alınmasından Damızlık Küçükbaş Hayvan Taleplerinin Alınmasına kadar, toplam 852 hizmet türümüzün e- Devlet Portalı üzerinden sunulduğunu siz değerli çiftçilerimize bir kez daha duyurmak isteriz.

blank

Tarım ve Hayvancılık Desteklemelerine İlişkin Verilen Esaslar

Cumhurbaşkanlığının önderliğinde alınan ve resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Tarım ve hayvancılık desteklemeleri maddeler halinde aşağıda belirtmiş olduğumuz gibi yer almaktadır.

 1. Buzağı desteklemesi
 2. Malak desteklemesi
 3. Dişi manda desteklemesi
 4. Islah amaçlı süt içerik analiz desteklemesi
 5. Anaç koyun ve keçi desteklemesi
 6. Küçükbaş soy kütüğü desteklemesi
 7. Sürü büyütme ve yenileme desteği
 8. Arılı kovan desteklemesi
 9. Damızlık ana arı desteklemesi
 10. Sürü yöneticisi istihdam desteği
 11. İpek böceği yetiştiriciliğinin desteklenmesi
 12. Besilik erkek sığır desteklemesi
 13. Düve alım desteği
 14. Tiftik keçisi yetiştiriciliğinin desteklenmesi
 15. Artık desteği
 16. Programlı aşı ve küpe uygulamaları
 17. Hastalıktan arı işletme desteklemeleri
 18. Hayvan genetik kaynaklarının yerinde korunması ve geliştirilmesi desteği
 19. Hayvan hastalığı tazminatı desteklemeleri

Buzağı desteklemesi

Türkvet ve e-ıslaha kayıtlı olan buzağıların doğdukları işletme numaraları, ana kulak numarası, cinsiyeti ve doğum tarihleri aynı olarak her iki veri tabanında da kayıt altında bulunmalıdır. Bunun yanı sıra Türkvet kayıtlarına göre buzağıların doğmuş oldukları işletmelerde en az 120 gün yaşamış olmaları gerektiği gibi programlı aşları da veteriner bilgi sistemine kaydedilmiş olması gerekmektedir. Desteklemeden yararlanmak isteyen şirketler her buzağı için bir kez destekleme ödemesinden yararlanır. Ödeme buzağının doğduğu işletme numarası üzerinden yapılırken e-ıslaha kayıtlı olan işletme sahibinin adına yatırılır. Buzağı destekleme kapsamında iki dönem vardır. Destekleme ödemeleri bu iki dönem içerisinde yapılırken destekleme şartlarını sağlamayan buzağılar her iki dönemde de yararlanamadılar ise sonraki süreçler de de bu kapsamdan faydalanamayacaklardır. Kararname hükmündeki maddelere uyum sağlayan işletmeler il ve ilçe müdürlüklerine müracaat ederek destekleme programlarından yararlanabilirler. Ayıca işletmelerin listesi askı veya hak ediş listelerinin yayınlanmasından önce HAYGEM’ e bildirilir.

Malak desteklemesi Şartları

Malak desteklemesi ödemelerinden yararlanmak isteyen işletmelerin yetiştirmiş oldukları malakların en az 120 gün boyunca aynı işletmede yaşamış olması şartı arandığı gibi aynı zamanda küpelenmiş ve doğmuş oldukları tarihte Türkvet’e kayıt edilmiş olmaları gerekmektedir. Bunların yanı sıra Malak aşılarının tam bir şekilde yapılmış olması gerektiği gibi  aynı zamanda da veteriner bilgi sistemine kayıt edilmiş olmaları gerekmektedir. Malak yetiştiricilerinin damızlık manda yetiştiricileri birliği üyesi olmaları gerekmektedir. Desteklemeden yararlanılacak olan Malakların ana ve babalarının da MIS’ ta kayıt altında bulunmaları gerekmektedir.

blank

Dişi Manda Desteklemesi

Dişi Manda Desteklemesi İçin Yapılması Gerekenler

Desteklemelerden yararlanacak olan işletmelerin ve dişi mandaların Türkvet’ e kayıtı olmaları gerekmektedir. Soy kütüğüne kayıtlı olan dişi mandaların ilave destekleme programlarından yararlanmaları için MIS’ te kayıtı olmaları gerekmektedir. Aynı zamanda bulunmuş oldukları işletmelerde en az 5 ay boyunca süt ölçümlerinin yapılmış olması gerekmektedir. Süt ölçümleri düzenli olarak yapılmış olan mandaların ise süt verimlerinin mutlaka MIS’ a kayıt edilmiş olması gerekmektedir. Yapılacak olan süt ölçümlerinin ise sağım sistemi ile ölçülmüş olması gerekmektedir.

Islah Amaçlı Süt İçerik Analiz Desteklemesi ve Protein Oranı

İşletmelerin soy kütüğüne kaydı yapılmış olan en az 10 baş saf sütçü kombine ırk ineğine sahip olmaları gerekmektedir. İneklerin yılda iki kez olacak şekilde yağ ve protein oranı ölçülmeli bunun yanı sıra Somatik hücre sayısı için geçerli olacak süt içerik analizlerinin yapılmış olması gerekmektedir.

Analizlerde yapılan yağ ve protein oranın % 2,0 ile 6,0 olması gerekmektedir. Somatik hücre sayısında ise 1.500,000 ml geçerli analiz olarak kapsama alınmaktadır. Geçerli olacak iki analiz arasındaki sürenin bir ay (30 gün) olması gerekmektedir. İşletmelerde yapılan analiz sonuçlarının aynı olması veya birbirine çok yakın olması durumunda analizler geçersiz sayılacaktır.

Anaç Koyun ve Keçi Desteklemesinde İlave

Anaç koyun yetiştiricilerinin Türkvet’e kayıt yaptırmaları gerekmektedir ve bu sayede desteklemeden yararlanmak istedikleri koyun ve keçilerin 15 ay ve üzerinde olmaları gerekmektedir. Tüm bunların yanı sıra Siirt, Mardin, Şırnak gibi illerde saf ırk anaç tiftik keçileri ilave desteklerden yararlandırılır.

Küçükbaş Soy Kütüğü Desteklemesi 2020

Soy kütüğüne kayıtlı olan damızlık koyun yetiştiricileri bu desteklemelerden faydalanmak için ıslah programında kayıtlı olmaları ve il damızlık koyun ve keçi yetiştiricileri birliğine üye olmaları gerekmektedir. Damzılık koyun ve keçilerin küpelenmiş olmaları  ve Türkvete kayıtlı olmaları gerekecektir. Bu desteklemeden yararlanacak olan yetiştiricilerin koyun ve keçileri 01/04/2020 tarihine kadar doğum yapmış olmaları ve doğan yavruların kayıtlarının da SOYBİS’ e yapılmış olması gerekmektedir.

Sürü Büyütme ve Yenileme Destekleme Çalışmaları

Anaç koyun ve keçi yetiştiricileri  KKBS’ ye başvuruda bulunarak doğrudan desteklemeye kayıtlarını yapmış bulunmaktadırlar. 15 aylık ve üzerinde olan keçiler için bakanlıkların belirlemiş oldukları düzenlemeler doğrultusunda ilave destekler verilebilir.

Arılı Kovan Desteklemesi

Arı yetiştiricilerinin öncelik olarak AKS (Arıcılık Kayıt Sistemi)’ye üye olmaları gerekmektedir. İşletmelerinde en az 30 arılı kovanı olan yetiştiriciler destek ödemelerinden faydalanabileceklerdir.

Damızlık Ana Arı Üreticileri

Bakanlık tarafından üretim izni alarak damızlık ana arıları AKS’ye kayıtı ve üretici örgütüne üye olan üreticilere sattıklarını belgelemiş oldukları taktirde destekleme ödemelerinden yararlanacaklardır. Damızlık ana arıların satış belgelerinin bulunması gerekmektedir.İşletmeler aktif arılı kovan sayısının %5’i kadar desteklerden yararlanabilirler.

Programlı Aşı ve Küpe Uygulamaları

Bakanlıklar tarafından belirlenmiş olan aşılar öncelik olarak veteriner tarafından gerçekleştirilmelidir. Aşılama desteklemesinden yararlanacak olan veteriner hekimlerin mesleğini serbest olarak yapması gerekmektedir. Kamuda görevli olan veterinerler, veteriner sağlık teknikeri ve teknisyeni aynı zamanda sözleşmeli olarak görev yapan veteriner hekimler bu desteklemeden yararlanamazlar.

Hayvan Hastalığı Tazminatı Destekleri

Resmi veteriner hekimlerin veya bakanlık tarafından belirlenmiş olan veteriner hekimlerin gözetimi altında mecburi kesime tabi tutulmuş olan hayvanlar, tazminatlı hastalık nedeni ile imha edilen hayvanlar, mecburi bir hastalığa karşı koruma sağlamak için kesilmek zorunda kalan hayvanlar ile resmi veteriner hekim raporu ile tespit edilen hayvanların bedelleri hayvan sahiplerine verilmektedir.

Destekleme Ödemelerinde Üye Yöneticilerinden Yapılacak Olan Kesinti

5996 sayılı kanuna göre Islah amaçlı yetiştirici birliklerinden, 1163 sayılı kanuna göre, tarımsal amaçlı kurulmuş olan kooperatif üyelerinden, 5200 sayılı kanuna göre üretici birliklerinden hak etmiş oldukları destek ödemelerinin hizmet bedeli olarak, Çiftçi Örgütlerini Güçlendirme adı altında sistem üzerinden otomatik olarak kesinti yapılmaktadır. yapılan kesintilerden geriye kalan miktarlar ise üretici ve yetiştiricilerin hesaplarına aktarılır. Yapılacak olan kesinti oranları destek konularına göre değişiklik göstermektedir. Kesinti oranlarını bir tablo yardımı ile anlatmak bu konuyu çok daha net ifade etmemize yardımcı olacaktır.

Destek Konusu Kesinti Oranı
Buzağı %3 ile %5
Malak %3 ile %5
Dişi Manda %3 ile %5
Islah Anaçlı Süt İçerik Analizi %3 ile %5
Besilik Erkek Sığır %3 ile %5
Anaç Koyun Keçi %3 ile %5
Sürü Büyütme %3 ile %5
Küçük Baş Soy Kütüğü %3 ile %5
Arıcılık %3 ile %10
Buzağı Ödemelerinde Kooperatif Üzerinden Yapılan Desteklemeler %3 ile %25

Tabloda belirtmiş olduğumuz kesinti oranlarının %3’lük kısmı il/ilçe birliklerine verilirken %5’lik ve %10’luk kısmı merkez birliğine, %25 lik kısım ise kooperatif merkez birliği tarafından kesilmektedir.

Hayvancılık Desteklemelerinde Ödenecek Olan Tutarlar

Cumhurbaşkanlığı tarafından alınan kararnameler üzerinden en önemli değişiklikler hayvancılık desteklemelerinde görülmektedir. Aşıları tamamlanmış olan ve destekleme programındaki şartlara uyum sağlayan hayvanlar için verilecek olan ödenek listesi aşağıdaki tablo üzerinde anlatılmaktadır.

Buzağı Ve Malak Desteği TL/Baş
81 il’de 4 ay ve üzeri malak desteği 350 TL
Malak 150 TL
Anaç Manda 250 TL
81 İl’de Soy Kütüğü 500 TL
Soy Kütüğüne Kayıtlı Manda 400 TL
Soy Kütüğüne Kayıtlı Malak 400 TL
Yetiştiricilik Bölgesi İlleri 200 TL
Döl Kontrolü 50 TL

Sürü Yöneticisi Ödeneği

Ülkemizde son zamanlarda istihdam oranında artış gözlemlenirken yeni düzenlemeler ile gündeme gelen kararnameler hükmünde sürü yöneticisi yani çobanlarımız için istihdam desteği verilmektedir. Bu desteklerden yararlanacak olan çobanların 100 baş ve üzerinde koyun ve keçi aynı zamanda anaç hayvan varlığına sahip olan ve kararnamede belirtilen şartlara uyum sağlayan sürü yöneticilerinin istihdam desteği 5000 TL olarak belirlenmiştir.

blank

Koyun Keçi Ve Tiftik Ödenekleri

Koyun Keçi Ve Tiftik Desteklerinde Verilecek Olan Ödemeler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Tarafından kararnamede belirtilmiş olan koyun keçi yetiştiriciliği yapan ve gerekli birliklere üye olan yetiştirici ve üreticilere koyun keçi başına 25 TL ödeneceği belirtilirken Siirt, Şırnak ve Mardin’de anaç tiftik keçisi başına 20 TL ödeneceği belirlenmiştir. Aynı zamanda kararnamedeki şartlara uyum sağlayan yetiştiricilere ilave olarak 100 TL daha ödeneceği belirtilmiş olup  Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ayrıntılı olarak ele alınmıştır.

Tiftik Üretim Ödeneği

Tiftik üretimi ile uğraşan üreticilerin kararname hükmünde belirtmiş olduğu şartlara uyum göstererek tiftik veri tabanı sistemine kayıtlı olan üreticilere tiftiğin kilosuna 30 TL ödeneceği belirtilmiştir.

Uşak, İzmir, Erzincan, Aksaray, Bursa, Balıkesir, Adana gibi illerde yapılacak analizler sonucunda ıslah amaçlı süt kalitesinin desteklenmesi projelerinde süt içeriklerinin tespitinde her bir sığır için ödenecek olan tutar bakanlık tarafından tespit edilip belirlenir.

İpek Böceği Desteklemelerinde Yapılacak Olan Ödemeler

Birime destek olmak amaçlı yapılacak olan ipek böceği ödenekleri tohum yani kutu ve koza sayısına göre değişiklik gösterecektir. İpek Böcekçiliğinde tohum adet olarak hesaplanır ve her bir adet için 70 TL ödenirken kilogram olarak hesaplanan her bir yaş koza için 50 TL ödenmektedir.

Yem bitkileri desteği- Arıcılık Desteği Ödemeleri 2020 Başladı

blank

Ana arı, damızlık ana arı ve Arılı kova için ayrı ayrı ödeme şekilleri belirlenir. ana arı için ödenecek olan tutar adet başına 15 TL olarak belirlenmiştir. Damızlık ana arı için adet başına 40 TL ödenirken, Arılı kovanda adet başına 10 TL ödenmektedir.

2020 81 ilde 51 bin 64 üreticiye 97 milyon lira arıcılık desteği 6 Mart 2020 tarihinde saat 18:00′ dan sonra hesaplara yatırılacak.

Tarım ve Ormancılık Bakanı Bekir Pakdemirli 2020 tarımsal desteklemelerin ödemesinin 6 Mart 2020 tarihinde yapılacağının müjdesini verdi. Bakan;

19 ilde, 84 bin 420 üreticiye, 234 milyon lira yem bitkileri desteği, 81 ilde 51 bin 64 üreticiye 97 milyon lira arıcılık desteği ve 11 ilde 125 üreticiye 637 bin lira biyolojik ve biyoteknik mücadele desteği olmak üzere toplam 331 milyon 637 lira tarımsal destekleme ödemeleri yapılacak. Tarımsal destek ödemeleri 6 Mart 2020 saat 18:00′ dan hesaplara aktarılacak.

Yapılacak olan diğer ödemeler için belirlenmiş olan su ürünleri, balıkçı gemisi desteği, Yem Bitkileri, Hayvan Hastalık tazminatları, hayvan başı ödeme, Aşı desteği, Atık desteği, Hayvan Gen kaynakları, Biyolojik Ve biyotonik mücadele desteği için yapılan ödemelerin tutarlarını bir şablon yardımı ile sizlere aktaracağız.

Su Ürünleri Kilogram Birime Destek Tutarı
Midye 250.000 KG ile 500.000 KG 0,5 TL ile 0,25 TL
Yeni Türler 250.000 KG ile 500.000 KG 1 TL ile 0,5 TL
Alabalık 250.000 KG 0,75 TL
Kapalı Sistem 250.000 KG 0,5 TL
Kilogram Üstü Alabalık Üretimi 250.000 KG 0,25 TL
Balık Tanıma Kartı 0,03 TL
Damızlık Alabalık Desteği 2.500 ADET 60 TL
Balıkçı Gemisi Desteği Birime Destek Tutar
10-20 Metre 10.000 TL
21-30 Metre 15.000 TL
31-34 Metre 20.000 TL
35-45 Metre 30.000 TL
46 ve Üzeri 35.000 TL
Yem Bitkileri Desteği Birime Destek Tutar
Yonca Kuru 35 TL / Dekar
Yonca Sulu 60 TL /Dekar
Tek Yıllıklar 40 TL /Dekar
Korunga 45 TL /Dekar
Silajlık Tek Yıllıklar 55 TL / Dekar
Silajlık Mısır Sulu 90 TL / Dekar
Silajlık Mısır Kuru 45 TL / Dekar
Yapay Çayır Mera 150 TL / Dekar
Patates Siğili Görülen Alan Aldığı desteğe %50
Hayvan Başı Ödeme Birime Destek Tutar
Hastalıktan Ari İşletme 450 TL / Baş
Onaylı Süt Çiftliği Desteği 80 TL/ Baş
Aşı Desteği Birime Destek Tutar
Büyükbaş Aşı Desteği 1,50 TL / Baş
Küçükbaş Aşı Desteği 1,00 TL / Baş
Büyükbaş Küpe Uygulama 1,50 TL / Baş
Küçükbaş Küpe Uyulama 1,00 TL / Baş
Atık Desteği Birime Destek Tutar
Büyükbaş Hayvan Atıkları 1000 TL / Baş
Küçük Baş Hayvan Atıkları 150 TL / Baş
Hayvan Gen Kaynakları Birime Destek Tutar
Büyükbaş Koruma 600 TL / Baş
Küçükbaş Koruma 90 TL / Baş
Sığır Pediğrili Koruma 800 TL / Baş
Arı Koruma 40 TL / Baş
Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islıhı Elit Sürü Yavru 70 TL / Baş
Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islıhı Taban Sürü Yavru 40 TL / Baş
Halk Elinde Manda Islıhı 850 TL / Baş
Damızlığa Ayrıla Manda Yavrusu Desteği 200 TL / Baş
Koç Ve Teke Desteği 200 TL / Baş
Biyolojik ve Biyotenik Mücadele Desteği Destek Birimi Tutar
Örtüaltında Biyotenik Mücadele 120
Örtüaltında Biyojenik Mücadele 400
Örtüaltı Paket Toplama 520
Biyotenik Mücadele 50
Biyojenik Mücadele 50
Açık Alanda Paket Toplama 100

Yukarıda belirtmiş olduğumuz tablolarda 2020 tarım ve hayvancılık destekleme kapsamında ödenecek olan rakam ve alanlar belirtilmiştir.

Tarım ve Hayvancılığa Yeni Hibe Desteğiyle ilgili bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

] }Yorumlar
 1. blank Barış acar dedi ki:

  Merhaba bende koyun destegi almak istiyom devletimiz yardim istiyom van baskale gelenler koyunde

 2. blank EMRAH BAŞ dedi ki:

  Mhb ağrı doğbeyzıt yaşyom bende bir genç olarak bu işy yapmak istıyoruz yanı bizim istedimiz devletmiz bize destek vermesi bizde kendi havanı mız ürtelim destek bekliyoruz

 3. blank Hakkı dedi ki:

  Mrb ben İst samsun koyluğune dönüş yapmak ve keçi almak istiyorum ben nereye müracaat edcem ben devlet desteği istiyorum ne yapmaliyim

 4. blank ben bu desdklerdennası yaralanabilirim dedi ki:

  ben bu desdklerdennası yaralanabilirim