Altın Alım Satım Vergisi Hesaplama (Güncel)

Altın Alım Satım Vergisi Hesaplama (Güncel)

Bilindiği üzere 24/05/2020 tarihi itibariyle döviz ve kambiyo işlemlerinde alınan vergi oranlarına ilişkin yeni bir düzenleme yapıldı. Buna göre bu işlemlere uygulanan vergi dilimi 1.000/2 oranından 100/1 oranına yükseltilmişti. Ancak; 30/09/2020 tarihi itibariyle döviz ve kambiyo işlemlerinde alınan vergi oranlarına ilişkin yeni bir düzenleme yapıldı. Buna göre bu işlemlere uygulanan vergi dilimi 100/1 oranından yeniden  1.000/2 oranına düşürüldü. Bu kapsamda sizler için altın vergisi hesaplama, altın alım satım vergisi hesaplama, gram altın alım satım vergisi, altın kambiyo vergisi hesaplama konularını araştırdık.

Kambiyo ve Bono Nedir?

Kambiyo iki ayrı ülke paralarının birbirleriyle değiştirilmesidir.
Bono Kamunun veya kurumsal kuruluşlardan yatırımcı kişilerin belirli bir faiz oranı ile belirli bir sürede kredi çektiğini gösteren belgelere verilen isimdir.

Konu hakkında araştırma yapan okurlarımız için gümüş kambiyo vergisi, gram altın alım satımında vergi var mı, gümüş alımında vergi var mı, bankadaki altın hesabından vergi alınır mı, kambiyo, altın vergisi altında vergi hesaplama, altın vergisi alırken mı satarken mı verilecek tüm merak edilenleri içeriğimizde yer almaktadır.

Altın Dolar Euro Döviz Alımında Vergi Düşürüldü Vergi İndirim Kararı Resmi Gazete’de

Dolar Euro ve Altın alımında  vergi oranları düşürüldü. 30 EYLÜL 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre Altın, Dolar, Euro alımlarında uygulanan yüzde 1 oranın vergi binde 2’ye çekildi.

Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla bazı işlemlerde uygulanan vergi oranları düşürüldü.

Altın ve gümüş için devlet hakkı oranlarında değişiklik Resmi Gazete’de

Altın ve gümüş için belirlenen devlet hakkı oranlarının %25 artırımlı uygulanmasına yönelik Cumhurbaşkanı Kararı, 4 Eylül 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. Maden Kanunu kapsamında 4. grup madenlerden olan altın ve gümüş için belirlenen devlet hakkı oranları yüzde 25 artırımlı uygulanacak.

Altın Alım Vergisi Yükseltilmişti

Altın işlemlerine uygulanan binde 2 vergi oranı yüzde bir oranına yükseltildi. Bu işlem sonrasında Devlet bütçesine toplamda bir milyar lira toplanması değerlendiriliyor. Bununla birlikte bankalar tarafından çıkarılan ve vergi oranları düşük olduğu için vatandaşların ilk tercihi olan finansman bonosundan daha önce %10 oranında vergi alınmakta idi. Finansman bonolarının vergi oranları da %15’e yükseltildi.

Şirketler veya gerçek kişiler tarafından yürütülen faaliyetler kapsamında ise döviz borcunun söz konusu olması durumunda döviz satın alınması gerektiğinde ise hazırlanan kambiyo işlemlerinde alınan BSMV oranları ise yüzde 0 olarak belirlendi.

Altın Alım Satım Vergisi Hesaplama (Güncel)
Döviz Kambiyo Vergi Düzenlemesi

Yukarıda 24 Mayıs 2020 PAZAR tarihli ve 31136 Sayılı Resmî Gazete metni görüntülenmektedir.

Yukarıdaki karar 30 EYLÜL 2020 tarihinden 31260 Sayılı Resmi Gazete’de yeniden düzenlenmiş olup Döviz ve Altın alımlarında %1 olan vergi Binde 2 olarak düşürülmüştür. Yeni kararı inceleyebilirsiniz.

Altın Alım Satım Vergisi Hesaplama (Güncel)
Altın ve Döviz Alımlarında Vergi Düşürüldü

Döviz ve Altın Alımlarında Kaç Para Vergi Alınacak

Kambiyo işlemlerine ilişkin olarak vergi oranı 24 MAYIS 2020 tarihinde yapılan düzenleme ile işlem tutarı üzerinden %1 olarak belirlendi. Bu kapsamda artık yapılacak bu işlemlerde %1 vergi alınacak. Döviz ve altın alımlarında 1 EKİM 2020 tarihinden itibaren vergilerin düşürülmesi ile binde 2 üzerinden vergi alınacaktır.

Yani 100 TL tutarında altın alırsanız 1 TL BSMV oranı banka tarafından hesaplanacak ve beyan edip ödenecek. Yeni karar kapsamında binde 2 üzerinden hesaplanacak 0,2 TL alınacak.

Altın Vergisini Kimler Ödeyecek?

BSMV adıyla bahsedilen vergi Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisidir. Bahsedilen düzenleme BSMV ilişkin olduğu için bu verginin sorumlusu yani ödemesi gereken bankalardır. Eğer kişiler döviz kaydı veya altın alımı yaptığında bu vergiyi Devlete ödeyecek olanlar yine bankalardır. Tabi devlet bu vergiyi bankadan aldığına göre, bankalardan altın devletdestekli.com alan kişiden bu vergiyi kesecektir. Yani alımlarda vergi eklenerek fiyat belirlenmesi muhtemeldir. Sonuçta gerçek kişi veya esnaf bankadan döviz veya altın aldığında yine bu verginin büyük bölümünü alan vatandaş ödeyecektir.

Altın ve Döviz Vergisi Kimlerden Alınmayacak

Eğer vatandaş veya firma faaliyeti ile alakalı bir alanda veya şuan ki durumda döviz borcu var ise ve bu yüzden döviz alması gerekiyorsa, bu firma veya kişiden bahsedilen %1 oranındaki vergi alınmayacaktır. Bu durumun nasıl ispatlanacağına ilişkin henüz resmi bir belge veya dokümana rastlamadık.

 • Bankalar yetkili müesseseler arasında kendi içlerinde kambiyo satışı yaparsa,
 • İhracatçı Birliklerine üye olan ihracatçılara yapılan kambiyo satışları,
 • Bakanlık tarafından kambiyo satışı yapılırsa,
 • Eğer kullanılan kredi döviz üstünden kullanılmış ise, bu kredinin ödenmesine ilişkin olarak aracılık yapan bankanın borçluya yaptığı kambiyo satışları,
 • Sanayi sicil belgesi haiz olan işletmelere yapılacak olan kambiyo satışları

Altın Alım Vergisi Ne Kadar?

24 MAYIS 2020 tarihinden sonra altın alım vergisi yüzde 1 olarak belirlenmişti.

30 Eylül 2020 tarihi itibariyle altın ve döviz alım vergisi binde 2 olarak belirlendi.

 • Bu kapsamda 100 dolar alacak kişi 0,2 dolar,
 • 100 altın alacak kişi 0,2 altın,
 • 100 Euro alacak kişi 0,2 Euro

Vergi ödeyecektir.

Senetle altın veren kuyumcular hakkında yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Kuyumcudan Alınan Altından Vergi Alınıyor mu?

Yukarıda anlattığımız üzere bu düzenleme sadece Banka ve Sigorta Muameleleri için yapılan bir düzenlemedir. Bu vergi kuyumcudan alınan veya bozdurulan altınlar için değil, bankalarda bulunan altın ve döviz hesaplarında yapılan işlemler için geçerlidir. Zira vergi ödemekten sorumlu kişi bankalardır. Ancak bu durumun altın veya döviz fiyatlarına yansıması hususunda net bir bilgimiz bulunmamaktadır.

Altın Vergisi Hesaplama 2021

Aşağıda bugün itibariyle Reşat Altın, Cumhuriyet Altını, 22 ayar bilezik gibi altınların yüzde 1 oranları incelenerek altın vergisi hesaplama işlemi yapılmıştır. Ancak bu hesaplama alınması durumunda olabilecek yüzde 1 oranı göstermektedir. Zira şuan kuyumcuların bu altınlar için vergi uygulaması mevcut değildir.

Ancak yeni karar kapsamında yüzde 1 oran ”binde 2” olarak hesaplanacaktır.

Altın/DövizFiyatıAlınacak Vergi
Gram Altın₺440,70₺0,94
Çeyrek Altın₺722,40₺1,53
Cumhuriyet Altını₺2.959,00₺6,12
ONS₺1.887,74₺3,77
Reşat Altın₺3,096,47₺6,19
Kulplu Reşat Altın₺3.098,96₺6,19
22 Ayar Bilezik₺426,61₺0,85
Yarım Altın₺1.533,30₺3,06
Dolar₺7,38₺0,015
Euro₺8,97₺0,018
Fiyatlar Değişiklik Gösterebilir.

Yukarıdaki tabloda fiyatlar piyasaya göre farklılık gösterebilir.

Yorumlar

 1. Avatar of Arda Arda dedi ki:

  Hayır, hangi vergi geri ödeniyor.

 2. Avatar of Fanii Fanii dedi ki:

  Altin alirken alinan %1 vergi binde 2 ye dustugunden alinan vergi geri odenecek mi

 3. Avatar of Melek Melek dedi ki:

  Döviz Bürosunda alınan dövizlerde %1 vergi var mı? Birde kuyumcudan aldığımız gram altınlarda da %1 vergi uygulanacak mi?

 4. Avatar of Vedat Vedat dedi ki:

  Varlık vergisi de bekliyoruz! Hani o çok eleştirilen vergi, çok yakında o da çıkar 100 yıl önceye dönmüş oluruz! Rezillikten başka bir şey değil..

 5. Avatar of MURAT CAN SAĞLAM MURAT CAN SAĞLAM dedi ki:

  NEFES ALMA VERGİSİ NE ZAMAN ÇIKACAK ACABA BİR O KALDI.

  1. Avatar of canı yanan canı yanan dedi ki:

   sırada o var