Acil Tıp Teknisyeni Maaşları Ne Kadar? 2022 Zamlı Liste (ÖZEL-DEVLET)

Acil tıp teknisyenleri devlet ve özel hastanelerde oldukça fazla ihtiyaç duyulmaktadır. 2022 yılında ATT nasıl olunur, acil tıp teknisyeni maaşları ne kadar detaylandırdık.

Acil Tıp Teknisyeni Maaşları Ne Kadar? 2022 Zamlı Liste (ÖZEL-DEVLET)

Devlet ve özel hastanelerde görev yapan acil tıp teknisyenleri kamu personeli sayılabilmeleri için devlet kurum ve kuruluşlarında çalışmaları gerekmektedir. Özel sektörde çalışmak isteyen ATT’ler ise çalışmış oldukları hastanelerin işçi sözleşmesinde yer alan işçi haklarına göre değerlendirilmektedir. Bu nedenle maaşları ve mesai ücretleri de her kurum ve kuruluşa göre farklılık gösterdiği için paramedik maaşı, 2 yıllık, 4 yıllık lisans, mezunu hemşire ATT maaşı hesaplamasının nasıl yapılacağını detaylandırdık.

Acil Tıp Teknisyeni Maaşları Ne Kadar?

Ambulans hemşire maaşları kamuda çalışıyorlarsa yıllar içinde almış oldukları seviye ve derecelere göre değişmektedir. Aynı şey yeni mezunlar için de geçerli. 2 yıllık önlisans sağlık çalışanı ve 4 yıllık lisans sağlık çalışanı maaşları farklılık gösterirken, ATT maaşları 2022’de yeni başlayan ve sektör tecrübesi olan kişilere göre değişmektedir.

Kamu hastaneleri ve kamu kurumlarında 25 yıl ve üzeri kamu tecrübesine göre belirlenir. Kamuda en az 5 yıl görev yapmakta olan acil tıp teknikerlerine 5.800 TL maaş ödenmektedir. 10 yıldır kamuda çalışan acil tıp teknikerlerine aylık 6.000 TL maaş verilmektedir. 15 yıl görev yapmış acil tıp teknikerlerine aylık en az 7.080 TL ücret ödenmektedir.

2022 yılında acil tıp teknisyenlerinin maaşları:

 • Kamuda en az 5 yıl tecrübesi olan Acil tıp teknisyeni maaşı: 5.800 TL
 • 10 yıl tecrübesi olan Acil tıp teknisyeni maaşı: 6.000 TL
 • En az 15 yıl kamu üzerinde tecrübesi olan acil tıp teknisyen maaşı: 7.080 TL
 • ATT olarak 20 yıl çalışan acil tıp teknisyenin maaşı: 7.400 TL
 • 25 yıl ve üzeri tecrübesi olan ATT Maaşı: 7.870 TL‘dir.

Acil tıp teknisyenlerinin maaşları meslek üzerinde tecrübelerine göre bu şekilde değişiklik göstermektedir. Yukarıda vermiş olduğumuz ücretler ortalama ücretleridir.

Ünvan ATTEn Düşük MaaşOrtalama MaaşYüksek Maaş
Acil Tıp Teknisyeni5.500 TL5.620 TL7.080 TL
Acil Servis Görevlisi5.500 TL5.500 TL5.500 TL
Acil Tıp Teknisyeni Maaşları 2022

Özel Hastanede Çalışan ATT Maaşları Ne Kadar?

Özel hastanelerde çalışan ATT maaşları 5.500 TL ile 7.080 TL arasındadır. Ancak ilk kez özel sektörde çalışmaya başlayacak acil tıp teknisyeninin maaşı ilde asgari ücret olacak. Maaşları etkileyen en önemli faktörlerden biri personelin eğitim düzeyidir. Lise önlisans ve lisans programı mezunlarına göre özel sektörde ve kamuda alacakları ödemeler farklılık gösterecektir.

Sağlık Kuruluşlarının Acil Tıp Teknisyeninde Aradığı Özellikler Nelerdir?
Acil Tıp Teknisyenin maaşları 2022 yılında 5.500 TL ile 7.080 TL arasındadır.

Devlet Hastanesinde Çalışan ATT Maaşları Ne Kadar?

Kamuya bağlı kurum ve kuruluşlarda çalışan ATT maaşları 5.500 TL ile 7.080 TL arasında kıdemine, lise, önlisans ve lisans mezunu olmasına göre değişmektedir.

Lise Mezunu ATT Maaşları Ne Kadar?

Lise mezunu olan ve ATT mesleğinde KPSS ile atanarak görev alan sağlık çalışanlarının maaşları 5.500 TL maaş ve verilen sabit ek ödemeler ile maaş yükselmektedir. Yemek ücretlerinin de maaş ödemelerine dahil edildiği bilmektedir. Ancak, ücretleri her ay için aynı olmayan sağlık çalışanlarının maaşları vergi diliminden dolayı ilerleyen aylarda düşüş gösterebilir. Sağlık çalışanlarının çalışmış oldukları kurumlara göre maaşları değişeceği için ne bir rakam söylemek mümkün değildir.

ATT Maaşları Önlisans Mezunu Ne Kadar?

Önlisans mezunu olan acil tıp teknisyenlerinin maaşları döner sermaye ve ek ödemeler ile birlikte 5.700 TL civarında maaş almaktadırlar. Sağlık personellerinin çalışma yıllarına ve çalışmış oldukları kuruma göre değişken olan maaşlarında 2 yıllık eğitim almalarının yanı sıra maaşlarını etkileyecek kriterler bulunmaktadır.

Önlisans ATT maaşlarını etkileyecek faktörler şu şekildedir:

 • 2 yıllık mezun olup ve devlet hastanesinde çalışanların ücretleri birbirinden farklı olmaktadır.
 • Özel hastanelerde çalışan sağlık çalışanlarının ücretleri hastanenin fiyat politikasına göre belirlenmektedir.
 • Kamuda görev yapan çalışanlara eş ve çocuk yardımları yapıldığı için maaşları değişmektedir.

Tecrübelerine göre hem özel hastanelerde hem de kamu kurumlarında maaşlar değişeceği için net bir ücret tarifesi bulunmamaktadır.

Lisans Mezunu ATT Maaşları Ne Kadar?

Lisans mezunu sağlık çalışanlarının eğitim seviyelerinden dolayı alacakları ücretler her zaman diğer ATT çalışanlarına göre daha yüksek olacaktır. İlk işe başlamalarında lise çalışanları asgari ücret düzeyinde önlisans mezunları asgari ücretin birazda olsa üzerinden ücret alıyorken 4 yıllık mezunları 5.500 TL ile 7.080 TL arasında değişecek olan ücretler ile işe başlayabilirler. Özel hastanelerde iş bulma olasılıkları da eğitimlerinden dolayı yüksek olabilir. Kamu kurumlarında fiyat politikası belirliyken, özel hastanelerde çalışacak olan ATT sağlık personelinin ücretleri hastanenin fiyat politikasına göre belirlenmektedir.

ATT Çalışma Saatleri 2022 Güncel

Acil tıp teknisyenlerinin çalışma saatleri gece ve gündüz olarak değişmektedir. Genellikle 24 saat yani tam 1 gün çalışıp 48 saat 2 gün izin kullandıkları bilinmektedir. Haftalık çalışma süreli toplamda 40 saat aylık ise 160 saat olarak belirlenmiştir. Özel sektörde ve kamu kurum ve kuruluşlarında çalışma saatlerinin değiştiği için bu saatler ortalama çalışma saatleridir.

Acil Tıp Teknisyeni çalışma saatleri şu şekildedir:

 • ATT çalışma saatleri, diğer vardiyalara göre daha belirgindir.
 • Bir acil tıp teknisyeni haftada 40 saat çalışmaktadır.
 • 40 saat kuralı yalnızca devlet hastanelerinde geçerlidir.
 • Özel hastaneler acil tıp teknisyeni için farklı çalışma saati belirleyebilir.
 • Devlet hastanesindeki ATT için aylık 160 saat kuralı vardır,
 • 160 saatin üzerine çıkan ATT mesai ücreti almaktadır.

Yukarıda vermiş olduğumuz ücretler ortalama ücretlerdir. Özel hastanelerde ve devlet hastanelerinde eğitim seviyesi ve işte olan tecrübesinden dolayı maaşlar değiştiği için net bir ücret vermek mümkün değildir. Anestezi teknikeri maaşları hakkında detaylı bilgi için içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

112 Acilde Çalışanlar Ne Kadar Maaş Alıyor?

Özel sektörde ATT maaşı tecrübesine ve hastane politikalarına göre 5.500- 7.080 TL arasındadır.

ATT Ayda Kaç Gün Çalışır?

ATT’ ler ayda 7 gün 24 saat kesintisiz çalışmaktadır.

ATT Gece Mesaisi Yapar mı? Nöbet Var mı?

Acil Tıp Teknisyenleri gece ve gündüz olarak vardiyalı çalışmaktadır.

ATT’ler İçin Ehliyet Şart mı?

ATT personeli için değil ancak, ATT şoförleri için ehliyet gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.