geri ödemesiz hibehayvan kredisiesnaf kefalet kredisitablet başvurusumaddi yardımfaizsiz kredigeri ödemesiz destek

Devlet Elektrik Yardımı 2021 PTT Başvurusu ve Sorgulama

Faturalarını ödemekte güçlük çeken yardıma muhtaç aileler tarafından e-Devlet elektrik yardımı başvurusu nasıl yapılır, kimler başvurabilir, şartları nelerdir, 2021 elektrik yardım desteği ne kadar, ne zaman yatırılacak? araştırılmaktadır. İşte devlet elektrik yardımı PTT başvurusu, gerekli olan evraklar, sorgulama ekranı ve elektrik yardımına dair tüm detaylar!

Devlet Elektrik Yardımı 2021 PTT Başvurusu ve Sorgulama

Dar gelirli aileler, gelir durumlarını belgeleyerek ihtiyacı olduğu alanlarda, devletin sunmuş olduğu barınmadan giyime, yiyecekten eğitime kadar pek çok alanda maddi destek alabilmektedir. Bu desteklerin yanı sıra özellikle pandemi döneminde uygulanan elektrik fatura ödeme desteği sonrasında e-Devlet’ten elektrik yardımı başvurusu nasıl yapılır, PTT elektrik yardımı sorgulama e-Devlet üzerinden yapılır mı, elektrik yardımı başvurusu formu doldurma adımları dahilinde elektrik yardımı ne kadar 2021 yılında? merak edilmektedir. Sizler için hazırladığımız devlet elektrik yardımı PTT başvuru ve sorgulama adımlarını hemen inceleyerek bilgi alabilirsiniz.

Elektrik Faturası Devlet Desteği

Ülkemizde asgari ücret ile geçinmek zorunda olan pek çok aile vardır. Ev kirası, çocukların okulu, mutfak masrafı, derken bir de üzerine faturalar eklenince işin içinden çıkılmaz bir hal almaktadır. Vatandaşlarımız bu anlamda devletin verdiği destekler ile derin bir nefes almaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen gıda, barınma, konut, yakacak ve eğitim desteklerine bir yenisi daha eklenerek vatandaşlara devlet elektrik desteği yardımı da verilmektedir.

Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklama sonrası 30700 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan İhtiyaç Sahibi Hanelere Elektrik Tüketim Desteği Verilmesi Hakkında karar gereği Elektrik Tüketim Desteği Verilmesi Hakkında Karar Resmi Gazete’de yayınlanmıştır. Bu anlamda vatandaşlarımıza verilecek olan devlet elektrik yardımı başvuruları nasıl yapılır, Elektrik yardım parası nasıl alınır? bakalım.

Devlet Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet tarafından sosyal yardımlar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Bu anlamda almak istediğiniz yardım konusu her ne olursa olsun İl Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlükleri’ne başvuru yapmanız gerekmektedir. İlçelerde ikamet edenler ise Kaymakamlık bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları‘na başvuru yapabilirler.

Elektrik faturası desteği almak istediğinizi bir dilekçe ile müdürlüğe bildirmeniz durumunda desteklerden yararlanabileceksiniz. Bu kuruma yapılacak olan başvurular kurum bünyesinde faaliyet gösteren bir heyet tarafından denetlenmektedir. Ancak daha evvel yardım alıyor olma şartı aranacağından kurumda kayıtlı olan bilgileriniz ile de işlem yapılabilmektedir. Ayrıca yardım almak isteyen vatandaşlar Kimlik kartı ve elektrik faturaları ile birlikte PTT şubelerine giderek de başvuru yapabilirler. Peki bahsettiğimiz başvuru kanallarına ek olarak PTT elektrik yardımı başvurusu e-Devlet üzerinden yapılır mı?

PTT Elektrik Yardımı Başvurusu e-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Fonu tarafından kullandırılan PTT elektrik yardım desteği başvuruları e-Devlet üzerinden de yapılmaktadır. Başvuru şartlarından bir tanesi ailenin sosyal yardım programlarından yararlanıyor olmasıdır. Bu sebep ile elektrik yardımı başvurusu formu doldurmadan önce e-Devlet üzerinden Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti başvurusunu tamamlayarak, sosyal desteklere hak kazanılması gerekmektedir. e-Devlet ile PTT elektrik yardımı başvurusu yapmak için;

 • T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile birlikte sisteme giriniz.
 • Arama kısmından Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu sayfasına erişim sağlayın.
 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak sosyal ve ekonomik yardımlardan yararlanabilmek için gerekli olan bilgileri girerek e-Devlet elektrik yardımı başvurusu işleminizi tamamlayın.

SYDV’den yardım alıyor ve kaydınız zaten var ise, her ay düzenli olarak verilen devlet elektrik desteği yardımından faydalanabilirsiniz.

Elektrik Faturası Devlet Desteği Başvuru Evrakları Nelerdir?

Elektrik faturası desteğinden yararlanmak için başvurulan kuruma aşağıdaki evrakların teslim edilmesi gerekmektedir.

 • Vakıftan veya il müdürlüklerinden temin edilecek olan başvuru dilekçesi
 • Başvuran şahsın kendine ve eşine ait olan T.C. kimlik belgesi fotokopisi
 • Elektrik faturalarınız

Vakıf tarafından yardım şekline göre farklı belgeler de talep edilebilmektedir. Ailenin gelir durumu nokta önem kazanmaktadır. Sosyal yardımların dar gelirli ailelere verilmesinin kararını veren heyet, ailenin maddi durumuna ve yaşantısına bakmak amacı ile çeşitli incemeler yapmaktadır. Kişi başına düşen gelirin ise belirtilen sınırda olması gerekmektedir. Bu sebep ile yüksek bir ihtimal ile gelir belgesi de talep edilebilmektedir.

Elektrik Yardımı Ne Kadar? 2021

Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamada 2021 yılı elektrik yardımı hanede yaşayan kişi sayıları dikkate alınarak hesaplanmıştır. Verilecek olan destek kapsamında tutarların hesaplanmasında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından belirlenmiş olan bedeller dikkat alınarak elektrik yardım ödemesi yapılacaktır. Muhtaçlık hesaplaması ve genel sağlık sigortası gelir tespiti hesaplamalarında kullanılmayacaktır.

Konutlarda yaşayan kişi sayıları göz önünde bulundurularak 150 kw destek sağlanacaktır. Hanede yaşamını sürdüren kişi sayılarına göre elektrik yardımı ne kadar? araştırması yapan vatandaşlar için örnek verecek olursak;

 • Hanede 2 kişi olması durumunda aylık 75 kWh enerji tüketimine 56,33 TL
 • Hanede 3 kişi olduğunda aylık 100 kWh 75,11 TL
 • Hanede 4 kişi bulunuyorsa aylık 125 kWh 93,88 TL
 • Hanede 5 veya daha fazla kişi olması durumunda ise aylık 150 kWh enerji tüketimine 112,66 TL devlet elektrik desteği verilecektir.

Maddi desteğe ihtiyaç duyan vatandaşların zor durumda kalmaması için elektrik faturalarının (belirttiğimiz kullanım bedellerine ve hanede yer alan kişi sayılarına göre) bir kısmı devlet tarafından karşılanacaktır.

Elektrik Desteği Yardımı Ne Zaman Yatar?

Devlet tarafından elektrik desteği kapsamında uygulanan yardım ödemeleri her ay düzenli olarak ihtiyaç sahibi ailelere verilmektedir. Belirlenen şartların sağlanması durumunda elektrik desteği ödemesi için hak sahibi olan aileler, ekonomik olarak düzelme yaşadıklarında elektrik desteği yardımı kesilecektir. Fakat ekonomik durumunda herhangi bir iyileşme söz konusu olmadıkça bu sosyal yardım kapsamında her ay düzenli olarak elektrik desteği yardımı alabilecektir.

PTT Elektrik Faturası Yardımı Sorgulama Adımları

PTT elektrik desteği başvurusu yapan aileler PTT elektrik indirimi sorgulamasının nereden ve nasıl yapıldığını merak etmektedir. Elektrik desteği şartlarını taşıyan aileler başvuru sonuçlarını birçok kanal aracılığı ile öğrenebilmektedir. Öncelikle e-Devlet elektrik yardım sorgulama ekranı üzerinden nasıl yapılacağını anlatalım. PTT elektrik faturası yardımı sorgulama işlemini e-Devlet üzerinden yapmak için;

 • T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile birlikte e-Devlet sistemine giriş yapınız.
 • Arama butonuna “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” yazarak ilgili sayfaya ulaşınız.
 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardım bilgileri sorgulama kısmından maddi yardım alan kişilere yapılacak olan ödemeler bulunmaktadır.
 • Bu sayfa üzerinden PTT elektrik yardımı sorgulama işleminizi yaparak, başvurunuzun son durumunu öğrenebilirsiniz.

Ayrıca elektrik faturası yardımı sorgulama adımlarından bir tanesi de ALO 144 sosyal yardım hattıdır. ALO 144 hattı, hafta sonu ve resmi tatiller hariç olmak üzere hafta içi 08.00 ile 18.00 saatleri arasında hizmet vermekte olup, elektrik faturası desteği sorgulamanızı yapabileceğiniz bir iletişim kanalıdır. Sorgulama konusunda şunu belirtmek isteriz ki PTT şubeleri üzerinden elektrik faturası yardımı sorgulama işlemi yapılmamaktadır.

Elektrik Desteği Yardımı Ödemeniz Hazırdır Ne Demek?

e-Devlet üzerinden elektrik desteği başvurunuzu sorguladığınızda ”Elektrik desteği yardımı ödemeniz hazırdır.” ibaresi gördüğünüzde başvuru sahibine elektrik yardım ödemesi bağlandığı anlamına gelmektedir. Kullanıma hazır olan destek ödemenizi çekebilirsiniz.

Elektrik Desteği Yardımı Nakit Alınır mı?

Evet, PTT tarafından verilmekte olan elektrik desteği yardımı nakit olarak alınarak kullanılabilmektedir. Banka hesabınız var ise ödemeniz hesabınıza aktarılacaktır. Eğer ki herhangi bir hesabınız yok ise ödemeniz adınıza PTT şubelerine yatırılacak olup, bilgileriniz doğrultusunda PTT şubelerinden ödemenizi alabilirsiniz.

Devlet Elektrik Desteği Yardımı Kimlere Verilecek?

TC. sosyal bir devlet olduğundan dolayı yardıma muhtaç vatandaşlarımız devlet tarafından verilen çeşitli ayni ve nakdi yardımlar ile desteklenmektedir. Devletimiz bu yardımları çeşitli kurumlar vasıtası ile yapmaktadır. Yiyecek, içecek yardımları, yoksulluk aylığı gibi yardım konularına bir yenisi daha eklenerek elektrik desteği yardımı da verilmektedir.

Dar gelirli vatandaşların elektrik faturalarının bir kısmı devlet tarafından karşılanacak olup bu destekten yararlanmak isteyen ailenin sosyal yardım programlarından yararlanıyor olması şartı aranmaktadır. Türk vatandaşı olan ve yardım şartlarını taşıyan herkese elektrik desteği verilecektir.

Örneğin ilçelerinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan gıda yardımı almakta olan bir aile elektrik faturasının ödenmesi için de devletten destek alabilecektir. Verilecek olan destek tutarları hanede yaşayan kişi sayısı dikkate alınarak yapılacaktır.

Elektrik Yardımı Kesilir mi?

Evet, başvuru için gerekli şartların dışında olunması durumunda elektrik yardımı kesilmektedir. Şöyle ki gelir durumu düzelen, sosyal destekler kapsamında herhangi bir yardım alamayan vatandaşların elektrik destek ödemeleri de kesilmektedir.

Devlet elektrik yardımı desteği alıyorsunuz fakat bu sefer de kira borcunuzu mu yatıramıyorsunuz? Devlet kira yardımı alarak siz de barınma ihtiyaçlarınızın karşılanmasını sağlayabilirsiniz!

Elektrik Desteği Yardımı Ne Zamana Kadar Geçerli?

1 Mart 2019 tarihi itibari ile başlatılan devlet elektrik desteği yardımı 2021 yılında da devam etmektedir. Proje kapsamında ihtiyaç sahibi 2 milyondan fazla vatandaş için her ay düzenli aralıklar ile elektrik desteği verilmektedir. Siz elektrik desteği yardımından yararlanan aboneler arasında olmak isterseniz, ilgili kanallara müracaat edebilirsiniz.

Fatura Yardım Başvurusu İçin KW Hesaplaması Nasıl Yapılmaktadır?

80 TL elektrik faturası desteği için belirlenen sınır 150 kw/sa olarak belirlenmişti. Mesken tipi konutlardaki elektrik fiyatının belirlenmesi konusunda görevli olan kurum Enerji Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK)’ dur. İki tür elektrik tarifesi bulunmaktadır. Bunlar;

 • Tek Zamanlı Tarifeler: Burada sabit bir birim fiyatı belirlenir. Tüm gün boyunca elektrik kullanımları tek bir birim fiyat üzerinden hesaplanır.
 • Üç Zamanlı Tarifeler: Burada tek bir birim fiyatı bulunmamaktadır. Gün 3 farklı zaman dilimi olarak ele alınmakta  ve her zaman dilimde uygulanacak birim fiyatı farklı olacaktır.

Tek zamanlı ve üç zamanlı mesken tipi hesaplamaları ile konuya açıklık getirmeye çalışacağız. Genel olarak mesken tipi konutlarda ikamet edenler tek zamanlı tarifelerden yararlanırlar. Ancak yazılacak bir dilekçe ile tarife değişikliği de yapılabilir.

Elektrik fatura yardımı ödemelerinden önce ne kadar destek alacağını merak eden vatandaşlar için 1 KW elektrik kaç TL? araştırdık. Fatura hesaplama işleminde ihtiyacınız olacak bir KW elektrik fiyatı hakkında bilgi alarak ortalama elektrik desteği yardım bedelinizi öğrenebilirsiniz.

Tek Zamanlı tarifede 1 kw/sa = 0,5972 TL olduğu için * 150 kw/sa = 89,58 TL

Üç Zamanlı tarifede örneğin gece elektrik birim fiyatının gündüz birim fiyatının neredeyse yarısı olduğu görünmektedir. Elektrik tasarrufu için elektronik eşyalarını gece kullananlar kişiler demek ki haklı.

Örneğin gündüz tarifesinden 100 kw/sa, gece tarifesinden ise 50 kw/sa elektrik kullandınız. Devlet elektrik yardımı almak için başvuruda bulundunuz. Şimdi size gelecek olan fatura tutarlarını hesaplayalım.

 • 0,6050 * 100 kw = 60,5 TL (gündüz)
 • 0,3783 * 50 = 18,91 TL (gece)
 • 60,15 + 18,91 TL = 79,065 TL elektrik faturanız gelecektir.

İşte 150 kilowatt’a kadar olan bu tutarlar yardım talebinde bulunmanız durumunda devlet tarafından karşılanacaktır. Bu destek programı ile 2,5 milyon aileye ulaşılacağı hedeflenmiştir!

EPDK FATURA HESAPLAMA menüsü üzerinden kullandığınız kw cinsi ile elektrik faturanızı hesaplamak için tıklayınız!

Hastalar İçin Özel Elektrik İndirimine Nasıl Başvurulur?

Devlet elektrik desteği yardımı kapsamında hastalar için de ayrı bir düzenleme getirmiştir. Hastalar için elektrik desteği yardımı kimlere verilir? bakalım.

 • Hastanın ağır ve kronik bir rahatsızlık nedeniyle makineye ihtiyaç duyması
 • Hastanın 3294 sayılı Kanun kapsamında muhtaç durumda olduğu tespit edilmesi
 • Hastanın devletten 2828 sayılı kanun kapsamında evde bakım yardımı almaması

Başvuru için gerekli olan evraklar ve raporların hazırlanması ardından elektrik desteği için müracaat edebilirsiniz.

Devlet elektrik parası desteğini 3 farklı kategoride yapılacağından söz edilmektedir. Bunlar;

 • Elektrik tüketim desteği (200 TL’ye kadar fatura ödeme yardımı)
 • Kesintisiz güç kaynağı desteği (elektrik kesintisine karşı cihaz desteği)
 • Birikmiş elektrik faturaları için destek (borcu olan vatandaşın, borçlarının silinmesi)

Vakıflardan yardım almak isteyen vatandaşlarımızın şahsen en yakın Vakıf Şube Müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekmektedir. Konumuzda bahsedilen 200 TL Devlet Elektrik Parası desteği ağır ve kronik hastalar için olduğundan vakfın diğer destekleri ile karıştırılmaması gerekmektedir. Kronik ve ağır bir rahatsızlığı olmasına rağmen haneye yeni elektrikli cihaz alan vatandaşlarımızın ise, cihazın alım tarihinden önceki borçları veya birikmiş faturaları bu destek kapsamına alınmamaktadır.

Ağır ve Kronik Hastalara Elektrik Parası Desteği Verilir mi?

Devlet veya üniversite hastaneleri tarafından solunum cihazı gibi cihazların desteğine ihtiyaç duyan hastalarımızın, bu cihazlardan alabilmek için Sosyal Sigortalar Kurumuna başvurmaları gerekmektedir. Eğer bu cihaz SGK’da mevcut ise, hastaya zimmetlenerek teslim edilerek hastanın tedavi sürecinde bu cihazı kullanması sağlanmaktadır. Hastanın iyileşmesi veya vefat etmesi durumunda cihaz SGK’ya teslim edilmelidir. SGK tarafından hazırlanan excel dosyasında cihaz alma şartları ve ayrıntıları bulunmaktadır.

Eğer hasta için gerekli olan cihaz Sosyal Güvenlik Kurumunda mevcut değil ise, bu cihazın alınması için SGK tarafından belirli bir ödeme yapılmaktadır. Tabi cihaz satın alınmadan önce SGK’da cihaz olmadığına dair onay almak gerekmekte olup onay alınmadan yapılan satın almalara SGK ödeme yapmayacaktır. Örneğin solunum cihazı için geçtiğimiz dönemde 900 TL civarında bir ödeme yapılmaktaydı. Piyasada 900 TL’ye solunum cihazı bulunamasa da, hasta bu cihazı alabilmek için devlet desteğinden faydalanmıştır. Devletten destek alarak solunum cihazı alan hastanın vefat etmesi durumunda devlet hastaya ödediği cihaz parası ile satın alınan cihazı geri istemektedir.

 • Kurum tarafından iade alınan cihazların, Kurum sağlık yardımlarından yararlandırılan hastalara verilebilmesi için hastaların, sağlık kurulu raporu ile sosyal güvenlik il müdürlüklerine müracaatta bulunmaları gerekmektedir.
 • Sağlık kurulu raporlarında, “iade cihazın temini için Kuruma müracaat edilmesi gerektiği”  belirtilecektir.
 • Müracaatı takiben, söz konusu tıbbi cihazların Kurum stoklarından temin edilmesi yoluna gidilecek olup, stoklarda yok ise Kurum stoklarında cihazın olmadığına dair onay alınmak suretiyle hasta tarafından temin edilen cihaz bedelleri SUT’un 7.2.2 maddesi doğrultusunda kurumca ödenir.
 • Onay alınmadan hasta tarafından temin edilen cihazların bedelleri ödenmeyecektir.
 • İade kapsamındaki cihazlara ait reçete ve sağlık raporu ile ilgili işlemlerin 15 (on beş) iş günü içinde Kurumumuz taşra teşkilatlarına başvurularak başlatılması zorunludur.

Solunum cihazı için SGK’da cihaz bulamayan ve evine cihaz almak isteyen hastaların şu evrakları hazırlaması gerekmektedir;

 • Reçeteye veya rapora SGK’nın KURUMDA YOKTUR onayı vermiş olması,
 • Solunum cihazını aldığınız firmanın yetki belgesi olması,
 • Firmanın Ulusal Bilgi Bankası kaydı evrakı
 • Cihazın UBB kayıtlı olması,
 • Tedavi bittiğinde cihazı geri vereceğinize dair taahhütname,
 • Cihazın Garanti Belgesinin mevcut olması,

Yukarıda sayılan evraklar ve belgeler genelde Medikal ürünler satan işyerleri tarafından ücretsiz olarak hazırlanmaktadır. Belgeler SGK’ya teslim edildikten sonra ödeme Ziraat Bankasına hastanın T.C. Kimlik numarasına 20 ile 45 gün arasında yatırılmaktadır. Nüfus cüzdanı ibraz edilerek para çekilebilmektedir.

Kronik Hastalara Elektrik Nereye Başvurulur?

200 TL elektrik desteğinden kronik hastalar, evde bakım hizmetlerinden yararlanmayanlar, hastalık durumlarının ağır olması sebebi ile cihaza bağlı olarak yaşamak durumunda olanlar yararlanabilmektedir. Bu sebep ile kesintisiz güç kaynağı ve elektrik faturaları devlet tarafından karşılanmaktadır. Kronik hastalara elektrik desteği başvuruları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na yapılmaktadır.

Bu kapsamda her ay için 200 TL destek verilecek olup, cihazdan ötürü yüksek fatura gelmesi nedeni ile ödenmemiş olan birikmiş faturalar da ödenecektir.

İşte bu cihazlara bağlı olarak yaşamını sürdüren hastalarımızın elektrik ücretleri 200 TL’ye kadar devlet tarafından karşılanacaktır.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!
Yorumlar
 1. halil dedi ki:

  fatura yardımına ihtiyacım var kocaeli

 2. Muhittin demirbaş dedi ki:

  Allah a dua edin devlete dua yaramaz onun yanında boşa gitmez
  Devlet parası çok
  Bizde para çok olsaydı devlet yanimizda olurdu

 3. Muhittin demirbaş dedi ki:

  Merak etme devlet bize çalişmaz zenginlere çalişirım mesaj da fatura 280 kağita 580 böyle yardim ediyor

 4. halil dedi ki:

  maddi desteğe ihtiyacım var.

 5. Kadriye dedi ki:

  Lütfen biraz destek ıstiyorum evimiz kira 2cocuk 4bugaz zor günler geçiriyoruz ben tansiyon şeker hastasıyım çalışamıyorum Eşimin eline bakıyoruz oda su pandemi günlerde çalışamadı oğlum öğrenci biraz destek

 6. uğur dedi ki:

  ülkenin hali perişan yorumlarda herkes yardım istiyor yardım bekliyor saraylarda yaşayan akp bunları görüyor mu acaba gerçi bizim millet aç olsa perişan olsa bile akp akp şakşakçılığı yapıyor bazılarına müstahak aç kalmak

 7. Bahtiyar Cengiz dedi ki:

  Elektırık yardım

 8. Ebru algül dedi ki:

  Elektirik desteği dAha önce alıyorsun SGK olunca kesildi ama artk SGK yok tekrardan yardım istiyorum

 9. Kibriye oksuz dedi ki:

  Elektirik desteği istiyorum

 10. Şerife karav dedi ki:

  Eşimin aldığı maş yeteli
  Alie musunumuz kalabalık olduğu icin istiyorum elektrik yarın istiyorum

 11. Nuri dedi ki:

  Rabbim. Herkese hayırlı rızık versin

 12. Enver dedi ki:

  Pandemiden dolayı işsizim kiraciyim kiramı ve faturalarimi odeyemiyorum zor durumdayım

 13. Eylem dedi ki:

  Elentrik indirimi almak istiyorum lütfen bana da yardım edin çok zor durumdayım desteğinize ihtiyacım var

 14. Veysel KILIÇ dedi ki:

  Pandemiden dolayi yaklasik 1 yildir calismiyorum faturalarimi odeyemiyorum devletimiz desteklerinden faydalanmak istiyorum.

 15. Şahide Özdamar dedi ki:

  Evim kira ben astım ve işitme engelliyim bir çocuğun var yardim almak istiyorum ihtiyacım var

 16. Emine yüksel dedi ki:

  Elektirik yardımında faydalanmak istiyorum aile 6kisilik engeli kızım var durumum iyidil ben yardim istiyorum

 17. Ezgi dedi ki:

  İşsizim evde 4 kisiyiz faturaları odeyemiyoruz ,gecinemiyoruz ,zor durumdayız yardımınızı bekliyoruz

 18. aysegül yavuz dedi ki:

  Benim esim çalismiyor bende çalisamiyom olum var7ayli ne mamasini alamiyorum bebeyime bez alamiyom yicek ekmeyim yok sizden yardim bekliyom bir yardim alamiyom

  1. Yavuz Kılıç dedi ki:

   Çalışmıyorum hiçbir güvencem ve gelirim yok oğlum asker günlük işlerde çalışıyorum ama pandemi dolasiyla iş güç yok allah rızası için maddi yardım istiyorum

   1. Songül köde dedi ki:

    Eşimden ayrıyım maddi durum yok iki elektirik borcumu ödeyemiyorum kızım canlı yayına katılamıyor eşimden ayriyim maddi durum çok kötü borcumuzu ödeyemiyoruz 7 gün verdiler ankara mamak derbent mahallesi 1267 sokak no.8/1 kısmet apartmanı telfon numaram.
    3 kişiyiz eşim den ayriyim maddi durum çok kötü eşimden ayriyim maddi durum çok kötü

 19. ELİF NAZ dedi ki:

  Ben 11 yaşındayım Toplam 5 kişiyiz ailemde bir tek abim çalışıyor maddi durumuz iyi değil

 20. zeliha dedi ki:

  Merhaba kirada oturuyorum durumumuz yok iki tane çocuğum var biri bebek faturalar cok geliyor yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

1 6 7 8