Devlet Destekli

Afgan Çoban Arıyorum Diyenlere İlanlar! (Suriyeli Özbek)

Afgan Çoban Arıyorum Diyenlere İlanlar! (Suriyeli Özbek)

Ülkemizde ucuz iş gücünün sağlanması için çiftçilerimiz Afgan, Özbek, Suriyeli vatandaşları çoban olarak tutmakta ve aylık asgari ücretin daha altında  1.000 – 1.500 TL. maaş ile çobanlık yaptırmaktadırlar. Gurbette olan Afgan vatandaşlarının bir kısmının oturma ve çalışma izni olmadığından Afgan çoban aranıyor ilanlarına başvuru yaparak, iş aramaktadırlar. Yurda kaçak giren bu kişiler için sosyal medyada gruplar mevcuttur.

Türkiye’de tarım sektörü içindeki toplam hayvancılık oranı %25’tir. Ülkemiz tarım ve hayvancılık bakımından elverişli doğal kaynaklara sahip bir ülkedir. Tarım ve hayvancılık ile uğraşan çok fazla kişi olmasına karşın bir Türkiye gerçeği vardır. O da ülkemizde %10.5 oranında bir işsizlik söz konusu olduğudur. Hal böyle iken basına yansıyan haberlere göre artık yurt dışından çoban ithal ediliyor. Evet yanlış duymadınız! Suriye ve yoğun olarak Afgan vatandaşlarından oluşan kesim iş için Türkiye’ye gelerek çobanlık mesleğini icra ediyor. Peki Afgan çoban tutmak mantıklı bir iş mi? Olumlu ve olumsuz yanları nelerdir?

Afgan Çoban Ucuz İş Gücü

Sektörler artık Türk işçi tercih etmiyor. Çünkü düşük meblağlarla çalıştırmak varken asgari ücret maaş vermek ve sigorta ödemek işverene zor geliyor. Ülkemiz artık mülteci yoğunluğu çok fazla olan bir ülke. İş şartları kabul edilmediğinde Afgan çalışır şeklinde bir alternatifler doğuyor. Fakat Afgan işçilerin çoğu kaçak olduğu için devlet tarafından hiçbir imkan sunulamıyor ya da sunulan imkanlardan faydalanamıyorlar. Durum böyle iken herhangi bir sorun yaşandığında, bu sorun  ört pas edilmek zorunda kalıyor.

Afgan Çoban Tutmak Mantıklı mı?

Afgan Çoban Tutmak Mantıklı mı?

Peki sektör Türk işçiye ne sunuyor da kabul görmüyor? Dövizin yükselmesi ülkemizde her türlü üründe fiyat artışına sebep olmuş ve iktisatta hayat pahalılığı diye tabir edilen durum yaşanmıştır. İstekler sonsuz kaynaklar da kıt olunca işçi ailesini geçindirmek mahiyetinde daha yüksek ücret alabileceği iş alternatifleri düşünmeye başlamıştır. Sigorta ödenmediği için maaş 2000 TL’ye kadar çıkmaktadır. Yaşam sıkıntısı çeken Afgan vatandaşlarına konaklama imkanı da sunulduğunda durum cazip bir hal kazanmaktadır. Çalışan çobanların Ankara Konsolosluğundan oturma izni almaları gerekmektedir. Kaçak olarak çoban çalıştıranlara devlet eli ile çalışma iznine muhalefetten 8 bin 381 TL para cezası kesilmektedir.

Çoban olmak için o bölgede yaşayarak hayvanların bakımını üstlenmek gerekiyor. Afganların bu iş için müsait görülmesinin sebebi ülkede yaşıyor olmaları, kalacak yer ve geçinme imkanı elde etmek için bir işe sahip olmak istemeleri. Fakat çoğusu biriktirdikleri para ile ailelerini de Türkiye’ye getirmeyi hedefliyor.

Devlet tarafından her yıl sürü yöneticisi çoban destekleme ödemesi veriliyor. Bu  desteklere başvurabilirsiniz.

Afgan Çobanlar Tercih Ediliyor

Bu cezaya rağmen ülkemizin birçok bölgesinde daha ucuz iş gücü nedeniyle afgan çobanlar tercih ediliyor. Daha çok koyun yetiştiricileri aylık 1.500 TL. civarında maaş vererek afgan vatandaşlarını çoban olarak tutuyorlar. Her ne kadar maaşları düşük olsa da, dert yandıkları konu ise çobanların kısa sürede bırakıp gitmesidir. Az maaş alan ve ülkesinden uzak olan Suriyeli ve Afgan çobanlar şartların elverişli olmadığını gördüklerinde daha yüksek maaş alabilecekleri bölgelere yerleşiyorlar. Sigortalı olarak SGK kapsamında işe giremediklerinden en çok tercih ettikleri işler;

afgan-çoban

Afgan Çoban

 • İnşaat işleri ve ustalığı,
 • Çobanlık,
 • Part time ve yarı zamanlı işler,
 • Gece bekçiliği,
 • Mevsimlik tarla işçiliği,
 • Büyükbaş veya küçükbaş hayvan çiftlikleri

Ülkemiz dışında başka bir ülkeye gidip, asgari ücretin üzerinde para kazanabileceğimiz bir iş bulmak bizim için ne kadar zor ise, afgan çobanlar içinde Türkiye’de iş bulmak o kadar zor bir iş olarak görülüyor. Bu sebeple çobanlık mesleği tercih ediliyor.

Bu meslek daha çok Afganistan‘da çobanlık yapanlar tarafından da sevilerek yapıldığı söyleniyor. Afganistan vatandaşlarına Türkiye’de çalışma izni isimli web sitesinden çalışma izninin nasıl alınması gerektiğini, hangi evraklarla nereye başvurmak gerektiğini öğrenebilirsiniz.

İlanlara Başvurun!

Türkiye’de ki işsizliğin belirli boyutlarda olması nedeniyle çoban alırken Türk vatandaşlarını tercih etmenizi öneririz. Zira afgan, özbek veya suriye vatandaşlarına Türkiye’de iş imkanın artış göstermesi durumunda göç oranlarının artacağını unutmayalım. Ancak yinede Afgan Çoban Arıyorum diyorsanız;

 • Adınızı ve soyadınızı,
 • Adres bilginizi,
 • Aylık vereceğiniz maaş miktarını,
 • Diğer ücretleri ve ayrıntıları bildirip yorum yazın.


Yorumlar
 1. Mustafa dedi ki:

  1500 2000 arası büyükbaş bakacak daha önce bu işi yapmış hayvandan iyi anlayan birisi lazım kalacak yer var

 2. nebi sahin dedi ki:

  merhabalar mart 15 kasim 15 calisacak is arkadasi lazim 200 koyun gudecek her turlu imkan saglanacaktir maas konuslur 0.5.

 3. Ali dedi ki:

  Çiftçilik yapmış traktör kullanabilen sürekli çalışacak tarım işçisi bakıyoruz. yer bursa, Zeytin işi ağırlıkta. Çalışkan titiz dürüst ise 1500, daha önce deneyimli (budama sulama ilaçlama toplama) ise 2000 TL. Aile olarak da gelmek isteyen varsa yer temin edilir. Referans şart.

 4. Bakici dedi ki:

  Kirklareli de 200 koyuna bakacak coban degil arkadas ariyorum hayvani seven kendi mali gibi ilgulenecek isi beraber yaoacagiz sagim yok ama digumdan ankayacak hasta koyunu rahatsizi tespit edecek soyliyecek salip otlatacak yemleri koyacagiz okadar 1600 tl maas isini iyi yaoarsa maas yukselir tabiki 0541

 5. İş ilanı dedi ki:

  inek işlerinde bana yardımcı olacak sürekli olarak çalışacak birini arıyorum

 6. ÇABAN ARANIYOR dedi ki:

  küçük baş koyuna bakacak aile aranıyor kalacak yer var ayrıntılar konuşulur

 7. Hayatollah dedi ki:

  salam alikm ben Afghanistanlim 21 yaşimdeiym çobanlik iş are yourum okuz inek olsa daha iyi bu numara benim WhatsApp tan ulaşa bilirseniz