Altın Alım Satım Vergisi Hesaplama (2023 Güncel)

Altın alım satım vergisi hesaplama hakkında detaylar yazımızda.

Altın Alım Satım Vergisi Hesaplama (2023 Güncel)

Bilindiği üzere 24/05/2020 tarihi itibariyle döviz ve kambiyo işlemlerinde alınan vergi oranlarına ilişkin yeni bir düzenleme yapıldı. Buna göre bu işlemlere uygulanan vergi dilimi 1.000/2 oranından 100/1 oranına yükseltilmişti. Ancak; 30/09/2020 tarihi itibariyle döviz ve kambiyo işlemlerinde alınan vergi oranlarına ilişkin yeni bir düzenleme yapıldı.

Buna göre bu işlemlere uygulanan vergi dilimi 100/1 oranından yeniden  1.000/2 oranına düşürüldü. Bu kapsamda sizler için altın vergisi hesaplama, altın alım satım vergisi hesaplama, gram altın alım satım vergisi, altın kambiyo vergisi hesaplama konularını araştırdık.

Kambiyo ve Bono Nedir?

Kambiyo ve Bono terimlerinin açıklaması aşağıdaki gibidir:

  • Kambiyo iki ayrı ülke paralarının birbirleriyle değiştirilmesidir.
  • Bono Kamunun veya kurumsal kuruluşlardan yatırımcı kişilerin belirli bir faiz oranı ile belirli bir sürede kredi çektiğini gösteren belgelere verilen isimdir.

Konu ile ilgili araştırma yapan okuyucularımız için gümüş alım satım vergisi, gram altın alım satım vergisi, gümüş alım satım vergisi var mı, gümüş alım satımı vergisi var mı gibi tüm sorular içeriğimizde yer almaktadır. bankadaki altın hesabında vergi var mı, döviz üzerinden vergi hesaplaması, altın vergisi, altın alırken veya satarken vergi var mı? bulunur.

Altın,Dolar, Euro, Döviz Alımında Vergi Düşürüldü!

Vergi İndirim Kararı Resmi Gazete’de. Dolar Euro ve Altın alımında  vergi oranları düşürüldü. 30 EYLÜL 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre Altın, Dolar, Euro alımlarında uygulanan yüzde 1 oranın vergi binde 2’ye çekildi.

Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla bazı işlemlerde uygulanan vergi oranları düşürüldü.

Altın ve Gümüş için Devlet Hakkı Oranlarında Değişiklik Resmi Gazete’de

Altın ve gümüş için belirlenen devlet hakkı oranlarının %25 artırımlı uygulanmasına yönelik Cumhurbaşkanı Kararı, 4 Eylül 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. Maden Kanunu kapsamında 4. grup madenlerden olan altın ve gümüş için belirlenen devlet hakkı oranları yüzde 25 artırımlı uygulanacak.

Altın Alım Vergisi Yükseltilmişti

Altın işlemlerine uygulanan binde 2 vergi oranı yüzde 1’e çıkarıldı. Bu süreçten sonra Devlet bütçesi için toplam 1 milyar lira tahsil edileceği değerlendiriliyor. Ancak daha önce bankalar tarafından ihraç edilen ve vergi oranlarının düşük olması nedeniyle vatandaşların ilk tercihi olan finansman bonosu üzerinden yüzde 10 vergi alınıyordu.

Finansman bonolarının vergi oranları da %15’e yükseltildi.

Şirketlerin veya gerçek kişilerin yürüttüğü faaliyetler kapsamında, döviz borcu olması halinde, döviz alımı yapılması gerektiğinde hazırlanan döviz işlemlerinde alınan BSMV oranları yüzde 0 olarak belirlendi.

Döviz Kambiyo Vergi Düzenlemesi

24 Mayıs 2020 PAZAR tarihli ve 31136 sayılı Resmi Gazete’nin metni yukarıdadır.

Yukarıdaki karar 30 EYLÜL 2020 tarihinden 31260 Sayılı Resmi Gazete’de yeniden düzenlenmiş olup Döviz ve Altın alımlarında %1 olan vergi Binde 2 olarak düşürülmüştür. Yeni kararı inceleyebilirsiniz.

Altın ve Döviz Alımlarında Vergi Düşürüldü

Döviz ve Altın Alımlarında Kaç Para Vergi Alınacak

Kambiyo işlemlerine ilişkin olarak 24 MAYIS 2020 tarihinde yapılan düzenleme ile işlem tutarı üzerinden vergi oranı %1 olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda bu işlemler üzerinden %1 oranında vergi tahsil edilecektir. 1 EKİM 2020 tarihinden itibaren döviz ve altın alımlarında vergi indirimi ile binde 2 vergi uygulanacak.

Yani 100 TL altın alırsanız 1 TL BSMV oranı banka tarafından hesaplanacak, beyan edilecek ve ödenecektir. Yeni karar kapsamında binde 2 üzerinden hesaplanmak üzere 0,2 TL alınacak.

Altın Vergisini Kimler Ödeyecek?

BSMV olarak anılan vergi, Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisidir. Bahsi geçen düzenleme BSMV ile ilgili olduğu için bu vergiden sorumlu olan bankalar yani ödemek zorunda olan bankalardır. İnsanlar döviz kaydettirir veya altın alırsa bu vergiyi Devlete ödeyecek olan bankalardır. Tabi devlet bu vergiyi bankadan aldığı için bankalardan altın alan kişiden bu vergiyi kesecektir.

Yani alımlara vergi eklenerek fiyat belirlemek mümkündür. Sonuç olarak gerçek kişi veya esnaf bankadan döviz veya altın aldığında bu verginin büyük bir kısmını alan vatandaş ödeyecek.

Altın ve Döviz Vergisi Kimlerden Alınmayacak

Bir vatandaş veya şirketin faaliyetiyle ilgili bir alanda veya mevcut durumda döviz borcu varsa ve bu nedenle döviz alması gerekiyorsa bu şirket veya kişiden %1 oranında vergi alınmayacaktır. Bu durumu nasıl ispatlayacağımıza dair resmi bir belge veya belgeye henüz rastlamış değiliz.

  • Bankalar yetkili müesseseler arasında kendi içlerinde kambiyo satışı yaparsa,
  • İhracatçı Birliklerine üye olan ihracatçılara yapılan kambiyo satışları,
  • Bakanlık tarafından kambiyo satışı yapılırsa,
  • Kullanılan kredinin döviz cinsinden kullanılması halinde bu kredinin ödenmesine ilişkin olarak aracı bankanın borçluya döviz satışı,
  • Sanayi sicil belgesi haiz olan işletmelere yapılacak olan kambiyo satışları

Altın Alım Vergisi Ne Kadar?

24 MAYIS 2020 tarihinden sonra altın alım vergisi yüzde 1 olarak belirlenmişti.

30 Eylül 2020 tarihi itibariyle altın ve döviz alım vergisi binde 2 olarak belirlendi.

  • Bu kapsamda 100 dolar alacak kişi 0,2 dolar,
  • 100 altın alacak kişi 0,2 altın,
  • 100 Euro alacak kişi 0,2 Euro vergi ödeyecektir.

Kuyumcudan Alınan Altından Altın Vergisi Alınıyor mu?

Yukarıda da açıkladığımız gibi bu düzenleme sadece Bankacılık ve Sigortacılık İşlemlerine yöneliktir. Bu vergi kuyumculardan alınan veya takas edilen altınlar için değil, bankalardaki altın ve döviz hesaplarında yapılan işlemler için geçerlidir. Bankalar vergi ödemekle yükümlüdür. Ancak bu durumun altın veya döviz fiyatlarına yansıması konusunda net bir bilgimiz yok.

Altın Alım Satım Vergisi Hesaplama 2023

Bugün itibariyle Reşat Altını, Cumhuriyet Altını, 22 ayar bilezik gibi altınların yüzde 1’i incelendi ve altın vergisi hesaplaması yapıldı. Ancak bu hesap alınması halinde alınabilecek yüzde 1 oranını gösteriyor. Çünkü şu anda bu kuyumcular için herhangi bir vergi uygulaması yok.

Ancak yeni karar kapsamında yüzde 1 oran ”binde 2” olarak hesaplanacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.