%40 ve %90 Engelli Üzerinden Araç Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

2023 yılı itibari ile engelli raporu ile araç alırken merak edilen konuları detaylandırdık. Bu yazıdan engelli raporu, sıfır engelli araç fiyatları, 1 yıllık engelli raporu ile araç alımı, Renault, BMW, Volkswagen engelli araç fiyatları ve %40 ve %90 engelli araç fiyatları nasıl alınır? Şartlar nelerdir? Tüm bilgileri öğrenebilirsiniz.

%40 ve %90 Engelli Üzerinden Araç Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından otomobil alımında engelli ve malul vatandaşlar için uygulanan ÖTV muafiyetinin kapsamını genişletilerek 2023 yılında 450 bin 500 TL muafiyet sınırı 1.004.000 TL’ye yükseltilmiştir.

Otomobil Alımında Engelli ve Malul Vatandaşlar İçin Uygulanan ‘ÖTV Muafiyetinde’ Limit Yükseltildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın tebliğleriyle kesinleşti ve malul ve engelli vatandaşlara yönelik ÖTV muafiyetinin kapsamını genişletildi.. Ocak ayında yapılan zamlar sonrasında ÖTV Muafiyetli otomobiller için sınır 1 Milyon 4 bin TL oldu.

ÖTV Sınırı 450 bin 500 TL’den 1.004.000 TL’ye Yükseltildi

Bilindiği üzere Türkiye’de engelli ve engelli vatandaşlar için ÖTV muafiyeti bulunmaktadır. Özellikle otomobillerde geçerli olan bu muafiyet, ÖTV’den muaf olarak araç alınabilmesini sağlıyor. Bu da vatandaşa bazen yüzbinlerce liralık fayda sağlıyor.

Bu uygulama artık daha kapsamlı hale getirildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı, ÖTV istisnasına ilişkin üst sınırının 1.004.000 TL’ye çıkarılmasına karar verdi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın önceki düzenlemesine göre ÖTV’den muaf olmak isteyen bir vatandaş için üst sınır 450 bin lira idi. Ancak dolar kurundaki dalgalanma bu fırsatı neredeyse kullanılamaz hale getirdi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Resmi Gazete’de yayımlanan 31696 sayılı kararı engelli ve engelli vatandaşların satın alabileceği diğer eşyalar için de geçerli.

Engelli Bireylerin Araç Alım Hakları

%90 ve üzeri engelli bireylerin araç satın alabilmesi için 18 yaşını doldurmuş olması gerekmemektedir. Engelli kişinin ailesi aracı satın alabilir.

%40 ve %90 Engelli Üzerinden Araç Nasıl Alınır?

%40 ile %89 arasında, yani %90’dan az engelli raporu bulunan kişiler, raporundaki sağlık durumuna özel olarak aracı kullanabilecekleri şekilde aracı düzenlemelidir. Ayrıca araç kullanabilmeleri için sürücü belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Düzenlemeye tabi aracı engelliler dışında kimse kullanamaz.

2023 Engelli Araç Alım Şartları Nelerdir?

Engelli vatandaşlar için Hazine bakanlığını nResmi Gazete‘de Özel Tüketim Vergisi (II) sayılı liste uygulama genel Tebliğinde değişiklik yapılmasına dair tebliğ yayımlandı. 2023 yılı içinde bu mevzuat geçerlidir.

Bu kapsamda %40 ve %90 engellilerin engelli bireyler üzerinden araç satın alabilmesi için gereken şartlar şu şekildedir:

 • Engelli aracın sıfır km olması,
 • Aracı alacak olan vatandaşın 18 yaşından büyük olması
 • Satın alınan aracın 5 yıl boyunca satılamaz olması,
 • Engelli raporunun mevzuatta belirtilen hastanelerden alınmış olması,
 • Aracın silindir hacmi 1.6 veya daha az olmalıdır.

Engelli Araç Alımında Rapor Kaç Olmalıdır?

Engelli aracı satın almak isteyen bireylerin belirli şartlara uyması gerekmektedir. Bunun için gerekli koşullar yasal olarak belirtilmiştir. Engellilerin hayatını kolaylaştırmak için yüzde 40’ın üzerinde ve yüzde 90’ın üzerinde engeli bulunan vatandaşlar için iki farklı yöntem uygulanıyor.

En az %40 engeli bulunan ve resmi engel raporu bulunan kişiler, şartları taşımaları halinde yeni araç satın alabilirler. Ancak %90 ve üzerinde bir engeliniz varsa ya da bir engelli yakınınız varsa yerli ve yabancı sıfır araçları ÖTV indirimi ile satın alabilirsiniz. ÖTV muafiyetini belirleyen en önemli unsur engelli sağlık kurulu raporundaki engelli oranıdır.

Engelli aracı satın almak isteyen kişilerin belirtilen şartlara uyması gerekmektedir. Bunun için gerekli şartlar kanunla belirtilmiştir. %40 ve %90 engelli vatandaşlar için farklı yöntemler uygulanarak araç alımı sağlanmaktadır. 40 yaş ve üzeri engelliler araç alırken engelli raporunu ibraz ederek ÖTV indiriminden faydalanabilirler. Ancak raporda özel engelli araç kullanımına engel olmadığına dair bir madde bulunmalıdır.

ENGELLİ ARAÇ ALIMI RAPOR ÖRNEĞİ

Engelli raporu ile araba alma şartları 2023

Engelli raporunda %40 engelli olan kişilerin bu durumdan yararlanabilmeleri için engellerine özel donanımla hazırlanmış araçlarını kullanmalarına engel bir durum bulunmadığının raporla birlikte açıkça belirtilmesi gerekmektedir. Ancak bu şartla ÖTV muafiyetinden yararlanarak araç sahibi olabilmekte ve bu araçları kendileri kullanabilmektedir.

YÜZDE 40 ÜSTÜ ENGEL DURUMUNA GÖRE:

Yüzde 80 engelli raporu ile araç almak isteyen kişi, engelli raporu ile ÖTV indiriminden yararlanabiliyor. Araç alırken rapor göstermeleri yeterlidir. Raporda özel engelli aracının kullanılmasına engel bir durum bulunmadığına dair bir madde bulunmalıdır. Engelli kişinin A B sınıfı sürücü belgesine sahip olması gerekmektedir. Ehliyet alırken özel donanımlı bir araç kullanarak sınava giriyor. Aracın engelliler dışında kullanılması yasaktır.

Yüzde 60 özürlü raporu ve yüzde 40 özürlü raporu ile araç almak isteyen vatandaşlar da yüzde 90’ın altında özür raporu durumuna göre değerlendirilerek araçlarını satın alabiliyor.

 • Araç engelli üzerine alınıyor olsa da, tüm işlemler engelli adına yapılır.
 • Satın alınan aracın engellinin kullanımına uygun tertibatta hazırlanmış olması gerekmektedir.
 • Engelli vatandaşın A veya B ehliyete sahip olması gerekmektedir.
 • Aracın sadece engelli tarafından yada alırken engellinin seyahati için izin verilen şahıs tarafından kullanılması.
 • %40 engeli olan vatandaşın herhangi bir uzuv kaybı olması şartı gerekmektedir.
 • A veya B ehliyet engelin durumuna göre veriliyor. (H Ehliyet Uygulaması kalkmıştır.)

Yüzde 40 özürlü raporu ile araba alabilir miyim?

Buna göre; %40 ila %89 arasında, yani %90’dan az engelli raporu bulunan kişiler, raporundaki sağlık durumlarına özel olarak aracı kullanabilecekleri şekilde aracı düzenlemelidir. Ayrıca araç kullanabilmeleri için sürücü belgesine sahip olmaları gerekmektedir.

Yüzde 90 Özürlü Raporu ile Araba Almak Şartları 2023

Yeni yasaya göre engelli oranı %90 ve üzerinde olan bireyler ÖTV’den muaf araç satın alabilecek. Bu kişilerin araç kullanmalarının mümkün olduğu hallerde 3. dereceye kadar olan yakınları da B sınıfı sürücü belgesine sahip olmaları koşuluyla engelli kişiye ait bu araçları kullanabilirler.

YÜZDE 90 ÜSTÜ ENGEL DURUMUNA GÖRE:

Engelli oranı yüzde 90 olan bir vatandaş alacağı aracı kendi kullanamayacaksa ÖTV’den tamamen muaf olurken eğer alacağı aracı kullanabilecek durumdaysa da araç engelli bireyin kullanacağı şekilde düzenlenmesi gerekiyor. Engelli bireyin yakını veya çalışanı aracı alabilme imkânı da vardır.

Tüm vücut fonksiyonlarını kaybetmiş %90 ve üzeri engelli bireylerin raporlarında araç kullanmalarına engel bir durumlarının olmadığı belirtilmelidir. Ancak A-B sınıfı engelli sürücü belgesine sahip olmaları şartıyla bu araçları kullanmaları mümkündür.

Engelli bir yakınınızın şoförü olarak tanınacağınız için hem KDV hem de ÖTV indirimlerinden yararlanarak sıfır araç satın alabilirsiniz.

 • A veya B sınıfı sürücü belgesi gerekmez.
 • %90 engele dair sağlık raporu sureti
 • Engelinin vasi kararıyla vesayet altına altına alınmış olması
 • Trafik sicil işlemlerinde engelli aracı olduğuna dair işlem yapılması
 • Engelli aracı kullanmaya yetkili kişinin ehliyet sahibi olması gerekmektedir.

90 Engelli Araç Ruhsatı Kimin Üstüne Olmalıdır?

Aracın sahibi olan engelli kişinin birinci derece yakınlarından TSE onayı almış kişiler %90 ve üzeri engelli yakını (birinci, ikinci ve üçüncü derece, sözleşmeli sürücü) araç kullanabilir. %90 oranında engelli kişinin ailesi aracı satın alabilir.

90 Engelli Araç Alımı için Gerekli Evraklar Nelerdir?

90 Engelli Araç Alımı için Gerekli Evraklar aşağıdaki gibidir:

 • Engelli kişinin nüfus cüzdanı, nüfus cüzdanı fotokopisi
 • 5 adet vesikalık fotoğrafı
 • Vasi kararının belgesi (Engelli birey 18 yaşından küçükse başvuru işlemini ebeveynleri yapar. …
 • Engellilere özel başvuru formu.
 • İmzalı ve onaylı muayene belgesi (engellilik oranı için)
 • Engelli Sağlık Kurulu Raporu’na başvurmak için hastane tarafından verilen dilekçe gerekiyor.

%90 Engelli Kişiler için ÖTV İndirim Uygulaması

ÖTV indirim uygulaması %90 ve üzeri engelli oranına sahip kişiler için iki farklı şekilde uygulanır.

Taşıtta tadilat aranan ÖTV uygulaması: ÖTV muafiyetinden sürekli olarak tekerlekli sandalye veya sedye kullanmak zorunda olan ve %90’ın üzerinde engelli raporu bulunan kişiler yararlanabilmektedir. Ancak bu uygulamada engelli kişinin kendisi aracı kullanamayacağı için aracı bir yakınının kullanması gerekmektedir.

Taşıtta tadilat aranan ÖTV uygulaması: Aracı satın alacak kişinin %90 engelli olması ancak aracı kullanmasına engel bir durumunun olmaması durumunda ÖTV muafiyeti uygulanmaktadır. Bu başvuruda engelliliğin nedeni önemli olmadığı için alınacak araç için herhangi bir tadilat gerekmemektedir.

18 yaş Altı Engelli Araç Alımı Süreci

 • Kendilerine araç alınacak 18 yaş altı çocukların ebeveynleri noterden birlikte “muvafakatname” imzalar. Araç satışlarında da aynı prosedür istenmektedir.
 • Adına araç alınacak kişi 18 yaşını doldurmuş ve zihinsel engelli değilse, engelli kişi onun adına hareket edebilir. Araç alımı için engelli birey noterden ilgili kişiye vekaletname verir. Araç satışında engelli kişi kendi işlemlerini gerçekleştirir.
 • Adına araç alınacak kişi 18 yaşın üstünde ve zihinsel engelli ya da ileri evrede demans ya da alzheimer hastalığı gibi psiko-ruhsal engelli ise, engelli kişinin adına vasi kararı alınması istenir. Vasi kararı daha önceden çıkartılmış ise; ilgili adliye kaleminden, hâkim tarafından imzalı “araç alımına ait kullanılmak üzere’’ yazı almaları istenir. Aracın satışında yine mahkemenin ilgili kaleminden araç satışına ait yazının beyanı istenir.
 • Anne ve baba boşanmış ise; 18 yaş altı çocuklar için Araç alım ve satımında tüm işlemleri velayetini alan ebeveyn, diğer ebeveynin rızası olmadan da yapabilir.

1 Yıllık Engelli Raporu ile Araç Alımı Nasıl Yapılır?

 • Engelli raporları süreli ve süresizdir.
 • Süreli olan raporların süresi dolduysa tekrar güncellenmesi gerekir. 1.6 motorun altında araç alınması gerekir.
 • Bununla beraber engelli raporu ile alınan aracın, ÖTV muafiyeti olduğu için 5 sene boyunca kimseye satılmaması gerekmektedir.

Engelli Araç Alımı Hesaplama 2023

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafınca 30.12.2023 tarihinde, sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Özel Tüketim Vergisi (II) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliği’ne göre, 01.01.2023 tarihi itibari ile ÖTV ve MTV’den muaf bir şekilde satın alınabilecek olan otomobillerin motor silindir hacmine bakılmadan, ÖTV ve diğer vergiler dahil bedellerinin 1 milyon 4 TL’nin altında olması gerekir. Bu şekilde engelli olarak aracınızı alabilirsiniz.

Engelli Yönetmeliği hakkında tüm bilgileri alabilirsiniz.

Engelli Araç Almak için Rapor Yüzde Kaç Olmalıdır? 2023

Engelli aracı satın almak için raporun en az %40 ve %90 arasında olması gerekmektedir.

Engelli araç almak için rapor yüzde kaç olmalı? 2023

ÖTV muafiyetinden yararlanmak için tam teşekküllü devlet hastanesinden alınmış sağlık raporunda engel oranı %90 ve üzeri,
ÖTV indirimden faydalanmak için ise en az %40 olmalıdır.
Ayrıca raporda ‘ağır engelli’ ya da ‘sürücü belgesi alabilir‘, ‘ÖTV istisnalı araç kullanabilir‘ ifadelerinin yer alması gerekmektedir.

2023 engelli araç limiti ne olur?

Tebliğe göre 2023 yılında engelliler, 1.004.000 TL’ye kadar olan araçları ÖTV muafiyeti ile satın alabilir.

ÖTV Nedir?

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), araç satın alırken ödenmesi gereken bir vergi türüdür.

ÖTV İndirimlerinden yararlanmak için ne gerekiyor?

Engelli vatandaşlara sağlanan indirimden yararlanabilmek için araç alımlarında engellilik durumunu gösteren rapor alınması gerekmektedir.

Yüzde 40 engelli raporu hangi hastalıklara verilir?

Engelli rapor hesaplama içeriğinden bilgi alabilirsiniz.

%90 engelli raporu aracı başkası kullanabilir mi?

Engelli adına satın alınan araçları, araçta yapılan donanım değişikliklerine göre herkes kullanabilir. Ülkeden satın alınan araçları 2. ve 3. dereceye kadar yakınları da dahil olmak üzere herkes %90 ve üzeri engeli olan bireyler adına kullanabilir. Yurt dışından alınan araçlar halen 3. derece sınıra yakın durumdadır.

İkinci El Engelli Aracı Alabilir miyim?

ÖTV indirimi sadece sıfır araçlar için geçerlidir. ikinci el araçlarda bu indirimden yararlanılamaz.

H Sınıfı Ehliyeti Kalktı mı?

Engelliler adına alınan aracı kimlerin kullanıp kullanmayacağına dair maddelerde adı geçen “H sınıfı” sürücü belgesi kaldırılmış olup yerine kişinin engel durumuna göre A veya B engelli sınıfı ehliyet getirilmiştir.

ÖTV Muafiyetinden Kaç Yılda Bir Yararlanılır?

Engelli vatandaşlar, 5 yılda bir olmak üzere araçların ilk alımı esnasında ÖTV ödemezler.

Sıfır Engelli Araç Fiyatları 2023

Araç alımı yapacak engelli vatandaşlar için Renault, BMW, Volkswagen ve sıfır olan araçların engelli araç fiyatları aşağıdaki gibidir:

Muaf Olan Araçlar ve Fiyatları:

RENAULT

Clio Joy 1.0 Sce 65 bg: 438.000 TL

Taliant Joy 1.0 Sce 65 bg: 403.000 TL

TOYOTA

Proace City Cargo

 • 1.5 D 100 HP Vision 6 M/T: 407.000 TL
 • 1.5 D 100 HP Dream 6 M/T: 427.700 TL

FİAT

Egea Sedan

 • Easy 1.4 Fire 95 HP: 395.000 TL
 • 1.4 Fire 95 HP Plus Paketli: 436.500 TL

Egea Hatchback

Street 1.4 Fire 95 HP: 442.900 TL

HYUNDAİ i10

 • 1.0 MPI 67 PS Jump Manuel: 331.500 TL
 • 1.0 MPI 67 PS Jump AMT: 373.000 TL
 • 1.2 MPI 84 PS Style AMT: 385.000 TL
 • 1.2 MPI 84 PS Elite Çift Renk AMT: 402.500 TL

Şimdilik 500 bin TL altı araçlar ve fiyat listesi şu şekilde. Ancak yeniden değerleme oranı ve ÖTV muafiyeti üst sınırı yeniden şekillendirildikten sonra liste güncellenerek son hali sizlerle paylaşılacaktır.

Sıfır Engelli Araç Fiyatları aşağıdaki gibidir:

 • Dacia Sandero Stepway Comfort 1.0 Turbo ECO-G 100 bg 490.000 TL
 • Dacia Sandero Stepway Comfort 1.0 Turbo 90 bg 475.900 TL
 • Dacia Sandero Comfort 1.0 Turbo X-tronic 90 bg 489.000 TL
 • Dacia Comfort 1.0 Turbo X-tronic 90 bg 485.000 TL
 • Toyota Yaris 1.0 Vision 497.150 TL
 • Mitsubushi Space Star 1.2 INTENSE CVT 447.900 TL
 • Kia Picanto 1.0L 67 PS AMT Feel 443.000 TL
 • Kia Picanto 1.0L 67 PS AMT Live 450.000 TL
 • Kia Picanto 1.0L 67 PS AMT Cool 460.000 TL
 • Kia Picanto 1.0L 84 PS AMT 460.000 TL
 • Kia Rio 1.2 84 PS Manuel Cool 471.000 TL
 • Fiat Egea Sedan Easy 1.4 Fire 95 HP 395.900 TL
 • Fiat Egea Sedan Easy 1.4 Fire 95 HP Plus Paketli 436.500 TL
 • Fiat Egea Hatcback Street 1.4 Fire 95 HP 469.900 TL
 • Fiat Egea Cross Street 1.4 Fire 95 HP 452.900 TL
 • Fiat Egea Cross Urban 1.4 Fire 95 HP 479.900 TL
 • Fiat Panda Urban 1.0 Hybrid 70 HP 460.900 TL
 • Fiat Panda City 1.0 70 HP Hybrid 449.900 TL
 • Seat YENİ IBIZA 1.0 Evo 80 HP Style 450.000 TL
 • Volkswagen Polo 1.0 80 PS Manuel Impression 490.000 TL
 • Renault Joy 1.0 SCe 65 bg 438.000 TL
 • Renault Yeni Taliant Joy 1.0 Sce 65 bg 403.000 TL
 • Peugeot 208 PRIME 1.2 PureTech 75hp MT5 495.000 TL
 • Peugeot Partner Van UZUN COMFORT 1.5 BlueHDi 100 hp 430.000 TL
 • Opel Corsa 1.2 75 HP BENZİN MT5 499.000 TL
 • Hyundai i10 1.0 MPI 67 PS Jump 331.500 TL
 • Hyundai i10 1.2 MPI 84 PS Style 385.000 TL
 • Hyundai i10 1.2 MPI 84 PS Elite Çift Renk 402.500 TL
 • Hyundai i20 1.4 MPI 100 PS Jump 444.000 TL
 • Hyundai i20 1.4 MPI 100 PS Style 486.500 TL
 • Hyundai Bayon 1.4 MPI 100 PS Jump 472.000 TL
 • Citroen 1.2 PureTech 83 HP – 5 İleri Manuel 461.000 TL
 • Seat Yeni İbiza 1.0 Evo 80 HP Style 480.000 TL
Yorumlar

 1. Avatar of hüsnü özçelik hüsnü özçelik dedi ki:

  daha detaylı açıklama yapılmalı.fiyatlar güncellenmeli