Devlet Destekli

60 Ay İhtiyaç Kredisi Yapılandıran Bankalar 2020

60 Ay İhtiyaç Kredisi Yapılandıran Bankalar 2020

2020 yılında borçlarını ödeyemeyen vatandaşlarımıza bankalar tarafından yeni kredi yapılandırma kampanyaları sunulmaktadır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan en son düzenlemeye göre bankalar artık ihtiyaç kredilerini 60 ay vadeli olarak yapılandıracak. Geçtiğimiz yıllarda yapılan düzenlemeler ile birlilkte Bazı bankalarda ipotekli tüketici kredilerinizi de yapılandırabilirsiniz. Verilen banka borçlarına yapılandırma kararı ile siz de Vakıfbank, Ziraat Bankası gibi bankalara olan borçlarınızı daha dolay ödeyebilirsiniz. 2020 yılında ihtiyaç kredisi yapılandıran bankaları içeriğimizde bulabilirsiniz.

Banka Borçlarına Yapılandırma 2020 Şartları

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ nun resmi internet sitesinde yayınlanan taslak Resmi Gazetede yayınlanarak kabul edildi. Buna göre ihtiyaç kredilerinin 60 aya kadar yapılandırabilecek.

01 Kasım 2006 tarihinde 26333 sayılı Remi Gazete’ de yayınlanan  Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmeliğe bir geçici madde eklenmiştir. 7 Şubat 2019′ dan evvel kullandırılan ihtiyaç kredileri için faiz ya da anapara borçlarının gecikmesi için halinde, borçlu şahısların bankaya başvurması durumunda ihtiyaç kredisi ödemelerinin geciken borç bakiyeleri 60 aya varan vadeler ile yeniden yapılandırılabilecektir. “

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre 2006 yılında yayınlanan tebliğe ek olarak 24 Nisan 2013 yılında yayınlanan 28627 sayılı Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmelik de görüşe açılmıştır. Eklenen geçici maddenin yürürlük tarihinden itibaren, şayet borçlu yapılandırma talebi ile bankalara giderse, bu durumda bankalar borçlu şahısların finansman durumlarını inceleyerek kendilerine 60 aya varan vadeler ile yapılandırma imkanı sunulabilir.

Banka Borçlarına Yapılandırma 2019

Banka Borçlarına Yapılandırma 2020

60 Ay İhtiyaç Kredisi Yapılandırma Şartları

Vatandaşlarımızın bireysel ihtiyaç kredilerini eklenen bu geçici madde kapsamında yapılandırabilmeleri için aşağıdaki şartlara sahip olmaları gerekmektedir;

 • Yapılandırma için borçlunun talebi esas alınacaktır. Borçlu şahıslar, bankalara yapılandırma kararı ile başvurmadan, bankalar otomatik olarak bu işlemi yapmayacaktır.
 • Karar, geçici maddenin yayınlandığı tarihten itibaren yürürlüğe girer ibaresi dahilinde borçların geçmiş döneme ait olması
 • Yapılandırma kapsamında ana para ve  faiz borçları bulunmaktadır.
 • Kişinin yapılandırma talebinde bulunabilmesi için bankalara gelir belgesi sunması gerekmektedir.
 • Yapılandırma talebinde bulunacak olan şahısların kredi notunun yüksek olması gerekmektedir.
 • Yapılandırmanın icra takibinde olan borçları kapsayıp kapsamayacağı ile ilgili net bir açıklama henüz gelmedi. En Düşük Faizli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar hakkında bilgi alarak faiz oranlarını inceleyebilir ve acil ihtiyaçlarınız için finansman elde edebilirsiniz.

Borç Yapılandırma Yapacak Bankalar Hangileri?

Bankalar hakkında bilgi vermeden evvel bu kararın tamamen bankaların insiyatifinde olduğunun altını çizelim. Yönetmeliğe eklenen geçici madde kesin bir ifade taşımıyor. Borçlu şahsın yazılı bir dilekçe ile borçlarını yapılandırmak istediği banka şubelerine gitmesi gerekiyor. Banka müşterinin kalan borç bakiyesini inceliyor. Şartları taşıyıp taşımadığı ile ilgili bir araştırma yapıyor. Bu anlamda şu banka yapılandırma yapıyor şeklinde net bir ifade kullanmak doğru olmayacaktır.

Yapılandırma işlemi hemen hemen her banka tarafından müşterinin mali durumu ve sicili göz önünde bulundurularak yapılmaktadır. Özellikle 2020 yılının başlarında verilen kararlar neticesinde borçlu vatandaşlarımıza bankalar tarafından sunulan bazı ödeme kolaylıkları vardı. Ziraat Bankası tarafından kredi kartı borçları için Birleştirilen Tüketici Kredisi adı altında yeni bir kredi verilmektedir. Vakıfbank tarafından başlatılan Yanındaki Güç Paketi ile bireysel kredi kartı, ticari ve bireysel tüketici kredisi ve takip altında olan kredi borçları yapılandırma kapsamına alınmıştır.

Yapılandırma Yapacak Bankalar

Yapılandırma Yapacak Bankalar

Yapılandırma kararına hangi bankaların destek vereceği şu an itibari ile bilinmiyor. Ayrıca yapılandırma kararını kabul eden bankaların başvuruları kabul etmesi durumu, başvuru yapacak olan şahısların mali durumlarına göre değişecektir.

Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik bağlantısından düzenlemeyi inceleyebilirsiniz.

Kredi Kartı Borçları 72 Ay Yapılandırılmıştı

27 Eylül 2016 tarihli ve 29840 sayılı Resmi Gazete‘ de yayınlanan Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik yayınlanmıştır. Bu yönetmeliğe eklenen geçici maddeler kapsamında kredi ve kartı borçları 72 ay vadelendirilmiştir. Geçici maddelerin yayım tarihlerinden evvel, yine borçlu ya da kart hamili tarafından talep edilmesi durumunda 72 ay (6 yıl) vadeli olarak yapılandırılacaktır. Borç yapılandırması kapsamında ek bir kredi kullanmak isteyenlere 48 ay vadeli olarak kredi kullandırılacaktır.

Verilen bu kararın neticesinde vatandaşlarımıza borçlarını daha kolay ödeme imkanı sunulmuştur. 2020 yılında yapılan düzenleme yine vatandaşlarımızın borç yükü altında ezilmemeleri ve her geçen gün faiz eklenip borçların daha fazla birikmemesi adına bu karar verilmiştir. Yayınlanan taslak şayet onaylanırsa, vatandaşlarımız bankalara giderek mevcut kredi borçlarının 5 yıl vadeli olarak yapılandırılmasını talep edebilecekler.

Kredi Yapılandırmasının Avantajları

Borçlular için yapılandırma işleminin pek çok avantajı bulunmaktadır.

Kredi Yapılandırmasının Avantajları

Kredi Yapılandırmasının Avantajları

 • Yapılandırma kapsamında, daha düşük faiz oranları ve daha az maliyet ile borçlarınızı kapatabilirsiniz.
 • Borçlarınıza her geçen gün gecikme faizi eklenmesinden kurtulmuş olursunuz.
 • Banka tarafından borçluya verilen 90 günlük süre tamamlandığında icra takibi başlar. Yapılandırma işlemi takibe düşmenizi önleyecektir.
 • Yapılandırma masrafları da diğer dikkat edilecek husustur. Masrafların ve faiz oranlarının en düşük olduğu banka şubelerine gitmeniz yararınıza olacaktır.

Bu durumun avantajlı olmasında en büyük etken elbette ki faiz oranları olacaktır. Bankalar tarafından henüz başvuruların ne zaman başlayacağı ve güncel faiz oranları ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. Emeklilere Faizsiz Kredi Veren 5 Banka 2020 Listesi isimli içeriğimizden bilgi alabilirsiniz. Emekli vatandaşlarımız bu kredilerden yararlanabilir.

Yapılandırma Kapsamında Bankaların Talep Edeceği Evraklar

Yapılandırma başvurusu için bankalardan aşağıdaki evraklar talep edilmektedir;

 • T.C. kimlik belgesinin fotokopisi 
 • Gelir belgesi ya da maaş bordrosu 
 • Borç durumunuzu gösteren belge
 • İkametgah belgesi gerekmektedir.

Bu belgelerin yanı sıra banka şubeleri tarafından ek belge talep edilebilir.

Yapılandırma Kapsamında Bankaların Talep Edeceği Evraklar

Yapılandırma Kapsamında Bankaların Talep Edeceği Evraklar

Yapılandırma işlemini, borçlu olduğunuz banka şubeleri aracılığı ile yapabileceğiniz gibi farklı bankalara giderek de borç transferi yapabilirsiniz. Şayet borçlusu olduğunuz bankanın faiz oranları oldukça yüksekse, düşük olan banka şubelerine başvuruda bulunursunuz. Bu başvuru için sizden yine aynı evraklar talep edilecektir. Sistemde borç bakiyeniz çıkacağı için borçlusu olduğunuz bankadan herhangi bir belge almanıza gerek olmayacaktır. Faizsiz Kredi Veren Bankalar isimli içeriğimizden faizsiz olarak kredi veren 10 banka şubesi ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Verilen karar kapsamında borçların yapılandırılabilmesi için gerekli şartları taşımak gerekiyor. Bu şartları taşıyan vatandaşlarımız bankalar ile görüşerek yapılandırma başvurularını yapabilecek.

 1. Vakıfbank
 2. Halkbank
 3. Akbank
 4. Qnb Finansbank
 5. Şekerbank
 6. Ziraat
 7. Yapı ve Kredi
 8. Garanti Bankası

gibi özel ve kamu bankalarının tümü düzenleme içeriğine göre vatandaşlarımıza 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi yapılandırma kredisi verebilecekler.

] }Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.