geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
7,8158
EURO
9,4809
ALTIN
461,55
BIST
1.331
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
17°C
İstanbul
17°C
Parçalı Bulutlu
Pazar Parçalı Bulutlu
15°C
Pazartesi Yağışlı
14°C
Salı Sağanak Yağışlı
14°C
Çarşamba Çok Bulutlu
13°C

5 Sene Geri Ödemesiz Hayvan Kredisi Nasıl Alınır?

5 Sene Geri Ödemesiz Hayvan Kredisi Nasıl Alınır?

Bankalardan hayvan kredisi almak isteyenler tarafından merak edilen birçok konu bulunuyor. Ziraat bankası 2 yıl geri ödemesiz hayvancılık kredisi veriyor mu ve 2 yıl ödemesiz 7 yıl vadeli kredi hesaplama nasıl yapılır, Ziraat bankası büyükbaş ve küçükbaş hayvan kredisi hesaplaması ve 5 sene geri ödemesiz hayvan kredisi veriliyor mu tüm merak ettiklerinizi yazımızda cevaplandırmaya çalıştık.

5 Bankadan kredi çekerek, kuzulu koyun alıp beslemek isteyenlere, 50-100 koyun ile küçükbaş hayvancılığa başlayanlara, 1-2 tane büyükbaş hayvan alarak süt satmak isteyenlere tavsiyelerde bulunacağız. Hayvan alımı yapmadan önce banka kredisi kullanmanın ne kadar mantıklı olduğunu gözler önüne sereceğiz.

 • 2020,
 • 2021,
 • 2022,
 • 2023  …

5 yıl uzun süre… Peki 2023 yılı gelmeyecek mi? sizce 2023 gelip, daha önceki yıllarda çektiğiniz kredi geri ödenmeyecek mi?

Bankadan Hayvan Kredisi Çekmek Mantıklı Bir İş mi?

Genelde 2-3 arkadaş bir araya gelip, kurban bayramına kadar kurbanlık hayvan beslemeyi amaçlayarak bu işe başlarlar. Bazıları halen çalışmakta olduğu fabrika işini bırakıp, hayvancılık yapmaya başlar. Amacı koyunların kuzulayarak çoğalması ve bu çoğalmadan kar ederek, kısa süre içerisinde 2.000 hayvan kapasiteli büyük bir çiftliğe sahip olabilmektir. 10 dönüm arazi üzerine kurulmuş büyük bir kapalı alan, koyun ve kuzuların yanında, keçiler içinde yapılmış bir barınak, yine büyükbaş hayvancılık için ayrılmış bir alan, çiftlikte çalışan 3-5 çoban, bir çiftlik kahyası, süt sağma makinelerinden tutunda, en kaliteli traktörden, yem hazırlama makinelerine kadar modern bir çiftlik kurmayı hayal ederler. Maalesef bu işler bu kadar kolay değil.:)

Koyun yetiştiriciliği; Koyun ve keçi yetiştiriciliği yapmak isteyen çiftçilere kredi çekmeden önce ne yapmak istediklerini bilmeleri gerektiğini anlatmak istiyoruz. Koyun 2 amaçla alınır.

Birincisi; kuzu yetiştirmek ve sayıyı çoğaltmak amacıyla, ikincisi ise süt üretimi için koyun alınır. Her iki amacında koyun ve keçi yetiştirme yöntemi bir birinden farklıdır. İlk yöntemde kuzuların beslenebilmesi ve kısa sürede büyüyerek, sürünün çoğalması için gerekli tedbirler alınırken, ikinci yöntemde tek amaç süt olduğundan hayvanlara bu yönde besleme işlemi yapılır.

Ziraat bankası çiftçilere yönelik olarak hem tarım hemde hayvancılık alanında kredi vermekte olan tek devlet bankasıdır. Diğer bankalar sadece hayvan alımı için ihtiyaç kredisi verirler.

Büyük şehirden köye dönerek, banka kredisi çekerek koyun yetiştirmek zannedildiği kadar kolay bir iş değildir. Davulun sesi uzaktan hoş geldiğinden hayvan kredisinin bir çırpıda ödenebileceğini düşünen kişilerin dikkatli olmasını tavsiye ederiz.

Özellikle küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde, internet ortamından edindiğiniz bilgi ile yetinip bu işe girerseniz, hüsrana uğrayabilirsiniz.

1 Yıl ödemesiz işyeri kredisi de veriliyor.

Koyun yetiştiriciliği yapan bir kişi ile görüşmeniz, hayvan kredisi çekmeden önce fikirler almanız, keçi veya koyun yetiştiriciliği yapacağınız tarlanız, bahçeniz, damınız yeterli olup olmadığı ve yapılması gerekenler hakkında uzman görüşü almanız durumunda, daha başarılı olacağınıza emin olabilirsiniz.

Küçükbaş hayvan kredisi çekmek için gerekli evraklar şunlardır;

 1. Kimlik belgesi,
 2. Tarla tapuları,
 3. Gelir belgesi,
 4. Taşınır rehni kabul edilirse, diğer hayvanlara ait belgeler,
 5. Banka istemesi durumunda memur veya esnaf kefil

Keçi yetiştiriciliği; Saanen keçisi ve merinos koyun yetiştiriciliğinde, hayvanların barınağının yetip yetmeyeceğini, yaz ve kış şartlarında meydana gelebilecek olumsuzlukları, kışın yemlemede kullanacağınız; balya, yonca, saman, silaj, arpa, buğday gibi yemlerin temini, çoban sorununu (kendiniz bakamayacaksanız), incelemeniz gerekir. (Bir büyükbaş hayvanın yediği yemi, 8-9 koyun anca tüketir.) 5 yıl geri ödeme olmayan kredinize bunları da ekleyin.

Küçükbaş hayvan, inek veya sığır gibi damda büyütülmez. Bu hayvanların gezdirilmesi, dağda bayırda ot yemesi gerekir. Hayvan bu şekilde bakıldığı zaman daha fazla süt verir ve kuzular daha çabuk büyür. Bu sebeple kapalı sistem küçükbaş hayvan yetiştiriciliğini hayal ediyor iseniz, yeminizi kendinizin üretmesi şarttır. Bankalar kredi verirken, bu hususlara dikkat ederler.

İster küçükbaş, ister büyükbaş hayvan kredisi alarak bu işi yapacağınız yerin merasının büyük olması gerekir. Yani hayvan çiftliğinden otlatılmak üzere meraya salınan hayvanların, çevrede otlamaları için geniş bir alanın olmasının yanında, arazinin ot çeşitliliği açısından da verimli olması, bitki örtüsünün kaliteli olması önemli bir husustur.

Bankalardan hayvan kredisi almak isteyenler tarafından merak edilen birçok konu bulunuyor. Ziraat bankası 2 yıl geri ödemesiz hayvancılık kredisi veriyor mu ve 2 yıl ödemesiz 7 yıl vadeli kredi hesaplama nasıl yapılır, Ziraat bankası büyükbaş ve küçükbaş hayvan kredisi hesaplaması ve 5 sene geri ödemesiz hayvan kredisi veriliyor mu tüm merak ettiklerinizi yazımızda cevaplandırmaya çalıştık.

Keçi yetiştiriciliği kredisi

5 yıl geri ödemesiz hayvan kredisi şartları

Bankadan hayvan kredisi çekerek 100 koyun alıp, senede 4 kuzu almayı amaçlayan kişilerin, konu hakkında tecrübe edinmeden bu işe girmeleri tavsiye etmemekteyiz. Küçükbaş hayvanı olan üreticilerin, en çok dert yandıkları hususun yem parası ve bakım zorluğu olduğunu hatırlatmak isteriz.

Hayvan bakma işi, bakkal dükkanı işletmeye benzemez. Canınız istediğinde kapatıp gidemezsiniz. Üstelik birde ödemekte zorluk çekeceğiniz bir banka kredisine bulaşmış iseniz, işlerin daha da zor olduğu aşikardır.

Bankadan 50 bin lira hayvan kredisi çektiğinizde, 1000 lira olan 50 adet kuzulu koyun satın alabilirsiniz. Tabi bi 50 bin lira banka kredisi ile bitmiyor. 50 koyun bakarak, bir aileyi geçindirebilecek misiniz?

Bu bilgiler sonrasında bu soruyu size yeniden sormak istiyoruz. Yem, çoban parası, hayvan parası, diğer giderler derken kredi ile bu işe girmek sizce mantıklı bir iş midir? Özellikle  koyun veya keçi yetiştirecek iseniz 50 bin lira para ile ortala 50 hayvan satın alabiliyorsunuz. Peki diğer giderler ne olacak? 5 yıl geri ödemesiz kredi alsanız da ne yiyip, ne içeceksiniz?

Bankalar Bu Duruma Ne Diyor? Hayvan Kredisi Faiz Oranları Ne Durumda?

Keçi ve koyun yetiştiriciliğinde, hayvanların sürekli meralarda otlatılması gerektiğinden, eğer sürekli yem ile bakılırsa, kâr oranının düşük olduğundan bahisle bazı üreticiler kuzu emzirmesiydi, kırkmasıydı, çobanıydı gibi giderlerden ve yorucu işlerden kurtulmak için, inek almayı tercih ederler. Amaç 3-5 tane büyükbaş hayvan alıp, 200 koyunla uğraşmak yerine göz önünde ki 5 ineğe bakmak ve bu ineklerin sütlerinden para kazanmaktır.

Ziraat Bankası hayvan kredisi faiz oranı %5 /12

Diğer bankalar ortalama aylık %1 faiz oranına sahipler.

Süt sığırı ve inek yetiştiriciliği yapmak için bankalardan veya Devlet kurumlarından kredi çekmek isteyenler için, konuyu biraz açmak istiyoruz. İnek yetiştiriciliği için ihtiyacınız olanlar ve sermayeniz de hesaplamanız gereken hususları kaleme alacağız.

Satın almayı hedeflediğiniz büyükbaş hayvan sayısına göre iyi bir dama sahip olmalısınız. Yeterli büyüklükte bir çiftliğiniz veya damınız yok ise her şey problem olacaktır. Temizliğinden yemlenmesine kadar birçok sıkıntı ile baş başa kalmamak için baştan projenizi iyi çizmenizi tavsiye ederiz.

Banka kredisi ile almak istediğiniz hayvanların cinsine iyi karar vermelisiniz. Amaç süt üretimi ise, bu konuda verimli olan ve çiftliği kurduğunuz bölgenin hava şartlarına ve mevsimine dayanıklı olan bir hayvan seçmeniz yerinde olacaktır.

İnek yetiştiriciliğinde en büyük gider yem maliyetidir. Yemleme konusunda profesyonel bir destek alıp, saman, yonca, mısır silajı gibi yem bitkilerinin alım maliyetileri ile yıllık bazda harcamanız gereken parayı net olarak belirlemek zorundasınız. Sütten kazanacağınız paraya göre banka kredisi kullanmak sizi sıkıntıya sokabilir.

Büyükbaş hayvan desteklemeleri başlıklı yazımızda yine aynı konuda sizi aydınlatıcı bilgiler verdik. Ulaşmak için tıklayınız.

Devlet Hayvancılığa Destek Veriyor mu?

Türkiye’ de hayvancılık sektörünün bağlı bulunduğu kurum Tarım ve Orman Bakanlığı’ dır. Bu bakanlık çiftçiyi ve üreticiyi ayakta tutabilmek için çeşitli tedbirler alır ve bu tedbirler dahilinde, banka kredileri ve Devlet desteklemeleri ile hayvan yetiştirenlere çeşitli olanaklar sağlar.

Tüm illerimizde kurulmuş İl ve İlçe Müdüriyeti ile de, çiftçiliğin ve hayvancılığın geliştirilmesi ile üreticilere destek olunması amacıyla üzerine düşen görevi yerine getirir.

Devlet üreticilere bu bakanlık ve kurumlar aracılığı ile geri ödemesiz veya faizsiz destekleme kredisi vermektedir.

Son 10 yıl içerisinde hayvan yetiştiren çiftçilere hayvan başına destekleme parası yatırılmış, belirli programlar dahilinde hibe kredi veya hayvan verilmiş, banka kredilerinin faizleri düşürülerek anlaşma koşullarına göre, düşük faizli kredi desteği sağlanmıştır.

Bazı çiftçiler de, hayvan başına yapılan destekleme ödemelerine odaklanmış durumda.

Her yıl hangi hayvana devletin kaç para destek verdiğini hayvancılık desteklemeleri linkinden inceleyin. Hedefiniz devlet desteği ile koyun, inek beslemek ise bir daha düşünün.

Bankalardan maaş bordrosu olmadan kredi çekmenin oldukça zor olması nedeniyle hayvan almak isteyenler bu konuda problem yaşamaktadırlar. Bankalar özellikle yüksek meblağlarda hayvan kredisi talep eden müşterilerine güven duymadıkları ve krediyi geri ödemek için gelecek vaat etmediklerinden bahisle kredi vermezler.

5 Yıl Geri Ödemesiz Krediyle Hayvan Alacaklara Tavsiyeler

 1. Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğüne gidin. Projeniz hakkında fikir alın.
 2. Yıllardır koyun, inek, düve yetiştiren çiftçilerle görüşün,
 3. Hayvan çiftliklerini gezin, örnekler alın, projenize ilave edin.
 4. TKDK geri ödemesiz hayvan hibesi veriyor.
 5. Ziraat Bankasına gidin. Hayvancılık kredilerinin şartlarını öğrenin. Faiz oranlarını hesaplayın.
 6. KOSGEB canlı hayvan alımları için kredi vermiyor.
 7. Eğer başka çare yok ise diğer bankaların kapılarını çalın.


Yorumlar
 1. Avatar ışık dedi ki:

  devlet haklı birçok kişi buraya yazmış bende yapmak istiyorum. diye ama senin neyine güvenip verecek o krediyi birçok kişi hayvandan korkuyor. süt pişirmesini bile bilmeyen var her önüne gelene versin o zaman olmaz öyle şey tabi yapmak isteyeni sok bir yazılı sınava kazanan kişileri git 6 ay bir çiftlikde stajerlik yap işi biliyorum. demeyeceksin işi ustasından öğreneceksin örnek vereyim 1 inek doğum yapamadı yardıma ihtiyacı var işi bilmeyen biri buna nasıl yardım yapabilir.yada inek hastalandı konuşamaz hayvan binim şu sorunum var diyemez ve müdahale edemezsen ölür zararın 15 bin bir inekden yani kendini devlet yerine koy benim amacım devleti yada vadandaşı savunmak degil doğrusu neyse onu diyorum. yani çok nazik ve hassas bir iş yapmak isteyen bir degil beş defa düşünsün her iş dışardan çok basit görünür

 2. Avatar Erdogan deger dedi ki:

  Bu şartlar altında kimse kredi kullanamaz. 25 yıl istanbulda çalış, sonra köye dön devlet çifyçilikle uğraş diyor destek benden demesine rağmen, vereceği desteğin arkasına telefon direği kadar saplama yapıyor. Böyle destek olmaz. Vereceksen adamın yerine bak ahır kurmasına yardımcı ol, 100 koyun veya 10 sığır hibe ver, 7 yıl geri ödemesiz desteğini sağlaki, köye dönüş projen yerini bulsun. Hem dön köyüne diyorsun destek benden sunduğun şartlar boktan.

 3. Avatar Ertan dedi ki:

  Çök döğru yazımızmışsın bu devlet devlet değil yabancı ülkelere bakın burdan giden kurtulur arkadaş boş şeylere bide devletin her dediğim doğru değil

 4. Avatar poyraz dedi ki:

  valla bu madeli yazmısınız resmen malcılık yapmayın dercesine bunları okuduktan sonra bu işle ugraşan adambile sovur resmen destek vereceginiz yerde köstek oluyonuz yazık bu millete

 5. Avatar Muratsevindik dedi ki:

  Hayvancılıkla uğraşmak istiyorum 5yil geri ödemeli kredilerden faydalanmak istiyorum hanki kuruma başvurmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

1 6 7 8