Devlet Destekli

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Maddi Yardım Başvurusu

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Maddi Yardım Başvurusu

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca maddi durumu yerinde olmayan ihtiyaç sahibi vatandaşlara belirlenen bütçe ve program dahilinde birçok alanda maddi yardım yapılmaktadır. Bakanlık tarafından;

 1. Doğum yapan annelere,
 2. Engelli vatandaşlarımıza,
 3. Aylık sabit bir geliri olmayan ihtiyaç sahiplerine,
 4. Şehit yakınları ve gazilerimize,
 5. Evde bakım gerektiren hastalara,
 6. Koruyucu ailelere,
 7. Bakanlık tarafından belirlenen diğer ihtiyaç sahiplerine

Aylık sabit veya bir defaya mahsus olmak üzere nakdi yardım yapılmaktadır. Şimdi sizlerle Bakanlığa nasıl başvuru yapılır? Maddi yardım başvuru şartları nelerdir sorularını yanıtlayacağız.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 1.000 TL. Maddi Yardım Başvurusu

Dünya genelinde halen görülmekte olan korona virüs salgını sebebiyle salgından olumsuz etkilenen vatandaşlara Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca 1.000 TL maddi yardım sağlanmaktadır. 3 etapta vatandaşlara sunulan sosyal yardım ödemelerinin ilk iki etabı geçtiğimiz aylarda tamamlanmış, 3. faz ise hala daha devam etmektedir. İlk iki fazda herhangi bir başvuru kanalı olmayıp maddi yardımdan yararlanacak vatandaşların öncesinde sosyal yardımdan yararlanmış olma şartı aranmakta olup ilgili ihtiyaç sahiplerinin hesaplarına yatırılmıştır. E-devlet üzerinden alınan başvurular ise salgın sürecinden etkilenen işsiz kalan veya maddi sıkıntıya giren bütçe sahipleri vatandaşları kapsamaktadır.

BENZER İÇERİK; EİKP ödemesi nedir? nasıl alınır?

E-Devlet Maddi Yardım Sorgulama

E-devlet üzerinden maddi yardım sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Tek yapmanız gereken e-devlet hizmet sayfasına girerek Sorgulama ile adınıza veya hanenize kayıtlı maddi yardım bilgileri görüntülenebilir. Maddi yardım bilgileri ile gelir testi sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Doğum Yapan Annelere Maddi Yardım

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her yıl olduğu gibi 2020 yılında doğum yapan kadınlara devlet ayni ve nakdi yardımlar yapılmaktadır. 2020 yılında doğum yapan annelere yapılan yardımları şu şekilde sırayalabiliriz;

 • Çocuk Parası
 • Süt ve Emzirme Ödeneği Desteği
 • Yarım Gün Çalışma Desteği
 • Bakıcı Parası
 • İş Görmezlik Ödeneği

Çocuk Parası

Çocuk sayısına kadar para yardımı yapılacak olan annelerde aranan şartlardan biri çocuğun 15 Mayıs 2015’ten sonra doğum yapmış olması gerekmektedir. Devlet destekli yapılan çocuk parası ile aynı zamanda çalışma şartı da aranmamaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca yapılan ödemeler için belirlenen rakamlar ise; ilk çocuk için 300 lira, ikinci çocuk için 400 lira ve diğer çocuklar için de 600 liradır.

Çocuk Parası için Başvuru Nereye Yapılır?

Çocuk parasından yararlanmak için 15 Mayıs 2015’ten sonra doğum yapan annelerin; ikametgah adresinde bulunan İl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaatta bulunarak devletdestekli.com başvurularını gerçekleştirebilirler. Müracaat esnasından başvuru sahibinin T.C Kimlik kartını yanında bulundurması gerekir. Telefon üzerinden de ALO 144 Sosyal Yardım Hattı ile irtibat kurularak başvuru yapılabilir.

blank

Süt ve Emzirme Ödeneği Desteği

2020 yılı itibariyle 202 liraya ulaşan emzirme ödeneği geçtiğimiz yıllarda 180 lira olarak belirlenmiştir. Süt ve emzirme ödeneğinden yararlanmak için kişinin SGK veya BAĞ-KUR’lu olması ve 120 gün prim sayısını doldurmuş olması gerekmektedir. Başvurular Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca alınmakta olup aynı zamanda Sosyal Hizmetler Müdürlüğünden de müracaatta bulunulabilir. Süt yardımından yararlanacak doğum yapan anneler isterlerse bebeğin T.C kimlik kartı yana TCK numarasının yanında bulunması gerekmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından alınan başvurular web sitesi üzerinden alınmaktadır.

Yarım Gün Çalışma Desteği

Bu destek ile birlikte kadınlara doğumdan sonra yarı zamanlı çalışma desteği sağlanmış olup yarı zamanlı çalışırken tam maaş alması olarak yorumlanmaktadır. Doğum sonrası kadınlara sağlanan çalışma desteği ile yarı zamanlı olarak alınacak tam maaşların bir kısmı işverene ait diğer kısmı ise İŞKUR tarafından karşılanmaktadır. Bilindiği üzere doğum yapan kadınlara devlet destekli süt yardımı da yapılmaktadır. Ancak yarım gün çalışma desteğinden yararlananlar süt yardımından yararlanamayacağını belirtmek isteriz. Yarım gün çalışma desteğinden yararlanmak için çocuğun 3 yaşını doldurmamış olması gerekmektedir.

Bakıcı Parası

Doğum yapan ve çalışan annelere yardımlardan bir diğeri de bakıcı yardımı olarak devlet eliyle sunulmaktadır. 2020 yılı itibari ile 1.500 lira devlet destekli yardım yapılmaktadır. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da yaşayan devletdestekli.com kişilerin yararlanabileceği bakıcı parası için belirlenen iller pilot il olarak belirlenmiştir.

Doğum yapan anneye verilecek olan desteklerin Asgari ücretli anne ilk çocuk için toplam 6 bin lirayı aşıyor. Çocuk parası: 300 TL, Emzirme ödeneği: 2020 TL, ( Çalışan anne) için İş görmezlik ödeneği: 4.424 TL ve çalışan anne için bakıcı parası: 1.500 TL olarak ödemeler netleşti. Toplamda 6 bin lirayı geçen bu rakamlardan ödeme almak için 2020 yılında doğum yapan annelere ödemeler yapılacaktır. Dikkat çeken yardım ise bakıcı parası oldu. Herkes bakıcı parasını alabilmek için uygulamanın ülke geneline yayılmasını bekliyor. 2020 yılında bu ödeneklerde artış olacağı düşünülüyor.

Engellilere Yapılan Maddi Yardımlar

Engelli vatandaşlara her yıl yapıldığı gibi 2020 yılında da düzenli olarak maddi yardım yapılmaktadır. Maddi yardımların yanında engelli vatandaşlara özel indirim ve muafiyetlerde bulunmaktadır.Devlete tarafından engelli vatandaşlara yapılan maddi yardımlar sırasıyla aşağıdaki gibidir;

 • Engelli Aylığı
 • Muhtaç Aylığı Bağlanması
 • Evde Bakım Aylığı

Engelli Aylığı

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca yapılan engelli yardımından yararlanmak için kişinin en az yüzde 40 ve üzeri engeli bulunması gerekmektedir. Aynı zamanda herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmaması da diğer aranan şartlardan biridir. Bireyin engelli aylığından yararlanabilmesi için öncelikle 18 yaşından büyük olması veya 18 yaşından küçük yakını vasfında maddi yardım alabilir. Gelir testi ile belirlenen engeli aylığı için bireyin SYD Vakfına başvuruda bulunması ve engelli aylığı talep etmelidir. Gelir testi üzerinden sağlanacak maddi yardımda, yapılacak gelir testine tabii olan gelirin asgari ücretin 3’te birinin geçmemesi gerekir. İlgili kanun çerçevesinde belirlenen engeli aylığı yüzde 40 ile % 69 oranına sahip engelli bireylerde ayrı verilirken %70 oranına sahip olan engellilere verilen maddi yardım bedeli de ayrı olup daha fazla olacaktır.

Muhtaç Aylığı Bağlanması

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün verdiği muhtaç aylığı halk arasında “fakirlik parası” olarak ifade edilmektedir. Fakirlik kağıdı ile alınacak muhtaçlık aylığında %40 engelli bireyler ile 18 yaş altı muhtaç çocuklar yararlanmaktadır. Yararlanma koşullarına değinecek olursak; Muhtaç aylığından yararlanacak klişinin;

 • Herhangi bir sosyal güvencesi bulunmamalı,
 • Mahkeme kararı veya kanunla bakım altına alınmamış olması,
 • Gelir veya aylığı bulunmaması,
 • Gelir getirici taşınır ve taşınmaz malı mevcut olmaması,
 • Gelir getirici mallarının bulunması durumundan gelirin muhtaç aylığı bedelini geçmemesi gerekmektedir.

blank

Evde Bakım Aylığı

T.C Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı tarafından %50 ve üzerinde engel oranına sahip olan bireylerde bulunan sağlık raporunda “ağır engelli” ibaresi bulunması gerekir. Ağır engelli olan bireylerin kendi bakımlarını üstlenemeyecek oldukları rapor yolu ile kanıtlanmış olup bu kişilere evde bakım aylığı bağlanmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı ilgili kanun çerçevesinde anne babası ölmüş % 60 ve üzeri oranında engeli bulunan bireylere 5510 sayılı kanun uyarınca gerekli kriterlerin sağlanması üzerine belirlenen aylığın % 25’i üzerinden aylık bağlanır. Süresiz olarak bağlanan bu aylıkla belirlenen şartlardan biri kişinin engelli aylığı almamış olmasıdır.

Geliri Olmayanlara Kaymakamlıktan Maddi Yardım

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetleri Bakanlığınca sağlanan yardımlar hane bazlı olup ayni ve nakdi olarak yapılmaktadır. İhtiyaç sahibi ailelerin ikametlerinde görevde bulunan Kaymakamlıklara müracaat etmesi ile başvuruların alınabildiği, aynı zamanda internet üzerinden de başvuru yapılabilmektedir. Hane yardımından yararlanmak için başvuru sahibinin birtakım durumları tespit etmesi gerekmektedir. Tespit edilecek kriterlerden biri olan gelir testinin belirlenen sınırın altında olduğunun tespiti halinde haneye yapılacak yardımlar sırasıyla;

 • Gıda
 • Barınma
 • Yakacak
 • Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yardım
 • Muhtaç Asker Ailelerine Yapılan Yardımlar
 • Öksüz ve Yetim Yardımı
 • Doğum Yardımı
 • Muhtaç Asker Çocuğu Yardımı
 • Elektrik Tüketim Desteği (ETD)

BENZER İÇERİK: Geliri Olmayana Devlet Yardımı Nasıl Alınır?

Şehit Yakınları ve Gazilere Yapılan Yardımlar

Şehit yakınları ve gazilerimize birçok konuda devlet yardım yapmaktadır. Maddi ve maddi olmayan yardımlar ile şehit yakınları ve gazilerimiz için yapılan yardımlar; Özel Öğretim Bursu, Kamu Kurumlarında Çalışma Hakkı, Yakınların Silah Altına Alınmaması, Faizsiz Konut Kredileri, Eğitim ve Öğrenim Yardımları, Şehit Çocuklarına Aylık Bağlanması Bakanlık tarafından verilmektedir.

Şehit yakınları ve gazilere yapılan maddi ve maddi olamayan diğer yardımlardan yararlanmak için yardım alacak kişinin T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat etmesi ve birtakım koşulları sağlaması gerekmektedir. Şehit yakını yardımından isteyen kişiler şehit olan kişinin birinci dereceden akrabası olmalı ve bu kapsama konu olan kişiler; eş ve varsa çocukları olacaktır.

E-devlet platformu üzerinden şehit ve gazi yakınları ile ilgili istihdam başvurusu sorgulayabileceğinizi biliyor muydunuz?

Şehir İlçe Adres Telefon
İstanbul Adalar Şehit Recep Koç Cd. No:15 Büyükada/İSTANBUL 0 (216) 382 26 84
Ankara Polatlı Polatlı Hükümet Konağı 0 (312) 621 35 14
İzmir Aliağa Hükümet Konaği Kat.1 Aliağa/izmir 0 (232) 616 01 59
Bursa Gemlik Demirsubaşi Mahallesi Kumsal Sokak No:2 0 (224) 514 73 91
Kocaeli İzmit Yenişehir Mahallesi Ova Sokak No:38 Zemin:2 İzmit/KOCAELİ 0 (262) 324 54 54
Eskişehir Merkez Arifiye Mahallesi Kıbrıs Şehitleri Cad. Il Vilayet Binası Eskişehir 0 (222) 231 66 13
Adana Ceyhan Konakoğlu Mh.inönü Blv.hükümet Konaği No.55 0 (322) 613 96 42
Sizin İçin Araştırdık 28/09/2020

Kaymakamlık tarafından verilen maddi yardımlar Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca hane yardımları kapsamına konu edilirken bu yardımlar nakdi ve ayni olarak yapılmaktadır. Hane yardımından yararlanan bir kişiye Kaymakamlık tarafından 400 lira ödenmektedir.

ALO 144 iletişim hattı üzerinden yapacağınız başvuruda sosyal yardım parasından yararlanabilir. Yapılacak maddi yardımların tutarları en az 150 lira en çokta 400 lira olarak belirlenmiştir.

Sosyal yardım başvurusunda bulunan kişilerin gerekli prosedürlerin tamamlanması ve yardıma ihtiyacı olduğunu tespit edilme süreci ardından sosyal yardım alabilir. Dolayısıyla sosyal yardım sonuçları 15 günü bulabilir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sağlanan maddi yardım başvuruları e-devlet üzerinden üzerinden alınabilir. Aynı zamanda e-devlet anasayfası üzerinden sosyal yardım başvurusu sorgulaması da yapılabilir.
Yorumlar
 1. blank mehnet özdemir dedi ki:

  ceza evinden izinli çıktım ayaklarımdan rahatsızım koltuk değneğiyle yürüyorum çalışamıyorum yardım istiyorum

 2. blank Türkan dedi ki:

  Kira yardımı istiyorum lütfen

 3. blank Adem dedi ki:

  Pazarci esnafim ben ev kirami 3 aydir odeyemiyorum
  Maddi yardiminizi bekliyorum

 4. blank Düzceli dedi ki:

  Arkadaşlar 4441788 numarayı arayın SGK yardım tuşuna basın ve 15 20 dk bağlaması için bekleyin detaylı bilgi için bana yazın Istegram adresim coşkun.tmz facebok coşkun temiz yazın bana yardımcı olalim

  1. blank Filiz dedi ki:

   Ben 46 yaşındayım evlere temizliğe gidiyodum 5 aydır virüs yüzünden kimse işe çağırmıyo ayrıca böbrek ve ciğerden takipli hastayım zor durumdayım

 5. blank ZİNNET dedi ki:

  Merhaba ben ZİNNET van erciş mahallesinde oturuyorum evliyim iki oğlum var biri 5 aylık öbürü 4 yaşında maddi durumum yok çocuğuma bez ve süt alacak param yok evim yok geçici olarak kayinpederimin evinde kalıyorum hiçbir geleceğim yok zor geciniyorum devletimden yardim istiyorum lütfen bana yardımcı olun

 6. blank Yasin dedi ki:

  Çalışmıyorum his bir gelirim yok kiradayım inanin cok zor durumdayım devletimden yardım istiyorum acil olarak

 7. blank Osman mert dedi ki:

  Dışarda kalıyorum adresim var ama orda oturmuyorum sadece ikametgah pandemi parası hala degerlendirmede canımdan başka hiçbişeyim yok kim yardım edecek kime

 8. blank Nazife dedi ki:

  Eşim ceza evinde 6çocum var ve,çalışamıyorum,lirayı

  Eşim ceza evinde, kiradayım 6çocum var çalışamıyorum, yadımcı,omanızı,rica,ediyorum

 9. blank Nazife dedi ki:

  Adamı olan,alıyorum

 10. blank hakan öngör dedi ki:

  zordurumdayiz maddi yardım edin lütfen kıradayım 3cocugum var yardım edin

 11. blank Altın dedi ki:

  İyi günler benim eşim düzenli çalışmıyor yardım istiyorum gıda ve para yardımı almak istiyorum

 12. blank İstek dedi ki:

  var evimi yağmur seli girdi eşyalarım hepsi ocuklarımın ayakkabı karı bile su götürdü bana yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim

  1. blank Omer dedi ki:

   Koranadan dolayı bizde çalışamaz olduk devletimiz niye bizi gormuyo

 13. blank İstek dedi ki:

  Ben Erzurum Karaçoban molladavutköyü de oturuyorum 5 çocuğum var eşim çalışamıyor bel fıtığı var evimi yağmur seli girdi eşyalarım hepsi mavoldu çocuklarımın ayakkabı karı bile su götürdü bana yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim

 14. blank Çakir dedi ki:

  Dört tane cocukgum var üç tanesı okuyor bir tanesi iki yaşinda madi durumum yok asgari ücretle calışiyorum ama yetmiyor

 15. blank Elif dedi ki:

  Eşim çalışmıyor 3çocuğum var magdurum yardımda bulunmak istiyorum

 16. blank Nurcan dedi ki:

  Benim eşim beyin ameliyatı oldu çalışmıyor dört tane öğrencim var devletimizden maddi manevi yardım bekliyorum lütfen yardımcı olursanız sevinirim hiç bir çalışanım yok artık sesimizi nasıl duyarabiliriz yardım olmanızı bekliyorum

 17. blank Gülay dedi ki:

  5 çocuğum var çok zor günler geçiriyoruz borçlarım var ödeyemiyorum eşim çalışamıyor sigorta yok hiç bir gelirimiz yok acil nakit paraya ihtiyacım var

 18. blank Ayten dedi ki:

  Iki oglum var .kocam rahmetlik olmuw oturmaga evim yok lutfen yardim edin kocukllarim icin size yalvariyom

 19. blank Guler dedi ki:

  4 kişiyiz esim askeri ücrette calisiyo kiredi ödüyor ev kirası 650 yeni doğmuş bebegim var ihtiyaçlarımızı tam karsilayamiyo esim

 20. blank Şükran Aslan dedi ki:

  Zordurumdayesım bes aydır ısten cıkarmıs uc cocugum var maddı yardım ıstıyorum zor durumdayım

 21. blank Mehmet dedi ki:

  Maddi yardım desteğini aşmak istiyorum

  1. blank Rahime dedi ki:

   Cocugum yeni oldu kiram birikti borcum cok zor durumdayim madi desteye cok ihtiyacim var

 22. blank Gülcan Erdoğan dedi ki:

  Maddiyat ve gıda yardımına ihtiyacımiz var 2 tane öksüz yiyenin var 1ci 8 yaşında ilk öğretim ogrencisi diğeri ise 7 yaşında ilk öğretim öğrenci olarak başlayacak, ben onlardan azda olsa sansliydim küçük yaşta yetim kalmadım manen olarak yanındayız bahaneleri, ile çocukların gerçek anlamda ,pandemi süresi içinde ve okul dönemleri süresince maddiyat ve yardıma öksüz ve yetim haklarından devletin sunduğu, imkanları ile ilgili olarak başvurusu ARZ ederiz saygılar.

 23. blank Esengül dedi ki:

  Evim kira 4 çocugu. Var çocuklarıma bakmada zorlanıyorum ne olu yardim istiyorum

 24. blank Hasan urer dedi ki:

  Ben /57engelli kronik hastayım işsizim 6yildir kurslara katılıyorum yildim artık hayattan 2015 yılında kredi çektim iş yapmak için odeyemedim gırtlağıma kadar borca battım 3ay kadar oldu 1000tl pandemi yardımı aldım bu parayla kiramı vercem evin ihtiyacinimi gorcem bize devletim sahip çıkmaya cakta kim sahip çıkacak yardım diyorlar kime yardım ediyorlar onunda anlamış değilim kronik hastayım işte bulamıyorum gereğinin yapılmasını istiyorum çok zor durumdayiz

 25. blank İbrahim sahin dedi ki:

  Ben zordurumdayim kironuk kalb hastası kironuk astım hastasıyım ilaçlar imialamiyorumzordurumdayim icralarim kiretikarti borcum var eşim kironuk şeker hastası fatura larimiodeyemiyorum oğlum koranaoldu bizi karatina dayız ıyi beslenen mesigerek gıda alması ndiyor larbenzordurumdayimtelefonu

 26. blank Rukiye tayaksı dedi ki:

  Benim ikinci evliliğim toplamda 5 çocuk bakıyorum eşim mobilya boyacisi hiç iş çıkmıyor evimiz kira çocuğuma bez bile alamayacak duruma geldik borca kimse vermez oldu kiram yenilenecek beş paramız yok yemek pisirecek malzemealacak dururmumuz yok herşey üst üste geldik çocuklarda çok etkileniyor bu şiddetli geçimsizlik ten lütfen yardımcı olurmusunuz

 27. blank Asuman Bakırcı dedi ki:

  Sayın ilgili,
  Ben İzmir ili Çeşme İlçesinde terzilik yaparak hayatımı kazanmaya çalışıyorum. Koronavirüs salgını nedeniyle 10 Mart ‘ta kapanan dükkanımı 16 Haziranda açtım. Fakat sefte yapmadan kapattığım günlerim oluyor. Kiralarım birikti, elektrik faturalarım, vergi ve sigortalarımı ödememe imkan yok. Na yapacağımı borçların içinden nasıl çıkacağımı bilememez durumdayım.
  Bu nedenle , Aile, Çalışma, ve sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yardım, ödeme ve desteklerinden faydalandırılmamı yüksek katınıza önemle ve saygılarımla arz ediyorum.

 28. blank Münevver Polat dedi ki:

  Eşimi ni iş yokduru işten çıkarıldı maddi durumum yokduru 3 çocuklarım var evde ekmek alıcı ak paramız yoktur çocuklarıma açları yardım edin lütfen mukdaçı olmazsam mejazı atmazdim Allah rızası için yardım edin lütfen yardım edin lütfen yardım edin. 05362336199

 29. blank Kadriye dedi ki:

  Bende işsiz kaldıgım icin calişmıyorum benimde ihtıyacım var kocamla aram iyi degıl borc yuzunden tartısıyoruz

 30. blank Belgin dedi ki:

  Bizde çok zor durumda yiz çok ihtiyacı mız var 1000 lira yardım parasına eşimde oğlumda yiycek sektöründe calisiyo ikiside issiz kaldı hala acilmadi işleri benim anlamadığım ihtiyacı olana degilde olmayana yatması bu para nin çok tanıdığım var maaşları odeniyo sosyal güvencesi var ama yardım parası yatmış ihtiyacı olanlar alamiyo evimiz kira faturalar birikti ne yapacağımızı şaşırdık