geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
8,1853
EURO
9,8731
ALTIN
471,54
BIST
1.328
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Çok Bulutlu
17°C
İstanbul
17°C
Çok Bulutlu
Perşembe Parçalı Bulutlu
17°C
Cuma Az Bulutlu
17°C
Cumartesi Gök Gürültülü
16°C
Pazar Çok Bulutlu
17°C

3 Bin TL Hibe ve Kira Desteği Verilecek Esnaflar Listesi

Esnafa 3 ay boyunca verilecek olan 1000 TL hibe ve kira desteğinden hakkında hangi esnaflara kira yardımı yapılacak, hangi esnaflar yardım alacak, esnaf destek kimleri kapsıyor, esnafa hibe ve kira desteği kimlere verilir sorularını yanıtladık ve destek verilecek esnafları listeledik.

3 Bin TL Hibe ve Kira Desteği Verilecek Esnaflar Listesi
A+
A-

Esnafa 3 ay boyunca verilecek olan 1.000 TL hibe ve kira desteğinden hakkında hangi esnaflara kira yardımı yapılacak, hangi esnaflar yardım alacak, esnaf destekleri kimleri kapsıyor, esnafa hibe ve kira desteği kimlere verilir başvurular nasıl yapılır vb. çeşitli sorularını yanıtladık. Destek verilecek esnafları listeledik. Hemen inceleyerek desteklerden yararlanabilirsiniz.

Kira ve Gelir Kaybı Destek Başvuruları Yeniden Açıldı 31 MART 2021

Ticaret Bakanı Pekcan, esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlere yönelik sağlanan gelir kaybı ve kira desteklerinde son başvuru tarihini gelen talepler üzerine 31 Mart’a kadar uzattıklarını belirtti.

Yeni tip koronavirüs salgınının Türkiye’nin ticari hayatı üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılmasına yönelik alınan tedbirler kapsamında esnaf, sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlere yönelik gelir kaybı ve kira desteği sağlanmaktadır. Söz konusu olan bu destekler için son başvuru tarihi bugün sona eriyordu.

Pekcan, Twitter hesabından açıklamada bulundu.

”Bakanlığımızca esnaf ve sanatkarlarımız ile gerçek kişi tacirlerimize yönelik başvuruları alınmaya başlanan kira ve gelir kaybı desteklerinde son başvuru tarihini gelen talepler üzerine, 31 Mart 2021 Pazartesi saat 23:59’a kadar uzattık”

Açıklamasında bulundu.

Destek kapsamında söz konusu olan kesime aylık 1.000 TL olmak üzere toplamda 3 bin TL doğrudan gelir desteği ile 3 ay boyunca büyükşehirlerde aylık 750 TL, diğer iller de ise aylık olarak 500 TL kira desteği verilecektir.

Kira Destek Başvuruları Devam Ediyor

Esnaflara verilecek olan gelir kaybı kira destek yardımı başvuruları yeniden açılıyor. Başvurular 31 Mart 2021 saat 23:59′ a kadar yapılabilecek

Gerekli şartları sağlayan esnafların Başvurular ise e-devlet üzerinden yapılabilecektir.

Gelir kaybı ve kira desteğinden yararlanmak isteyen esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirler için başvuru süresini 31 Mart’a kadar uzatıldı.

3000 TL Hibe Verilecek Esnaflar Listesi

Destek verilecek esnaflar nace kodlarına göre toplamda 133 faaliyeti kapsıyor. Aşağıdaki çizelgede 1000 TL Hangi Esnaflara Verilecek sorusunun yanıtı olarak 133 nace kodu ve destek verilecek esnaflar listelenmiştir.

Nace KoduHibe ve Kira Desteği Alacak Esnafların Faaliyetleri
85.59.15Akademik özel ders verme faaliyeti (temel, orta ve yükseköğretim düzeyinde bire bir eğitim)
93.19.06Atış poligonlarının faaliyetleri
96.09.01Ayakkabı boyama hizmetleri
95.23.01Ayakkabı ve deri eşyaların onarımı (ayakkabı, valiz, el çantası vb.) (deri giyim eşyası hariç)
56.10.14Başka birimler tarafından işletildiğinde gemi ve trenlerde restoran işletmeciliği (yemekli vagon, vb.)
85.59.90Başka yerde sınıflandırılmamış diğer eğitim kursu faaliyetleri (cankurtaranlık, hayatta kalma, topluluğa konuşma, hızlı okuma vb. eğitimi dahil; yetişkin okuma yazma programları ile temel, orta ve yükseköğretim düzeyinde verilen eğitim hariç)
47.76.02Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda çiçek, bitki ve tohum perakende ticareti (meyve, sebze ve çiçek tohumları, kesme çiçek, dikim bitkileri, canlı bitkiler, yumrular ve kökler, aşı kalemleri, mantar miseli, ağaç fidanları vb.)
47.78.22Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda fotoğrafçılık malzemeleri ve aletlerinin perakende ticareti
47.79.03Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda ikinci el kitapların perakende ticareti (sahafların faaliyetleri)
47.62.01Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda kırtasiye ürünlerinin perakende ticareti
47.61.01Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda kitap perakende ticareti (kitap, ansiklopedi, rehber vb. ile CD ve DVD ortamındaki kitaplar vb.)
47.78.26Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda yapma çiçek, yaprak ve meyveler ile mum perakende ticareti
85.59.06Biçki, dikiş, nakış, halıcılık, güzellik, berberlik, kuaförlük kurslarının faaliyetleri
93.19.05Bilardo salonlarının faaliyetleri
85.59.03Bilgisayar, yazılım, veritabanı, vb. eğitimi veren kursların faaliyetleri (temel, orta ve yükseköğretim düzeyinde verilen eğitim hariç)
56.30.08Boza, şalgam ve sahlep sunum faaliyeti
56.10.02Börekçilerin faaliyetleri (imalatçıların faaliyetleri ile seyyar olanlar hariç)
90.01.90Bys. diğer gösteri sanatları
79.90.90Bys. diğer rezervasyon hizmetleri ve ilgili faaliyetler (devre mülk takas faaliyetleri, turizmi arttırma faaliyetleri vb. dahil; seyahat acentelerinin ve tur operatörlerinin faaliyetleri hariç)
56.10.07Ciğer, kokoreç, köfte ve kebapçıların faaliyeti (garson servisi sunanlar ile self servis sunanlar dahil; imalatçıların ve al götür tesislerin faaliyetleri ile seyyar olanlar hariç)
56.30.02Çay ocakları, kıraathaneler, kahvehaneler, kafeler (içecek ağırlıklı hizmet veren), meyve suyu salonları ve çay bahçelerinde içecek sunum faaliyeti
01.19.02Çiçek yetiştiriciliği (lale, kasımpatı, zambak, gül vb. ile bunların tohumları)
88.91.01Çocuk gündüz bakım (kreş) faaliyetleri (engelli çocuklar için olanlar ile bebek bakıcılığı dahil; okul öncesi eğitim faaliyetleri ile çocuk kulüpleri (6 yaş ve üzeri çocuklar için) hariç)
85.59.16Çocuk kulüplerinin faaliyetleri (6 yaş ve üzeri çocuklar için)
56.10.03Çorbacıların ve işkembecilerin faaliyetleri (imalatçıların faaliyetleri ile seyyar olanlar hariç)
56.29.90Dışarıya yemek sunan diğer işletmelerin faaliyetleri (spor, fabrika, işyeri, üniversite vb. mensupları için tabldot servisi vb. dahil; özel günlerde hizmet verenler hariç)
74.20.90Diğer fotoğrafçılık faaliyetleri (fotomikrografi, mikrofilm hizmetleri, fotoğrafların restorasyonu ve rötuşlama vb.)
55.90.03Diğer konaklama yerlerinin faaliyetleri (başka bir birim tarafından işletildiğinde yataklı vagonlar vb. dahil; misafirhaneler, öğretmen evi vb. hariç)
56.10.08Diğer lokanta ve restoranların (içkili ve içkisiz) faaliyetleri (garson servisi sunanlar ile self servis sunanlar dahil; imalatçıların ve al götür tesislerin faaliyetleri ile seyyar olanlar hariç)
93.19.90Diğer spor ve eğlence amaçlı spor hizmetleri (paraşüt hizmetleri, delta-kanat hizmetleri, dalgıçlık hizmetleri ve bys. diğer spor ve eğlence hizmetleri)
85.59.09Dil ve konuşma becerileri eğitimi veren kursların faaliyetleri (temel, orta ve yükseköğretim düzeyinde verilen eğitim hariç)
93.29.10Dinlence (rekreasyon) parklarının faaliyetleri (konaklamalı olanlar ile eğlence parkları ve lunaparkların işletilmesi hariç)
32.50.13Diş laboratuvarlarının faaliyetleri (protez diş, metal kuron, vb. imalatı)
32.50.06Dişçi çimentosu, dişçilik mumları, dolgu maddesi, kemik tedavisinde kullanılan çimento, jel preparat, steril adhezyon bariyeri, dikiş malzemesi (katgüt hariç), doku yapıştırıcısı, laminarya, emilebilir hemostatik, vb. imalatı
56.10.06Döner, lahmacun ve pidecilik (içli pide (kıymalı, peynirli vb.)) faaliyeti (garson servisi sunanlar ile self servis sunanlar dahil; imalatçıların ve al götür tesislerin faaliyetleri ile seyyar olanlar hariç)
93.29.02Düğün, balo ve kokteyl salonlarının işletilmesi
85.60.02Eğitimi destekleyici faaliyetler (eğitim rehberlik, danışmanlık (yurt dışı eğitim danışmanlığı dahil), test değerlendirme, öğrenci değişim programlarının organizasyonu, yaprak test ve soru bankası hazırlama gibi eğitimi destekleyen öğrenim dışı faaliyetle
93.21.01Eğlence parkları ve lunaparkların faaliyetleri
96.02.02Erkekler için kuaför ve berber işletmelerinin faaliyetleri
74.20.27Etkinlik fotoğrafçılığı ve etkinliklerin videoya çekilmesi faaliyetleri (düğün, mezuniyet, konferans, resepsiyon, moda gösterileri, spor ve diğer ilgi çekici olayların fotoğraflanması veya videoya çekilmesi)
93.13.01Form tutma ve vücut geliştirme salonlarının faaliyetleri
74.20.29Fotoğraf işleme faaliyetleri (negatiflerin tab edilmesi ve resimlerin basılması, negatiflerin veya slaytların çoğaltılması, fotografik slaytların hazırlanması, filmlerin kopyalanması vb.)
82.19.01Fotokopi, doküman hazırlama ve diğer uzmanlaşmış büro destek hizmetleri (doküman hazırlama, daktilo, sekreterya, fotokopi, ozalit çekimi, mektup, çoğaltma vb.) (adres derleme ve postalama hizmetleri dahil, tez yazımı hariç)
90.02.12Gösteri sanatlarına yönelik diğer destekleyici faaliyetler (sahne tasarımcıları, dekoratörleri ve kostüm tasarımcılarının faaliyetleri ile gösteri için dekor ve arka perdenin, ışıklandırma ve ses ekipmanlarının işletilmesi)
82.30.02Gösteri, kongre, konferans, ticari fuar vb. etkinliklerin organizasyonu faaliyetleri
96.02.01Güzellik salonlarının faaliyetleri (cilt bakımı, kaş alma, ağda, manikür, pedikür, makyaj, kalıcı makyaj vb.nin bir arada sunulduğu salonlar) (sağlık bakım hizmetleri hariç)
49.31.04Halk otobüsü/otobüs ile yapılan şehir içi ve banliyö yolcu taşımacılığı
96.04.01Hamam, sauna, vb. yerlerin faaliyetleri
10.71.03Hamur tatlıları imalatı (tatlandırılmış kadayıf, lokma tatlısı, baklava vb.)
74.20.25Hava ve su altı fotoğrafçılığı faaliyetleri
56.29.03Hava yolu şirketleri ve diğer ulaştırma şirketleri için sözleşmeye bağlı düzenlemelere dayalı olarak yiyecek hazırlanması ve temini hizmetleri
93.29.08Havai fişek ile ses ve ışık gösterisi faaliyetleri
61.90.05İnternet kafelerin faaliyetleri
96.02.03Kadınlar için kuaför işletmelerinin faaliyetleri
55.30.36Kamp alanlarının, motorlu karavan, vb. için park yerlerinin faaliyetleri (çadır veya karavan ile kamp kurma amaçlı açık hava tesisi sağlanması, yetişkinler veya çocuklar için kamp programlarında ve avcılık kamplarında konaklama hizmetinin sağlanması, vb.)
56.29.01Kantinlerin faaliyetleri (spor, fabrika, okul veya işyeri kantinleri, vb.)
96.04.02Kaplıca, ılıca, içmeler, spa merkezleri, vb. yerlerin faaliyetleri (konaklama hizmetleri hariç)
49.39.04Kara yolu (otobüs, vb.) ile uluslararası yolcu taşımacılığı
49.39.02Kara yolu şehir içi ve şehirler arası havaalanı servisleri ile yolcu taşımacılığı
93.29.09Kayak pistlerinin işletilmesi
55.20.03Kendine ait veya kiralanmış mobilyalı evlerde bir aydan daha kısa süreli olarak konaklama faaliyetleri
46.49.03Kırtasiye ürünleri toptan ticareti
85.52.05Kültürel eğitim veren kursların faaliyeti (bale, dans, müzik, fotoğraf, halk oyunu, resim, drama, vb. eğitimi dahil, temel, orta ve yükseköğretim düzeyinde verilen eğitim hariç)
56.30.03Lokallerde içecek sunum faaliyeti (alkollü-alkolsüz)
47.99.11Mağaza, tezgah, pazar yeri dışında yapılan perakende ticaret (ev ev dolaşarak veya komisyoncular tarafından perakende olarak yapılanlar)
85.59.10Mankenlik, modelistlik, stilistlik kurslarının faaliyetleri
56.10.17Mantıcı ve gözlemecilerin faaliyeti (garson servisi sunanlar ile self servis sunanlar dahil; imalatçıların ve al götür tesislerinin faaliyetleri ile seyyar olanlar hariç)
85.32.90Mesleki amaçlı eğitim veren diğer kursların faaliyetleri
49.31.06Minibüs ve dolmuş ile yapılan şehir içi ve banliyö yolcu taşımacılığı (belirlenmiş güzergahlarda)
85.59.12Muhasebe eğitimi kurslarının faaliyeti
96.09.02Nikah salonlarının hizmetleri
85.59.05Orta öğretime, yüksek öğretime, kamu personeli vb. sınavlara yönelik kurs ve etüt merkezlerinin faaliyetleri
55.10.05Otel vb. konaklama yerlerinin faaliyetleri (günlük temizlik ve yatak yapma hizmeti sağlanan yerlerin faaliyetleri) (kendi müşterilerine restoran hizmeti verenler ile devre mülkler hariç)
55.10.02Otel vb. konaklama yerlerinin faaliyetleri (günlük temizlik ve yatak yapma hizmeti sağlanan yerlerin faaliyetleri) (kendi müşterilerine restoran hizmeti vermeyenler ile devre mülkler hariç)
56.10.18Oturacak yeri olan fast-food (hamburger, sandviç, tost vb.) satış yerleri (büfeler dahil) tarafından sağlanan yemek hazırlama ve sunum faaliyetleri
93.29.03Oyun makinelerinin işletilmesi
78.10.04Oyuncu seçme ajansları ve bürolarının faaliyetleri (tiyatro rol dağıtım ajansları vb.)
55.90.01Öğrenci ve işçi yurtları, pansiyonlar ve odası kiralanan evlerde yapılan konaklama faaliyetleri (tatil amaçlı olanlar hariç)
56.21.01Özel günlerde dışarıya yemek sunan işletmelerin faaliyetleri
85.10.02Özel öğretim kurumları tarafından verilen okul öncesi eğitim faaliyeti (okula yönelik eğitim verilmeyen gündüz bakım (kreş) faaliyetleri hariç)
56.10.09Pastanelerin ve tatlıcıların (sütlü, şerbetli vb.) faaliyeti (garson servisi sunanlar ile self servis sunanlar dahil; imalatçıların ve al götür tesislerin faaliyetleri ile seyyar olanlar hariç)
10.72.01Peksimet, bisküvi, gofret, dondurma külahı, kağıt helva vb. ürünlerin imalatı (çikolata kaplı olanlar dahil)
56.10.10Pizzacıların faaliyeti (garson servisi sunanlar ile self servis sunanlar dahil; imalatçıların ve al götür tesislerin faaliyetleri ile seyyar olanlar hariç)
93.29.01Plaj alanlarının işletilmesi (bu tesislerin bütünleyici bir parçası olan soyunma odası, dolap, sandalye, kano, deniz motosikleti vb. kiralanması dahil)
74.20.26Reklamcılık ile ilgili fotoğrafçılık faaliyetleri (reklam görselleri, broşür, gazete ilanı, katalog vb. için ticari ürünlerin, moda kıyafetlerinin, makinelerin, binaların, kişilerin vb.nin fotoğraflarının çekilmesi)
96.02.05Sadece ağdacılık hizmeti sunan salonların faaliyetleri
96.02.04Sadece manikür ve pedikür hizmeti sunan salonların faaliyetleri
56.30.90Seyyar içecek satanlar ile diğer içecek sunum faaliyetleri
47.89.19Seyyar olarak ve motorlu araçlarla diğer malların perakende ticareti
47.81.12Seyyar olarak ve motorlu araçlarla gıda ürünleri ve içeceklerin (alkollü içecekler hariç) perakende ticareti
47.82.03Seyyar olarak ve motorlu araçlarla tekstil, giyim eşyası ve ayakkabı perakende ticareti
56.10.01Seyyar yemek servisi faaliyetleri (simit, poğaça, börek, kokoreç, nohut-pilav, piyaz, dondurma, vb. ile kayıklarda yapılanlar dahil)
59.14.02Sinema filmi gösterim faaliyetleri
93.11.01Spor tesislerinin işletilmesi (futbol, hokey, paten, golf vb. sahaları, yarış pistleri, stadyumlar, yüzme havuzları, tenis kortları, bovling alanları, boks arenaları, vb. tesisler)
93.19.02Spor ve eğlence amaçlı spor etkinliği ve karşılaşması düzenleyicilerinin ve organizatörlerin faaliyetleri
93.19.03Spor ve eğlence amaçlı sporlara ilişkin destek hizmetler (balıkçılık ve avcılık spor alanlarının işletilmesi, avcılık, balıkçılık ve dağcılık rehberliği, yarış atı ahırı ve yarış aracı garajlarının hizmetleri, spor ve eğlence hayvanlarının eğitimi, vb.)
85.51.03Spor ve eğlence eğitim kursları (futbol, dövüş sanatları, jimnastik, binicilik, yüzme, dalgıçlık, paraşüt, briç, yoga, vb. eğitimi ile profesyonel spor eğitimcilerinin faaliyetleri dahil, temel, orta ve yükseköğretim düzeyinde verilen eğitim hariç)
79.90.02Spor, müzik, tiyatro ve diğer eğlence etkinlikleri için yer ayırma (rezervasyon) ve bilet satılması faaliyeti
85.53.01Sürücü kursu faaliyetleri (ticari sertifika veren sürücülük, havacılık, yelkencilik, gemicilik eğitimi hariç)
49.39.03Şehir içi, banliyö ve kırsal alanlarda kara yolu ile personel, öğrenci, vb. grup taşımacılığı (şehir içi personel ve okul servisleri, vb.)
49.39.01Şehirler arası tarifeli kara yolu yolcu taşımacılığı (şehirler arası otobüs ve tramvay, şehirler arası personel ve okul servisleri vb. dahil; şehir içi ve şehirler arası havaalanı servisleri ile şehir içi havaalanı otobüsleri hariç)
49.32.01Taksi ile yolcu taşımacılığı (dolmuşlar hariç)
91.03.02Tarihi alanlar ve yapılar ile benzeri turistik yerlerin işletilmesi (tarihi alanların ve yapıların korunması dahil)
55.20.04Tatil amaçlı pansiyonların faaliyetleri
55.20.01Tatil ve diğer kısa süreli konaklama faaliyetleri (hosteller, devre mülkler, tatil evleri, apart oteller, bungalov, dağ evleri, vb.nde) (günlük temizlik ve yatak yapma hizmeti sağlanan oda veya süit konaklama faaliyetleri hariç)
10.72.03Tatlandırılmamış dayanıklı hamur tatlıları imalatı (pişirilmiş olsun olmasın tatlandırılmamış kadayıf, baklava vb.) (yufka imalatı dahil)
10.72.02Tatlı veya tuzlu hafif dayanıklı fırın ve pastane ürünlerinin imalatı (kurabiyeler, krakerler, galeta, gevrek halkalar vb.)
10.71.01Taze pastane ürünleri imalatı (yaş pasta, kuru pasta, poğaça, kek, börek, pay, turta, waffles vb.)
47.81.08Tezgahlar ve pazar yerleri vasıtasıyla balık ve diğer su ürünleri perakende ticareti (seyyar satıcılar hariç)
47.89.90Tezgahlar ve pazar yerleri vasıtasıyla bys. diğer malların perakende ticareti (seyyar satıcılar hariç)
47.89.20Tezgahlar ve pazar yerleri vasıtasıyla canlı büyük ve küçük baş hayvan, canlı kümes hayvanı, ev hayvanı ve yemlerinin perakende ticareti (seyyar satıcılar hariç)
47.81.09Tezgahlar ve pazar yerleri vasıtasıyla çay, kahve, kakao, baharat perakende ticareti (seyyar satıcılar hariç)
47.89.04Tezgahlar ve pazar yerleri vasıtasıyla çiçek, bitki ve bitki tohumu (çiçek toprağı ve saksıları dahil) perakende ticareti (seyyar satıcılar hariç)
47.81.90Tezgahlar ve pazar yerleri vasıtasıyla diğer gıda ürünleri (bal, un, tahıl, pirinç, bakliyat vb. dahil) perakende ticareti (seyyar satıcılar hariç)
47.89.05Tezgahlar ve pazar yerleri vasıtasıyla elektrikli alet, cihaz ve elektrik malzemeleri, el aletleri ile hırdavat perakende ticareti (seyyar satıcılar hariç)
47.89.01Tezgahlar ve pazar yerleri vasıtasıyla ev ve büro mobilyaları (ağaç, metal, vb.) perakende ticareti (seyyar satıcılar hariç)
47.81.10Tezgahlar ve pazar yerleri vasıtasıyla fırın ürünleri perakende ticareti (seyyar satıcılar hariç)
47.89.18Tezgahlar ve pazar yerleri vasıtasıyla halı, kilim, vb. perakende ticareti (seyyar satıcılar hariç)
47.82.01Tezgahlar ve pazar yerleri vasıtasıyla iç giyim eşyası, dış giyim eşyası, çorap, giysi aksesuarı ve ayakkabı perakende ticareti (seyyar satıcılar hariç)
47.89.21Tezgahlar ve pazar yerleri vasıtasıyla imitasyon takı, süs eşyası, oyun, oyuncak, devletdestekli.com turistik ve hediyelik eşya perakende ticareti (seyyar satıcılar hariç)
47.89.22Tezgahlar ve pazar yerleri vasıtasıyla kişisel bakım ve kozmetik ürünleri ile temizlik ürünleri perakende ticareti (seyyar satıcılar hariç)
47.89.10Tezgahlar ve pazar yerleri vasıtasıyla mutfak eşyaları ile banyo ve tuvalette kullanılan eşyaların perakende ticareti (seyyar satıcılar hariç)
47.81.02Tezgahlar ve pazar yerleri vasıtasıyla sebze ve meyve (taze veya işlenmiş) (zeytin dahil) perakende ticareti (seyyar satıcılar hariç)
47.81.13Tezgahlar ve pazar yerleri vasıtasıyla şarküteri ürünleri, süt ve süt ürünleri ile yumurta perakende ticareti (seyyar satıcılar hariç)
47.81.11Tezgahlar ve pazar yerleri vasıtasıyla şekerleme perakende ticareti (seyyar satıcılar hariç)
47.82.02Tezgahlar ve pazar yerleri vasıtasıyla tuhafiye, manifatura ve mefruşat ürünleri perakende ticareti (seyyar satıcılar hariç)
47.81.05Tezgahlar ve pazar yerleri vasıtasıyla yenilebilir katı ve sıvı yağ (tereyağı hariç) perakende devletdestekli.com ticareti (seyyar satıcılar hariç)
85.32.15Ticari sertifika veren havacılık, yelkencilik, gemicilik vb. kursların faaliyetleri
85.32.16Ticari taşıt kullanma belgesi veren sürücü kurslarının faaliyetleri
77.39.11Tiyatro dekor ve malzemelerinin kiralanması (kostümler hariç) (finansal leasing hariç)
74.20.22Tüketicilere yönelik fotoğrafçılık faaliyetleri (pasaport, okul, düğün vb. için vesikalık ve portre fotoğrafçılığı vb.)
56.10.19Yiyecek ağırlıklı hizmet veren kafe ve kafeteryaların faaliyetleri
96.04.03Zayıflama salonu, masaj salonu, solaryum vb. yerlerin işletilmesi faaliyetleri (form tutma salonlarının ve diyetisyenlerin faaliyetleri hariç)

Esnaflara Ne Kadar Destek Verilecek?

 •  Bu esnaflara aylık 1.000 TL olmak üzere 3.000 TL. hibe gelir desteği verilecek.
 • Bu esnaflara büyükşehirlerde 500 TL, diğer yerlerde ise 750 TL kira desteği verilecek.
 • Destek miktarları geri ödemesiz hibe olarak verilecek.
 • Başvurular E-Devlet üzerinden yapılacak.
 • Başvurular 2021 yılı OCAK ayının ilk haftası başlayacak.
 • Esnaf Hibe Desteği Başvurusu hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

ETİKETLER:
Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Avatar Çınar dedi ki:

  Kira yardımı istiyorum kiramı veremiyorum 10 yaşında oğlum var mağduruz nakdi yardım istiyorum

 2. Avatar Fikret dedi ki:

  Banka hesaplarımda haciz, bloke olanlar yararlanabilecekmi? Ödemeyi çekebilecekler mi?

 3. Avatar suat dedi ki:

  hırdavat malzemeleri satıyoruz kurbandan sonra halimiz harap oldu. siftahsız dükkan kapadığımız günler oldu.
  bizi esnaftan saymadılar …!

 4. Avatar ŞENOL dedi ki:

  Tiyatrocuya çiçekçiye böcekciye bilet kesen e absürd ne kadar….varsa yardım ver doğal taş Mermer inşaat vb yok o kadarki ağır iş yükü olan esnafa bişey yok ışte bu kadar …..yapacaniz yardım bu kadar

 5. Avatar Adnan dedi ki:

  2011 yılından bu yana basit usulde vergim var neymiş esnaf sanatkarlar üye değilmişim para alamazmsiim iyi o zaman beni kapatma ki bende çalışayım

 6. Avatar Murtaza dedi ki:

  Cengiz holdingi unutmuşlar 150 ülkeye yardım yapipta bazı esnafı aradan çıkarmak bu esnafları adam yerine koymamak bu esnaflarda oy zamanı bunu unutmazlar

 7. Avatar Ali dedi ki:

  Okul kantini çalıştırıyorum vergi kaydımız gerçek usul de. Fakat oda kaydımız yok faydalanabilir miyiz

 8. Avatar FOTO ALİM dedi ki:

  BEKLERİZ EFENDİM