Afgan Çoban Arıyorum Diyenlere İlanlar! (Yatılı Suriyeli Özbek)

Afgan Çoban Arıyorum Diyenlere İlanlar! (Yatılı Suriyeli Özbek)
A+
A-

İç Anadolu Bölgesinde, Van’da, Ankara’da, Antalya’da, Trakya’da, Konya’da, Tekirdağ’da 5 bin lira maaşla Afgan, Suriyeli veya Özbek çoban mı arıyorsunuz? Sürü yöneticiniz yatılı mı kalmalı? O zaman bu içeriğe ilan verebilir veya verilen ilanlardan çobanlara ulaşabilirsiniz. 

Afgan Çobanı İlanları

Ülkemizde ucuz iş gücünün sağlanması için çiftçilerimiz Afgan, Özbek, Suriyeli vatandaşları çoban olarak tutmakta ve aylık asgari ücretin daha altında  1.000 – 1.500 TL. maaş ile çobanlık yaptırmaktadırlar. Gurbette olan Afgan vatandaşlarının bir kısmının oturma ve çalışma izni olmadığından Afgan çoban aranıyor ilanlarına başvuru yaparak, iş aramaktadırlar. Yurda kaçak giren bu kişiler için sosyal medyada gruplar mevcuttur.

Türkiye’de tarım sektörü içindeki toplam hayvancılık oranı %25’tir. Ülkemiz tarım ve hayvancılık bakımından elverişli doğal kaynaklara sahip bir ülkedir. Tarım ve hayvancılık ile uğraşan çok fazla kişi olmasına karşın bir Türkiye gerçeği vardır. O da ülkemizde %10.5 oranında bir işsizlik söz konusu olduğudur. Hal böyle iken basına yansıyan haberlere göre artık yurt dışından çoban ithal ediliyor. Evet yanlış duymadınız! Suriye ve yoğun olarak Afgan vatandaşlarından oluşan kesim iş için Türkiye’ye gelerek çobanlık mesleğini icra ediyor. Peki Afgan çoban tutmak mantıklı bir iş mi? Olumlu ve olumsuz yanları nelerdir?

Yatılı Çoban Arayanlar

Sektörler artık Türk işçi tercih etmiyor. Çünkü düşük meblağlarla çalıştırmak varken asgari ücret maaş vermek ve sigorta ödemek işverene zor geliyor. Ülkemiz artık mülteci yoğunluğu çok fazla olan bir ülke. İş şartları kabul edilmediğinde Afgan çalışır şeklinde bir alternatifler doğuyor. Fakat Afgan işçilerin çoğu kaçak olduğu için devlet tarafından hiçbir imkan sunulamıyor ya da sunulan imkanlardan faydalanamıyorlar. Durum böyle iken herhangi bir sorun yaşandığında, bu sorun  ört pas edilmek zorunda kalıyor.

Afgan Çoban Tutmak Mantıklı mı?
Afgan Çoban Tutmak Mantıklı mı?

Peki sektör Türk işçiye ne sunuyor da kabul görmüyor? Dövizin yükselmesi ülkemizde her türlü üründe fiyat artışına sebep olmuş ve iktisatta hayat pahalılığı diye tabir edilen durum yaşanmıştır. İstekler sonsuz kaynaklar da kıt olunca işçi ailesini geçindirmek mahiyetinde daha yüksek ücret alabileceği iş alternatifleri düşünmeye başlamıştır. Sigorta ödenmediği için maaş 2000 TL’ye kadar çıkmaktadır. Yaşam sıkıntısı çeken Afgan vatandaşlarına konaklama imkanı da sunulduğunda durum cazip bir hal kazanmaktadır. Çalışan çobanların Ankara Konsolosluğundan oturma izni almaları gerekmektedir. Kaçak olarak çoban çalıştıranlara devlet eli ile çalışma iznine muhalefetten 8 bin 381 TL para cezası kesilmektedir.

Çoban olmak için o bölgede yaşayarak hayvanların bakımını üstlenmek gerekiyor. Afganların bu iş için müsait görülmesinin sebebi ülkede yaşıyor olmaları, kalacak yer ve geçinme imkanı elde etmek için bir işe sahip olmak istemeleri. Fakat çoğusu biriktirdikleri para ile ailelerini de Türkiye’ye getirmeyi hedefliyor.

Devlet tarafından her yıl sürü yöneticisi çoban destekleme ödemesi veriliyor. Bu  desteklere başvurabilirsiniz.

Afgan Çobanlar Tercih Ediliyor

Bu cezaya rağmen ülkemizin birçok bölgesinde daha ucuz iş gücü nedeniyle afgan çobanlar tercih ediliyor. Daha çok koyun yetiştiricileri aylık 1.500 TL. civarında maaş vererek afgan vatandaşlarını çoban olarak tutuyorlar. Her ne kadar maaşları düşük olsa da, dert yandıkları konu ise çobanların kısa sürede bırakıp gitmesidir. Az maaş alan ve ülkesinden uzak olan Suriyeli ve Afgan çobanlar şartların elverişli olmadığını gördüklerinde daha yüksek maaş alabilecekleri bölgelere yerleşiyorlar. Sigortalı olarak SGK kapsamında işe giremediklerinden en çok tercih ettikleri işler;

afgan-çoban
Afgan Çobanı
 • İnşaat işleri ve ustalığı,
 • Çobanlık,
 • Part time ve yarı zamanlı işler,
 • Gece bekçiliği,
 • Mevsimlik tarla işçiliği,
 • Büyükbaş veya küçükbaş hayvan çiftlikleri

Ülkemiz dışında başka bir ülkeye gidip, asgari ücretin üzerinde para kazanabileceğimiz bir iş bulmak bizim için ne kadar zor ise, afgan çobanlar içinde Türkiye’de iş bulmak o kadar zor bir iş olarak görülüyor. Bu sebeple çobanlık mesleği tercih ediliyor.

Bu meslek daha çok Afganistan‘da çobanlık yapanlar tarafından da sevilerek yapıldığı söyleniyor. Afganistan vatandaşlarına Türkiye’de çalışma izni isimli web sitesinden çalışma izninin nasıl alınması gerektiğini, hangi evraklarla nereye başvurmak gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Afgan Çoban Arıyorum Diyenlere İlanlar! için tıklayınız.

5 Bin Lira Maaşla Afgan Çoban Arıyorum Diyenler!

Türkiye’de 2021 yılı itibariyle asgari ücret 2 bin 324 TL. net olarak ödenmektedir. Çiftçilerimiz zaman zaman 5 bin lira maaş verseler de çoban bulamadıklarını sosyal medya ve birçok platformda dile getirmektedirler. Tabi çobanın yatılı olarak çalıştığı ve 24 saat üzerinden maaş ödenmesi gerektiği düşünüldüğünde, 5 bin lira yetersiz bile sayılabilir. Tabi çiftçinin yem, saman, ilaç gibi masrafları artsa da, asgari ücretin altında maaş vermeleri doğru olmaz.

İstanbul’da Çoban Arayanlar

İstanbul Anadolu ve Avrupa yakasında bulunan çiftliklere yatılı çoban arayan yüzlerce çiftçi mevcuttur. Zira trakya bölgesinde tarım ve hayvancılığın yoğun olması nedeniyle sürü yöneticiliğini meslek halinde icra eden birçok profesyonel bulunabilir. Ancak vereceği maaş oranına göre, sürünün sayısına göre kriterler belirlenmektedir. Eğer sizde İstanbul veya ilçelerinde çobanlık işi arıyorsanız aşağıda ki yorum bölümüne ilanınızı bırakabilirsiniz.

İlanlara Başvurun!

Türkiye’de ki işsizliğin belirli boyutlarda olması nedeniyle çoban alırken Türk vatandaşlarını tercih etmenizi öneririz. Zira afgan, özbek veya suriye vatandaşlarına Türkiye’de iş imkanın artış göstermesi durumunda göç oranlarının artacağını unutmayalım. Ancak yinede Afgan Çoban Arıyorum diyorsanız;

 • Adınızı ve soyadınızı,
 • Adres bilginizi,
 • Aylık vereceğiniz maaş tutarı,
 • Diğer ücretleri ve ayrıntıları bildirip yorum yazın.
Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Avatar Furkan ercan dedi ki:

  100 koyuna bakacak afkan çoban ariyorum kalacak yer ve yeme içmesi bana ait 2500 TL maaş verilecektir yer ankara/akyurt

 2. Avatar Demet dedi ki:

  ÇOBAN ARANIYOR…. Acil

  400 koyun yani bir sürü koyuna bakacak bir afkan çoban acil aranıyor…..
  Yan haklar: yemek,kalacak yer, sigara
  Muş vartoda ağaçkorur köyü

  AYLIK:3500TL
  5 AY bakacaktır

 3. Avatar ali rıza özkan dedi ki:

  2500 maas kalacak yer yeme ıcme dıger tum ıhtıyaclarını karsılıyorum telefon berber gıyım vs 100 tane saanen kecı bakacak kalacak ev vs ailede olabılır bır calısan var ıkıncı olarak gelecek kocaeli gölcük bursa iznik ortasında whataptan yazın cevap vermezısem 536 016 63 13

 4. Avatar Muhammed kaya dedi ki:

  05315937759 bana bir çoban lazım tekim ayda 2000 iyi bakarsa cogaltirim yatma içme bana ait 4ay 5ay farketmez yer muş

 5. Avatar Celal SEZER dedi ki:

  ÇOBAN ARANIYOR…
  5526493517Uşak Esme Kocabey Köyünde koyun güdümünden anlayan acil çoban ihtiyacı vardır.
  3000 TL Maaş
  Aile olması tercih edilir. Aile olarak kalabilecek ev vardır
  İrtibat Tel : 0 552 649 35 17

 6. Avatar Fırat cihan dedi ki:

  Konya Sarayönü sulama işi yemek kalacak yer bize ait 3000 tl

  1. Avatar Oktay KASAP dedi ki:

   Erzincan’a 2 kişi Afgan çoban arıyorum. Afgan ailede olur. 0553 745 25 04 Oktay KASAP

 7. Avatar sedat olak dedi ki:

  adım sedat olak
  küçükbaş hayvancılık yapıyorum
  çoban arıyorum
  detaylar için
  ilgilenen varsa özelden mesaj atabilir

 8. Avatar Mücahit Boyacı dedi ki:

  Adım Mücahit Boyacı
  Bursa’da çiftlik işi yapıyorum
  Detayları telefonda konuşmayı tercih ediyorum ilgileniyorsanız beni arayın

 9. Avatar Yalçın dedi ki:

  05316625007 Denizli Acıpayam koyun besiciligi yapilacak koyunun gudulmesi haftada 1-2kez olacak simdilik 40koyun olacak ileride cogalir yada azalir yemek kalmak icin duzenli bir ev verilecek maas yuz yüze gorusulecek

 10. Avatar Eyüp çırk dedi ki:

  5 6 yıldır büyük baş hayvanlar la uğraşıyorum yatılı bir iş varsa yaparım.neresi olursa olsun

 11. Avatar Sadık ÖZBiLEK dedi ki:

  Amasya’da büyük baş hayvan bakacak Afgan dürüst çoban arıyorum maaş + kalacak yer. ( ailesi ile de gelebilir .

  1. Avatar Eyüp çırk dedi ki:

   24 yaşındayım 5 yıldır büyük baş hayvanlarına bakıyorum iş arıyorum

   1. Avatar Osman dedi ki:

    Kırıkkale de küçük baş hayvana bakacak abi kardeş ilişkisi icerisinde olacağım bı arkadaş arıyorum iş bulmadinsa bir birimize yardımci olalım yatacak yer ve içme bana ait 2000 TL maas

   2. Avatar Behiye Yıldırım dedi ki:

    Eger is bulmadıysanız ankara bala da buyukbas BESIDEKI hayvanlarimiz icin acil bakıcı lazim.arayabilirsiniz.

   3. Avatar Behiye Yıldırım dedi ki:

    Eger bulmadıysanız iş ankara bala da buyukbas besideki hayvanlarimiz icin acil bakıcı arıyoruz. Dusunurseniz.arayabilirsiniz.

 12. Avatar Bülent dedi ki:

  Çiftlikte çalışacak aile aranıyor 05424575252

 13. Avatar Ayvaz kilinc dedi ki:

  Şanlıurfa birecik ilçesinde çoban aranıyor büyük baş için yatili kalacak yer vardır işi bilen maaş 2.500 tl

  1. Avatar Eyüp çırk dedi ki:

   Ben anliyamiyorum o işten iş arıyorum

 14. Avatar Ali dedi ki:

  Afkan coban ariyorum 200 koyun bakacak yeme icme kalmaya yer giyim bana ait maas dolgun 0541 815 03 01

 15. Avatar Sinan Özalp dedi ki:

  Malatya Doğanşehir de 100 keçi ye bakacak yardımcı arıyorum her şey tarafımdan karşılanacak maaas dolgun

1 3 4 5