Devlet Destekli

300 Koyun Projesi Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

300 Koyun Projesi Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

Hükumet tarafından yapılan çalışmalardan bir tanesi de 300 koyun projesidir. Başvuru yapan çiftçilerimize hayvancılık sermayesi olarak 300 koyun desteği sağlanacak. Hibe projesine başvuru şartları neler olacak? Form nereden alınacak? Çiftçiler aldıkları bu küçükbaş hayvanlar ile hayvancılığa başlayacaklar ve belirli dönem sonunda kuzular Devlete satılacak veya satılarak Devletten alınan destek geri ödenecek. Köye dönüş desteği veya genç çiftçi hibe projesi beklenirken, hükumet bu projeyi ortaya koydu ve başvuruların yakında başlaması bekleniyor.

300 Koyun Desteği Projesi Nedir?

Tarım ve Orman Bakanı açıkladı. Köye dönüş yapan çiftçilerimize 300 koyun verilecek. Tabi bu koyunların karşılığında çiftçimizden arsa veya tarla tapusu ipotek edilecek. Sonuç itibariyle devlet vermiş olduğu desteğin geri ödemesini garanti altına almak zorundadır. Bu kapsamda köyde tarlası olmasına rağmen, sermaye yetersizliği nedeniyle tarım veya hayvancılık yapamayan, Ankara İstanbul İzmir gibi büyükşehirlere göç etmiş olan çiftçilerimize müjde! Proje ile büyükşehirlerden köye göçün sağlanması amaçlanırken, köyde yaşayan çiftçilerimizin ise hayvancılık mesleği ile ailelerinin geçimini sağlamaları hedefleniyor.

blank

300 koyun hibesi şartları belirleniyor!

300 damızlık koyun şuan sahibinden sitesinde ortalama 1.000 TL. civarında satılıyor. Sahibinden damızlık koyun linkine tıklayarak inceleyebilirsiniz. Ortalama 1.000 TL.’den 300 damızlık koyun 300 Bin TL. sermaye gerektirmektedir. Bu kapsamda çiftçilerimize verilecek destek için ciddi bir bütçe ayrılması gerekir.

Eğer küçükbaş hayvan desteğinin bin aileye verildiği değerlendirildiğinde sadece hayvanlar için 300 bin TL. x 1.000 = 300 milyon TL. bütçe gerekmektedir.

Bunun haricinde destek verilen çiftçilerimize;

2.324 TL. net asgari ücret ve sigorta primi,

Başvuru Şartları Nelerdir?

Başvuru şartları aşağıdaki gibidir;

 1. Tc. Vatandaşı olmak.
 2. 300 küçükbaş hayvan değerinde tarla ipotek etmek,
 3. Başka bir işyerinde SGK’lı olarak çalışmıyor olmak,
 4. Yapılacak inceleme sonucunda 300 küçükbaş hayvana bakabilecek durumda olan ahır veya ağıla sahip olmak,

Projede Verilecek Destekler Nelerdir?

 1. Belirlenen bütçe ve illere göre aile başına üç yüz küçükbaş hayvan (TİGEM temin edebilir?¿)
 2. Destekten yararlanan ve başka bir geliri olmayan çiftçiye asgari ücret maaş,
 3. Başvuru sahibinin SGK prim ödemesinin yapılması,
 4. İhtiyaç sahiplerine koyunlar için yem, veteriner, aşı ve diğer destekler

Geri Ödeme Ne Zaman Yapılacak?

Bakanlığın hibe edilen hayvanlar için belirli bir bütçe ayıracağı ve bu bütçenin gerek para olarak gerekse kuzuların teslim edilmesi ile tahsil edileceği değerlendiriliyor. Bakan Fakıbaba hayvan başına 700-800 TL. değer biti. Bu kapsamda geriye alınan her kuzu için 700 TL. veya 800 TL. bakiyeden düşülmesi muhtemeldir.

300 koyun proje videosu linkine tıklayarak videolu anlatımı izleyebilirsiniz.

Örneğin destek ile alınan 300 koyunun 2 yıl 150 adedi, 3 yıl ise 150 adedinin geri ödenmesi ve çiftçinin 3 yılın sonunda Devletten aldığı üçyüz küçükbaşı geri ödemesi şeklinde bir düzenlemeye gidilebilir. Henüz proje açıklanmamıştır.

 Başvuru İçin Hangi Evraklar Gerekir?

Başvurular bizzat Tarım ve Orman İl/İlçe Müdürlüklerine yapılacaktır. Başvuru yapan çiftçilerden;

 1. Nüfus cüzdanı ve fotokopisi,
 2. İpotek ettirilecek arazi tapuları,
 3. İnternet ortamından alınan 300 koyun projesi başvuru formu ve diğer belgeler,
 4. ÇKS kayıt belgesi,
 5. Başvuru rehberinde belirtilen diğer evrak ve belgeler,

talep edilebilir. Bakanlık bu proje için herhangi bir internet sitesi oluşturmaz iken, başvuruların ıslak imzalı formlar ile İl veya İlçe Müdürlüklerine yapılabileceği söylenmektedir.

Asgari Ücret Kime Ödenecek?

Sayın Fakıbaba’nın bildirisine göre hayvanlara bakan kişiye de asgari ücret ödemesi yapılacak. Ayrıca bu kişinin sigorta ödeneğide ödenecek. Bu kapsamda hayvan bakan kişinin başvuru sahibi olacağı ve bu sayede kişinin hayvanları satma eylemi yerine Devletten alacağı maaş ile ailesini belirli bir dönem geçindirebilmesi söz konusu olmaktadır. Zira sıfırdan hayvancılığa başlayan vatandaş 1 yıl boyunca kuzu alamayacağından ve hayvanları da satmaması gerektiğinden ikinci bir geçim kaynağına ihtiyaç duyacaktır.

Burada hayvan bakan şahsa asgari ücret ödenmesi durumu sürü yöneticisi desteklemesi ile karıştırılabilir. Bu destekleme belirli sayıda küçükbaş veya büyükbaş hayvan kapasitesine sahip olan çiftçiler için Devletin verdiği bir destekleme ödemesi olup,  asgari ücret ve sigorta ödemesi ile karıştırılmamalıdır.

Ziraat Bankasından yıllık %0,41 faizle hayvan kredisi çekmek yerine bu destek daha avantajlıdır. Haksız mıyız?

koyun

Asgari ücret kime verilecek?

Başvurular Nereye Yapılacak?

Projenin ne zaman başlayacağı, kimlerin başvurabileceği, hangi evrakların hazırlanması gerektiği, başvuru süresinin ne zaman tamamlanacağı, sonuçların ne zaman açıklanacağı ve hibe sözleşmesinin ne zaman imzalanacağı gibi hususlar, Tarım ve Orman Bakanlığınca hazırlanacak ve Resmi Gazete’de yayımlanacak olan Köye Dönüş Yaparak Kendi İşinin Patronu Ol projesi uygulama rehberinde ayrıntılı olarak belirtilecek. Elde bulunan bilgilere göre kendi işinin patronu ol projesinin başvuruları gerekli belgeler ile birlikte İl veya İlçe GTHB bağlı Müdürlüklerine yapılacak.

Sayın Bakanın açıklamalarına göre 1 koyun ortalama olarak 1.4 koyun vermektedir. Eğer biz bu sayıyı 300 koyunun 3 kuzu verdiğini düşünürsek, 1 yılının sonunda çiftçimizin 300 adet kuzusu olacaktır. Çiftçiye verilen koyunların ve diğer ödeneklerin masrafları ise bu kuzulardan alınacak. Koyun paralarının bir bölümü de alınabilir. Ancak çiftçinin aylık kazancı hiçbir zaman asgari ücretin altına düşmeyecek şekilde tahsil edilecek. Bununla birlikte çiftçimizin sigortası da yatmaya devam edecek. Eğer damızlık koyun verilirse bir kaç ay sonra çiftçinin 300 adet kuzusu dünyaya gelecek ve bu kuzular ortalama olarak 210 bin TL. civarında para edecektir. Çiftçi eğer isterse 300 kuzuyu Tarım ve Orman Bakanlığına satabilecektir. Erkek olan kuzular ise kesime gönderilebilecektir. Bakanlık bununla birlikte küçükbaş kuzular için fiyat garantisi de verecek.

Kuzunu Ver Borcundan Düşülsün!

Birkaç aylık dönemin sonunda kuzularına kavuşan çiftçimiz Devlete olan borcunu kuzuların bir kısmını veya tamamını vererek ödeyebilecek. Kuzuyu ver borcundan düşülsün denilebilmektedir. Eğer çiftçi 300 kuzunun 150 tanesini Devlete teslim eder elinde 150 kuzu kalırsa devlet yine bu kalan 150 kuzu için bakım desteği vermeye devam edecek.

Kuzular Doğdukça Borcunu Öde!

Sayın Bakanın belirttiği sistem, 300 koyun verilen çiftçi için koyunlar hayvan başına bir fiyat belirlenir ve bu fiyattan çiftçimize teslimi yapılır. Bu fiyat gereğince (örneğin 1 koyun 1.000 TL. 300 damızlık koyun 300.000 TL.) hayvancılık yapan çiftçiden tarla tapusu ipoteği alınır. Çiftçi borçlarını ödemeye kuzular doğduğunda başlar. Kuzular doğup satılacak döneme geldiğinde, (Bakanlık bu hususta bir yaş ve kg. belirleyecektir.) istenirse Devlete, istendiği taktirde ise serbest piyasaya satılabilecektir. Devlet burada fiyat garantisi vererek, hibe veya devlet destekli alınan hayvanların değerinin düşmemesini sağlayacaktır. Hal böyle olunca iç piyasa da canlı hayvan fiyatlarında herhangi bir azalma veya yükselme söz konusu olmayacaktır. İlk yıl 300 kuzusu olan vatandaş 300 bin lira borcundan 150 kuzu ödeyerek ödeme yapacaktır. Bu da 150 kuzunun tanesi 750 TL.’den alınsa 150 x 750 TL. = 112.500 TL. tutmaktadır. Çiftçinin ilk yılın sonunda 300 koyun + 150 kuzusu olacak ve elinde olan tüm hayvanlar için destekleme almaya devam edecektir.

1 yılın sonunda çiftçinin borcu ise 300.000 TL. – 112.500 TL. = 187.500 TL. kalacaktır.

2. yıl da bu çiftçimiz kuzuların kuzulamasını değerlendirmez isek, elinde olan koyunlar sayesinde ortalama 300 kuzusu daha olacak ve geçen yıldan kalan 150 kuzu ile de sürü sayısı 450 olacaktır. Her yıl sürü sayısına 150 hayvan ilave eden çiftçimiz sürünün gençleşmesini de yaparak, kuzuların kuzulaması ile de sürüsünü büyütecek ve borcun kapatılmasını mütakiben ailesini bu işten kazanacağı para ile geçindirecektir.

187.500 TL. – 112.500 = 75.000 TL. borcu olan ve 450 hayvanı olan bir çiftçi olmak ister miydiniz? Üstelik Devletin verdiği maaş, sigorta ödemesi, yem, veteriner ve aşı desteği ise cabası! Devlet desteği ile kendi işinin patronu olmak bu kadar basit.

Ek Yemleme ile Kâr Oranı Arttırılabilir

 • Küçükbaş hayvanlara bakılırken kuzulama dönemlerine yakın ek yemleme yapıldığında;
 • İkiz kuzu doğurma şansı artmaktadır.
 • Kuzular iri doğar ve kısır koyun sayısı azalır.
 • Koyunlardan azami miktarsa süt alınabilir.
 • Yukarıda üç yüz küçükbaş hayvana göre bir hesap yapıldığı göz önünde bulundurulursa, eğer yıl sonunda 300 koyundan 400 kuzu alınabilir se, ( 1 koyun 1.4 unutmayın 🙂 ) kar oranı zaten artacaktır.

1 Milyon Düve Projesi

Bakan Fakıbaba Devlet tarafından destekli olarak çiftçilerimize 100 bin TL. limitli 2 yıl geri ödemesiz 5 yıl vadeli hayvan kredisi verileceğini sözlerine ekledi. Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığı ile hayvanlar getirilecek ve toplamda 1 milyon adet düveye ihtiyaç olduğu söylendi. Eğer hayvancılık sektöründe bu işi çözersek hayvan ithal etmek yerine hayvan ihraç edeceğiz.

blank

1 milyon düve projesi

1 milyon düvenin 400 bin adedini Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından getirilip kendi üreticilerine verecek. Örneğin 10 büyükbaş hayvan bakan çiftçimiz kapasitesini 20 ye çıkaracak. Bu kapsamda kooperatiften 10 büyükbaş hayvan alacak. Yine 100 Bin Tl. tutarında düve ve yem desteği de verilecek. İsteyen çiftçi istediğini kadarını alabilecek. Mesela bazı çiftçiler 6 tanesini düve alıp, geri kalanı ile yem alabilecekler. Ancak yemi olanlar ise yem almak yerine geriye kalan tutarı düve olarak kullanabilecekler. Tabi bu tutar 80 bin liranın altına düşmeyecek. Yani çiftçi maksimum 80 bin lirasını hayvan alımı için, 20 bin lirasını ise yem alımı için kullanabilecek.

 Sitemizden köye dönüş projesi hakkında da bilgi alabilirsiniz. 300  koyun projesi kapsamında 30 Haziran 2019 tarihine kadar hayvan dağıtımları yapılacaktır.

400 bin adedi kooperatifinin getirdiği düvelere 100 bin düve de TİGEM temin edecek. Bu kapsamda 500 bin düve edecek. 500 düvenin temini 1 buçuk yıl sürede gerçekleşecek. Bu proje 30 / 06 /2019 yılında tamamlanmış olacak. 2019 yılının Haziran ayından sonra da 1 buçuk senelik süreç sonunda ise 500 bin düve daha temin edilerek 1 milyon düve projesi tamamlanmış olacak. 3 senenin sonunda dana eti ithalatı işleminde büyük bir ilerleme kaydedilecek.

] }Yorumlar
 1. blank Ruhi yalcin dedi ki:

  300 bin lira olsa zaten bu işe girmem ki,bakanım zengine yatırım bu.fakire değil..fakirler bu ülkenin vatandaşı değilmi bir darbe olsa bu türkiyede biz ayağımıza ayakkabı olmadan dışarı koşarız siz elimizdeki sermayemizde ipotek ediyorsunuz.. atalarimizdan kalan bir soz var bilimisiniz?canli malin altindan yel gecer siz diyorsunuzki 300bin malsa seneye 600 bin olacak diyorsunuz bu hayvanlar hicmi hasta olmucak hicmi engelli olmucak kesin birşey hayatımızda olmadiki şimdi olsun.bunun teminatı yokki siz kendinizi garantiye alıyorsunuz vatandaşı değil.

 2. blank Mustafa ARBAZ dedi ki:

  Selamunaleyküm bu millet bu kadar yazmıs sormuş bunların cevaplarını nerden bilcez…

 3. blank Çiftliklen uğraşıyorum dedi ki:

  Güzel olur ben bu işi yapmaktan gurur duyuyorum

 4. blank sibel turcalı dedi ki:

  projenin bazı eksiklikleri var 300 bin lik arazi kısmı büyük bir hata bence borç zamanında ödenmezse verilen koyunlar ve yavruları geri alınsın koyun ana para ve kuzuşarıda masraf sayılsın. millette 300 bin lik tarla olsa zaten o projeye dahil olmaz .

 5. blank Davut dedi ki:

  Ben köyden açlığımdan şehire geldim 300000 TL değerinde malım olsa büyle saye hiç girmezdim o malımı değerlen dirirdim lütfen sadece zenginlere çalışmayın biraz fakirlere de verin sanki fakir bu devletin vatandaşı değilmi

 6. blank Küheylan dedi ki:

  -800 bin lira banka teminat mektubu unutulmuş onuda ben yazayım dedim.

 7. blank irfan dedi ki:

  300.000 TL için araziyi ipotek vereceksek neden bir sürü prosüdürle uğraşayım . bankaya araziyi ipotek göstersem zaten nakit para elime geçer ayrıca , nakit param olacağı için iç piyasadan daha uygun fiyata alabilirim örnek 700 den alırım. Ipotek edeceksem 300 tane değilde oncelikle 100 bin tl çekerim daha az riskli olur. Kısacası bende 300 bin tl lik gayrimenkul olsaydı bu siteye bile girmezdim.. zaman kaybı çünkü hiç bir soruya cevap dahi yok.

 8. blank Zerihan dedi ki:

  Arazim be tapum olsa neden basvuru yapayim IBU Basil bit piroje Kyle yapaydinizki fakirler faydalanabilsin zengine cikarmissiniz tam

 9. blank Dursun dedi ki:

  Eskiden koylerde 300 koyunu olan koy ağasiydi
  Alt gelirli zaten fakirin topragi arazisi olsa buyuk sehire gitmez
  Bu 300 koyunu koyde arazin varsa ahirin varsa onagore veriyor devletimiz halkini dusunuyor
  bu kadar arazisi olan zaten zengin fahire birsey yok kivransin dursun

 10. blank Ferdi dedi ki:

  300 bin değerindeki , ipotek edilebilecek arsası olan köylü zaten yapabilir , mantıksız proje

 11. blank İsmail dedi ki:

  300.000 tl lik arazisi olan adamın ne isi var köyünde pek ala ticaret yapabilir hep zengine calışın gariban asgari ücretli birseye sahip olamasın bu memleketde zenginin malina mal katdınız bizide ite köpege 3 kuruşa köle gibi çalışmaya mahkum etdiniz biz yarın savaş çıksa siz 300 koyunu güvence altna alırken degil canımızı ortaya koyacagız yaziklar olsun hepinize

 12. blank Timur dedi ki:

  Yapmak isteyipte yeri olmayan fakirleride düşünün sayın bakan ?

 13. blank sedat dedi ki:

  Bu yazilari okudum biraz sacma geliyor neymis 300 koyuna sahip agil zaten bunlar olsa devlete gerek yok benim koyde arzim var ama 300 koyun icin yerim yok buisi yapmak istiyam ama bildim kadariyla ssk olmayacan ozaman ne isimiz var sehide bende koyume donup hayvancilik yapmak istiyim bu isi seviyorum ben ssk liyim gerekli kurumdan haber belkliyorum

 14. blank muhsin dedi ki:

  arkadaş çalişan ssk lı olmaz diyorsun ..işi yoksa adamın gücüde yoktur.tapu var iş var imkan var arazi var ama bana yok ..bu nasıl iş

 15. blank Kayıboyu dedi ki:

  Bismillahirramanirahim Allahim bu yapilan isleri milletimize haram kilma fakir insanlarinda faydalanmasini
  Nasip eyle amin sen muhtaclara yardim et

 16. blank İsa şimsek dedi ki:

  Koyee. Yerlestim abi. İhtiyacım var. Basvuru yapmak istom bana yardımcı olurmusunuz. Bitane. Evim. Var. Hipotek. Edersen edecem. Fakirin. Umüdi abi. Benimde. Ümütim. Bu. Testek. Onun. İicn basvuru. Yapmam. Gerek. Ama. Bilniom bana yardımcı olurmusunuz

 17. blank İsa şimsek dedi ki:

  Ben. Bas vru yapmak istiom. Ama. Nasil. Yaoacamı bilmiom koye. Yerlestim yeni. İhtiyacım var.

 18. blank Kadir dedi ki:

  Başvuru sitesinde giriş yapıldığında başvur menüsü gelmiyor.

 19. blank ibrahim açar dedi ki:

  Merhaba ben ibrahim açar büyükbaş hayvancılık yapmak istiyorum 84 dönüm arazim var ama ahırım yok

 20. blank Aydın dedi ki:

  Zaten bu çıkan projeler hep zengini biraz daha zengin edelim derdindeler bende köyde yaşıyom bir dönüm tarlam yok hayvancılığı çok seviyom ama imkanım yok iki neğim olsa yeter nerden biraz fakirlere destek verin sayın bakanım fakirlere destek çıkın zengin köydede olsa şehirdede olsa işini yürütüyo

 21. blank Mehmet dedi ki:

  Bir cifcinin 300 bin liralik 100 bin liralik arazisi olsa koyunden sehire gidermi yani bu tesvik alacak olan zenginler arazisi olan iyi dusun faki baba fakir babasi ol zengin babasi degil

 22. blank MUSTAFA dedi ki:

  BENDE HEPSİ MEVCUT AMA NASIL BASVURMALIIYIM VE NEREDEN NE YAPSAM OLMUYOR.

 23. blank seyhan bulut dedi ki:

  bende almak istıyorum ama arazım yok

 24. blank Emrah dedi ki:

  Bence devlet baba yine fakire degil zengine babalik yapiyor her zaman ki gibi 300 koyunluk arazisi olan biri zaten devlet babaya muhtac degil dir 300 koyunluk bir barinak zaten bedeli 100 bin tl hey bakanim kulak ver esas olarak sizin teklif ettiginiz bu sartlar saten koyde istanbulda olanlar moyde arsasi olmayan lar siz bari kulak verin sayin cumhur baskanim lutfen bu sartlar sizce de mantiklimi

 25. blank MustAfa dedi ki:

  Benim herşeyim var bana bilgi verin

 26. blank Harun Keskin dedi ki:

  300 bin TL link ipotek edilecek tarlam yok.
  Yapmak istiyorum
  Şimdi ne olacak.
  Başka bir çözüm yolu olabilecek mi.

 27. blank İBRAHİM dedi ki:

  Tamam iyi hoş güzelde bu destek tarla ipotek dayalı olmamalı ama Devlet işi büyük görüyor ve bence bunu yapan ve bilen anca başa çıkabilir bence herkesin dediği gibi zaten 300 binlik arazisi olan o kadar koyun alıp riske girmez bence sonuçta koyunda can taşıyor demi.bizim milletimiz kolay kısa yoldan köşeyi dönmek varken bence bu işe girmez girenlerde Devlet babayı nasıl yolarım nasıl bu parayı alıp katlarım diyen uyanıklar soyunur bu işe her türlü bir işsiz cahili bulur onun üzerinden yürütür memleketimin insanı yalanmı???bence bu iş 300 deil 50 veya 100 baş koyun ve verilen koyun üzerinden ipotek koyup yapılırsa hem başvuran çok olur hem isteyen yapan saygılar ama 300 bin tl lik arsa vardıda bizmi yapmadık bu işi ağa!!!!

 28. blank Mustafa Kurtuluş dedi ki:

  Ben istiyorum ama benim tapulu Bir arazinin yok

 29. blank Zaza dedi ki:

  Tapu koyunları alan kişinin üzerine olması şartı varmı ?
  dede üzerine yada amca üzerine olsa olurmu malum köyde henüz tapular dedelerde kalmış resmi yönden herkese dağıtılmamış

 30. blank Cengiz dedi ki:

  Arkadaşlar ben de genç çiftçi hibe desteği aldım smentel düve vereceğiz dendi ama verdikleri hiçbir şeye yaramaz. Hibe alana kadar 7bin liram gitti 30binliralık dediler satsan 6tanesi 15bin ancak eder

  1. blank mahsun dedi ki:

   hibeyi nasıl aldın bize bilgi verebilir misin kardeşim?

 31. blank Özcan dedi ki:

  Tarlası tapusu olmayan napsın biraz mantıksız var olan iyice zenginleşcek yo olanda yine yok madem destek veriyonuz verdiğiniz hayvanlara ipotek koyun kontrollü bir şekilde üretime destek olun 300 deyilde 100 tane verin

 32. blank Mustafa Aydın dedi ki:

  Arkadaşlar bu destekler zenginleri dahada zenginlrştirmek için garibana bişey yok benim 300000 değerli arazim olsa zaten zenginim

 33. blank ercü dedi ki:

  Arkadaşlar bu devlet zengini daha çok zengin yapıp fakiri de daha çok fakir yapmaktadır boş yere ümitlenmeyin kendi yandaşlarını torpili olanları destekliyorlar bize de hava gazı düşüyor alabilene hayırlı olsun

 34. blank Umit dedi ki:

  Selam
  Köy de arazi olmayan verilecek mi

 35. blank kartal dedi ki:

  benim anlamadığım diyelim bende köyümde 5-10 dönüm tarlam var ama değeri 300 bin lira etmiyor.yani bizim köyde tarla para etmiyor neye göre hesaplancak.nasıl olacak anlamadım

  1. blank 300 koyun kredisi dedi ki:

   300 koyun için tarla eksper değerine göre hesaplanır. tarlanız o kadar yapmıyorsa olmuyor malesef.

  2. blank Adem dedi ki:

   Fakir acından öldün zengin faydalansın devlet işte bu salla gitsin

 36. blank mehmet dedi ki:

  soyle destek boyle hibe haberleri cıkarıp milleti kandırıp duruyonuz verdiğiniz hicbisey yok.300 bin lıra karsılıgı arazi ipotegi diyosunuz fakirin 300 binlik arazisi olsa zaten koyu bırakıp gitmez.hadi olsa dahi basvuranların 10binde birine ya verilir ya verilmez.hep bu milleti kandırıyonuz yapacaksanız adam gibi yapın bu işi.basvuran herkese verin ha 300 koyun veremiyosan 20 ver ama ver.milleti umutlandırıp ortada bırakıyosunuz.yine zengin ciftcinin veya torpillilerin işine yarayacak gibi..

 37. blank 300 Keçi Veriliyor mu dedi ki:

  Benim köyde tarlam var. Bende 300 koyun hibesi almak istiyorum. Başvuru tarihi ne zaman? Gerekli evraklar neler, nasıl başvuru yapılır? 300 keçi olmaz mı?

 38. blank İsmet ağca dedi ki:

  Koyun porejesi gibi düve porejedinde asgari ücret varmı dedem kalma ahır ve tapusu henüz üzerine olmayan yani hisseli tapu ile de müracat edebiliyor muyuz 10 veya 20 düve bakacak ahır ve ağılım var biraz tadilat ve tamiratı yapılınca otlak ve mera alanında çok geniş yanı 800 hanelik köyde 15 hane kaldı ben bir başlangıç yaparsam bir çok aile görüp geri dönebilir bu konuda yardım istiyorum koyun da olabilir düvede olabilir saygılarımla