Aile Hekimi Şikayet ve Değiştirme Nasıl Yapılır? Bakanlığa Bildirin!

Aile hekimleri sağlık konusunda ilk başvuru yapabileceğiniz kişilerdir ancak, memnun kalmadığınızda değiştirme imkanınız bulunmaktadır. Aile hekimi şikayet hattı, e-Devlet ve e-nabız, Aile hekimi sorgulama, değiştirme ve şikayet konuları hakkında detaylı araştırmalar yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

Aile Hekimi Şikayet ve Değiştirme Nasıl Yapılır? Bakanlığa Bildirin!

Bu yazımızda Aile hekimi şikayet ve değiştirme nasıl yapılır, Aile hekimi değiştirme formu nasıl doldurulur, Aile hekimi sorgulama nasıl yapılır, Aile hekimi değiştirme formu 2022 ve e-Nabız aile hekimi kayıt ve değiştirme ile ilgili tüm bilgileri ayrıntıları detaylandırdık.

Aile Hekimi Değiştirmek İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Aile hekimi Değiştirme online olarak e-Devlet üzerinden kolaylıkla yapılabiliyor. e-Nabız aile hekimi Değiştirme hakkınızı kullanmak istiyorsanız aile hekimliği tercih/değiştirme formunu doldurarak yapabilirsiniz.

Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir?

Aile hekimini değiştirmek için iki yöntem bulunmaktadır. Adres değişikliğinden dolayı veya aile hekiminin görevlerini yerine getirmemesinden dolayı hekim değişikliği yapmak isteyen kişiler şahsen değişiklik başvurusu yapabilir veya e-Devlet üzerinden e-nabız sayfasındaki aile hekimi değişikliği menüsünden değişiklik yaparak aile hekimini değiştirebilir.

Aile hekimi Değişikliği Formu ile şahsen başvuru yaparak da değişiklik yapılabilir.

Aile hekimini şahsen başvuru ile değiştirmek isteyen kişiler: Aile Sağlığı Merkezi, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Toplum Sağlığı Merkezlerine giderek aile hekimi değişikliği yapacaklarını doğrulayan başvuru formunu doldurarak taleplerini ileterek işlemlerini fiziki olarak gerçekleştirebilirler.

e-Devlet Üzerinden Aile Hekimi Değişikliği Nasıl Yapılır?

e-Devlet üzerinden aile doktoru değişikliği yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • e-Devlete giriş yaparak açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” yazısına tıklayıp T.C kimlik numaranızı ve şifrenizin girişini yapın.
 • Giriş yaptıktan sonra bir yönlendirme ekranıyla karşılaşacaksınız. https://www.turkiye.gov.tr/saglik-aile-hekimi-degistirme linkine tıklayarak Burada “Uygulamaya Git” yazısına tıklayın.
 • e-Devlet sizi ”e-nabız” uygulamasına yönlendirecek. Karşınıza gelen ekranda şu an kayıtlı olduğunuz aile hekimi bilgilerini görebilirsiniz.
 • Aile doktoru bilgileri sayfası üzerinde ekranı aşağıya kaydırdığınızda sağ tarafta yer alan listeden kendinize yeni aile hekimi seçebilirsiniz.
 • Doktorun adının yanındaki yuvarlağa tıklayıp “Aile Hekimi Değiştir” yazısına basarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Listede yeşil ve sarı renkli hekimler arasından tercih yapabilirsiniz. Kırmızı renkliler kontenjan doluluğundan seçilemez. Ayrıca “Değişikliğin Sebebi” menüsünün altındaki nedenlerden birini seçmezseniz işleminizi tamamlayamazsınız. Gerekli olan tüm işlemleri ardından aile hekimi sorgulaması yapabilir ve değiştirebilirsiniz.

Aile Hekimi Değiştirme Şartları Nelerdir?

Aile hekimi değiştirmeniz için bir sebebinizin olması gerekiyor aksi halde aile doktorunuzu değiştiremezsiniz. Aile hekiminizi değiştirmek için sizde yerine getirmenizi gerektiren birtakım şartların sağlanması istenecektir. Aile hekimi değiştirme şartlarını arasında yer alan maddeler şu şekildedir;

 • Aile hekimi değiştirmek için 3 ay içerisinde 1 kere başvuru yapılabilir.
 • Değiştirme seçimi yaparken kendi konumunuza göre tercih yapmalısınız,
 • Tercih yapılan ve geçiş yapılması istenilen aile doktorunun nerede ikamet ettiği önemlidir,
 • Tercih edinilen aile doktorunun 4 binden az sayıda kayıtlı hastasının bulunması gerekiyor,

Aile doktorunu değiştirmek için ayın 5’i ile 21’i arasında tercih yapıldıysa, tercih işleminiz diğer ayın 5’inden sonra aktif hale gelecektir. Sistemde bulunan ve üzeri kırmızı olan aile doktorlarının 4 binden fazla kişi kayıtlı olduğunu belirtmektedir. 3.500 altı nüfusu olan aile hekimlerinde yeşil renk, 3.500-4.000 arasında nüfusu devletdestekli.com olan aile hekimler sarı renklidir.

Tercihlerinizi üzeri sarı ve yeşil olan doktorlar arasında yapabilirsiniz.

Aile Hekimi Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Aile hekimi sorgulamanın birden fazla yolu bulunmaktadır. Sizde tercihinize göre istediğiniz yöntemi kullanarak sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Aile Hekimi Sorgulama Yöntemleri aşağıdaki gibidir:

 • e-Nabız sistemi üzerinden sorgulama
 • e-Devlet sistemi üzerinden aile hekimi sorgulama
 • Sağlık Bakanlıklarına ait numaralardan sorgulama
 • İkamet ettiğiniz adresteki en yakın aile doktoruna giderek sorgulama yapılır.

Bunlar ile birlikte kullanmış olduğunuz operatör üzerinden sorgulama işlemlerinizi yaparak bilgilere ulaşabilirsiniz.

Aile Hekimi Nereye Şikayet Edilir?

Sağlık Bakanlığı’nca vatandaşların aldıkları sağlık hizmetlerinden devletdestekli.com memnun kalmamaları ya da herhangi bir sorunla karşılaşmaları durumunda konu ile ilgili bilgi almaları için oluşturulmuş bir iletişim merkezi bulunmaktadır.

 • Bu iletişim merkezi SABİM olarak bilinmektedir.
 • Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi numarası olan ALO 184’ü arayarak sorununuzu ifade edebilirsiniz.
 • Bakanlık posta yolu ile yapılacak hiçbir başvuruyu kabul etmemektedir.

Şahsen ya da telefon aracılığı ile yapılacak olan şikayetler dikkate alınmaktadır.

Cimer Aile Hekimi Şikayet Hattı

Cimer (Cumhurbaşkanlığı İletişim Hattı) Aile hekimi ve sağlık alanında tüm şikayetlerin anında yapılabileceği bir sitedir.

 • Cimer sitesi üzerinden e-Devlete giriş yaparak şikayetlerinizi yazılı olarak belirtebilirsiniz.
 • Başvurunuz bulunmuyorsa, yeni başvuru sekmesine tıklamalısınız,
 • Aşağıda bulunan uygulamaya git butonundan çıkan sekmede şikayet et butonuna tıklamalısınız,
 • Başvurunuz onaylandığında mail adresinize iletilecektir.

Online başvuru haricinde şikayetlerinizi Alo 150 numarası doğrudan Cumhurbaşkanlığı hattı üzerinden de belirtebilirsiniz.

Cimer’e şikayetlerini ileten kişiler Cimer Şikayet Sonucu Ne Olur? bilgi almak isterlerse yazımızı inceleyebilirler.

Aile Hekiminin Görevleri Nelerdir?

Aile hekimlerinin başlıca görevleri şunlardır:

 • Sevk kağıdı, sair belgeler, reçete ya da sağlık raporlarını düzenler.
 • Düzenli aralıklar ile ilgili olduğu bölgede ve kendisine bağlı olan kişilerin sağlık kontrollerini yapar.
 • Gerektiği durumlarda hasta ile ilgili yatış vererek gerekli tetkiklerin yapılmasını sağlar.
 • Yılda en az 1 kere kendisine bağlı devletdestekli.com olan hastaların bilgilerini ve kayıtlarını günceller.
 • Çalışma ekibini denetler.
 • Hizmet içi eğitimlerin takibin yapar.
 • Görev yaptığı Aile Sağlığı Merkezini yönetir.
 • Gereken durumlarda hasta ile ilgili gözlemlerde bulunarak tetkikleri yapar.
 • Rehabilite edici ve tedavi hizmeti sunar. Bu bağlamda tüm hastalar bir bütün olarak ele alınır.
 • Hastalarına sağlık konularında rehberlik yapar.
 • Aile hekimlerinizden sıralanan bu hizmetleri alamıyor ve memnun değilseniz aile hekimini şikayet etme ve değiştirme hakkınız bulunmaktadır.

Aile Hekimliği Nedir?

Aile hekimliği: çocuk, genç, yaşlı tüm bireylere hem koruyucu hem de tedavi edici sağlık hizmetleri sunan uzmanlık dalıdır. Aile hekimleri ise: hizmet verdiği kişilerin fiziksel, ruhsal ve sosyal durumunu yakından bilen ve bu açılardan sağlıklı hallerinin devamlılığı ve geliştirilmesi için çalışan uzman hekimdir.

Aile Hekimliğin Muayene Nedir?

Aile hekimliğine yaş, cinsiyet sistem ayrımı yapmaksınız tüm hastalara tetkikler, teşhis, takip ve tercih hizmeti verir.

Aile Hekimi Değişikliği Nasıl Yapılır?

Aile hekimi değişikliği e-devlet kapısından e-nabız sayfasına yönlendirilerek yapılır.

Sağlık Ocağı Nakli Nasıl Yapılır?

Aile hekimi değişikliği e-Nabız portalı ve e-devlet e-nabız sistemi üzerinden yapılabilmektedir. İşte aile hekimi değiştirme süreci, aile hekimi değiştirmek için Sağlık Bakanlığı’nın düzenlediği aile hekimi değiştirme başvuru formunu doldurmanız gerekiyor.

Aile Sağlığı Merkezi Nasıl Değiştirilir?

Sağlık müdürlüklerine şahsen başvuru ile ve e-Devlet e-Nabız üzerinden aile sağlığı merkezi değiştirilebilir.

Sağlık Ocağı Nereye Şikayet Edilir?

Sağlık Bakanlığı şikayet hattı ALO 184’ü arayı şikayet edebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Avatar of İmrel Kaya İmrel Kaya dedi ki:

  İzmirden Dikiliye sağlık ocağı kaydınızı taşımak istedik.Yanlışlıkla bize çok uzak gidemiyeceğımiz bir semtteki 3 nolu sağlık ocağı doktorunu tercih ettik.Evimize yakın 1nolu sağlık ocağına kaydımızı nasıl alabiliriz.(3 nolu sandığımız 1 nolu imiş meğer) Lütfen yol gösterirmisiniz.

 2. Avatar of Sevim uzun Sevim uzun dedi ki:

  Eve yakın diye aile hekimini değiştirdik ancak evvela pandemi döneminde snovak aşısı için annemi görürdüm levetron kullanıyor diye aşı yapmadılar hastaneleri aradım bu ilaç yüzünden asi yapmamalari gibi yada doktorundan izin istemelerine gerek olmadığını söylediler.. Hasta olarak ayakta duramayacak şekilde gidiyorum işe gidecek halde olmadigim halde bir gün iki gün ancak rapor yazıyor boğaz enfeksiyonu ile astım ilaçlarımı kullanırken boynum tutuldu bir güne iyileşmek mümkün olmadığı halde yalnız o gün için rapor veriyor bu nasıl bir insanlık nasıl bir hekim anlayışı sisteme girip detayli bskmak anlatılanı idrak etmek yok. Ben hastayken izin mi almalıyım rapor mu almalıyım merak ediyorum bu nasıl bir zihniyettir anlamıyorum.Kartepe Dumlupınar 33 nolu Aile Hekimligi hizmet için açılmamis herhalde…8 mart 2022 de zorla yataktan kalkıp saat 10 da gidiyorum bana randevu sisteme geçtiklerini söyleyip 14 de gelmemi söyledi anladım randevu sistemi başlamış ancak sırada hiçbir hasta yokken gelen hastayı geri gönderip hastaya eziyet etmek nedir daha iyi durumda olsam zaten teşekküllü hastaneye gider detaylı tetkik yatırırdım

 3. Avatar of Oya Oya dedi ki:

  Hekim hakkı sağlık çalışanı hakkı diye diye bu dengesiz hekimleri başımıza çıkardılar gerçekten işini düzgün yapan işinin eğ olan hekimler bunların yüzünden aynı kefeye konuluyor Ege mah 2 sağlık ocağında iki sene önce bir hekim vardı gerçekten saygıdeğer hastasına önem ceren ve Cumartesi bile sağlık ocağını açıyordu bu hasta kayıt sekreterleri şikayet ettiği içşn cımartesi kapatıldı hekim hastaya doğru ilaç yazmıyorsa kanını almıyorsa ne yapacaklar karşısında oturup hakaretlerine mi dinleyecek hastalar Ege mah salık ocağı 2 B.C ve E.Ş hekimlikleriniz tekrar gözdem geçirilsin yanındaki Hekimi bile tehtid ediyorsunuz bu nasıl bir doktorluk. Nasıl

 4. Avatar of Oya Oya dedi ki:

  Ege mah 2 sağlık ocağı çalışanların dan tutun doktorlarına kadar böyle terbiyesiz böyle fütursuzca kelimeler sarf eden bir sağlık ocağı dağa görmedim hasta kabulünden oturan kızlar sanki babaların evi gibi gelen hastalara terbiyesizce konuşuyorlar sağlık ocağından hastaları kovuyorlar insanları küçümseyerek davranıyorlar doktorlar zaten hastaya nasıl davranacağını bilemeden hastayı azarlayıp gönderiyorlar yanlış ilaç veriyorlar ben sırf. İşlnden olmasınlar diye şikayette bulunmadım ama yeter artık çünkü kendileri it gibi azarlayıp bi bir gerizekalı deme ile rezillik çıkartıp üstüne üstelik tertip edilip annemin ilaçlarını yazmadılar birde oradaki hekimi tehtit edip sende yazarsan burda batınanazsın diyip annemin ilacını yazmadılar B.hanım E. bey birde B. hanım E. beye gerizekalı diyor bu nasıl bir hekimlik ki siz ilaç yazmıyorsunuz doktorluk yemininiz nerde adam akıllı hekimlik yerine saçma sapan hareketler biz saygılı davranalım dedikçe bunlara saygı denen bir şey bırakmıyorlar bu doktorların boşuna okumuş yazık bunlar gibileri boş diploma almışlar Berrin cansız emekliliği gelmiş gitsin artık E.Ş’ta bizim ona saygımızı hala anlayamıyor hekimlik denen bir şeyleri yok ilgili yerlere tekrar tekrar şikayet edeceğim bu mahalle bizim 40 yıldır gelip ahkam kesemezler hastalara bakmak zorundalar ama 55 yaşında hastaya ilaç yazmayacak kadar hekimliği kötüye kullanan hekimleri istemiyoruz

 5. Avatar of Mehmet İlhan Mehmet İlhan dedi ki:

  Emekli öğretmenim. Üzülerek bu satırları yazıyorum. Bugüne kadar bir kamuçalışnı hakkında bir şıkayetim olmadı. Emekli Sandığından bugün Emekliler Günü mesajı geldi. …..
  Pandemiden dolayı aylardır hiç aile hekimine oğramadık. İstanbul dan nakil olurken,Van daki ikametgahımıza uzak bir sağlık ocağında iken, edevlet üzerinden naklımı yakınımızdaki bir nolu Aile Hekimliğine yaptım. Eşim eski aile hekimliğinde kaldı. Eşim 1948 doğumlu Hazal İlhan parkinson hastası, iki dizinden protez ameliyatı olmuş. Yarı yatalak.
  Bugün sabah “emekli günü” havesi ile Van 1 (bir) nolu aile hekimliği de aile doktorum Fatma Şahin Hanımefendiye eşimin naklı için talepte bulundum. “Eşimin buraya gelsini” söyledi. Kimliği uzattım ,sistemden raporlarına bakmasını söyledim ancak, bir hanımefendiye yakışmıyacak tavırlarla işlemi yapması. Eşimin sağlık ocağına gelmesi için ambulans gerektiğini izah etmeye çalıştım. Çok kayıtsız tavırlarla çaresiz bırakıldım.
  İlgili yasal mercilerden destek bekliyorum.

 6. Avatar of Gülcan örsoğlu Gülcan örsoğlu dedi ki:

  Merhama saglik ocagi calisani beni herkexin icinde azarladi evden maskesiz cikmisim bunun farkinda hayatimdaki bazi stres ve sorunlardan dolayi kafamin yogun olmasindan herseyi unutabiliyorum bu bir sucmu bana neden maskesiz cikiyosun diye azarladi herkezin icinde beni kucuk dusurdu bana maske vermek zorunda degil tabiki ama guzel bir uslupla maske veremem litfen eczanexen alin demesi gerekirken beni bir cocuk gibi azarlamasi gururumu incitti