Devlet Destekli

Altın Alım Satım Vergisi Hesaplama (2020 Güncel)

Altın Alım Satım Vergisi Hesaplama (2020 Güncel)

Bilindiği üzere 24/05/2020 tarihi itibariyle döviz ve kambiyo işlemlerinde alınan vergi oranlarına ilişkin yeni bir düzenleme yapıldı. Buna göre bu işlemlere uygulanan vergi dilimi 1.000/2 oranından 100/1 oranına yükseltildi. Bu kapsamda sizler için altın borcu hesaplama, gram altın, canlı altın bilezik, 150 gr. altın için faiz hesaplama, işçilik ve altın vergisi hesaplama işlemini araştırdık. Başlamadan önce şu terimleri bilmenizde yarar var.

KAMBİYO NEDİR?: iki ayrı ülke paralarının birbirleriyle değiştirilmesidir.
BONO NEDİR?: Kamunun veya kurumsal kuruluşlardan yatırımcı kişilerin belirli bir faiz oranı ile belirli bir sürede kredi çektiğini gösteren belgelere verilen isimdir.,

Konu hakkında araştırma yapan okurlarımız için gümüş kambiyo vergisi, gram altın alım satımında vergi var mı, gümüş alımında vergi var mı, bankadaki altın hesabından vergi alınır mı, kambiyo, altın vergisi altında vergi hesaplama, altın vergisi alırken mı satarken mı verilecek tüm merak edilenleri içeriğimizde yer almaktadır.

Altın ve gümüş için devlet hakkı oranlarında değişiklik Resmi Gazete’de

Altın ve gümüş için belirlenen devlet hakkı oranlarının % 25 artırımlı uygulanmasına yönelik Cumhurbaşkanı Kararı, 4 Eylül 2020 tarihli Resmi Gazete‘ de  yayımlandı.  Maden Kanunu kapsamında 4. grup madenlerden olan altın ve gümüş için belirlenen devlet hakkı oranları yüzde 25 artırımlı uygulanacak.

Altın Alım Vergisi Yükseltildi

Altın işlemlerine uygulanan binde 2 vergi oranı yüzde bir oranına yükseltildi. Bu işlem sonrasında Devlet bütçesine toplamda bir milyar lira toplanması değerlendiriliyor. Bununla birlikte bankalar tarafından çıkarılan ve vergi oranları düşük olduğu için vatandaşların ilk tercihi olan finansman bonosundan daha önce %10 oranında vergi alınmakta idi. Finansman bonolarının vergi oranları da %15’e yükseltildi.

Şirketler veya gerçek kişiler tarafından yürütülen faaliyetler kapsamında ise döviz borcunun söz konusu olması durumunda döviz satın alınması gerektiğinde ise hazırlanan kambiyo işlemlerinde alınan BSMV oranları ise yüzde 0 olarak belirlendi.

blank

Döviz Kambiyo Vergi Düzenlemesi

Yukarıda 24 Mayıs 2020 PAZAR tarihli ve 31136 Sayılı Resmî Gazete metni görüntülenmektedir. Bu sayfadan inceleyebilirsiniz.

Döviz ve Altın Alımlarında Kaç Para Vergi Alınacak

Kambiyo işlemlerine ilişkin olarak vergi oranı 24 MAYIS 2020 tarihinde yapılan düzenleme ile işlem tutarı üzerinden %1 olarak belirlendi. Bu kapsamda artık yapılacak bu işlemlerde %1 vergi alınacak.

Yani 100 TL. tutarında altın alırsanız 1 TL. BSMV oranı banka tarafından hesaplanacak ve beyan edip ödenecek.

Altın Vergisini Kimler Ödeyecek?

BSMV adıyla bahsedilen vergi Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisidir. Bahsedilen düzenleme BSMV ilişkin olduğu için bu verginin sorumlusu yani ödemesi gereken bankalardır. Eğer kişiler döviz kaydı veya altın alımı yaptığında bu vergiyi Devlete ödeyecek olanlar yine bankalardır. Tabi Devlet bu vergiyi bankadan aldığına göre, bankalardan altın devletdestekli.com alan kişiden bu vergiyi kesecektir. Yani alımlarda vergi eklenerek fiyat belirlenmesi muhtemeldir. Sonuçta gerçek kişi veya esnaf bankadan döviz veya altın aldığında yine bu verginin büyük bölümünü alan vatandaş ödeyecektir.

Altın ve Döviz Vergisi Kimlerden Alınmayacak

Eğer vatandaş veya firma faaliyeti ile alakalı bir alanda veya şuan ki durumda döviz borcu var ise ve bu yüzden döviz alması gerekiyorsa, bu firma veya kişiden bahsedilen %1 oranında ki vergi alınmayacaktır. Bu durumun nasıl ispatlanacağına ilişkin henüz resmi bir belge veya dokümana rastlamadık.

 • Bankalar yetkili müesseseler arasında kendi içlerinde kambiyo satışı yaparsa,
 • İhracatçı Birliklerine üye olan ihracatçılara yapılan kambiyo satışları,
 • Bakanlık tarafından kambiyo satışı yapılırsa,
 • Eğer kullanılan kredi döviz üstünden kullanılmış ise, bu kredinin ödenmesine ilişkin olarak aracılık yapan bankanın borçluya yaptığı kambiyo satışları,
 • Sanayi sicil belgesi haiz olan işletmelere yapılacak olan kambiyo satışları

Altın Alım Vergisi Ne Kadar?

24 MAYIS 2020 tarihinden sonra altın alım vergisi yüzde 1 olarak belirlendi.

 • Bu kapsamda 100 dolar alacak kişi 1 dolar,
 • 100 altın alacak kişi 1 altın,
 • 100 Euro alacak kişi 1 Euro

vergi ödeyecektir.

Senetle altın veren kuyumcular hakkında yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Kuyumcudan Alınan Altından Vergi Alınıyor mu?

Yukarıda anlattığımız üzere bu düzenleme sadece Banka ve Sigorta Muameleleri için yapılan bir düzenlemedir. Bu vergi kuyumcudan alınan veya bozdurulan altınlar için değil, bankalarda bulunan altın ve döviz hesaplarında yapılan işlemler için geçerlidir. Zira vergi ödemekten sorumlu kişi bankalardır. Ancak bu durumun altın veya döviz fiyatlarına yansıması hususunda net bir bilgimiz bulunmamaktadır.

Altın Vergisi Hesaplama 2020

Aşağıda bugün itibariyle Reşat Altın, Cumhuriyet Altını, 22 ayar bilezik gibi altınların yüzde 1 oranları incelenerek altın vergisi hesaplama işlemi yapılmıştır. Ancak bu hesaplama alınması durumunda olabilecek yüzde 1 oranı göstermektedir. Zira şuan kuyumcuların bu altınlar için vergi uygulaması mevcut değildir.

ALTIN/DÖVİZ FİYATI ALINACAK VERGİ
Gram Altın ₺379,08 ₺3,79
Çeyrek Altın ₺625,60 ₺6,26
Cumhuriyet Altını ₺2.491,70 ₺24,92
ONS ₺1.729,47 ₺17,29
Reşat Altın ₺2.492,27 ₺24,92
Kulplu Reşat Altın ₺2.494,49 ₺24,94
22 Ayar Bilezik ₺348,00 ₺3,48
Yarım Altın ₺1.235,60 ₺12,36
Dolar ₺6,82 ₺0,07
Euro ₺7,56 ₺0,08

Yukarıda ki tablo Haziran 2020 tarihi itibariyle hesaplanmış olup, fiyatlar piyasaya göre farklılık gösterebilir.

] }Yorumlar
 1. blank Vedat dedi ki:

  Varlık vergisi de bekliyoruz! Hani o çok eleştirilen vergi, çok yakında o da çıkar 100 yıl önceye dönmüş oluruz! Rezillikten başka bir şey değil..

 2. blank MURAT CAN SAĞLAM dedi ki:

  NEFES ALMA VERGİSİ NE ZAMAN ÇIKACAK ACABA BİR O KALDI.

  1. blank canı yanan dedi ki:

   sırada o var