Devlet Destekli

300 Koyun Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi Şartları

300 Koyun Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi Şartları

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 300 koyun projesi ile ilgili açıklamalar yapıldı. Bakan tarafından yapılan açıklamaya göre 300 koyun kredisinin Tarım Kredi ve Ziraat Bankası tarafından verileceğini açıklarken TİGEM tarafından ise yem desteği ile asgari ücretinin verileceğini söyledi. Sayın Bakan proje ile ilgili önemli açıklamalarda bulunurken bütçenin Ziraat ve Tarım Krediden temin edileceğini açıkladı.

Projenin başvuru şartları neler olacak, ne zaman başlayacak, nereye başvuru yapılacak, gerekli evraklar ve belgeler neler olacak, proje hakkında ki tüm detaylar sayın Bakanın anlatımıyla haberimizde..

tarım-kredi-kooperatifi

Bu proje herkese bedava koyun verileceği anlamı taşımamaktadır.

300 KOYUN PROJESİ NEDİR? Sayın Bakan Şöyle Anlattı;

300 koyunla ilgili olarak bu proje çok ciddi bir başlangıçtır. 500 bin anaç koyun diyoruz kolay bir olay değil. Yani 5 yıl sonra koyun sayısı 5 milyon olacak. En az 5 milyonu hedefliyoruz. Yani ithalatı durduracağız derken, belirli sebeplere bakıyoruz. Neden et ithal ettiğimize bakıyoruz. Genelde insanlarımız bazen, çok kolay yoldan para kazanmayı hedefliyorlar. Besi hayvanı yetiştiriciliği daha basit geliyor. Besi hayvanı yetiştiriciliğinde 1 yılda 2 kez para kazanabiliyorsunuz. Ancak anaç hayvan yetiştirmek en az 18 az zamanınızı alıyor. Dikkat ederseniz bu çok önemli bir tespittir. Ve bir hekim olarak bir hastalık varsa eğer, hastalığın sebebine bakmanız lazım. Yani bizim et ithal etmemizin en büyük nedeni anaç hayvanının olmamasıdır. Ana olmadığı içinde çocuk yok. Yani buzağı yok, kuzu yok, biz bunları arttırmayı hedefliyoruz. İnşallah bu sene büyükbaşlarda düve, küçükbaş hayvanlarda ise anaç koyun ve bununla ilgili büyük teşviklerimiz olacak. Ziraat Bankası devletdestekli.com bugün Resmi Gazete’de hükumetin desteğini açıkladı. Biz bunun altlığını dolduracağız. Yani 300 koyunu Ziraat Bankasının Kredisi ile Tarım Kredi (TKK) alacak, ancak TİGEM sözleşmeli ailesi olacak. Biz ona yem ve ilaç desteği vereceğiz. Asgari ücretini verip sigorta yapacağız. Ancak bunları bir avans olarak vermekteyiz. Diyoruz ki, bu işten iyi para kazanılacak. En kötü ihtimal ile normalde bir koyun 1.4 adet yavru verirken, biz bu oranı 1 olarak kabul ediyoruz ve yani 1 sene sonra 300 koyun 300 yavru veriyor. Biz bu 300 yavru 5 ay sonra üreticinin hakkıdır. Bu kuzuların fiyatları belli olduğundan onun fiyatını çarpacaksınız ve bizim verdiğimiz avansı çıkaracaksınız. Üreticinin elinde para kalacak. Bu konu çok önemli. Üreticinin elinde ne kadar para kalacağını biliyoruz. Ama detaylı bilgileri şuanda vermem doğru değil. Ancak (300 koyun projesinden  kazanılacak parayı kastederek) bir ailenin geçimini sağlayacak, asgari ücretini şehirlerde arayacağını, şehirlerde temizlik işçiliği yapacağına köyüne dönüş yaparak doğa ile başbaşa tertemiz pırıl pırıl bir havada, kendi sütünü, tereyağını yağıyor, saç ekmeği ile köyünde yaşıyor ve asgari ücretin çok çok üzerinde bir gelir elde ediyor. Hem kendini hemde ülkemizi kalkındırıyor. Bu vatandaşlarımız hem yurtdışından et ithalatını önlüyor ve et ihracatının önünü açıyor. Köye dönüş yapana 300 koyun projesi böyle bir projedir.

HERKESE 300 KOYUN VERELİM DİYE DÜŞÜNMÜYORUZ

Bu proje herkese bedava koyun verileceği anlamını taşımıyor. Bu çok önemlidir. Biz herkese koyun verelim diye düşünmüyoruz. Bunun şartları var. 300 koyuna bakabilmek için çiftçinin merası olacak, barınağı olacak, daha önceden küçükbaş hayvancılık işi ile ilgilenmiş olacak, bankadan kredi alabilmek için kredibilitesi yerinde olacak (sicili bozuk olmayacak) ve herkese vereceğiz diye bir kaide yok.Bizim amacımız burada, anaç hayvan sayısını arttırarak hayvan sürümüzün sayısını arttırmaktır. Biz hem büyükbaş hayvancılıkta, hemde küçükbaş hayvancılıkta bunu yapacağız. Bizim amacımız gerçekten şuanda 45 milyon olan küçükbaş hayvan sayımızı istediğimiz sayıya getirmek ve Türkiye İstatistik Kurumu Rakamlarına göre 16 milyon olan büyükbaş hayvan sayısını belirli seviyeye getirmektir. Bunun içinde bu işi bilen, yapan, bu işle iştigal eden, ahırı olan, az sayıda hayvanı olan (10 hayvanı olan gibi) ister 10 hayvanı olsun ister 1000 koyunu olsun ona da destek vereceğiz. Yani bizim burada amacımız gerçekten ithalatı önlemektir. Hayvan besleyerek değil, hayvanı çocuk doğurtarak, çocuğu elde ederek, çocuğu büyüterek, dişilerini tekrar doğuma ayırarak, erkekleri ise et miktarını arttırdıktan sonra kasaba göndererek ihtiyacımızı karşılayacağız. 300 koyun projesinin amacı budur. dedi.

Sayın Bakanın açıklamaları sonrasında 300 koyun projesinin ayrıntıları anlaşılmaya başlandı. Buna göre 300 koyun projesinde kredi Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankası tarafından verilecek. 10 ŞUBAT 2017 gün ve 30328 sayılı Resmi Gazete’de T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Kararın Yürürlüğe Konulması Hakkında Karar yayımlandı. Bu karara göre hayvancılık sektöründe krediler 2 farklı şekilde veriliyor. Bunlardan bir tanesi Yatırım Dönemi iken diğeri ise İşletme Dönemi kredisidir.

300koyun-projesi

300 koyun projesi

 • Sütçü Etçi Kombine Sığır Yetiştiriciliği 100 bin liraya kadar sıfır faizli kredi,
 • Yaygın hayvansal üretimde ise 100 bin liraya kadar sıfır faizli, 100 bin 250 bin arasında %75 ve %50 faiz indirimli,
 • Damızlık düve yetiştiren çiftçilerimize yatırım döneminde %100 işletme döneminde ise %75 faiz indirimi,
 • Büyükbaş hayvan besiciliği için yarı yarıya faiz indirimi %50,
 • Küçükbaş hayvancılık sektöründe %100 faiz indirimi yatırım döneminde, işletme döneminde ise %75 oranında indirim,
 • Arı yetiştiriciliğinde yarı yarıya faiz indirimi (yüzde elli)
 • Tavuk çiftliği kurulumuna (damızlık hariç) yatırım döneminde %50 indirimli, işletme döneminde ise %25 indirimli kredi,
 • Damızlık Kanatlı Yetiştiriciliğine ise sıfır faizli kredi,
 • Su ürünleri yetiştiriciliğinde (balıkçılık) 100 bin liraya kadar kredi çekmek isteyenlere faizsiz kredi verilirken, 100 bin liradan 5 milyon liraya talepte bulunanlara ise yatırım döneminde faizsiz, işletme döneminde yüzde elli faiz indirimi yapılacaktır.

Yukarıda belirtilen oranlar Resmi Gazete’de ki metinden alıntılanmıştır. Her destek her çiftçiye verilmez. En doğru bilgi Ziraat Şubelerinden alınabilir.

Aşağıda görselden görüldüğü kadarıyla küçükbaş hayvancılık sektöründe koyun almak isteyen vatandaşlarımız hem işletme hemde yatırım döneminde SIFIR FAİZLİ HAYVAN KREDİSİ kullanma hakkına sahip olabiliyor. Ancak bu krediden yararlanmak için Tarım Kredi Kooperatifine üye olup, buradan başvuru yapmak ve Ziraat Bankası ile Tarım Kredinin şartlarını yerine getirmek gerekiyor. Bu karar kapsamında verilecek olan krediler için vatandaşlarımız 2019 ve 2020 yıllarında Ziraat Bankası’ na kredi başvurusu için gidebilir.

blank

Ziraat Bankası TKK 2019-2020 hayvan Kredisi Faiz Oranları

Sayın Bakanın anlatımlarına göre 300 koyun projesinde yine bu kredi Tarım Kredi ve Ziraatten alınacak ve çiftçinin aşağıdaki şartları kesin olarak taşıyor olması gerekiyor. 2019-2020 Ziraat ve TKK hayvan kredileri hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Sayın Bakanın Anlatımına Göre 300 Koyun Kredisi Çekmek İçin Gereken Tahmini Şartlar

 1. Çiftçinin 300 koyuna bakabilmek için yeterli büyüklükte ahırı, barınağı veya ağılı olması gerekiyor. Bu mevsim koşullarına göre uygun şartlarda inşa edilmiş barınaklar olmalıdır.
 2. Çiftçinin daha önce küçükbaş hayvancılık yapmış olması gerekiyor. Bu konuda Halk Eğitim Merkezlerinden alınan Hayvan Sağlığı ve koyun yetiştiriciliği belgelerinin yeterli görüleceği değerlendiriliyor.
 3. Çiftçinin kredibilitesi yerinde olması gerekiyor. Eğer bankalardan çektiği kredileri geri ödememiş ise, kara listede ise, kredi kartı borçları mevcut ise çiftçiye onay verilmeyeceği, Ziraat Bankasından 300 koyun için kredi alamadığından asgari ücret, sigorta ve veteriner desteğinden de yararlanamayacağı ön görülüyor.
 4. Çiftçinin halen hayvancılığa devam ediyor olması veya olmaması farketmiyor.
 5. 300 koyun için ortalama 300 bin TL. kredi gerekeceğinden, çiftçinin 300 bin liralık arazisini ipotek ettirmesi gerekiyor. Asgari ücret, sigorta, yem ve diğer giderler de buna ilave edildiğinde çiftçinin ortalama 400 bin lira değerinde tarlası bulunması gerekiyor.
 6. Kredi sayın Bakanın tarif ettiği şekilde Tarım Kredi ve Ziraat Bankasınca verileceğinden çiftçinin tarlasının 300 koyun edip etmeyeceği, Ziraat Bankası eksperi tarafından yapılacak olan eksper hizmeti sonucunda ortaya çıkacağı ve arazilerin eksper değerleri kadar kredi verilebileceği değerlendiriliyor.
 7. Kuzular Bakanlıkça belirlenecek belirli bir yaşa geldiğinde satılabilecek veya borca karşılık olarak Bakanlığa verilebilecek.
 8. Kredi ile alınan tüm hayvanlar zorunlu olarak sigorta ettirilecek.
 9. Erkek kuzular belirli bir ağırlığa ulaştıklarında kesime gönderilebilecek.
 10. Devlet kuzular için fiyat garantisi verecek.
 11. Veteriner hizmet giderleri, asgari ücret, sigorta ve benzeri tüm giderler çiftçinin hesabına yazılacak ve kuzular ödenmeye başladığında Devlete kuzu karşılığında veya kuzuların satılmasından elde edilen gelirle geri ödenecek.
 12. Projenin Türkiye’de ki anaç küçükbaş hayvan sayısının yeterli sayıya ulaşana kadar devam etmesi bekleniyor.

2019 yılında 300 koyun projesinin devam etmeyeceği yönünde bir kanaat vardır. Şayet projenin devam etmesi gibi bir durum söz konusu olursa size bilgi vermeye devam edeceğiz.

300 Koyun Kredisi Nasıl Geri Ödenecek?

Geri ödeme hususu hakkında daha önce sayın bakan çeşitli açıklamalarda bulunmuştu. Bu konuda yapılan en önemli açıklama, ödemelerin kuzular dünyaya geldiğinde yapılacağına yöneliktir. Burada ki husus maddeler halinde şöyledir.

 1. Geri ödemede hesaplama yapılacak ve hiçbir şekilde çiftçinin eline kalacak aylık para miktarı asgari ücretin altına düşmeyecektir.
 2. Bu yıl 150 koyun ödeniyorsa, ertesi yıl 150 koyun şeklinde ödeme yapılacak ve uygulama rehberinde belirlenen kriterlere göre (kaç yıl deniyor ise) geri ödeme tamamlanacak.

Başvurular Nereye Yapılacak?

300 koyun kredisi için başvurular Tarım Kredi Kooperatifine, Ziraat Bankası ve Tarım ve Orman İl / İlçe Müdürlüklerine yapılacak. Şuan tüm hayvancılık ve tarım sektörlerinde geçerli olan faiz oranları üzerinden hemen başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Başvurular Ne Zaman Başlıyor?

10 ŞUBAT 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan TKK ve Ziraat Bankası tarımsal kredilerine ilişkin karar gereğince 2019 ve 2020 yılları için düşük ve sıfır faizli kredi kullanımı şuan itibariyle başladı. Ancak projeye ilave olan 300 koyun projesinin İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerine başvuru tarihleri hakkında kesin bir açıklama yapılmadı.

Bu konu hakkında en doğru ve ayrıntılı bilgiyi Tarım Kredi Kooperatifi, Ziraat Şubeleri ve İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinden öğrenebilirsiniz. 2019 yılı içerisinde 30 Haziran tarihine kadar hayvan dağıtımları yapılacaktır.

] }Yorumlar
 1. blank ahmet dedi ki:

  ben bankaya gittim ipotek istedi var dedim bana hem ipotek hemde 70bin tl paran varmı dedi bu ne alaka

 2. blank Yasin gündüz dedi ki:

  Bence bu işi yapmak isteyenlere şartları zorlaştırmayın aksine araştırın yerine bakın eğer müsaitse hayvancılığa elverişliise yardımcı olun ve bende yapmak istiyorum saygılar

 3. blank tarkan dedi ki:

  aga yı aga yapıyorsunuz gerçek köylüyü kalkındırmıyorsunuz 1000 koyunu olan adamada vericeklermiş arkadaş bu kafayla bu iş olmaz.ben ziraata sordum hibe diyolar alakası yok dogu kalkınacakmış biz marmarada yaşıyoruz.cekecegin kredinin üçte biri hesabında olacakmış o para olsa zaten kredi cekmem.

 4. blank Mehmet inci dedi ki:

  Dümen ya biz başvurduk 1.5 sene oldu hala ödeme yapacak devlet 60 bine çitli arazi var yatırım için değerlendirmek isteyen buyursun gelsin 500 m2 de catalcada yerim var her türlü ortak iş düşü ülür

 5. blank Veysel dedi ki:

  Yaw arkadaş benim 300 400 bin liralık arazim olsa zaten onu Eker biçerim ordan geçinir giderim sizin yaptığınız zengini daha zengin fakiride daha fakir etmekten başka hiçbirşey değil neymiş efendim köye dönene devletten 300 koyun bak bak bak habere bak habere bir habere bak birde şartlara senki koskoca devlet garibana yardım ediyorum adı altında zenginlerin mal varlığını dahada artırıyor bide diyor garibana yardım ediyoruz 300 koyun veriyoruz… geçin bunları geçin TKDK diye bir kurum kurulmuş kapısı zenginlerin uğrak yeri paran varsa işin hertürlü yapılıyor garibanda varıp çay içip ** baka baka geri dönüyor nerde adalet nerde hizmet nerde bizim oyların karşılığı endoğal hakkımız olan hizmet

 6. blank erbay kılıç dedi ki:

  slm ben 10 sene kadar kucuk baş hayvan cılık yapdım ıyı yanı da var kötü yanı da var suan olsa yine yaparım hayvancılık ama bize düsmes bu buyuk olanlar kendi etrafındakileri gariban fakir diye gözderip bilr yolunu bulurlar eee olan yine garibana olur sonra ne derler köylüye garibana yardım ettik ya demi hani nerde yine kendi adamların da olan ezilen yine garibana

 7. blank Duran Vural dedi ki:

  Ecaba bu yorumları okuyonuz mu o kadar kişi yorum yapmış hiç biri memnun değil demek ki sızın bu iş de yanlış lik var ben köyde yaşıyorum hiç kimsenin o parayı edecek bı arazisi yok bizim köyü bırak ilçede bile yok benim o kadar arazim olsa Zaten bı o kadarda koyunum var demek tır niyee borca giriyim ki siz 50 koyun verin temiz verin zaten her kez devletten kaçmanın imkansız olduğunu biliyor o IŞİD’e kimse para icin yapmaz hevesi var sa yapar ben gibi eyvallah

 8. blank Mesut dedi ki:

  Sartlari cok zor bana cikti pisman oldum verilen kredi faizli verilen asgari ucret baglanan sigorta bunlar hep sana verilen kredinin uzerine yani borcuna ekleniyor yani kendi cebinden yiyorsun ve faizli kredinin altina girip borclaniyorsun bence bu batakliga kendinizi sokmayin derim

 9. blank Elif yalniz dedi ki:

  Arkadaslara katiliyorum aynen dogru soze ne denirki bende basvurdum bakalim tigeme ama benim tas catlasa 150binliralik ipotegim cikar fazlada umudum yok keske durumu olmayan ailelere verilseydi cunku insanlar devletimiz bize bir gelir kapisi acti diye varini yogunu ortaya koyorak gozu gibi bakarlardi o koyunlara hayirlisi diyelim biri gider biri gelir sonucta hu vatan hepimizin

 10. blank erdal dedi ki:

  sartlari bukadar zorlasinlar secim geliyo bakalim bu sorurulari sorariz bizde oyu kimden aldiniz elinizi vijdaniniza birkoyun da oyle isyapin demi siz ciftcideden ne istiyosunuz yapicaksaniz her butceye gore yapilsin ama dogru ya biz oyverdik demix

 11. blank Avni dedi ki:

  Aslında şunu yapsalar 100 koyun en ideali hemde 1666bin yerine 6000bin kişi faydalanır hemde üstesinden gelmek hem devletin hem vatandaşın riski azalır bizim her imkanımız var ama cifligimiz mevcut arazimiz yok onun için 150 koyuna karşılık ciftlik karşılar ondan sonra düzenli bir şekilde bakarız

 12. blank İbrahim buluy dedi ki:

  400 bin tl lik arazisi olanı hangi hastanede temizlikçi diye gördün sayın bakan bey konuştuğun kelimeye kendin inanıyormusun FAKİRİN DUYGULARIYLA OYNAMAYIN

 13. blank MUSTAFA dedi ki:

  400 bin tl lik arazim olsa devletten ne destek bekliycem saolsun devlet çiftçiye iyi deststek veriyor ama nereden

 14. blank Aslan dedi ki:

  Maasi ve yaptigi sigortayi borca ekliyeceklermis pirim olarak verecekmis bos verin normal bir iste calismaya devam en azindan hayvan pisline batmayiz devlet köle arıyor kendine

 15. blank Sebahattin dişdiş dedi ki:

  Biz garibanız hiç boşa uğraşmaya gerek yok biz yine 50 koyunla devam devletimizde ital et getirmeye devam etsin

 16. blank Fikret dedi ki:

  Zengine yarar baske ne olsun bende 400 bin yer olsa zaten kredi cikiyoo hikaye

 17. blank Garip dedi ki:

  Hep zengin e yarıyor fakir e ne yapacaksınız
  Zengin hep zengin birazda Garibana dağıtın
  Bu ülkede ne oluyorsa ilk zengine yarıyor zaten

 18. blank Şenol korkusuz dedi ki:

  Çiftçiye destek değil köstek bir projedir bu köyde kimin tarlası 400 milyar edecek 400milyarlık tarlam olsa napcam koyunu zaten bu ülkede ğaribin yeri yok öyle yapacağına tüm destekleri ver kontrolü devlet olarak sen yap 3.veya 4yılda köylü sana kuzuların tamamını versin borcu bittikden sonra koyu köylüde kalsın

 19. blank Mehmet Yıldız dedi ki:

  benim hiçbirşeyim yok verecekseniz hemen verin bende köyümde kendi işime bakayım sizde faydalanın bende faydanalayım 300 koyundeyil 500 verseniz yine bakarım allahım büyüktür birgün gülecektir bence benim fikrim hicbirşeyi olmayana verilmelidir ve olmayan kalkınmalıdır ozaman RABBİMİNDE HUZURUNDA RAHAT EDERSİNİZ HAYATINIZDA HİÇ YUFKA EKMEYE ŞEKERİ ISLATIPTA YEDİNİZMİ SAYIN BAKANIMA SESLENİYORUM ASLA MALI OLANA VERMESİN RABBİM RAZI OLMAZ ASLA SAYGILAR RABBİM BİZLERE BÖYLE EMRETMİYOR OLANIN SATEN MALI VAR OLMAYAN NEYAPACAK SORUYORUM SİZLERE SAYIN BAKANIM BENİM HİC BİRŞEYİM YOK BEN 300KOYUN SİZLERİN İSTİYORUM SAYGILAR

 20. blank Osman Ünal dedi ki:

  Siz nne yapmaya çalışıyor sunuz 400 bin liralık tarla olsa koyunla niye uğraşıyor kardeşim saf filan şansınız bizi siz

 21. blank Hüseyin Ceylan dedi ki:

  Ayrıntılara dikkat asgari ücret sigorta veterinerlik giderleri
  Vesaire kuzular satılınca ödenecek tabi kuzular doğup satılacak zamana gelene kadar verilen krediden başka bir ödenek Yok gibi diyelim ki ben İstanbul’dan kalkıp köyüme gittim kuzular yetişip satılana kadar geçimimi neyle sağlayacağım ayrıca kendi köyüm için söylüyorum kimsenin 400 bin lira edecek arazisi yok yani 35 hanelik köyde şartlara uyacak bir kişi bile çıkacağını sanmıyorum tamamen içi boş bir proje daha öncekiler gibi. Kime yarar bilmem ama bana yaramayacağı kesin. Umarım birilerine gerçekten iş ve kazanç imkanı sunar.

  1. blank 250 köy projesi dedi ki:

   Kuzular yetişene kadar devlet asgari ücret maaş verecek. Bunla geçineceksiniz. bu proje köylüye iş bulma projesi değil. arazin varsa köye dön projesi.

 22. blank Alaattin dedi ki:

  Faizle canlı hayvan alınmaz cunki yaramaz faiz haramdır bu milletin her tarafı faiz olmuş bu yüzden evi ailesini ve iş yerini kaybetmiştir faiz kimseye yaramaz birde eski koyuncu olması biraz abartılı olmuş siz bu pürece ile eti ucuzlatamassiniz saygılar selamlar

 23. blank Ilker dedi ki:

  Abuk subuk bor proje bikere 300 koyuna karsilik 400 bin liralik arazi ben hayvancilklila gercekten ugrasan kimsede oldugunu dusunmuyirun bu bir ikincisi koye donus projesi diyor ist vs oturan kisi nasil daha once hayvancilikla ugrasmis olsun yani bu ciftciye destek prije kesinlikle degildir bu hukumetten eminen zengin tayfalarin kaynaklarinin bitmesi sonucu yeni bir kaynak ile emilime devam ettirme projesidir

 24. blank erdal dedi ki:

  50 koyun verseydinizde bu milleti bukadar zora sokmasaydinizya oldumu simdi koyde hic bir cifcide 300 milyarlik arazi yok keske ciftciye yapilan destek olsaydi hep kostek olmasaydi yine zengine yaradi .

 25. blank Harun KüçükÖzlen dedi ki:

  400 bin TL lik arazim olsa niye şehire gideyim niye çalışayım. Siz gene zenginin yanindasinizzzzzzz…….