Devlet Destekli

80 TL. Elektrik Faturası Devlet Desteği 2020 Şartları

80 TL. Elektrik Faturası Devlet Desteği 2020 Şartları

Türkiye Cumhuriyeti sosyal bir devlet olduğundan dolayı yardıma muhtaç vatandaşlarımız devlet tarafından verilen çeşitli ayni ve nakdi yardımlar ile desteklenmektedir. Devletimiz bu yardımları çeşitli kurumlar vasıtası ile yapmaktadır. Yiyecek, içecek yardımları, yoksulluk aylığı gibi yardım konularına bir yenisi daha eklendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında pek çok kesimi sevindirici haberler verdi. Kredi kartı borçlularına borç kapatma kredisi, esnaflara faizsiz kredi derken yardıma muhtaç aileler de unutulmadı. Yardıma muhtaç aileler 2020 yılında 80 TL. elektrik faturası desteği ile desteklenecek. Detaylar haberimizde.

2020 Elektrik Faturası Devlet Desteği

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ak Parti Grup Toplantısı’ nda pek çok kesimi sevindirecek haberler verdi. Bunlardan bir tanesi de elektrik faturası desteği oldu. Vatandaşlarımız bu desteğin nasıl sağlanacağını, kimlere verileceğini ve gerekli şartları merak ediyor. Elektrik konusunda bir desteği daha evvelki yıllarda da verildiği biliniyor. 2020 yılında da uygulamaya konulan bu destek programı geçmiş yıllardaki destekten bazı farkları barındırıyor.

2019 Elektrik Faturası Devlet Desteği

2020 Elektrik Faturası Devlet Desteği

Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklama ise aynen şöyle;

Vatandaşlarımızın yeni bir destekleme programı ile ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyoruz. Vatandaşlarımızın zor durumda kalmalarını önlemek amacı ile her ay olmak üzere elektrik faturalarının 80 TL‘ si devlet tarafından karşılanacaktır. Devlet olarak üzerimize düşen görevleri ifa etmeye devam ediyoruz. Sosyal yardım programlarından yararlanmakta olan yardıma muhtaç ailelerin aylık olarak 150 kw/sa elektrik tüketimlerini biz karşılayacağız. 

Bu destek programı ile 2,5 milyon aileye ulaşılacağı hedefleniyor. Ancak destek başvuru yapmak isteyen vatandaşlarımızdan bazı şartlar aranıyor. Kömür yardımı ile ilgili hazırladığımız içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yapılan bu açıklama sonrası 30700 sayılı Resmi Gazete’ de yayınlanan İhtiyaç Sahibi Hanelere Elektrik Tüketim Desteği Verilmesi Hakkında karar gereği Elektrik Tüketim Desteği Verilmesi Hakkında Karar Resmi Gazete’ de yayınlanmıştır. Bu anlamda vatandaşlarımıza Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca başvurmaları halinde elektrik yardımı verilecektir. Hanelerde yaşayan kişi sayıları dikkate alınarak 150 kw destek sağlanacaktır.

Verilecek olan destek kapsamında tutarların hesaplanmasında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından belirlenmiş olan bedeller dikkate alınarak destek verilir. Muhtaçlık hesaplaması ve genel sağlık sigortası gelir tespiti hesaplamalarında kullanılmayacaktır.

80 TL Destek Kimlere Verilecek?

Faturalar bir de üzerine vergiler eklenince içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Asgari ücretle geçinmek zorunda kalan pek çok aile var. Ev kira, çocukların okulu, mutfak masrafları derken faturalara yer kalmıyor. Vatandaşlarımız bu anlamda devletin verdiği destekler ile derin bir nefes alıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen pek çok yardım var. Gıda, barınma, sosyal konut, yakacak, eğitim gibi yardım konularına bir yenisi daha eklendi. Vatandaşlarımızın elektrik faturalarının 80 TL’ lik kısımları devlet tarafından karşılanacak. Bu destekten yararlanmak için ailenin sosyal yardım programlarından yararlanıyor olması şartı aranıyor. Türk vatandaşı olan ve yardım şartlarını taşıyan herkese, bu şartlar değişene kadar destek verilecektir.

Örneğin ilçelerinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ ndan gıda yardımı almakta olan bir aile elektrik faturasının ödenmesi amacı ile verilecek olan 80 TL‘ lik yardımdan da yararlanabilecek. Tutarlar hanede yaşayan kişi sayısı dikkate alınarak yapılacaktır.

Başvuru Nereye Yapılacak?

Devlet tarafından sosyal yardımlar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı eli ile yapılmaktadır. Bu anlamda almak istediğiniz yardım konusu her ne olursa olsun İl Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlükleri’ ne başvuru yapmanız gerekiyor. İlçelerde ikamet edenler ise Kaymakamlık bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları‘ na başvuru yapabilir. Elektrik faturası desteği almak istediğinizi bir dilekçe ile müdürlüğe bildirmeniz durumunda desteklerden yararlanabileceksiniz. Bu kuruma yapılacak olan başvurular kurum bünyesinde faaliyet gösteren bir heyet tarafından denetlenmektedir. Ancak daha evvel yardım alıyor olma şartı aranacağından kurumda kayıtlı olan bilgileriniz ile işlem yapılabilir.

Bunların yanı sıra verilecek olan destek Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu tarafından kullandırılır.

Başvuru Nereye Yapılacak?

Başvuru Nereye Yapılacak?

Elektrik Faturası Devlet Desteği Başvuru Evrakları

Elektrik faturası desteğinden yararlanmak için başvurulan kuruma aşağıdaki evrakların sunulması gerekiyor;

 • Vakıftan ya da il müdürlüklerinden temin edilecek olan başvuru dilekçesi
 • Başvuran şahsın kendine ve eşine ait T.C. kimlik belgesi fotokopisi
 • Elektrik faturalarınız
 • Vakıf tarafından yardım şekline göre farklı belgeler de talep edilebilir.


Ailenin gelir durumu da bu noktada önem kazanıyor. Sosyal Yardımlar’ın verilmesi kararına varan heyet ailenin maddi durumuna ve yaşantısına bakmak amacı ile yerinde incelemeler yapıyor. Kişi başına düşen gelirin ise belirtilen sınırda olması gerekiyor. Bu sebeple muhtemelen gelir belgesi de talep edilebilir. Mama ve bez yardımı isimli içeriğimizden bilgi alarak  yaşa kadar olan bebekler için verilen mama ve bez yardımı başvurularınızı yapabilirsiniz.

KW Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

80 TL elektrik faturası desteği için belirlenen sınır 150 kw/sa olarak belirlenmişti. Mesken tipi konutlardaki elektrik fiyatının belirlenmesi konusunda görevli olan kurum Enerji Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK)’ dur. İki tür elektrik tarifesi bulunmaktadır. Bunlar;

Tek Zamanlı Tarifeler: Burada sabit bir birim fiyatı belirlenir. Tüm gün boyunca elektrik kullanımları tek bir birim fiyat üzerinden hesaplanır.

Üç Zamanlı Tarifeler: Burada tek bir birim fiyatı bulunmamaktadır. Gün 3 farklı zaman dilimi olarak ele alınmakta  ve her zaman dilimde uygulanacak birim fiyatı farklı olacaktır.

elektrik birim fiyarları

Elektrik birim fiyatları

Yukarıdaki tabloda elektrik tarife fiyatları gösterilmektedir. Tek zamanlı ve üç zamanlı mesken tipi hesaplamaları ile konuya açıklık getirmeye çalışacağız. Genel olarak mesken tipi konutlarda ikamet edenler tek zamanlı tarifelerden yararlanırlar. Ancak yazılacak bir dilekçe ile tarife değişikliği de yapılabilir.

EPDK FATURA HESAPLAMASI linkine tıklayarak kullandığınız kw cinsi üzerinden fatura hesaplaması yapabilirsiniz.

Tek Zamanlı tarifede 1 kw/sa = 0,5972 TL olduğu için * 150 kw/sa = 89,58 TL

Üç Zamanlı tarifede örneğin gece elektrik birim fiyatının gündüz birim fiyatının neredeyse yarısı olduğu görünmektedir. Elektrik tasarrufu için elektronik eşyalarını gece kullananlar haklılar demek ki..

Örneğin gündüz tarifesinden 100 kw/sa , gece tarifesinden ise 50 kw/sa elektrik kullandınız. 80 TL yardım almak için devlete başvurdunuz. Şimdi size gelecek olan fatura tutarını hesaplayalım.

0,6050 * 100 kw = 60,5 TL (gündüz)

0,3783 * 50 = 18, 91 TL (gece)

60, 15 + 18, 91 TL = 79,065 TL elektrik faturanız gelecektir. İşte 150 kilowatt’ a kadar olan bu tutarlar yardım talebinde bulunmanız durumunda devlet tarafından karşılanacaktır. Yeni devlet destekleri müjdesi içeriğimizden bilgi alabilirsiniz.

Elektrik Desteği 2019 Yılında da Verildi

Yukarıda elektrik desteğinin daha evvelki yıllarda da verildiğini açıklamıştık. Ancak bu desteğin geçtiğimiz yıl verilen 80 TL elektrik desteği ile karıştırılmaması gerekiyor. Geçtiğimiz yıl Ekim ayında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından elektrik faturası desteği verileceği açıklanmıştı. Ancak bu destek kronik hastalara verilmekteydi. Tutarı ise 200 TL idi.

Verilen elektrik yardımları 3 ana başlıktan oluşuyor.

 1. Elektrik tüketim desteği 
 2. Birikmiş elektrik borcu desteği 
 3. Kesintisiz güç kaynağı desteği 
Elektrik Desteği 2018 Yılında da Verildi

Elektrik Desteği 2019 Yılında da Verildi

200 TL elektrik desteğinden kronik hastalar, evde bakım hizmetlerinden yararlanmayanlar, hastalık durumlarının ağır olması sebebi ile cihaza bağlı olarak yaşamak durumunda olanlar yararlanabiliyor. Bu sebeplerden ötürü kesintisiz güç kaynağı ve elektrik faturaları devlet tarafından karşılanmaktadır. Bu destek için de başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’ na yapılıyor. Bu kapsamda 200 TL her ay destek verilecek olup, cihazdan ötürü yüksek fatura gelmesi hasebi ile ödenmemiş olan birikmiş faturalar da ödenecektir.

Bunun yanı sıra yapılan açıklamalar neticesinde verilen desteklerin ardı arkası kesilmedi.

2020 yılında esnaf ve sanatkarlarımız Halkbank tarafından verilen faizsiz kredi desteğinden yararlanabilecek. Halkbank faizsiz esnaf kredisi diye merak edenler içeriğimizden detaylı bilgi alabilir. Bunun yanı sıra kredi kartı borçluları da unutulmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada kredi kartı borcu olanlara da müjde verdi. Borçlu durumda olanlara Ziraat Bankası tarafından kredi kartı borçlarının kapatılması için düşük faizli kredi verileceği duyuruldu. Bunun yanı sıra çalışan sayısı 500′ den fazla olan işyerlerinde çalıştırılanlara verilen prim destek puanının 5 olduğu da belirtildi.

2020 yılı herkes için kazançlı bir yıl olmaya devam edeceğe benziyor. Siz de sosyal yardım alıyorsanız devlet tarafından verilecek olan 80 TL. elektrik faturası desteğinden 2020 yılında faydalanabilirsiniz. 150 kw’a kadar olan kullanımlarımız için verilecek olan desteklerden yararlanmak için hemen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’ nı ziyaret ediniz.

Yorumlar
 1. Sevinç dülekkaya dedi ki:

  Bende asgari ucretle calisiyorum 2 cocugum var kira ve fatura destesi almak istiyorum yardimci olabilirseniz sevinirim sakaryada ikamet ediyorum

 2. Mehmet dedi ki:

  Ben uğraştım bu yardımı devlet yapiyom yapiyo ama bu kurumdaki çalışanlar asıl ihtiyaç sahiplerine değilde kendi menfaatlerine çeviri yolar ve adil ihtiyaç sahibi bittise ordan oraya yunlendiriyolar zaten o adam çaresizlikten gelmiş direncini kırıp adam ensesini kaşıya kaşıya eve gidiyor bu bizim doğunun kanunu urfada yardım alman için belediye de akraban olması lazim yada paran olacak günlerce uğraşıp yapacan bu

 3. Selma dedi ki:

  Elektirim faturasi dstegi almak isteiyom esimden ayriyim 4cocugum var kredi borchm var hastayim calisamiyom lutfen yardim edin

 4. dursun öztaş dedi ki:

  emekliyim 1950 doğumlu 70 yaşındayım bir eşim 2 cocugum var birisi oğlan birisi kız kızım maddi olanaklardan okula ğidemedi fakat oğlum lise 3 de evim kira yetiştiremiyorum zaman zaman aklıma çok kötü şeyler ğeliyor fakat cocuklarım ğözümün önüne ğelince vazğeçiyorum bunun için banaka bir katkı olunursa memnun olurum

 5. Abdulkadir demir dedi ki:

  Elektrık yardımım iptal olmus nden

 6. Semra dedi ki:

  Kıra yardımı almak istiyorum geçim çok Zor eşim inşaatta çalışıyor ama yetmiyor mutfak kıra çocuk çok zor durumdayız

 7. İlhan dedi ki:

  Yukarıda yazılanlara bakilirsa vaya yardim desteği varmiş. Tüm bunlara başvurdunuzmu veya cimere?

 8. Meral Azma dedi ki:

  Faturalarımive kiramı odeyemiyorum,eşim de bel fıtığı olduğu için kimse iş vermiyor.İki çocuğumuzla birlikte çok çaresiz ve mağduruz . Sırf bu işsizlik yüzünden boşanma derecesindeyiz.Ne olur yardım edin .Şuan hiçbir gelirimiz yok .Çocuğuma bez bile alamıyorum

 9. Elektrik faturamı ödeyemiyorum dedi ki:

  Eşim çalışmıyor bize kayın validen gil bakıyor iki çocuğum var eşimin gözü görmuyor

  1. Yasemin dedi ki:

   Slm Allah rızası için yardım edin çok zor durumdayım nolursunuz yardım edin borclarim var ama öduyemiyorum nolursunuz çok zor durumdayım Allah rızası icin telefon numaram 0544

 10. elektrik faturası desteği almak istiyorum dedi ki:

  8 yıldır eşimden ayrıyız.5 ay önce kiraya çıktım.3 aydırda işsizim iş bulamıyorum.11 yaşında kızımla zordayım.teşekkürler

  1. İlhan dedi ki:

   Burda yazıldığı gibi yardim edilmiyormu kurumlar tarafindan. Gerçekten merak ettim bir dilekçe ile hal ediliyor diye yazılmış da.

 11. İndirimden yararlanma elettirik dedi ki:

  Kendim engelliyim calısamiyorum elek tiriğim tam 180n lira geliyor ödeyemiyorum