3 Adımda 60 Ay Kredi Borcu Yapılandırma 2019 (RESMİ GAZETE)

3 Adımda 60 Ay Kredi Borcu Yapılandırma 2019

3 Adımda 60 Ay Kredi Borcu Yapılandırma 2019
10 Şubat 2019 tarihinde eklendi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından hazırlanan taslak onaylandı ve Resmi Gazete’de yayınlandı. Buna göre kredi borcu olan vatandaşlarımızın borçları 60 ay vadeli olarak yapılandırılacak. Verilen karar neticesinde ihtiyaç kredisi borcu olan vatandaşlarımız banka şubelerine giderek şahsen başvuru yapacak. Bankalar tarafından müşterilerin mali durumlarında inceleme yapılarak gerekli şartları taşıyıp taşımadıkları kontrol edilecek. Şartları taşıyan vatandaşlarımız kredi borçlarını 5 yıl süre ile yapılandırabilecek. Geçmiş yıllarda yapılan düzenleme ile birlikte kredi ve kredi kartı borçlarının 72 ay vadeli olarak yapılandırılacağı bildirilmişti. Sizler için 3 adımda kredi borcu yapılandırma işlemlerini anlatmak için hazırlamış olduğumuz içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik bağlantısını izleyerek düzenlemeyi inceleyebilirsiniz.

60 Ay Borç Yapılandırma Kredisi Nasıl Alınır?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu resmi internet sitesinde 7 Şubat 2019 tarihinde bir taslak yayınladı. Taslak 10 Şubat 2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlandı. Bu düzenleme neticesinde vatandaşlarımızın ihtiyaç kredisi borçları 60 ay vadeli olarak yapılandırılabilecek. Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik 1 Kasım 2006 tarihinde 2633 sayılı Resmi Gazete’ de yayınlanarak yürürlüğe girmişti. Yeni düzenleme 10 ŞUBAT 2019 tarihinde yayınlandı.  Maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren kredi borcu olan vatandaşlarımız ana para ve faiz borçları için yapılandırma talep edebilecek. Yapılandırma vadesi ise 60 ay olacak. Geçici maddede yer alan ibare ise aynen şöyle;

60 Ay Vadeli Borç Yapılandırma

60 Ay Vadeli Borç Yapılandırma

“10 Şubat 2019 PAZAR Resmî Gazete Sayı : 30682

BANKALARIN KREDİ İŞLEMLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 1/11/2006 tarihli ve 26333 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 6 – (1) Bu maddenin yürürlük tarihinden önce anapara ve/veya faiz ödemelerinin tahsili geciken ihtiyaç kredilerinin borç bakiyeleri, borçlu tarafından talep edilmesi durumunda en fazla altmış ay ile sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırılabilir.”

10 Şubat 2019 PAZAR Resmî Gazete Sayı : 30682 YÖNETMELİK FİNANSAL KİRALAMA, FAKTORİNG VE FİNANSMAN ŞİRKETLERİNİN KURULUŞ VE FAALİYET ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 24/4/2013 tarihli ve 28627 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 6 – (1) Bu maddenin yürürlük tarihinden önce anapara ve/veya faiz ödemelerinin tahsili geciken ihtiyaç kredilerinin borç bakiyeleri, borçlu tarafından talep edilmesi durumunda en fazla altmış ay ile sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırılabilir.”

Düzenleme de yer alan borçların ödenmemesi durumunda bilindiği gibi sürekli olarak gecikme faizi işlemektedir. İşleyen faiz ile birlikte borçlar içinden çıkılmaz bir hal almaktadır. Borçların ödenmemesinden dolayı vatandaşlarımızın kredi notları düşmektedir. Sicilleri bozulanlar kara listeye alınırlar ve kredi notlarının yükselmesi için 5 yıl beklemeleri gerekmektedir. Kredi notunun yükselmesini sağlayan etkenlerden bir tanesi de var olan borçlara yapılandırma yapmaktır. Bu sayede daha düşük faizle yapılandırılan krediler maliyetlerin düşmesi sebebi ile daha kolay ödenebilir. Vakıfbank Kredi Kartı Borç Yapılandırma Kredisi alarak borçlarını kapatabilirsiniz. Verilen bu kredi sadece bireysel kredi borçlarını değil, ticari kredi ve bireysel ticari kredi kartı borçlarını kapsamaktadır.

26 ŞUBAT 2019 30698 sayılı Resmi Gazete’ de konu ile ilgili aşağıdaki düzenlemelere yer verilmiştir. BANKALARIN KREDİ İŞLEMLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK yayınlanmıştır.

Borçlu şahsın talebi ile üzerine bankalara gidilerek borç yapılandırması yapmak isteyenlere en fazla 60 ay vade uygulanabilmektedir.

60 Ay Borç Yapılandırma Şartları Nelerdir?

Verilen karar kapsamında vatandaşlarımızın borçlarını yapılandırabilmesi için aşağıdaki şartları taşımaları gerekmektedir.

 1. Borçların, geçici maddenin yürürlük tarihinden evvel olması 
 2. Borçlu şahsın banka şubelerine giderek bizzat yapılandırma için başvuruda bulunması 
 3. Kredi notunun yüksek olması 
 4. Bankaya belgelenebilir gelir sunması 
 5. Ana para ve faiz borçlarının yapılandırılması

Bu şartları taşıyan vatandaşlarımız banka şubelerine giderek yapılandırma talebinde bulunabilir. Bankalar tarafından borç yapılandırma işleminde borç hamillerinin başvurusu aranacak, bu işlem her borçlu için otomatik olarak yapılmayacaktır.

3 Adımda Borç Yapılandırması

Borç yapılandırma işlemi 3 adımdan müteşekkildir. Bu adımları izleyerek yapılandırma işleminizi tamamlayabilirsiniz. Size bir kılavuz olması için hazırlamış olduğumuz bu içerikteki adımları izleyerek başvurunuzu kolayca yapabilirsiniz.

Yapılandırma kapsamında hangi bankaların yer alınacağı konusunu merak ettiğinizi biliyorum. 60 Ay İhtiyaç Kredisi Yapılandıran Bankalar isimli içeriğimizden bu konu ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Bu kararın kabul edilmesi tamamen bankaların insiyatifine bırakılmıştır. Her banka zorunlu olarak yapılandırma işlemi yapacak diye bir kaide yok. Üstelik kararı kabul eden bankalar da bu avantajı her müşterisine sunmayacak. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan açıklama neticesinde şayet bankalar müşterilerinin gerekli şartları taşıdığını görür ve yapılandırma başvurusunu kabul ederse, borçlu şahıslar, ana para ve faiz borçlarını 60 ay (5 yıl) vadeli olarak yapılandırabilecek.

1. Müşteri Yapılandırma İçin Bankaya Başvuracak

Verilen karar kapsamında yapılandırma işlemi başvuruları banka şubeleri aracılığı ile kabul edilecektir. İhtiyaç kredisi borçlarını yapılandırmak isteyen vatandaşlarımızın başvuru evrakları ile banka şubelerine gitmeleri gerekmektedir. İlk olarak belirtelim ki yapılandırma işlemini, borçlusu olduğunuz bankaya yapacaksınız diye bir kaide yok. A bankasının borçlusu olanlar B bankasında da, C bankasında da borçlarını yapılandırabilir. Seçme hakkı borçlu şahsın iradesindedir. Ancak yapılandırma işlemi yapmak isteyen okurlarımızın özellikle faiz oranlarına dikkat etmesi gerektiğinin altını çiziyorum.Yapılandırma işleminin amacı, borçların daha az maliyetle kapatılmasının sağlanmasıdır. Yapılandırma masrafları ve faiz oranları fazlaysa, borçlarınızı yapılandırmanız hiçbir anlam ifade etmeyecektir. Bankalar tarafından sunulan yapılandırma fırsatları müşterilerinin borçlarının tamamen kapatılmasını sağlamak olurken, aynı zamanda daha uygun şartlar sağlanarak borç tahsilatının bir an evvel gerçekleşmesidir.

 • T.C. kimlik belgesi 
 • İkametgah belgesi 
 • Gelir belgesi 
 • Yapılandırma talebi dilekçesi

İlk aşama olarak bireylerin şahsen banka şubelerine başvurmaları gerekmektedir.

ile birlikte banka şubelerine giderek başvurularınızı yapabilirsiniz. Bankalar sistemden borç bakiyenizi görebilir. Transfer yolu ile bu bankalara olan borçlarınız kapatılır. Daha sonra banka tarafından sunulacak faiz oranı ile size yeni bir ödeme planı hazırlanır. 2019 yılında yapılan düzenlemeden yararlanmak isteyenler, bankalara şahsen başvuru yapmalıdır. 

2- Borç yapılandıran bankalar talebi değerlendirecek

Yönetmeliğe eklenen geçici maddede ucu açık bir ifade bulunuyor. Hangi bankaların borçları yapılandıracağı henüz bilinmemekle beraber, yapılandırma kararı tamamen bankalara bırakılıyor. Bu da demek oluyor ki bankalar taslağı kabul etse dahi her müşterisinin kredi yapılandırma talebini onaylamayacak. Başvuru kabulü, müşteri profiline göre değişiklik gösterecek. Bankalar başvuruları kabul ettikten sonra bir inceleme başlatacak. Kredi borcu şayet icraya düşmüşse bankalar, başvuruları reddetme hakkına sahip.

Kredi notu düşük olan ve kredi borcunu ödemek için düzenli ve belgelenebilir gelir beyan edemeyenlerin ise başvuruları kabul edilmeyecek. Bankalar bu kriterler dahilinde başlattıkları tahkikatın sonucuna göre karar verecek. Şayet tahkikat olumsuz sonuçlanırsa borçlar 60 ay vadeli olarak yapılandırılamayacak.

Bilindiği gibi ihtiyaç kredilerinin vadeleri 36 aydan oluşmaktadır. Kredi tutarı yüksek olduğunda, müşteri bir ay taksit ödemediğinde, aylık taksit tutarına bir de gecikme faizi eklenmektedir. Her makalemizde, kredi çekenlerin borçlarını daha az vade ile ödemeleri ve faiz yükünden kendilerini kurtarmaları gerektiğinin altını çizelim. Ancak kısa vadede taksit tutarları yüksek olmaktadır. Bu sebeple vatandaşlarımız ödemelerini uzun vadeye yaymaktadır.

İkinci aşama olarak bankalar başvuruları değerlendirecektir.

Borçların ödenmemesinden dolayı anaparaya eklenen faizlerin yanı sıra gecikme faizleri ile, borç içinden çıkılmaz bir hal almaktadır. Bankalar, biriken borçları için müşterilerine borçlarının bir an evvel kapatılması, yoksa icra takibinin başlayacağı konusunda bir ikazda bulunmaktadır. İkaz sonuçlanmazsa borç icra marifeti ile tahsil edilmektedir. Ancak bu aşamada yapılandırma yoluna gitmeniz size büyük avantajlar sağlayacaktır. Ödemeler bittiğinde kredi notunuz da düşmemiş olacak ve bankalardan tekrar kredi alabileceksiniz. İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar 2019 Kampanyaları isimli içeriğimizden bilgi alabilirsiniz.

3- Bankanın onay vermesi durumunda borçlu hesaba para ödenecek

Yapılan incelemelerden sonra banka müşterilerinin talebini kabul ederse, borçlu bankaya olan borçlar kapatılacaktır. Bu fırsat, yeni bir kredi kullanımına değil, var olan borçların kapatılması için yeni bir faiz oranı üzerinden hesaplama yapılmasına ilişkindir. Borçlarını yapılandırmak isteyenlerin aşağıdaki maddelere dikkat etmeleri gerektiğinin özellikle altını çiziyorum;

💸 Faiz oranı (Büyük puntolarla yazılacak, altı defalarca çizilecek bir husustur. Yapılandırmanın amacı kredi borcunuzun düşük faiz oranları ile işlem görmesini sağlamaktır. Borçlusu olduğunuz bankanın faiz oranı şayet yüksekse, diğer bankaların faiz oranlarını gözden geçirin.)

Banka tarafından başvurusu kabul edilenlerin kredileri yapılandırılacaktır.

💸 Sunulan yeni faiz oranı ile kendinize yeni bir ödeme planı hazırlayarak aylık taksit tutarlarına göz atın.

💸 60 aya varan vadeler ile kredi yapılandırmanız, taksit tutarlarını düşüreceğinden, ödemenizin daha kolay bir hal almasını sağlayabilir.

Bu adımları uygulayarak borçlarınızı yapılandırabilirsiniz. Bankalar tarafından taslak henüz kabul edilmedi. Taslak kabul edildiğinde banka şubelerinden konu ile ilgili detaylı bilgi alabilir ve 2019 yılında ihtiyaç kredisi borçluların sunulan kredi yapılandırma fırsatından yararlanabilirsiniz. Taksit tutarlarının düşük olması ve vadenin yüksek tutulması, bankalara olan nakit akışınızı hızlandıracaktır.Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından verilen karar neticesinde müşterilerinin yapılandırma taleplerini kabul eden bankalar faiz oranlarını kendileri belirleyecektir.

60 ay borç yapılandırma düzenlemesinde;

 • Banka tarafından kredi borçlu olan hesaba ödenecek,
 • Borç haricinde ekstra bir kredi verilmeyecek,
 • Ödeme kişilere elden yapılmayacak, borç kapatılacak.
 • Yönetmelik değişikliğinde açıkça yapılandırılabilir denmektedir. Bu cümle bankalara yapılandırma zorunluluğu getirmemektedir. Yani banka uygun görürse yapılandırabilir.
kredi vadelerine yeni düzenleme

kredi vadelerine yeni düzenleme

Kredi Vadeleri Yeniden Düzenlendi Şubat 2019 Güncel

30698 sayılı yönetmelikte vadelerin yanı sıra taksitler de aşağıdaki şekilde düzenlenmiştir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan düzenleme ile ;

 1. Bireysel tüketici finansmanında vadeler 60 ay
 2. Taşıt kredilerinde fatura değeri 20 bin TL ve daha altında olan kredilerin vadeleri 60 ay
 3. Yine taşıt kredilerinde fatura değeri 120 bin TL üzerinde olan kredilerin vadeleri 48 ay
 4. Bilgisayar alımlarına yönelik olan verilen kredilerin vadesi 12 ay
 5. Tablet alımlarına yönelik olan verilerin kredilerin vadesi 6 ay
 6. Cep telefonu alımlarında 3500 TL’ yi aşmayan kredilerin vadesi 12 ay
 7. Yine cep telefonu alımlarında 3500 TL üzerinde olan kredilerin vadesi 6 ay olacaktır. Kullanılan bu krediler için müşteri borcunu yapılandırmak istediğinde de uygulanacak olan vadeler değişmeyecektir. Tebliğnameyi inceleyebilirsiniz.


Etiketler:

3 Adımda 60 Ay Kredi Borcu Yapılandırma 2019 Konusuna 11 Yorum Yapıldı
 1. İpotekli dayre dedi ki:

  Notu düşük.olana icralik olanlara zorunlun kesinti olsun iyi olur 2maasim var icralik oldugum icin kabül.edilmiyor kadul.edilse 60ayda borcumu sıfırlarim

 2. Şikayet yapılandırma dedi ki:

  Gecikme deki borçlar yapılandırılıyormuş bankaya gidiyorsun kredi puanın düşük deyip onaylamıyorlar
  abilerim gecikmiş borç yapılandırmaya geldim
  Puan tabiki düşük olacak milleti oyalamaktan başka bi iş
  Yapmıyorlar

 3. Kredi yapılandırma dedi ki:

  Bişey yapıyorsunuz doğru düzgün yapın insanlar zaten mağdur daha çok kazıklamanın peşindesiniz kredi puanı yüksek olan şartı aranıyor bide mağdur olanı kaldırmak değil daha çok batırmak niyetleri

 4. gülermisin ağlarmısın dedi ki:

  Bu nasıl kanun anlamadım gitti.1.4 dan aldığım 80 bin bin tl.nin ödemesi 2650 tl.kalan 36 ay.Yapılandırmaya kalktım 60 ay gene 2650 tl.ödeyecekmisim.1.4 dan aldığım kredi yapılandırmada 2.4 dan hesaplanacakmış.şimdi bu yasayı çıkaranlar acaba bizemi iyilik ediyorlar yoksa bankalaramı kafam almıyor.bu komediyi avrupada bir devlet yapsa inanın adamı tımarhaneye tıkarlar.yapılandırıyorsanız alınmış olan orandan hesaplatın bari.

 5. amaç ödeme kolaylığı sağlamak değil mi ? dedi ki:

  yapılandırma yapabilmeniz için illaki kredinizin gecikmede olması gerekiyormuş. banka liste oluşturmuş zaten kimlerin yararlanacağı hususunda. bankayı aradım binlerde müşteri içerisinden birkaç kişi yararlanıyormuş. ödemelerde zorlanmanız bir şey ifade etmiyor. böyle yapılandırma çıkarmanın hiçbir anlamı yok.

 6. Yosuf dedi ki:

  Git bankaya başvur ve gör.

 7. bu nasıl yapılandırma dedi ki:

  yapılandırma mı yeniden kazıklama mı? yönetmelik değişikliğinin kredi borcu olanlara ne faydası oldu.100 bin lira kredi borcunun aylık ödemesi 36 ay taksit ve 1,27 faiz oranı ile 3630 lira.ödemekte zorlanıyorum.çekmiş olduğumuz faiz oranından bile(ki şimdiki yapılandırma faiz oranları daha yüksek) 60 ay vade ile yapılandırsak aylık ödememiz 2555 liraya düşerken toplamda ödeyeceğimiz faiz 30 bin liradan 55 bin liraya çıkıyor. kredi kartı borcu yapılandırmada olduğu gibi 1,20 faiz oranından olsa hadi neyse. anlayacağınız bu yönetmelik değişikliği boşuna yapılmış vatandaşa hiç bir rahatlama getirmemiştir.

 8. Kredi dedi ki:

  Saçmalık sadece.. ben zamanında düşük çekmişim 1’20 den.. biraz önce bankadaydım.. yapılandırma müşterisi olduğunuz bankada isminiz varsa yapılıypr evet ama 1’90 dan aşağı faiz yok.. bir hesap yaptım yapılandırma yapsam şimdiki 3 senelik borcum 5 seneye çıkıyor ve bu faizlerle ödeyeceğim aylık miktar hemen hemen aynı oluyor..ayrıca geciktirme şartı arıyorlar..bence çok boş bir iş.. bu sistemle bu faizlerle hiç bir kimse yararlanamaz..şöyle düşünün 100. Bin kredi borcu olan eski faizlerle 3 senede 145 bin geri ödeyecekken şimdiki faizle 5 senede 180 bine yakın para ödeyecek bilginiz olsun.. ayrıca yapılandırma yapacaksınız yanınızda bir miktar para olsun masraf alıyorlar.

 9. kredi kartyı ve ihtiyaç kredi alanlar. dedi ki:

  aldığım kredi burnumdan getirildi,ikna ettikten sonra tatlı dil ve güleryüz karaborsaya çıkıyor.13 yıldır kredi ödemlerinden tiksinir oldum.fatura yine haram helal bilen vatandaşa kesiliyor.65 yaşına girdim doğr ve dürüstsen vay haline ama uğradığım her haksızlığa rabbime havale ediyorum.

 10. Kredi notu 2019 sorgulamasu dedi ki:

  kredi borcunda gecikme olan birisinin kredi notu nasıl yüksek olabilir.

 11. Saçma dedi ki:

  Bence çok saçma şartları gecikme olma kredi notu yuksek olma bu nasıl oluyor gecikmeye düşen borç adamin notu zaten düşük olacak

Sayfa başına git