geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
8,1043
EURO
9,7713
ALTIN
463,76
BIST
1.365
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
16°C
İstanbul
16°C
Gök Gürültülü
Çarşamba Çok Bulutlu
17°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
17°C
Cuma Az Bulutlu
17°C
Cumartesi Gök Gürültülü
17°C

4/b Sözleşmeli Personel İzin Hakları

4/b Sözleşmeli Personel İzin Hakları
A+
A-

Son yıllarda sıklıkla gündeme gelen konulardan biri artık devlet memurları alımlarının da sözleşmeli olarak yapılmasıdır. 657 sayılı devlet memurları kanunun 4. maddesinin b bendinde sözleşmeli personelin istihdam şekilleri ayrıntıları ile anlatılmaktadır. Bu kişiler kalkınma planı, senelik programların ve iş programları dahilinde hazırlanan projelerin yürütülmesi, gerçekleştirilmesi durumları için görevlendirilen, bir meslek donanımına sahip olan geçici çalışanlardır.

Esas ve usullerin belirlenmesinde yetkili olan organ Bakanlar Kuruludur. Devlet Personel Başkanlığı, Maliye Bakanlığı eş güdümü ile yalnızca söz konusu yıl ile sınırlı olmak koşulu ile işçi olarak sayılmayan kamu görevlileri istihdam edilmektedir. 4/b istisna bir kadro olup ihtiyaç dahilinde 1 yıllık süre kapsamında çalışmalarını yürütürler. Devlet eli ile yürütülen projelerin uzmanlık ve bilgi birikimi gerektiren hallerinde bu kadroya ihtiyaç duyulmaktadır. Şu an itibari ile bu kadrolara yoğunluklu olarak öğretmen, sağlık personeli ve büro personeli gibi çok da bilgi birikimi gerektirmeyen ve teknik olmayan konularda alımlar yapılmaktadır. Sözleşme esasına göre alımlar yapıldığı için ekonomik manada kendilerine daha fazla ayrıcalık sağlanmaktadır. Sınavsız olarak nasıl devlet memuru olabileceğinizi merak ediyorsanız tıklayınız.

Sürekli Memurlar İle Geçici Personel Arasındaki Farklar

 • Sözleşmeli memurlar farklı bir yere tayinleri durumunda harcırah yani yolluk hizmetinden faydalanamazlar.
 • Kadrolu memurlar için harcırah konusu bir haktır. Kadrolu memur herhangi bir konu dahilinde yurt dışına çıkabilir ve farklı ülkelerde eğitim alabilir.
 • Fakat sözleşmeli personelin yurt dışı eğitimi alması gibi bir durum söz konusu değildir.
 • Görevde yükselme sınavları yalnızca kadrolu memurları kapsamaktadır. Sözleşmeli personelin bu sınavlara girerek görevde yükselme elde etmesi mümkün olmamaktadır.
kadro farkı
Tabloda kadrolu memur ve sözleşmeli personel arasındaki belli başlı ayrımlardan bahsedilmektedir.

Sürekli ve Geçici Personel Arasındaki İzin Farkları

 • Sözleşmeli kamu personeli içinde bulunduğumuz yıl içindeki izinleri kullanmadığı dahilde bir sonraki yıla izin devri yapılmaz. İzin hakkı ortadan kalkar.
 • Fakat kadrolu memur izinlerini bu yıl içinde kullanmadığı taktirde bir sonraki yıla devri yapılır.
 • Eş durumundan faydalanabilmek için sözleşmeli personelin eşinin de sözleşmeli personel statüsünde olması gerekmektedir.
 • Fakat kadrolu memurlar için böyle bir ayrım söz konusu değildir.
 • Sözleşmeli personelin doğum yapması halinde çocuğu 12 aylık olana kadar 1,5 saatlik izin hakkı bulunmaktadır.
 • Fakat kadrolu devlet memurun doğum yapması durumunda ilk 6 aylık süre zarfında 3 saat, kalan 6 aylık sürede de 1,5 saatlik izin süresi mevcuttur.
 • Kadrolu devlet memurunun evlenmesi durumunda 1 hafta izin alabilir. Fakat sözleşmeli personelin evlenmesi durumunda kullanacağı izin süresi 3 gün olmaktadır. Eşi doğum yapan kadrolu memur 10 gün izin alabilir.
 • Fakat sözleşmeli personel eşinin doğum yapması durumunda yalnızca 2 gün izin kullanabilir. Birinci dereceden bir yakını vefat eden sözleşmeli personel için kanunlarda belirlenen izin süresi 3 gündür.
 • Fakat kadrolu memur için belirlenen izin süresi 1 haftadır. Emeklilik ve sigortalılık durumları da farklılık arz etmektedir.
 • Memurlar 5510 sayılı kanununda 4c bendine göre yani Emekli Sandığı’ na göre emeklilik hakkı elde ederler. Sözleşmeli personel ise aynı kanunun 4a bendi dahilinde olup SSK’ ya bağlıdır.
 • Bu iki emeklilik şekli arasında yaş, gün, prim konularında temel farklılıklar bulunmaktadır. Ayrıca kadrolu memurluk süreklilik arz eden bir çalışma koludur. Fakat sözleşmeli personel akde göre hareket eder ve sözleşmeye uymadığı taktirde yapılan akdin feshi mümkün olmaktadır.
sözleşmeli-personel
Sözleşmeli personel izin sürelerinde değişiklik yapılmıştır.

Sözleşmeli personel olarak ataması yapılan kişinin henüz hiçbir kamu hizmeti yapmışlığı yoksa yıllık izin kullanamaz. 1 yıl çalışma süresi olduktan sonra yıllık izin almaya hak kazanacaktır. Fakat daha önce çalışmışlığı olan her kişi için de bu kaide geçerli değildir. 217 sayılı KHK‘ da belirtilen kurumlar için geçerli olmaktadır. Bu kurumlar;

 • Genel ve katma bütçeli idareler ile bu idarelere bağlı olan kuruluşlar
 • Belediyeler ile İl Özel İdareleri, bunlara bağlı olan işletmeler ve iktisadi kuruluşlar
 • KİT’ ler ve KİT’ lere bağlı ortaklık ve iştirakler
 • Kamu kurumu sayılabilecek iştirakler, ortaklık ve müesseseler
 • Döner sermayeli kuruluşlar
 • Fonlar ve kefalet sandıklarıdır. (Özel kanunlarla kurulmuş olmaları gerekiyor.)

Askeri kurum ve kuruluşlar bahsi geçen KHK dahilinde değildir. Saydığımız bu kurumlarda 1 yıl süre ile çalışmış olan kişiler ancak yıllık izin hakkından faydalanabilecektir.

Resmi Gazete’de Konu İle İlgili Yapılan Değişiklikler

Sözleşmeli personel çalıştırılmasına ilişkin kararlarda değişiklik yapılmıştır. Değişiklik 30455 sayılı Resmi Gazete’ de  yayınlanmış olup bu karar Bakanlar Kurulu kararı ile 14 Mayıs’ ta kararlaştırılmıştır. Sözleşmeli personel çalıştırılmasına ilişkin esaslarda yer alan ibare kamu kurum ve kuruluşlarında aynı kadro ve pozisyon unvanında ifadesi ile değiştirilmiştir. Pilot hizmet süreleri de kriter olarak belirlenmiştir.

Resmi Gazete’ de yer alan bilgilere göre sözleşmeli personelin doğum izni başlığında da değişiklik meydana gelmiştir.

 • Bu değişikliğe göre doğumun erken gerçekleşmesi sureti ile doğum öncesinde kullanılmamış izinler doğum sonrasına eklenecektir. Yani normal şartlarda hesaplanan doğum tarihi ile doğumun erken gerçekleştiği tarih arasındaki süre hesaplanır. Hesaplanan bu süre doğum sonrasındaki izne dahil edilir. Doğum izni süresince ya da doğumda sözleşmeli personel olan annenin vefatı halinde, annenin sahip olduğu doğum izni süresi babaya eklenir.
 • Yukarıda sözleşmeli personelin çocuğunu emzirmesi için verilen sürenin 6 ay olmak üzere 1,5 saat olduğunu belirtmiştik. Fakat yapılan değişikliğe göre bu süre kadrolu memurun emzirme süresi ile aynı seviyeye getirdi. Yani artık sözleşmeli personel de ilk 6 ay 3 saat, ikinci saatte 1,5 saat izin kullanabilecek.
 • Sözleşmeli personel olan eşe, eşinin doğumu için verilen izin süresi de değiştirildi. Yapılan değişikliğe göre eşi doğum yapan sözleşmeli personel 10 gün izin kullanabilecek. 1. dereceden herhangi bir yakınının vefatı durumunda kendisine verilen 3 günlük matem süresi de 7 gün ücretli mazeret iznine çevrilmiştir.
 • Yıllık izin süresinin tamamını kullanmış ya da izin hakkı bulunmayan sözleşmeli personel değişiklik yapılan sebepler halinde herhangi bir mazeret sunması durumunda 1 yıllık sözleşmesi dahilinde ve yine 1 yıl içinde 10 günü geçmemek koşulu ile amirleri tarafından ücretli mazeret izni alma hakkına sahiptir.
izin
Sözleşmeli personel izinleri ile alakalı Bakanlar Kurulu kararı 21 Haziran 2018 tarihinde R.G ‘ de yayınlanmıştır.
 • Evlat edinme konusunda da değişiklik yapılmıştır. Sözleşmeli personel olmak koşulu ile (Yalnızca kendisi için geçerli, eşinin sözleşmeli personel olmasına gerek yok) eşi ile beraber ya da kendi şahsı için 3 yaşını henüz tamamlamamış bir çocuk evlat etmesinde durumunda, kendilerine çocuğun verildiği tarihten başlayarak 2 ay süre ile izin alma hakkı bulunmaktadır. Bu 2 aylık izin süresi evlat edinme kararı verilmeden, çocuğun aileye teslim edildiği durumlarda da söz konusu olmaktadır.
 • Ücretli izin konularında da değişiklik yapılmıştır. Resmi Gazete’de yer alan hükümleri göre sözleşmeli personelin bakmakla yükümlü olduğu ya da kendisinin refakatçi olmaması anında sağlık durumları tehlikeye girecek, ağır kaza geçirmiş ya da sürekli ve ağır hastalığı bulunan anne, baba, çocuk, eş gibi yakınlarının bulunması halinde, bu kurumu sağlık raporu vb. belgelerle kanıtlamak koşulu ile 3 aylık süre için ücretli izin kullanabilir. Bu durumu kanıtlamak için hazırlanacak olan sağlık raporunda bazı durumların bildirilmesi gerekmektedir. Şahsın refakat ettiği kişinin hastalığı ve hastalık derecesi, kendisi refakat etmediğinde sağlık durumunda yaşanacak ciddi değişiklikler, sürekli surette ve yanında bulunacak derecede bir bakıma muhtaç olup olmadığı gibi çeşitli kıstasların ve açıklamaların kurul tarafından verilecek raporda yer almasın gerekmektedir.
 • Söz konusu değişikliğe göre (13.madde) devamlılık arz eden işlerde çalışan sözleşmeli personelin doktora başvurarak alacağı rapor neticesinde 24. haftadan önce ve hamileliğin 24. haftasından sonra ya da doğum sürecinden sonraki 48 ay için kendisine gece nöbeti verilmesine itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Bu durumu kanıtlayan kişi söz konusu sürelerde gece vardiyası ile görevlendirilemeyecek olup aynı nöbet itirazını engelli personel de yapabilmektedir.
 • Sözleşmeli personelin sözleşmesinin doğum, evlat edinme ya da vatani görev sebebi ile feshedilmesi durumlarında kadrosu boş bırakılır. İsteği durumunda görevine devam etmesi mümkündür. Bunun için ise yapılan değişiklik neticesinde bazı şartların sağlanması gerekmektedir;

Sivil memur da olabilirsiniz.

 1. İşten ayrılan sözleşmeli personelin tazminat almamış olması
 2. Ya da işten ayrılış sebeplerini yazılı olarak kurumlarına bildirmiş olmaları şartları aranmaktadır.

4/b Sözleşmeli Personel İzin Hakları

SÖZLEŞMELİ PERSONEL İZİN DÜZENLEMESİ
İZİN TÜRÜESKİ HALİ21/06/2018 DÜZENLEMESİ
Süt İzniGünde 1 buçuk saatİlk 6 ay günlük 3 saat, İkinci 6 ay günde 1 buçuk saat
Kendisi veya çocuğu evlenirse3 gün mazeret7 gün izin
Eşi doğum yaparsa2 gün izin10 gün izin
Anne, baba, eş, çocuk, kardeş ölümü3 gün mazeret7 gün mazeret izni
Doğum İzniEğer doğum erken olursa, kullanılmayan doğum izni süresi doğum sonrasına eklenir. Doğum izni başlamadan doğum olursa arada kalan sürede izne eklenir. Eğer Anne ölürse, eğer baba sözleşmeli personel ise anne için ön görülen süreyi kullanabilir.
Mazeret İzniAmirin taktiriyle izin hakkı olmayan sözleşmeli personele 10 gün izin verilebilecek.
Evlat Edinme İzni3 yaşını doldurmuş çocuk evlat edilirse 8 haftaya kadar izin verilebilecek. Ayrıca Ücretsiz izin
Refakat İzniAnne, baba, eş, kardeşlerden birine sağlık raporu ile refakat gerekirse, 3 ay ücretli izin verilebilir.
Vardiyalı İşlerKadın sözleşmeli personel hamileliğin 24. haftasından itibaren 2 yıl süre ile gece vardiyası yazılamaz.

Sözleşmeli personelin izin haklarının öncesi ve bugün itibari ile kazanımları yukarıdaki tabloda gösterilmektedir.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Avatar İsmail dedi ki:

  Ama biz ileriki yıllarda sözleşmeye geçmeliyiz. sözleşmeli olmak güvence açısından bir olumsuzluk getirmiyor.