Afgan Suriyeli Çoban Arıyorum Diyenlere İlanlar! (Yatılı Suriyeli Özbek)

2023 yılında İç Anadolu Bölgesinde, Van’da, Ankara’da, Antalya’da, Trakya’da, Konya’da, Tekirdağ’da 5-7 bin lira maaşla Afgan, Suriyeli veya Özbek çoban mı arıyorsunuz? Sürü yöneticiniz yatılı mı kalmalı? O zaman bu içeriğe ilan verebilir veya verilen ilanlardan çobanlara ulaşabilirsiniz. 

Afgan Suriyeli Çoban Arıyorum Diyenlere İlanlar! (Yatılı Suriyeli Özbek)

Ülkemizde ucuz iş gücünün sağlanması için çiftçilerimiz Afgan, Özbek, Suriyeli vatandaşları çoban olarak tutmakta ve aylık asgari ücretin daha altında 1.000 – 1.500 TL. maaş ile çobanlık yaptırmaktadırlar. Gurbette olan Afgan vatandaşlarının bir kısmının oturma ve çalışma izni olmadığından Afgan çoban aranıyor ilanlarına başvuru yaparak, iş aramaktadırlar. Yurda kaçak giren bu kişiler için sosyal medyada gruplar mevcuttur.

Afgan Suriyeli Çoban Numaraları ve İlanlar

Türkiye’de tarım sektörü içindeki toplam hayvancılık oranı %25’tir. Ülkemiz tarım ve hayvancılık bakımından elverişli doğal kaynaklara sahip bir ülkedir. Tarım ve hayvancılık ile uğraşan çok fazla kişi olmasına karşın bir Türkiye gerçeği vardır. O da ülkemizde %10.5 oranında bir işsizlik söz konusu olduğudur. Hal böyle iken basına yansıyan haberlere göre artık yurt dışından çoban ithal ediliyor. Evet yanlış duymadınız! Suriye ve yoğun olarak Afgan vatandaşlarından oluşan kesim iş için Türkiye’ye gelerek çobanlık mesleğini icra ediyor. Peki Afgan çoban tutmak mantıklı bir iş mi? Olumlu ve olumsuz yanları nelerdir?

Afgan Suriyeli çobanların numaralarını bulmak için birçok farklı yol vardır. Birincisi, online arama motorlarını kullanmak. İkinci yol ise, çevre bölgeye giderek çobanların ilanlarını aramak. Bunu yapmak için internet arama motorlarını kullanarak çoban ilanlarındaki anahtar kelimelere göre aramalar yapabilirsiniz. Ayrıca, çevrenizde yaşayan akrabalar veya arkadaşlarınızdan da Afgan Suriyeli çobanların ilanlarını isteyebilirsiniz. Bu şekilde Afgan Suriyeli çobanların numaralarını bulabilir, onlarla iletişim kurabilirsiniz.

Suriyeli veya Afgan Çoban
Afgan Çoban Tutmak Mantıklı mı?

Yatılı Çoban Arayanlar Çoğaldı

Sektörler artık Türk işçi tercih etmiyor. Çünkü düşük meblağlarla çalıştırmak varken asgari ücret maaş vermek ve sigorta ödemek işverene zor geliyor. Ülkemiz artık mülteci yoğunluğu çok fazla olan bir ülke. İş şartları kabul edilmediğinde Afgan çalışır şeklinde bir alternatifler doğuyor. Fakat Afgan işçilerin çoğu kaçak olduğu için devlet tarafından hiçbir imkan sunulamıyor ya da sunulan imkanlardan faydalanamıyorlar. Durum böyle iken herhangi bir sorun yaşandığında, bu sorun  ört pas edilmek zorunda kalıyor.

Peki sektör Türk işçiye ne sunuyor da kabul görmüyor? Dövizin yükselmesi ülkemizde her türlü üründe fiyat artışına sebep olmuş ve iktisatta hayat pahalılığı diye tabir edilen durum yaşanmıştır. İstekler sonsuz kaynaklar da kıt olunca işçi ailesini geçindirmek mahiyetinde daha yüksek ücret alabileceği iş alternatifleri düşünmeye başlamıştır. Sigorta ödenmediği için maaş 2.000 TL’ye kadar çıkmaktadır. Yaşam sıkıntısı çeken Afgan vatandaşlarına konaklama imkanı da sunulduğunda durum cazip bir hal kazanmaktadır. Çalışan çobanların Ankara Konsolosluğundan oturma izni almaları gerekmektedir. Kaçak olarak çoban çalıştıranlara devlet eli ile çalışma iznine muhalefetten 8 bin 381 TL para cezası kesilmektedir.

Çoban olmak için o bölgede yaşayarak hayvanların bakımını üstlenmek gerekiyor. Afganların bu iş için müsait görülmesinin sebebi ülkede yaşıyor olmaları, kalacak yer ve geçinme imkanı elde etmek için bir işe sahip olmak istemeleri. Fakat çoğusu biriktirdikleri para ile ailelerini de Türkiye’ye getirmeyi hedefliyor.

Devlet tarafından her yıl sürü yöneticisi çoban destekleme ödemesi veriliyor. Bu desteklere başvurabilirsiniz.

Afgan ve Suriyeli Çobanlar Tercih Ediliyor

Bu cezaya rağmen ülkemizin birçok bölgesinde daha ucuz iş gücü nedeniyle afgan çobanlar tercih ediliyor. Daha çok koyun yetiştiricileri aylık 1.500 TL. civarında maaş vererek afgan vatandaşlarını çoban olarak tutuyorlar. Her ne kadar maaşları düşük olsa da, dert yandıkları konu ise çobanların kısa sürede bırakıp gitmesidir. Az maaş alan ve ülkesinden uzak olan Suriyeli ve Afgan çobanlar şartların elverişli olmadığını gördüklerinde daha yüksek maaş alabilecekleri bölgelere yerleşiyorlar. Sigortalı olarak SGK kapsamında işe giremediklerinden en çok tercih ettikleri işler:

 • İnşaat işleri ve ustalığı
 • Çobanlık
 • Part time ve yarı zamanlı işler
 • Gece bekçiliği
 • Ahır işçiliği
 • Mevsimlik tarla işçiliği
 • Büyükbaş veya küçükbaş hayvan çiftlikleri

Ülkemiz dışında başka bir ülkeye gidip, asgari ücretin üzerinde para kazanabileceğimiz bir iş bulmak bizim için ne kadar zor ise, afgan çobanlar içinde Türkiye’de iş bulmak o kadar zor bir iş olarak görülüyor. Bu sebeple çobanlık mesleği tercih ediliyor.

Bu meslek daha çok Afganistan‘da çobanlık yapanlar tarafından da sevilerek yapıldığı söyleniyor. Afganistan vatandaşlarına Türkiye’de çalışma izni isimli web sitesinden çalışma izninin nasıl alınması gerektiğini, hangi evraklarla nereye başvurmak gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Afgan Çoban Arıyorum

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Nihat Çelik, 10 bin TL maaş ödenmesine rağmen, çalıştıracak çoban bulamadıklarını ve afgan çoban edilmesinin gerektiğini ve Türkiye’de çoban sorunu çözülmeden, küçükbaş hayvan sektörünün sorunları çözülemeyeceğini belirtti. 10 bin lira maaşla yerlisi bulunamayan çobanlar Afganistan’ dan ithal edilecek. Afganların ülkemize gelerek çobanlık yaptıklarını ve bu çobanların ucuz iş gücü olduğunu ve 2.000 TL ile çobanlık yaptıkları için çoğu besici tarafından aranan afgan çobanlarına ilanlarına sitemizden de ulaşabilirsiniz.

Çobanlık saygın bir meslek haline gelsin istiyoruz”

Son yıllarda hayvancılık sektörünün en büyük sorunlarından birinin çoban bulamamak olduğunu vurgulayan Çelik, şöyle konuştu:

“Hayvancılığa ilgi var fakat çoban sıkıntısı çok fazla. Aynı zamanda çok sayıda işsiz insanımız da var. İŞKUR tarafından her sene personel alımı oluyor, bu çok önemli bir çalışma. Fakat biz buna yüzde 25 çoban kontenjanı eklenmesini istiyoruz. Çobanlar da bu imkanlardan faydalansın, çobanlık kamuoyunda kabul görsün, saygın bir meslek haline gelsin, insanlarımız buna özendirilsin ve bunu yapsın istiyoruz. Gençlere bu mesleği sevdirmemiz lazım. Üreticiler aslında çobanlara iyi paralar da veriyor, şu anda asgari ücretin altında ücret alan çoban yok. Hayvan sayımızı hedeflediğimiz sayıya ulaştırma noktasında çoban olmazsa olmazımız çünkü sürülerimiz arttıkça çoban ihtiyacımız da artacaktır.”

Afgan Çoban Arıyorum Diyenlere İlanlar! için tıklayınız.

12 Bin Lira Maaşla Afgan Çoban Arıyorum Diyenler!

Türkiye’de 2023 yılı itibariyle asgari ücret 8.506 TL. net olarak ödenmektedir. Çiftçilerimiz zaman zaman 10 bin lira maaş verseler de çoban bulamadıklarını sosyal medya ve birçok platformda dile getirmektedirler. Tabi çobanın yatılı olarak çalıştığı ve 24 saat üzerinden maaş ödenmesi gerektiği düşünüldüğünde, 10 bin lira yetersiz bile sayılabilir. Tabi çiftçinin yem, saman, ilaç gibi masrafları artsa da, asgari ücretin altında maaş vermeleri doğru olmaz.

İstanbul’da Çoban Arayanlar

İstanbul Anadolu ve Avrupa yakasında bulunan çiftliklere yatılı çoban arayan yüzlerce çiftçi mevcuttur. Zira trakya bölgesinde tarım ve hayvancılığın yoğun olması nedeniyle sürü yöneticiliğini meslek halinde icra eden birçok profesyonel bulunabilir. Ancak vereceği maaş oranına göre, sürünün sayısına göre kriterler belirlenmektedir. Eğer sizde İstanbul veya ilçelerinde çobanlık işi arıyorsanız aşağıda ki yorum bölümüne ilanınızı bırakabilirsiniz.

Yatılı, Özbek, Suriyeli, Afgan Çoban Alımı

Özellikle Doğu Anadolu, İç Anadolu Bölgesi gibi çoğu yerlerdeki sektörler artık Türk değil yabancı çoban çalıştırma tarafındalar. Yurt içinde asgari ücret ile çalışan bulmak yerine, daha düşük ücretler ile Afgan veya Suriyeli çalıştırmak iş sahiplerine daha uyguna gelmektedir. Çalışanlar için bu durum dezavantaj oluyor. Bu sebeple genellikle yatılı olarak kalabilecek olan, Suriyeli, Özbek, Afgan çoban arayışları devam ediyor. Maaş aralıkları ise asgari ücretin neredeyse yarısı kadar. Türkiye’de olan Afganların bir çoğu bu mesleği yapıyor.

Afgan Çoban Çalıştırma Şartları Nelerdir?

Türkiye sınırları çevresinde tarım sektörü içerisinde dörtte bir oranında hayvancılık yapılmaktadır. Doğu Anadolu, İç Anadolu ve Trakya Bölgelerinde geçici koruma kapsamında bulunan Afganlar belli şatlar dahilinde çalışabilir. Geçici koruma sağlanmış olan yabancılar için Uygulama Rehberi yayınlanmış olup, buna göre aşağıdaki şartları taşıyor olmaları önemlidir.

Başvuru Şartları aşağıdaki gibidir:

Geçici koruma sağlanan yabancılardan aşağıda belirtilen şartları taşıyanları çalıştırmak üzere yapılan başvurular kabul edilir:

 • Yabancının geçici koruma kapsamında olduğunu belirten geçici koruma kimlik belgesinin/yabancı tanıtma belgesinin ve yabancı kimlik numarasının olması,
 • Çalışma izni başvurusunun yapıldığı tarih itibarıyla en az altı aylık geçici koruma süresinin doldurulmuş olması,
  Geçici koruma kaydına göre yabancıya kalma hakkı sağlanan ilde çalışmak üzere başvuru yapılması,
 • Ön izin alma zorunluluğu olan mesleklerde çalışacak geçici korunanların, ilgili Bakanlıklardan ön izin belgesinin alınmış olması.
 • Geçici koruma sağlanan yabancının başka bir işverenin yanında çalışmak üzere düzenlenen çalışma izninin ya da bu yabancı için daha önce yapılmış sonuçlanmayan bir başvurusunun bulunmaması.

10 Bin TL. Maaşla Çoban Aranıyor! Hemen Başvur!

Hayvancılık sektörüne yatırım yapmak isteyen kişilere hayvancılığın maliyetli bir sektör olduğu ve çeşitli giderler ile bu işten kazancın iyi hesaplanması gerektiği hususunu da hatırlatmakta yarar var. En basitinden bir çobanın bile aylık giderinin 5-6 bin lira olduğunu hesaba katacak olursak hayvanın beslenmesi, bakımı veterinerlik hizmetleri gibi birçok hususta giderlerle karşılaşılabiliyor. Devlet işletme sahiplerine sertifikalı çobanlara sürü yöneticisi desteği olarak 12 bin lira destekleme ödemesinden işletme sahipleri yararlanabiliyor. Kendi adına işletme sahibi olmadan hayvancılık ile uğraşanların karşısına malesef büyük bir ödeme olarak çoban maaş ödemesi çıkıyor. Bu konuda kendi ceplerinden çoban maaşlarını ödemek zorunda kaldıkları için çoğu zaman köydeki kişiler arasında dayanışma yapılarak hayvanlar otlatılıyor ve maliyet en aza indirilmeye çalışılıyor. Bundan dolayı çiftçilerin sürü yönetici destekleme ödemesinden yararlanabilmesi için sundukları imkanları daha artırmaları gerekiyor. İşletme açmaları sayesinde sertifikalı çoban tutarak sürü  yöneticisi destekleme ödemesi alabilme imkanına sahip olmaları gerekiyor.

10 Bin TL. Maaşla Çoban İlanları

10 bin lira maaş ile yaklaşık altı ay çalışan bir çoban 60 ile 70 bin lira kazanmaktadır. Aslına bakılınca zor şartlarda yapılan bir meslek olduğu için düşük maaşlarda kimse çalışmamaktadır. Bu nedenle maaşlarda bu yıl artış yapılarak gelir kaynağı hayvancılık olan çiftçiler aylık 10 bin lira maaşla çoban ilanları vermektedir. Gerek sosyal medya ve internet sayfaları üzerinden gerek resmi kurumlar İŞKUR üzerinden aylık 10 bin lira maaşla çoban ilanları 2023 yılında da verilmeye devam edeceği bilinmektedir.

Afgan Çoban Numaraları

Ülkemizde TÜİK verilerine göre son zamandaki %75’lik artışla birlikte milyonlarca genç işsiz ancak 5 bin lira maaş ile kimse çobanlık yapmak istemiyor. Ülkemizin dört bir yanında binlerce küçükbaş hayvan meralarda otlatılmayı bekliyor ancak onları otlatacak çobanlara yüksek maaşlar teklif edilmesine rağmen bir türlü bulunamıyor. Zor şartlar altında yapılan hayvancılık sektöründe yaşanan çoban krizine çare ise afgan çobanlarda bulundu. Yetiştiriciler, 150 bin çoban açığı bulunduğunu ve çobana ihtiyaç duyduklarını yetkili kurumlara iletti ve nihayet Afganistan’dan çoban ithal edilmesi için düğmeye basılıyor. Talep Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliğinden geldi. İçişleri Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı’ da bu talebi değerlendireceklerini belirtti. Yetkili kurumlardan onay verilirse Afganistan’ dan yetiştiricileri için  150 bin çoban getirilecek.

İşkur Çoban/Sürü Yönetim Elemanı (Büyükbaş Hayvan) İlanları

Ülkemizin hayvancılık sektörü için elverişli olduğunu ve meraların coğrafyamızın ve iklim şartlarımızın yeterli olmasına karşın uygun fiyatlarda çoban bulmada zorluk yaşandığını ve bu nedenle çiftçilerin hayvancılık yapamadıklarını ve hayvanlarını satmak zorunda kaldıklarını ve hali hazırda 150 bin çoban açığın bulunduğunu ve bu sorunun giderilmesi gerektiği için gençlerin çobanlık mesleğine alıştırılması için İŞKUR’un devreye girmesi gereklidir.

Çiftçiler düşük maaşlar ile çoban bulamadıklarını ve her yıl Mardin, Diyarbakır ve Şanlıurfa’dan çoban getirildiğini ama artık çobanların düşük maaşlar karşılığında gelmediklerini belirterek çoban ilanlarını İş kur üzerinden de vermektedir.

Çoban ilanlarındaki aranan genel özellikler:

 • Büyük baş hayvan çiftliğinde çalışabilecek,
 • Hayvan bakımı ve çiftlik işlerinden anlayan ve tercihen deneyimli,
 • En az İlköğretim okulundan mezun,
 • 40 yaşını aşmamış,
 • Traktör kullanmayı bilen kişiler ilana başvuruda bulunabilir.
 • İŞKUR çoban ilanlarını aramak için https://esube.iskur.gov.tr/Istihdam/AcikIsMeslek.aspx linki üzerinden verilen İŞKUR Çoban/Sürü Yönetim Elemanı (Büyükbaş Hayvan) İlanlarına bakarak güncel ilanları görüntüleyebilirsiniz.

10 Bin TL Maaş ile Çoban Aranıyor Ancak Bulunamıyor!

Ülkede asgari ücretin 8.506 TL olması sonrasında 2023 yılında birçok çiftçi sürü yöneticisi çoban bulamamaktan yakınıyor. Özellikle küçükbaş hayvan fiyatlarının artmaması nedeniyle çiftçi zarar ederken çoban bulunamaması da problem teşkil ediyor. Bu nedenle birçok hayvan üreticisi tarafından yurtdışından gelen Afgan ve Suriye uyruklu vatandaşlar tercih ediliyor.

Çoban İlanları HEMEN Başvurun!

Türkiye’de ki işsizliğin belirli boyutlarda olması nedeniyle çoban alırken Türk vatandaşlarını tercih etmenizi öneririz. Zira afgan, özbek veya suriye vatandaşlarına Türkiye’de iş imkanın artış göstermesi durumunda göç oranlarının artacağını unutmayalım.

Afgan Çoban Arıyorum diyorsanız;

 • Adınızı ve soyadınızı
 • Adresinizi
 • Aylık Çoban Maaşının tutarını
 • Diğer ücretleri ve aranan özellikleri bildirip yorum yazarak çoban ilanı verebilirsiniz.

Sitemiz üzerinden de Çoban İlanları verebilir ve Çoban ilanlarına başvuru yapabilirsiniz.

Aşağıya yer alan YORUM bölümüne telefon numaranızı bırakarak sizlere ulaşmalarını sağlayabilirsiniz. Telefon numarasını kendi isteği ile yazan okuyucuların yaşayabileceği her türlü problemi kabullendiği ve bu hususta sitemizin sorumlu tutulamayacağını bildiririz.

Yorumlar

 1. Avatar of Ahmet Demir Ahmet Demir dedi ki:

  Büyükbaş besi için eleman aranıyor

 2. Avatar of Ahmet Demir Ahmet Demir dedi ki:

  Büyükbaş besi için eleman aranıyor.

 3. Avatar of Ercan Ercan dedi ki:

  Gebze cumakoyde kurbanlık hayvan bakacak elaman aranıyor 2kisi

 4. Avatar of Recayi Recayi dedi ki:

  Selam aleykum coban veya ciftlik elemani arayanlar sifir besyuzbir 296 kirk sekiz91 sehir farketmez

 5. Avatar of Fatma Fatma dedi ki:

  2 işci arıyoruz acil Kocaeli Gebze dilova yaylasında orman içinde çok güzel bi yer .yeme, yatma+ asgari ücret inşaat ve marangozluk işinden anlayan biriside çoban koyun kuzu babacak 2 Afgan veya 2 Suriyeli arıyoruz .bu sıfatları taşıyan beni arayabilir

 6. Avatar of Barış Gulbetekin Barış Gulbetekin dedi ki:

  05316910776 beni ararmısın

 7. Avatar of Furkan Furkan dedi ki:

  acil büyükbaş bakacak çoban arıyoruz

 8. Avatar of Furkan Furkan dedi ki:

  iş buldunuzmu

 9. Avatar of Furkan Furkan dedi ki:

  acil büyükbaş bakacak çoban arıyoruz

 10. Avatar of Turgut Turgut dedi ki:

  Bana acil lazm çoban

 11. Avatar of Nur nur Nur nur dedi ki:

  Düzce de dolgun maaş, kalacak yer, yeme içme, faturalar hepsi bize ait. 150 koyun 2 saat sabah 2 saat akşam otlatilacak. O da yakın yerlere. 90 kuzu da icerde sabah öğlen akşam yem veriliyor. Tel: 0530 119 07 56

 12. Avatar of Hatice okutan Hatice okutan dedi ki:

  Acil afakan çoban aranıyor mas 4500 koyn 70 tene bakcak

 13. Avatar of Ali Ali dedi ki:

  coban lazim kirklareli

 14. Avatar of Halil ŞAVUR Halil ŞAVUR dedi ki:

  Selamın aleyküm İstanbul Çatalca da 50 büyükbaş bakabilirsin kalacak yer ve yiyecek var

 15. Avatar of Furkan Furkan dedi ki:

  ANKARA / ALTINDAĞ KAVAKLI KÖYÜNDE 150 BÜYÜK BAŞ HAYVAN BAKACAK AFGAN ÇOBAN ARIYORUZ.. TEL :05375591436

 16. Avatar of Halit Halit dedi ki:

  Selam Balikesir merkezde büyük baş hayvan Çobani ayle ariyorum Afkan özbeks sürüyeli olur tüm giderler ciftlige ayit olacak deneyimli olmasi gerekiyor ciftlik meslegi

 17. Avatar of Yaşar Yaşar dedi ki:

  Slm acil çoban lazım

 18. Avatar of Yaşar Yaşar dedi ki:

  Slm numaranı ver kalacak yer vs hepsi var acil danaya çoban lazım

 19. Avatar of Yaşar Yaşar dedi ki:

  Slm 2 tane çoban aryorum

 20. Avatar of İBRAHİM İBRAHİM dedi ki:

  ELAZIG SİVRİCEDE YATILI AİLELİ ÇOBAN ARANIYOR TERCİHEN AFGAN