geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
8,1845
EURO
9,8628
ALTIN
471,95
BIST
1.330
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Çok Bulutlu
17°C
İstanbul
17°C
Çok Bulutlu
Perşembe Parçalı Bulutlu
17°C
Cuma Az Bulutlu
17°C
Cumartesi Gök Gürültülü
16°C
Pazar Çok Bulutlu
17°C

Af Yasası 3. Yargı Paketi Maddeleri Ceza İndirimi

Af Yasası 3. Yargı Paketi Maddeleri Ceza İndirimi
A+
A-

Türkiye genelinde ilan edilen korono virüs tedbirleri kapsamında 23/03/2020 günü TBMM gündeminde görüşülmeye başlandı ve halen süreç devam ediyor. 3. yargı  Görüşme içeriği tüm partilerin tasarıları açıklanacak ve sonuç yapılan görüşmelerden sonra netleştiğinden bahsediliyor.

PAKET İÇERİĞİ YAYINLANDI AŞAĞIDA BELİRTİLEN DÜZENLEMELERİN KALICI HALE GETİRİLMESİ İÇİN DÜZENLEMELER YAPILACAĞI DEĞERLENDİRİLİYOR.

Af yasası son dakika 31 MART 2020

Korona virüs nedeniyle çıkarıldığından bahsedilen 3. yargı paketinde 01 MART 2020 tarihi esas alınıyor ve bu tarihlerden önce işlenmiş olan suçlar için cezaevlerinde geçirilmesi gereken süre 1/2 oranında indiriliyor. Ayrıca Denetimli serbestlik tedbiri ise hükümlüye bir kez 3 sene olarak uygulanacağı bildirildi.

Daha önce hükümlünün işlemin olduğu suça göre Denetimli Serbestlik tedbiri uygulama süresi 1 ile 2 yıl arasında iken şimdi 3 yıla çıkarılıyor. Tabi biraz sonra bahsedeceğimiz maddelerde de her suçun süresinin aynı olmadığından bahsedeceğiz.

MHP’nin hassasiyetleri dikkate alınacak.

AK Parti ve MHP nin yaptığı ortak bir çalışma ile 3 yargı paketi daraltıldı.

 • Terör,
 • Cinsel suçlar,
 • Kadına şiddet,
 • Adam öldürme suçları yapılan çalışma sonrasında kesin olarak paket dışında kaldı.

Uyuşturucu baronları kapsam dışı bırakıldı ve uyuşturucu satıcıları ve içiciler için bir çalışma yapılması gündemdeydi.  Daha önce denetimli serbestlik kapsamında olan “torbacılar ve satıcılar” tıpkı uyuşturucu üreticileri gibi kapsam dışında kalacak.Aynı şekilde örgüt suçları kapsam dışı bırakıldı.

70 madde içeren kanun teklifi hazırlandı ve meclise sunuldu

 • Cinsel
 • uyuşturucu
 • kasten adam öldürme
 • terör suçları kapsam dışında bırakılan suçlar haricinde cezaevlerinde kalan 90 bin mahkum cezaevinden çıkacak.

Ayrıca korona salgını ülkemize görülmesi sebebiyle alınan tedbirler ile yapılan düzenlemeler kalıcı hale getirilmiştir. Cezaevlerinde geçirilmesi gereken süreler yeniden belirlenmiş kalıcı infaz oranı 1/2 olarak düzenlenmiştir. Mevcut denetimli serbestlik uygulaması da düzenlenerek toplumda cezasızlık algısını ortadan kaldırılacaktır.

90 Bin Kişi Yasadan Yararlanacak!

 • Çıkar amaçlı suç örgütü kuran ve yönetenler ile Ceza kanununda mevcut düzenlemedeki düşük ceza oranı yukarıya çekilecek taban ve tavan oranı 2 yıl artırılacak.
 • Tefecilik suçunun da ceza süresi artırılacak.
 • 2 yıllık denetimli serbestlik süresi de genişletilecek. 1 Temmuz 2016’dan önce işlenen 2 yıllık denetimli serbestlik süresini 3 yıla çıkacak.
 • İyi hal ile ilgili otomatik bir geçiş vardır. Getirilen bu düzenleme ile iyi hal otomatik sistemden çıkarılarak oluşturulan gözlem ve idare komisyonuna bırakılmıştır.

Cezaevlerinde geçirilmesi gereken süre azaltılacak 10 yıl ceza alan biri 5 yıl yatacak.

İyi hal incelemesi de değerlendirmeleri yaparken sadece cezaevinin içindeki usulsüzlüklerle değil tüm durumlarını dikkate alarak yapmaktadır. Kapsamın şartları genişletilecek.

 • 65 yaş üzerinde olan;
 • 0-6 yaş çocuğu olan kadınlar ve hastaların konutta infaz getiriliyor.

0-6 yaş çocuğu bulunan kadınlar, kendisine bakamayacak durumda olan hastaların konutta infazını mümkün hale getiriyoruz. İnfaz hakimliğini getiriliyor. Denetimli serbestlik, iyi hal infaz hakimliğine bırakılıyor.

Açık cezaevindeki hükümlülükler ile ilgili cezalarının konutta çekmesinin önü açılıyor Korona virüsü salgın hastalık nedeniyle açık cezaevinden konutta cezaya geçecek olanlarla bu sayı yaklaşık 90 bin kişi düzenlemeden yararlanacak.  2 ay süre ile evlerinde çekmesi uygulaması getiriliyor. Bu süreyi Bakanlığın 2 kez uzatmaya yetkisi olacak. Yani koronavirüs sebebiyle ilerleyen süreçte 6 ay a kadar evlerinde cezalarını çekebilecek. Korona izni verilecek mahkumlar bu sürenin sonunda evlerine geri dönecek.

Genel hatları ile hazırlanan infaz paketi bunlardan ibarettir.

Hükmü kesinleştiği andan itibaren infaz düzenlemelerin değişikliklerin detayları paylaşılmaya devam edilecektir.

Diğer uygulamalar ise;

 • Terör, kasten adam öldürme, özel hayatın gizliliği suçları hariç 3 yılı kala çıkabilecek.
 • Çocuk hükümlülere verilebilecek ödül imkanının kapsamı genişletiliyor.
 • Açıkcezaevindeki mahkumlara tanınan 3 günlük izin 7 güne çıkarılıyor.
 • Yeni doğum yapan kadınların suçları 1 yıl yerine 1 yıl 6 ay süre uzatılacak.
 • 65 yaşını bitirmiş olanlar azami süre sınırına bakılmaksızın denetimli serbestlikten yararlanabilecek.
 • Denetimli serbestlik uygulaması kamuoyunda cezasızlık algısını. 1/5 süresini cezaevinde geçirilmesi getirilmesiyle bu algı ortadan kaldırılacak. En önemli düzenlemenin bu olduğunu belirtmemiz lazım.

İnfaz İndirimi Yasasında Mahkumlara 2 Ay Korona İzni Çıktı

Dünyada ve ülkemizde hızla yayılan koronavirüs salgınının cezaevlerindeki doluluk oranının çok olması ve tehlikeli boyuta ulaşması dikkate alınarak belli suçtan yatan mahkumlara izin sistemi getirildi.

İnfaz indiriminde nihayet AKP ve MHP uzlaşmaya vardı. Uzun süren görüşmeler sonunda uzlaşmadan çıkan kararla infaz indirimi yasa teklifinde mahkumlara izin sistemi getirildi. Kapalı ve açık cezaevlerinde kalan mahkumlar 2 ay korona izni alacak. Düzenleme ile cezaevlerinde 300 bini aşan doluluğun azaltılması amaçlanıyor.

Adalet Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının izin süresini koordineli bir şekilde değerlendirmesiyle izin süreleri 2 kez çıkarılmasına da yetki verildi. 2 ay korona izni değerlendirmelerle birlikte 2 kez uzatılırsa 6 ay korona izni verilmiş olacak.  İlerleyen süreci de göz önüne alarak Bakanlıkların yapacakları değerlendirmeler sonunda mahkumlar Uzatmalı olarak izinlerini evlerinde geçirecek izin süreleri sonunda yeniden cezaevlerine geri dönebilecekler.

Uyuşturucu suçu da indirimden yararlanacak

Daha önce Uyuşturucu kullanma ve bulundurma suçu ile Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde İmal ve Ticareti suçu da istisna suçlar içinde idi. Ancak MHP’in önerileri sonucunda bu suçların istisna suçlar arasından çıkarıldı.

Ayrıca yine MHP’nin önerisi ile istisna suçlar arasında daha önce yer bulan, Uyuşturucu Kullanma ve Bulundurma (TCK 191)  ile Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde İmal ve Ticareti suçu da kapsam içine alındı.

Bu suçlar ve kanun maddeleri şöyledir;

TCK 191; Uyuşturucu maddeyi (esrar, eroin, kokain vb.) kişisel kullanım amacıyla satın alan, herhangi bir surette uyuşturucu maddeyi kabul eden ve kullanma amacıyla bulunduran kişi uyuşturucu madde kullanma veya bulundurma suçunu işlemiş olur 

TCK 188; Uyuşturucu madde ticareti suçu, uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin imali, ithali, ihracı, ülke içinde satılması, satışa arz edilmesi, başkalarına verilmesi (temin etme), sevk edilmesi, nakledilmesi, depolanması veya ticaret amacıyla satın alınması, kabul edilmesi ile işlenen seçimlik hareketli bir suçtur.

Düzenleme sonrasında bu suçlardan ceza alanlarda yeni indirimden yararlanmaları sağlanacak. Daha önceki yargı paketinde bu suçlar istisna idi.

Evde Ceza İnfazı Uygulaması Geliyor

Yeni bir uygulama ise 60 yaşından büyük olan hasta hükümlüler 4 yıl süre ile denetimli serbestlik tedbirinden yararlanabilecek. (Bu şartlarda hastanın rahatsızlığını belirtir bir sağlık raporu olması gerektiğini değerlendirmekteyiz.)

Yukarıda görüldüğü üzere istisna suçlardan olmayanlara denetim tedbiri 3 yıl iken, 60 yaşından büyük hasta hükümlüler için bu süre 4 yıl uygulanacak.

Bu uygulama da hamile olan hükümlüler ve yaşlılar belirli şartlara göre cezalarını evde infaz edecekler.

3. Yargı Paketi Maddeleri

3. af yasası ve yargı paketi adıyla kamuoyunun gündemine gelen bu pakette  yer alması beklenen bazı maddeler ise çıkarıldı. Bunlardan bir tanesi Terörle Mücadele Yasası’nın 7’nci maddesinin 2. fıkrasında yer bulan terör örgütlerini övme suçu ile alakalı idi. Bu suçtan ceza alanlar dosyalarını temyiz (yüksek mahkemeye itiraz) itirazında bulunabilecek iken bu düzenleme iptal edildi.

Mükerrer Suçlarda Yargı Paketi Kapsamında

Gerek sosyal medyada gerekse haber platformlarında defalarca tartışılan mükerrer suçlar indirim kapsamına alındı. Mükerrer suç şahıs belirli şartlar altında birden fazla suça karışmış  veya aynı suçu birden fazla işlemiş olması durumunda mükerrer olmaktadır. Mükerrer işlenen suçlarda indirim kapsamına giriyor.

(NOT: tekerrür ve mükerrer birbirinden farklıdır. Tekerrür olması için ilk suçun kesinleşmesinden sonra aynı suçun bir kez daha işlenmesidir)

3. Yargı Paketi Yüzde 50 Ceza Hesaplaması (31 MART 2020)

Ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlü ve tutuklular tarafından aslında 5 yıl ceza indirimi beklenmekte idi. Ancak covid-19 salgını ve korona virüse karşı alınan önlemlere binaen bu yargı paketi hızlandırıldı. Hükümlülerin 3. yargı paketi hesaplaması ise şöyle yapılacak.

Ceza infaz kurumunda geçirilecek süre bazında 2/3 oranında indirim yapıldı ve şuan hükümlü 1/2 oranında indirim hakkına sahip oldu.

Kanun hükümlerine göre 1 veya 2 sene uygulanan denetimli serbestlik müdürlüklerinde cezaların infazı önce ki cezalar için 3 sene olarak uygulanacak. Bu kapsamda açık ceza infaz kurumlarında Denetimli Serbestliğe çıkmak için süre bekleyen binlerce hükümlü salıverilerek Denetimli serbestliğe sevkleri yapılacak.

01 MART 2020 Öncesi Suçlarda Yatar Hesaplaması

Eğer kişi suçu 01 MART 2020 tarihinden sonra işlemiş ise ceza infaz kurumlarında yatması gereken süreden 1/2 oranı düşülecek. Bu oran sonrasında hükümlünün kapan cezasının 5’te biri (1/5) Denetimli Serbestliğe çevirilecek. Yani şahıs toplam cezanın 5’te 4’ünü (4/5) ceza infaz kurumunda yatacak.

Örnek bir hesaplama yapmak gerekir ise bahsedilen tarihten önce istisna olmayan bir suçtan süreli hapis cezası alan bir hükümlü cezaevinde yatması gereken süre 12 yıl ise yarı yarına indirim alacak ve bu süre 6 yıl olacak. Kişi ceza infaz kurumlarında 3 yıl kalacak ve son 3 yıl kala Denetimli Serbestlik yasasından yararlanarak tahliye edilecek.

Eğer kişinin almış olduğu süreli hapis cezasının tümü 6 yıldan ibaretse 1/2 indirim nedeniyle 3 yıla düşürülecek ve geriye kalan 3 sene hapis denetim tedbiri uygulanarak tahliye edilecek.

01 MART 2020 Sonrası İşlenen Suçlarda Yatar Hesaplaması

Örneğin 1 Mart 2020 öncesi hüküm almış kişinin infaz kurumunda geçirmesi gereken süre 6 yıl ise cezası önce yarıya indirilip 3 yıla düşecek, 3 yıl da denetimli serbestlik olduğu için hapisten salınacak.

Eğer kişi aynı şekilde istisna dışı suçlardan birini 01 MART 2020 tarihinden sonra işlemiş olsun. Bu durumda şahıs 12 yıl hapis cezası almış ise 1/2 yarıya indirilecek. Geriye kalan 6 yılın 5’te biri denetime düşülecek. O da 14 ay 12 gün yapmaktadır. Kişi 4 yıl 9 ay 18  gün hapis yatacak.

Yine 6 yıl üzerinden hesaplama yapmak gerekirse şahsın toplam aldığı 6 sene hapis cezası 1/2 indirimi nedeniyle 7 ay 6 güne düşürülecek. Bu kapsamda şahıs 2 sene 4 ay 25 gün süresinde ceza infaz kurumunda cezası infaz edilecek.

10 YIL HAPİS CEZASI YATAR HESAPLAMA

01 MART 2020 tarihinden öncesi;  10 yıl 1/2 indirim = 5 yıl    3 yıl denetim düşümü, 2 yıl yatar kalacak.

01 MART 2020 sonrası işlenen suçlar; 10 yıl 1/2 indirim = 5 yıl  1/5 denetim indirimi 4 yıl kalacak. Şahıs 4 yıl boyunca hapis yatacak.

01 Mart Sonrası Tüm Suçlar Ceza İnfaz Kurumuna Girecek

Kamuoyunda sıkça bahsedilen bir hususta yatar süresinin kanunlar nedeniyle bulunmaması nedeniyle suçluların adliyelerden salıverilmesi ile ilgilidir. Yapılan bu düzenleme ile 01 MART 2020 tarihinden sonra işlenen tüm suçlar da kişiler mutlaka ceza infaz kurumlarına girecekler.

Eğer kişi 20 gün hapis cezası almış olsa dahi bu süreden 1/2 oranında indirim uygulanacak ve ceza 10 gün kalacak. Bu süreye 10/5 = 2 gün denetim uygulanacak ve şahıs geriye kalan 8 günü cezaevinde geçirecek.

Uygulama öncesinde 3 yıldan az hapis cezası alanlar açık ceza infaz kurumlarına sevk ediliyor idi ve eğer süresi denetimli serbestliğe uygun ise denetim tedbiriyle salıverilmekte idiler. Ayrıca 1 seneden az hapis cezaları direk paraya çevrilmekte idi.

İyi Hal İndirimine İdare ve Gözlem Kurulları Karar Verecek

Daha önce yargılama aşamasında şahıslara iyi hal indirimi yapılmakta idi. Bu kapsamda cezanın bir kısmı şahsın duruşmada ki duruşu, mahkeme heyetine karşı hitabı göz önüne alınarak indirim uygulanmakta idi. Diğer tarafından Ceza İnfaz Kurumlarına sevk edilen tüm hükümlüler burada İdare ve Gözlem Kurullarınca ilk gözlem ve deneme gibi denetimlere tutulmaktadırlar. İşte hükümlüye yapılacak iyi hal indirimi İdare ve Gözlem Kurullarının tanzim ettiği 6 aylık denetim raporları sonucunda uygulanacak.

Bu kararın İdare ve Gözlem Kurullarının vereceği raporlara dayanarak İnfaz Hakimlikleri tarafından uygulanması bekleniyor.

Zira şahıs henüz ceza infaz kurumuna girmeden önce iyi halli olduğu yönünde indirim yapılmasının önüne geçiliyor.

Eğer şahıs ceza infaz kurumunda disiplin cezaları alırsa veya yeniden suç işlemesi yönünde olumlu kanaat oluşmaz ise cezasında indirim yapılmaması gündeme gelecek.

Evde Hapis Uygulaması ve Detayları

Korona virüsü nedeniyle uygulaması erken tarihe alınan düzenleme ile terör yöneticileri hariç olmak üzere 60 yaş üstünde sürekli hastalığı bulunan şahıslar ile bakıma muhtaç olanlar tam teşekkülü hastanelerden durumu belirtir rapor almaları şartıyla cezaları evlerinde infaz edilmesine karar verilebilecek. Bu hükümlüler için bir kez olmak üzere Denetim Tedbiri 4 yıl süreyle uygulanacak.

Evde İnfaz Süresi Hesaplaması Nasıl Yapılacak?

 • 65 yaş ve üstü hükümlüler için 1 SENE,
 • 70 yaş ve üstü hükümlüler için 2 SENE,
 • 75 yaş ve üstü ile hamile hükümlüler için 4 SENE

kalan ceza evde infaz edilebilecek.  Bu cezaların infazında elektronik kelepçe adı verilen sistemin uygulanacağından bahsediliyor.

Daha önce infazın geriye bırakılması uygulaması 6 ay süreyle uygulanmakta idi. Korona virüsüne binaen erken çıkartılan yasa düzenlemesiyle bu süre 1 SENE olarak yapılandırılıyor. Yani ilgili makam cezanın infazını 1 yıl ara verdim diyebilecek.

Hangi Suçlar Yararlanamayacak?

3. Yargı paketinin dışında tutulan istisna suçlar ise aşağıda belirtilmiştir.

 • Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs
 • Cinsel istismar,
 • Çocukların cinsel istismarı suçu,
 • Devlet topraklarının tamamını veya bir kısmını yabancı bir devletin egemenliği altına koymaya veya devletin bağımsızlığını zayıflatmaya veya birliğini bozmaya veya devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya yönelik fiiller,
 • İnsan üzerinde deney suçu,
 • İnsanlığa karşı işlenen suçlar,
 • Kadına ve çocuğa şiddet,
 • Kasten adam öldürme,
 • Örgütlü uyuşturucu suçu,
 • Organ ve doku ticareti,
 • Örgütlü terör suçları,
 • Reşit olmayana cinsel istismar,
 • Soykırım suçları,
 • Terör suçları,

Koronavirüs salgını nedeniyle ceza infaz kurumlarında birçok tedbirin alındığı Adalet Bakanımız tarafından açıklanmıştı. Bu yargı paketi sayesinde ceza infaz kurumlarından tahminen 100 bin civarında hükümlünün tahliye edileceğinden bahsediliyor.

Uyuşturucu Suçuna İndirim Yapılacak mı?

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeni af düzenlemesinde değişiklik yapıldığı buna göre 4 suç için yasanın uygulanmayacağından bahsediliyor.

Kesin olmamakla beraber kapsam dışı bırakılacağından bahsedilen 4 suç şöyle;

 1. Uyuşturucu  188/1 ve 5
 2. Terör suçları,
 3. Çocuğa ve kadına cinsel istismar, kadına şiddet suçları,
 4. Kasten öldürme suçları

Henüz düzenleme mecliste oylanmadı ancak bu durumda Türk Ceza Kanunun 103. maddesi ve kadına şiddeti düzenlemekte olan TCK 82. maddesi,

Terör örgütlerinin kurucuları ve yöneticileri suçlarından ceza alanlar yine indirimin dışında kalacaklar.

Devlete karşı işlenmiş olan suçlardan ceza alanlar yine kapsam dışında kalacak,

Anayasayı ihlal ve darbe suçları da kapsam dışında olacak.

Uyuşturucu suçunda ise Türk Ceza Kanunun 188/1 ve 5. fıkrada belirtilen uyuşturucu maddeyi imal edenler ve bu işi örgüt faaliyetleri kapsamında işleyenler indirimden faydalanmayacak.

Türk Ceza Kanunun 188/3 maddesi olarak bilinen Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Ticareti suçu yapmanın ise indirimden yararlanacağı tahmin ediliyor.

Ancak 31/03/2020 tarihi itibariyle kalıcı hale getirilen maddeler hakkında haftaya salı günü tekrar görüşme yapılacaktır.

   7242 SAYILI KANUNLA YAPILAN DEĞİŞİKLİĞİN ARDINDAN KOŞULLU SALIVERME VE DENETİMLİ SERBESTLİK SÜRELERİ

SUÇ TÜRÜKOŞULLU SALIVERME SÜRESİDENETİMLİ SERBESTLİK 30.03.2020 ÖNCESİ SUÇLARDADENETİMLİ SERBESTLİK 30.03.2020 SONRASI SUÇLARDAHÜKÜMLÜ
Kasten öldürme (m.81,82,83) 2/31 Yıl1 YılYetişkin/Çocuk
Kasten Yaralama (m.86/3-a,b)+87 1/21 Yıl1 YılYetişkin/Çocuk
Kasten Yaralama (m.86/3-a,b hariç) 1/23 Yıl1 YılYetişkin/Çocuk
Neticesi Sebebiyle Ağırlaşmış Yaralama (m.87/2-d) 2/31 Yıl1 YılYetişkin/Çocuk
Neticesi Sebebiyle Ağırlaşmış Yaralama ( m.87/2-d hariç) Uygulamada özellikle denetimli serbestlik süresi bakımından tereddütlere ve farklı yorumlara neden olabilir) 1/23 Yıl1 YılYetişkin/Çocuk
İşkence (m.94,95) 2/31 Yıl1 YılYetişkin/Çocuk
Eziyet (m.96) 2/31 Yıl1 YılYetişkin/Çocuk
Cinsel Suçlar (m.102/1, 104/1, 105) 2/31 Yıl1 YılYetişkin
Cinsel Suçlar (m.102/2, 103, 104/2,3) 3/41 Yıl1 YılYetişkin
Cinsel Suçlar (tamamı) 2/31 Yıl1 YılÇocuk
Cinsel Suçlar (tamamı) 28.06.2014’ten önce işlenmişse 2/31 Yıl1 YılYetişkin/Çocuk
Özel Hayata Karşı Suçlar (m.132-138) 2/31 Yıl1 YılYetişkin/Çocuk
Uyuşturucu (m.188) 3/41 Yıl1 YılYetişkin
Uyuşturucu (m.188) 2/31 Yıl1 YılÇocuk
Uyuşturucu (m.188) 28.06.2014’ten önce işlenmişse 2/31 Yıl1 YılYetişkin/Çocuk
Örgüt (m.220) 2/33 Yıl1 YılYetişkin/Çocuk
Casusluk Suçları (m.326-339) 2/31 Yıl1 YılYetişkin/Çocuk
Devletin Güvenliğine vs. Karşı Suçlar (m.302-325) Özellikle m.314 yönünden uygulamada tereddütlere neden olabilir 1/21 Yıl1 YılYetişkin/Çocuk
Terör Suçları 3/41 Yıl1 YılÇocuk
Terör Suçları 2/31 Yıl1 YılYetişkin
Mit Kamunundaki Suçlar 2/33 Yıl1 YılYetişkin/Çocuk
Mükerrirler 2/3 1 YılYetişkin/Çocuk
Diğer Suçlar 1/23 Yıl1 YılYetişkin/Çocuk
Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Avatar 142. Maddeye bşey varmı bulamıyorum bilemiyoruym yardım edin nolur dedi ki:

  142. Maddeye bişey varmı bulamıyorum bilemiyorum lütfen yardım edin

 2. Avatar ekrem yasak dedi ki:

  3 yıl 3 ay tutukludur oğlum / yargtay dosya bozdu / ağır cezada yeni dosya açılmış yargılanıyor /cmk 102 maddesinde faydalanabilirmi / tutuklu olan süre nasıl değerlendirilir. / dava sonuçlanmasa tutuklu kalsa ne zaman cmk 102 maddesinde faydalana bilir. ( tutuklu süre nasıl hesaplanır)

 3. Avatar Delice dedi ki:

  Taahhüdü ihlâl..???