Devlet Destekli

300 Koyun Proje Sonuçları ve TİGEM Başvurusu

300 Koyun Proje Sonuçları ve TİGEM Başvurusu

Bakanlık 300 koyun projesine başvurmak isteyenler için bir web sitesi hazırladı. 300koyun.tigem.gov.tr adresinden ön başvuru yapılabiliyor.

Çiftçiler öncelikle ön kayıt işlemlerini gerçekleştiriyor ve siteye üye oluyor.

Üye olduktan sonra başvuru formu dolduruluyor.

300-koyun-projesi

Üye olduktan sonra başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir.

Form 3 bölümden oluşuyor.

 1. Kişi bilgilerinin girilmesi,
 2. Projeye ait bilgilerin girilmesi
 3. Başvuru evraklarının görüntülenmesi ve sonuçlandırılması.

Bu işlem sonucunda 3. sayfada çiftçiye hangi evrakları hazırlaması gerektiğine ilişkin bir sayfa sunuluyor. 300 koyun projesine başvuran çiftçiler bu ekranda yer alan evrakları hazırlayarak Tarım ve Orman İl veya İlçe Müdürlüklerine başvuruyorlar.

300 Koyun Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Sonuçların açıklanmasına ilişkin henüz bir bilgi verilmedi ancak bu süreci kısa zamanda tamamlanması bekleniyor. Başvuru yapanlar, 100 – 150 – 200 – 250 ve 300 koyun başvurusu yapabiliyor. Sonuçlar ise kişinin bildirdiği evrakların üzerinden yapılan inceleme sonucunda belirleniyor.

Üretici Şartlarında Sözleşmeli Küçükbaş Hayvancılık Projesi kapsamında müracaatların elektronik ortamda alınmasına başlanılmıştır. Bu aşamada herhangi bir evrak istenilmemektedir. Müracaatların tamamlanmasından sonra istenilecek evraklar ile birlikte teslim yeri ayrıca duyurulacaktır.

Başvurular esnasında herhangi bir ücret talep edilmemekte olup sizden para isteyenlere itibar etmeyiniz.

Hemen başvurun! Projeden sizde yararlanın. 100 Koyun desteği ile hayvancılığa başlayın!

Verilecek Destek Miktarları

Besicilik için kullanılmak üzere erkek sığır: 1 ile 300 arasında destekleme yapılacaktır.

Anaç küçükbaş desteği: Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayvan başına 25 TL destekleme ödemesi yapılacaktır. Bu destekten yararlanmak için hayvancılık konusunda yayımlanmış olan tebliğde belirtilmiş şartlara haiz olmak gerekmektedir. Hayvanların ise İl ve İlçe Müdürlükleri’ nin sistemine kayıtlı olması gerekiyor.

Arıcılık: Bombus ve kovan arılarına devlet tarafından destekleme ödemesi yapılmaktadır. Kovan başına 10 TL, bombus arıları için ise 60 TL destekleme ödemesi yapılmaktadır. Yine bu arıların sisteme  kayıt ettirilmesi gerekmektedir. Yoksa destekleme ödemesinden faydalanılamaz.

300 Koyun Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi Şartlarını öğrenmek için tıklayınız.

TİGEM 300 Koyun Şartları

Destek verilirken çiftçinin bazı şartları taşıyıp taşımadığına dikkat edilecektir. Bu şartlar;

 • Çiftçi kaba yem üretimi yapabilmelidir.
 • Hayvanlarının olması gerekmektedir. Hayvan sayılarını Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ nün internet sayfasından öğrenebilirsiniz.
 • Ayrıca hayvanların barınağa sahip olması gerekmektedir. Hayvan barınağı gösteremeyen kişilere 300 koyun desteği verilmeyecektir.
 • Destek alabilmek için Genç Çiftçi Şartları’ nı taşımak gerekmektedir. Yani 18 yaşından büyük 41 yaşından küçük olmak, sigortalı olarak bir işte çalışmıyor olmak, düzenli gelire sahip olmamak, okur yazar olmak, aktif olarak öğrenci olmamak gerekmektedir.
 • Mera alanının olması da önemlidir.

Bu şartları taşıyan çiftçilerimizin yapacakları başvurular sonuçlandıktan sonra hayvanları verdikleri adreslere teslim edilecektir.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tarım ve hayvancılık alanlarında destek verilmiştir ve verilmeye devam etmektedir. Küçükbaş ve büyükbaş destekleri, başvuruları olumlu sonuçlanan çiftçimize Ekim ayından beri dağıtılmaya başlamıştır.

hayvancılık-destekleri

Hayvancılık destekleri başvuru yerleri, tarihleri ve destek tutarları

Tarım ve Orman tarafından verilen destekler ve destekleme tutarları yukarıdaki tabloda gösterilmektedir. Anaç manda ve malak başvuruları için yukarıdaki tabloda belirtilen müdürlüklere gitmeniz gerekmektedir. Yıl başından başlamak üzere yıl sonuna kadar 5 bin TL olan çoban istihdam desteği de sağlanmaktadır. 2019 yılı itibari ile de sürü yöneticisi desteğinin verileceği bilinmektedir.

Çiğ süt desteklemesi için her yıl belirlenen oranlarda bağlı bulunduğunuz birliğe başvuruda bulunarak siz de ödeme alabilirsiniz. Yine ilgili bakanlık tarafından koyun ve keçi yetiştiriciliği yapanlara hayvan başına 25 TL destek sağlanmaktadır. Destek alabilmeniz için hayvanların 15 ila 90 ay arasında olması gerekiyor. Hayvan dağıtımları 2019 yılı içerisinde 30 Haziran’ a kadar gerçekleştirilecektir.

] }Yorumlar
 1. blank Tarkan dedi ki:

  Koyun koyun dediniz dOYDUK

 2. blank Murat sağlam dedi ki:

  100 koyun

 3. blank Hüseyin demircan dedi ki:

  100 koyun

 4. blank Hasantuysuz dedi ki:

  Yeni iş kurmak istiyorum

 5. blank Halil ibrahim koca dedi ki:

  100 koyun deateyinden yararlanmak istiyorum

 6. blank 300 koyun sonuçları çıkmış dedi ki:

  ben öğrendim.

  1. blank Miraç dedi ki:

   Nerde gordun

 7. blank Sinan koc dedi ki:

  Sartlariniz nasıl bunu bilyoruk

  1. blank 300 Koyun Sonuçları dedi ki:

   Değerlendirme kardeşlerim burada burada caydırıcı olması bakımından en ağır cezayı müeyyideleri Neyse bu cezai müeyyideler de kesinlikle alınacaktır bunun adımlarını atacağız aynı şekilde bu tür konuların beklemeye uzatmaya uzun uzun toplantılarla sürdürülmesi tahammülü hızlı ve Etkin çözümler peşinde olmalıyız Mesela bu tür suçları işleyenlerin kesinlikle infaz sistemindeki tüm indirimleri tüm kolaylıkların dışında tutulmasına şarttır milletimizin gözünde bir çocuğun bedeninde ve Ruhumda açılan yaralar bir insanı öldürmekle aynıdır. bu böyle bilinsin Dolayısıyla bu tür suçlara verilen cezaların ve infazının da hissiyatını soygun olması gerekir İnşallah en kısa sürede bu meseleyi hem inancımızın gerekleri ile hem milletimizin değerleri ve beklentileri beklentileriyle mütenasip bir şekilde çözüme kavuşturacağız. kardeşlerim sözlerimi tamamlamadan önce bugün 26 yıl dönümüne ulaştığımız Hocalı katliamında şehit edilen tüm Azerbaycanlı kardeşlerimizin rahmetle tavsiye ediyorum Karabağlar’daki şehrinde çocuk kadın yaşlı demeden vahşice katledilen masumlara Allah’tan rahmet Azerbaycanlı kardeşlerimize de başsağlığı ve sabır diliyorum. şayet dünyada Vahşi bir katliam arayan varsa İşte o hocalık son dönem insanlık tarihinin en büyük zulümlerinden biri bundan 26 yıl önce hocalı’da yaşanmıştır.

   1. blank Erhn dedi ki:

    Keske cilsa Bana