Devlet Destekli

65 Yaş Aylığı Nasıl Alınır? 2020 Başvuru Şartları

65 Yaş Aylığı Nasıl Alınır? 2020 Başvuru Şartları

Yaşlılık Aylığı Almanın Şartları Nelerdir?

2020 yılı 65 yaş üstü yaşlılık aylığı ne kadar oldu?  Yaşlılık aylığı 2020 yılında miktarı ne kadar? Yaşlılık aylığı ne zaman ve  nasıl yatar tüm sorularınızın cevabı haberimizde..

Yaşlılık aylığı alma şartları olan T.C vatandaşlığına haiz, 65 yaşını doldurmuş olan, Sosyal Sigortalar Kurumu, Emekli sandığı, Bağkur kapsamında aylık geliri olmayan 2022 sayılı kanunda belirtilen muhtaçlık gelirinden az gelire sahip kişiler yaşlılık aylığından yararlanabilirler. Yaşlılık aylığı 100 lira ile 200 lira arasında değişen rakamlarda verilir. Aylık alacak kişinin sağlık durumu maddi durumu manevi durumu gibi çeşitli hususların değerlendirilmesi sonucunda aylık alıp almamasına karar verilir. Kişinin mal varlığına kadar inceleme yapılarak tüm şartları sağlandıktan sonra yaşlılık aylığı bağlanır. Tüm bu hususlar doğrultusunda yaşlılık aylığı kaydı, yardıma ihtiyacı olma kişiler için düzenlenmiş bir hizmettir. Yaşlılık aylığı almak için gerekli şartların yerine getirilmesi gereklidir. Gerekli şartları yerine  getiren herkes yaşlılık aylığı başvurusunu yapabilir. Fakat şu unutulmamalıdır ki yaşlılık aylığı için yapılan başvurularda usulsüzlükler titizlikle incelenmektedir yarın öbür gün başvurularda yapacakları usulsüzlükler nedeniyle mağduriyet yaşayabilirler. Sahte belge ile başvuru gibi işlemlere cezai işlemlere tabi tutulabilir bu nedenle bu konulara oldukça titiz yaklaşılması ve dikkat edilmesi gereklidir. Bu şartları taşıyan herkes yaşlılık aylığı almaya hak kazanır.

yaşlılık-aylığı

Yaşlılık Aylığı Başvurusu Nereye Yapılır?

Yaşlılık aylığı başvurusu yapacak olan kişiler yaşadıkları illerdeki valiliklere ilçelerde ise kaymakamlıktaki Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfına yapmalıdır. Yapılan başvurular sonucunda yukarıda sıraladığımız şartları sağlayan kişilerin durumu gerekli incelemelerden sonra yaşlılık aylığı kişiye bağlanır. İstenen şartlara haiz olmayan kişilere yaşlılık aylığı bağlanmaz.

Yaşlılık aylığı başvurusunda sahte belge gibi usulsüzlük yapanlara ise incelemeler sonucunda cezai yaptırım uygulanır. Devlet huzurevi yaşlı bakım evi fiyatları ve başvuru için tıklayın.

Yaşlılık Maaşı 2020 Yılında Kaç Para Oldu?

2020 yılında kişi başına düşen gelir 423 liranın altındaysa gerekli şartları sağlayan 65 yaşını doldurmuş kişilere yaşlılık aylığı bağlanır. 65 yaş üstü yaşlılık aylığı rakamı geçen yılın ilk çeyreğinde ödenecek 1 aylık maaş tutarı: 265,79 TL, üç aylık maaş tutarı ise 797,38 TL. idi.  2020 yılında Devlet 65 yaş maaşını 1.500 TL.’ye yükseltti. Bundan sonra vatandaşlarımız 3 ayda bir kez 1.500 TL. maaş alacaklar.

65 Yaş Yaşlılık Parası Nasıl Alınır?

Kimlere Verilir?

Yukarıda da sıraladığımız gibi yaşlılık aylığı alma şartlarına haiz olan yani T.C vatandaşı 65 yaşını dolduran Sosyal güvenlik kurumlarından aylık geliri olmayan muhtaçlık gelirinden az gelire sahip olan kişiler 65 yaş yaşlılık aylığı gelirinden yararlanabilmektedir.  Yaşlılık maaşı almak için talepte bulunan kişinin ailesi ile birlikte değerlendirilmesi durumu ortadan kalktı yapılan düzenlemeler ile artık yaşlılık aylığı almaya aday olan kişiler çocukları ile beraber değil sadece kendisi ve varsa eşi ile değerlendirilecek.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler

Şartları yerine getiren yaşlılarımız öncelikle bulundukları yerlerde il ve ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurmaları gereklidir. Bu vakıflardan alacakları muhtaçlık belgesi ile Sosyal güvenlik kurumuna başvurmaları ile yaşlılık aylığı alabilirler. Vakıf tarafından kişi hakkında sosyal inceleme yapılır. Sosyal incelemeden kasıt şudur; hane ziyareti çevre araştırmasında edinilen bilgilerin tamamından oluşur Bu işlemler tamamlandıktan sonra başvuruda bulunan kişilerin muhtaç olup olmadığına karar verilir. Başvuru sahibinin muhtaç olduğuna karar verilmesinin ardından başvuru evrakı Sosyal Güvenlik kurumuna gönderilir. Gerekli işlemlerden sonra aylık bağlanır.  Aylıklara ilişkin tüm iş ve işlemler başvuru tarihinden sonra 1 ay içerisinde tamamlanması beklenir. 2022 sayılı kanunda belirtildiği gibi 65 yaşını doldurmuş, muhtaç ve kimsesiz tüm vatandaşlara aylık bağlanması hakkındaki kanun hükümlerince ekteki bulunan başvuru formu ile birlikte muhtarlıktan alınacak muhtaçlık belgesi, vukuatlı nufüs kayıt örneği ve ikametgah belgesi ile birlikte başvuruda bulunabilinir.

Eğer aylık talebi varsa, vakıf tarafından yapılacaksa  mahkemeden alınmış basılı kararında mutlaka başvuru dilekçesine eklenmesi gerekmektedir. Tüm bu belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlayan kişiler başvuruları kabul edildikten sonra 65 yaş yaşlılık aylığı almaya hak kazanacaktır. 2022 sayılı kanunda belirtildiği gibi 65 yaşını doldurmuş, muhtaç, güçsüz ve kimsesiz türk vatandaşlarına aylık bağlanması hakkındaki kanunun tüm hükümleri yerine getirildikten sonra  Sosyal Güvenlik kurumu tarafından verilen yaşlılık aylıkları ölüm, feragat, muhtaçlığın kalkması, vatandaşlıktan çıkılması ve aylığın  2 yıl boyunca aralıksız olarak alınmaması halinde SGK’dan gelir aylık alınmaması ve prim ödenmemesi durumlarında kesilmektedir.

Ne Zaman Ödenir?

Yaşlılık almaya  aday olan kişinin yapılan tüm incelemelerden sonra aylık bağlanması durumunda ilk aylıkları T.C. Ziraat Bankası şubeleri tarafından daha sonra ise  PTT şubeleri kanalıyla yapılır. 65 yaş yaşlılık aylıkları yılın Mart, Haziran, Eylül, Aralık olmak üzere üçer aylık dönemler halinde ödenmektedir. Doğum yılının son rakamına göre ödeme günü belirlenmektedir.

Doğum yılının son rakamı 4 ve 9 olanlar 9. günde

Doğum yılının son rakamı 3 ve 8 olanlar 8. günde

Doğum yılının son rakamı 2 ve 7 olanlar 7. günde

Doğum yılının son rakamı 1 ve 6 olanlar 6. günde

Doğum yılının son rakamı 0 ve 5 olanlar 5. günde maaşlarını almaktadır.

Yaşlılık Aylığında Yeni Düzenleme

Yaşlılık aylıklarını hala 1000 TL’ nin altında alanlar bulunmaktadır. Yapılan düzenleme ile 2020 yılında 1000 TL’ nin altında maaş kalmayacak. Örneğin 730 TL aylık alan bir emeklinin maaşına 270 TL zam yapılacak ve maaşların 1000 TL’ ye tamamlanması sağlanacak. Yaşlılık aylığı alamayacak kişiler de belirlenmiştir. Ailenin toplam gerinin asgari ücretten fazla olması, farklı bir geliri olan ya da SGK’ dan emekli olan kişiler, nafaka alanlar, sosyal hizmetler tarafından belirlenen kurallar gereği nafaka alanlar ve sigortalı olarak herhangi bir işte çalışanlar yaşlılık aylığı alamayacaktır.

Yorumlar
 1. ayşe dedi ki:

  Ayşe çetin 65 yaşını gecmiş gūčsūz yardıma muhtača yardıma bağlamasını istiyorum

 2. Nevruz dedi ki:

  Hiç bir geliri olmayan 84yaşinda kişi bakım parası alabilirim. Ayda kaç liradır. Bu kişinin hiç sigorta durumu yoktur.

 3. Ali riza dalar dedi ki:

  Hiç bir geliri olmayan 80 yaşında kişi bakım parası alabilirim ?
  Ayda kaç liradır ?
  Bu kişinin hiç sigortalılık durumu yoktur.

 4. paranoya dedi ki:

  yaşlılık maaşı almak için yaşlı kişi evde bakım aylıgı alıyorsa bakan kişi konumunda ise yaşlılık aylıgından faydalanabilirmi