Aile Hekimi Şikayet ve Değiştirme Nasıl Yapılır? Bakanlığa Bildirin!

Aile hekimleri sağlık sorunları için başvurabileceğiniz ilk kişilerdir ancak memnun kalmazsanız değiştirebilirsiniz. Aile hekimi şikayet hattı, e-Devlet ve e-nabız, Aile hekimi sorgulama, değiştirme ve şikayet konularında detaylı araştırmaları yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

Aile Hekimi Şikayet ve Değiştirme Nasıl Yapılır? Bakanlığa Bildirin!

Bu yazımızda aile hekimi değiştirme ve şikayette bulunma, aile hekimi değiştirme formu nasıl doldurulur, aile hekimi sorgulama nasıl yapılır, aile hekimi değiştirme formu 2023 ve e-Nabız ailesi ile ilgili tüm bilgileri detaylandırdık.

Aile Hekimi Değiştirmek İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Aile Hekimi değişimi e-Devlet üzerinden online olarak kolaylıkla yapılabilmektedir. e-Nabız aile hekimi Değişiklik hakkınızı kullanmak istiyorsanız aile hekimliği tercih/değişim formunu doldurarak yapabilirsiniz.

Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir?

Aile Sağlık Merkezi değiştirme işlemlerinizi e-Devlet ve Sağlık Bakanlığı’nın elektronik uygulaması olan e-Nabız üzerinden ve size en yakın aile hekimini harita üzerinden görerek elektronik ortamda değişim işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Aile hekimini değiştirmenin iki yöntemi vardır. Adres değişikliği veya aile hekiminin görevini yerine getirmemesi nedeniyle hekim değiştirmek isteyenler, e-Nabız sayfasındaki aile hekimi değiştirme menüsünden değişiklik yaparak şahsen başvuruda bulunabilir veya aile hekimi değişikliği yapabilirler.

Aile Hekimi Değişim Formu ile şahsen başvurularak da değişiklik yapılabilir.

Kişisel başvuru ile aile hekimini değiştirmek isteyenler Aile Sağlığı Merkezi, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Toplum Sağlığı Merkezlerine giderek aile hekimini değiştireceklerini teyit eden başvuru formunu doldurarak taleplerini iletebilirler. Başvurular fiziki olarak yapılmakta olup online başvurular kabul edilmemektedir.

e-Devlet Üzerinden Aile Hekimi Değişikliği Nasıl Yapılır?

e-Devlet üzerinden aile hekimi değişikliği yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • e-Devlete giriş yaparak açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” yazısına tıklayıp T.C kimlik numaranızı ve şifrenizin girişini yapın.
 • Giriş yaptıktan sonra bir yönlendirme ekranıyla karşılaşacaksınız. https://www.turkiye.gov.tr/saglik-aile-hekimi-degistirme linkine tıklayarak Burada “Uygulamaya Git” yazısına tıklayın.
 • e-Devlet sizi ”e-nabız” uygulamasına yönlendirecek. Karşınıza gelen ekranda şu an kayıtlı olduğunuz aile hekimi bilgilerini görebilirsiniz.
 • Aile doktoru bilgileri sayfası üzerinde ekranı aşağıya kaydırdığınızda sağ tarafta yer alan listeden kendinize yeni aile hekimi seçebilirsiniz.
 • Doktorun adının yanındaki yuvarlağa tıklayıp “Aile Hekimi Değiştir” yazısına basarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Listedeki yeşil ve sarı renkli doktorlar arasından seçim yapabilirsiniz. Kontenjan nedeniyle kırmızı renk seçimi yapılamamaktadır. Ayrıca “Değişiklik Nedeni” menüsünden sebeplerden birini seçmezseniz işleminizi tamamlayamazsınız.

Gerekli olan tüm işlemleri ardından aile hekimi sorgulaması yapabilir ve değiştirebilirsiniz.

Aile Hekimi Değiştirme Şartları Nelerdir?

Aile doktorunuzu değiştirmek için bir nedeniniz olmalı yoksa aile doktorunuzu değiştiremezsiniz. Aile hekiminizi değiştirmek için sizden yerine getirmeniz gereken bazı şartları yerine getirmeniz istenecektir. Aile hekimi değiştirme şartlarında yer alan maddeler şunlardır:

 • Aile hekimi değiştirmek için 3 ay içerisinde 1 kere başvuru yapılabilir.
 • Değiştirme seçimi yaparken kendi konumunuza göre tercih yapmalısınız,
 • Tercih yapılan ve geçiş yapılması istenilen aile doktorunun nerede ikamet ettiği önemlidir,
 • Tercih edinilen aile doktorunun 4 binden az sayıda kayıtlı hastasının bulunması gerekiyor,

Aile hekimini değiştirmek için ayın 5’i ile 21’i arasında seçim yapılırsa, diğer ayın 5’inden sonra tercih süreciniz aktif hale gelecektir. 4.000’den fazla kişinin aile hekimlerine kırmızı bir kaplama ile sistemde kayıtlı olduğunu belirtiyor. Nüfusu 3.500’den az olan aile hekimleri yeşil, 3.500-4.000 nüfuslu aile hekimleri sarı renktedir.

Tercihlerinizi üzeri sarı ve yeşil olan doktorlar arasında yapabilirsiniz.

Aile Hekimi Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Aile doktorunu sorgulamanın birden fazla yolu vardır. Sorgulamalarınızı tercihinize göre istediğiniz yöntemi kullanarak yapabilirsiniz.

Aile Hekimi Sorgulama Yöntemleri aşağıdaki gibidir:

 • e-Nabız sistemi üzerinden sorgulama
 • e-Devlet sistemi üzerinden aile hekimi sorgulama
 • Sağlık Bakanlıklarına ait numaralardan sorgulama
 • İkamet ettiğiniz adresteki en yakın aile doktoruna giderek sorgulama yapılır.

Bunlar yöntemler ile kullanmış olduğunuz operatör üzerinden sorgulama yaparak bilgilere ulaşabilirsiniz.

Aile Hekimi Nereye Şikayet Edilir?

ALO 184 Sabim Hattı (Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezinden şikayet edilebilir. ALO 184 Sabim, Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulmuş bir iletişim hattıdır. Sağlık Bakanlığı Şikayet Hattı olarak da adlandırılan bu kanal üzerinden sağlık hizmeti sırasında karşılaşılan her türlü sorunla ilgili öneri ve şikayetlerin iletilmesi mümkündür.

Vatandaşların aldıkları sağlık hizmetlerinden memnun kalmamaları veya herhangi bir sorun yaşamaları durumunda konuyla ilgili bilgi alabilmeleri için Sağlık Bakanlığı tarafından kurulmuş bir iletişim merkezi bulunmaktadır.

 • Bu iletişim merkezi SABİM olarak bilinmektedir.
 • Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi numarası olan ALO 184’ü arayarak sorununuzu ifade edebilirsiniz.
 • Bakanlık posta yolu ile yapılacak hiçbir başvuruyu kabul etmemektedir.

Şahsen ya da telefon aracılığı ile yapılacak olan şikayetler dikkate alınmaktadır.

Cimer Aile Hekimi Şikayet Hattı

Cimer (Cumhurbaşkanlığı İletişim Hattı) Aile hekimliği ve sağlık alanındaki tüm şikayetlerin anında yapılabildiği bir sitedir.

 • Cimer sitesi üzerinden e-Devlete giriş yaparak şikayetlerinizi yazılı olarak belirtebilirsiniz.
 • Başvurunuz bulunmuyorsa, yeni başvuru sekmesine tıklamalısınız,
 • Aşağıda bulunan uygulamaya git butonundan çıkan sekmede şikayet et butonuna tıklamalısınız,
 • Başvurunuz onaylandığında mail adresinize iletilecektir.

Online başvuru haricinde şikayetlerinizi Alo 150 numarası doğrudan Cumhurbaşkanlığı hattı üzerinden de belirtebilirsiniz.

Cimer’e şikayetlerini ileten kişiler Cimer Şikayet Sonucu Ne Olur? bilgi almak isterlerse yazımızı inceleyebilirler.

Aile Hekiminin Görevleri Nelerdir?

Aile hekimlerinin başlıca görevleri şunlardır:

 • Sevk kağıdı, sair belgeler, reçete ya da sağlık raporlarını düzenler.
 • Düzenli aralıklar ile ilgili olduğu bölgede ve kendisine bağlı olan kişilerin sağlık kontrollerini yapar.
 • Gerektiği durumlarda hasta ile ilgili yatış vererek gerekli tetkiklerin yapılmasını sağlar.
 • Yılda en az 1 kere kendisine bağlı devletdestekli.com olan hastaların bilgilerini ve kayıtlarını günceller.
 • Çalışma ekibini denetler.
 • Hizmet içi eğitimlerin takibin yapar.
 • Görev yaptığı Aile Sağlığı Merkezini yönetir.
 • Gereken durumlarda hasta ile ilgili gözlemlerde bulunarak tetkikleri yapar.
 • Rehabilite edici ve tedavi hizmeti sunar. Bu bağlamda tüm hastalar bir bütün olarak ele alınır.
 • Hastalarına sağlık konularında rehberlik yapar.
 • Aile hekimlerinizden sıralanan bu hizmetleri alamıyor ve memnun değilseniz aile hekimini şikayet etme ve değiştirme hakkınız bulunmaktadır.

Aile Hekimi Değişikliği Nasıl Yapılır?

Aile hekimi değişikliği e-Devlet kapısından e-nabız sayfasına yönlendirilerek yapılır.

Sağlık Ocağı Nakli Nasıl Yapılır?

Aile hekimi değişiklikleri e-Nabız portalı ve e-Devlet e-Nabız sistemi üzerinden yapılabilmektedir. İşte aile hekimi değiştirme süreci, aile hekimi değiştirmek için Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen aile hekimi değişim başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir.

Aile Sağlığı Merkezi Nasıl Değiştirilir?

Aile sağlığı merkezi, sağlık müdürlüklerine kişisel başvuru ve e-Devlet kapısında ki e-Nabız üzerinden değiştirilebilir.

Sağlık Ocağı Nereye Şikayet Edilir?

Sağlık Bakanlığı şikayet hattı ALO 184’ü arayı şikayet edebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Avatar of İmrel Kaya İmrel Kaya dedi ki:

  İzmirden Dikiliye sağlık ocağı kaydınızı taşımak istedik.Yanlışlıkla bize çok uzak gidemiyeceğımiz bir semtteki 3 nolu sağlık ocağı doktorunu tercih ettik.Evimize yakın 1nolu sağlık ocağına kaydımızı nasıl alabiliriz.(3 nolu sandığımız 1 nolu imiş meğer) Lütfen yol gösterirmisiniz.

 2. Avatar of Sevim uzun Sevim uzun dedi ki:

  Eve yakın diye aile hekimini değiştirdik ancak evvela pandemi döneminde snovak aşısı için annemi görürdüm levetron kullanıyor diye aşı yapmadılar hastaneleri aradım bu ilaç yüzünden asi yapmamalari gibi yada doktorundan izin istemelerine gerek olmadığını söylediler.. Hasta olarak ayakta duramayacak şekilde gidiyorum işe gidecek halde olmadigim halde bir gün iki gün ancak rapor yazıyor boğaz enfeksiyonu ile astım ilaçlarımı kullanırken boynum tutuldu bir güne iyileşmek mümkün olmadığı halde yalnız o gün için rapor veriyor bu nasıl bir insanlık nasıl bir hekim anlayışı sisteme girip detayli bskmak anlatılanı idrak etmek yok. Ben hastayken izin mi almalıyım rapor mu almalıyım merak ediyorum bu nasıl bir zihniyettir anlamıyorum.Kartepe Dumlupınar 33 nolu Aile Hekimligi hizmet için açılmamis herhalde…8 mart 2022 de zorla yataktan kalkıp saat 10 da gidiyorum bana randevu sisteme geçtiklerini söyleyip 14 de gelmemi söyledi anladım randevu sistemi başlamış ancak sırada hiçbir hasta yokken gelen hastayı geri gönderip hastaya eziyet etmek nedir daha iyi durumda olsam zaten teşekküllü hastaneye gider detaylı tetkik yatırırdım