geri ödemesiz hibehayvan kredisiesnaf kefalet kredisitablet başvurusumaddi yardımfaizsiz kredigeri ödemesiz destek

Altın Alım Satımında Yeni Sistem. Son Dakika Duyuruldu..

Altın alım satımlarında güven sağlanıyor. İstanbul Kuyumcular Odası tarafından açıklama yapıldı. İKO-GüvenCE etiketi sistemi uygulaması başladı. Detaylar haberimizde..

Altın Alım Satımında Yeni Sistem. Son Dakika Duyuruldu..

Altın alım ve satım yapanlar için yeni bir son dakika haberi geldi. Açıklanan bu sistem ile birlikte altın alış ve satışlarında yeni bir dönem başlıyor. İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık önemli açıklamalarda bulundu. Detayları inceleyebilirsiniz.

Altında Yeni Dönem Başladı!

İKO Başkanı Atayık tarafından yapılan açıklamalara göre altın alım ve satım sektöründeki güvensizliği çözmek amacıyla yeni sistem detayları belli oldu. Bu kapsamda, özellikle düşük ayarda, taklit, sahte, çakma ürünler hakkında gelen şikayetler sonucunda kuyumcular ile müşteri arasında güven problemi olduğundan bahsedildi. Bu kapsamda ek güven halkası ile altın, değerli taşları kapsayan bir döneme geçildiği duyuruldu.

İKO Güvence Etiketi Projesi Detayları

Bir yılı aşkın süredir devam eden salgın nedeniyle kuyumcuların zor durumda olduğuna dikkat çeken Atayık, düğün ve nişan taleplerinde yaşanan artışın ve gurbetçi müşterilerin ülkeye gelmesine başlamasının kuyumcuların yüzünü güldüreceğinden bahsetti.

Uzun zamandır üzerinde altyapısını geliştirmek için çalışılan proje uygulama aşamasındadır. Perakendeci kuyumcu ile müşterileri arasındaki güven ilişkisinin sağlanması ve sağlıklı yürütülmesi amaçlanıyor. Yurt içi ve yurtdışında saha araştırması yapıldı. %100 müşteri güveni ve memnuniyeti adına alışveriş portalları ile kuyumculardaki değerli mücevher ve altınların Oda güvencesinde kalite kontrol zinciri sunulması kararlaştırıldı.

İKO tarafından açıklanan bu proje kapsamında yabancı ve yerli tüketici güveni sağlanacak. Ayrıca tüketiciler güvenli ürünlere ulaşacaktır. Bu sebeple, Ağustos 2021’de İKO-güvenCE etiketi Uygulaması başlatıldı. 5362 Sayılı Kanun kapsamında kuyumculara verilen yetki ile ‘ Meslek mensuplarının birbirleriyle ve halk ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni hakim kılmak ‘ adına anlaşmazlıklar çözülecek, ürünler uluslararası standartlarda, REACH yani insan sağlığına uygunluk tüzüğüne uygun olarak İKO-güvenCE etiketi çalışması ile sunulacak.

İKO-güvenCE Etiketi ile Güvenilirlik Sağlanacak

Tüm alanlarda güvenin sağlanmasının öneminden de bahsedildi. 1 Ağustos 2021 tarihinde başlayan bu çalışma ile altın ve mücevherlerine güven vermek isteyen esnaf kuyumcular ile güvenceli ürün satın almak isteyen yerli ve yabancı müşteriler kalite konusunda ortak bir payda da buluşmuş olacaktır.

Sertifika, karekod, etiket veya garanti belgesi ile günümüzde güveni sağlandığına dikkat çeken Mustafa Atayık sözlerine şöyle devam etti;

Özellikle kuyumculuk ve mücevherat sektöründe diğer sektörlere oranla bu unsura daha da çok ihtiyaç duyulduğu değerlendiriliyor. Yerli ve yabancı tüketiciye kesin güveni sağlayacağını düşündüğümüz bu projenin ayrıca kuyumcu meslektaşlarımızı da olumlu etkileyeceği, satışlar üzerinde de pozitif katkılar sağlayacağına inanıyoruz.

İKO- güvenCE Etiket sisteminin özellikle piyasanın hareketlendiği dönemlerde sıkça dile getirilen sahte-taklit, ayarı düşük altın gibi tartışmaları da ortadan kaldıracağına inanıyoruz. İKO güvenCE Etiketi ile hem sektör, hem tüketici güvende olacak, etiketin tüketiciye ek bir maliyeti kesinlikle yok.

Etiket, karekod okutulduğunda Güvence sitesinden orijinalliği kontrol edilebilir şekilde hazırlanmıştır, taklit edilemez. İKO-güvenCE Etiketi sistemi, ilk etapta Oda üyelerimiz başta olmak üzere İstanbul’daki tüm meslektaşlarımız ve alışveriş siteleri üzerinde ürün satışı yapan kuyumcuları kapsıyor.

İKO GüvenCE etiketini önümüzdeki süreçte üretici bazında da geliştirilerek tüm Türkiye çapında yayılmasını planlıyoruz. İKO- güvenCe Etiketi Sistemi’ne katılacak kuyumcu esnafımız, sattığı ürünün bahse konu olan tüm kalite standartları şartlarını yerine getirdiğini, uymadığı durumlarda ise verilecek olan cezayı kabul ve beyan ettiğini içeren bir taahhütname imzalayacak.

Bu sayede, İKO-güvenCE etiketini ve logosunu kullanan kuyumcular, İKO Ayarevi ve Gemoloji Labaratuvarı GLT imkanından öncelikli olarak yararlanabilecektir.

Etiket/Karekod İle Garanti Sağlanacak

Kuyumculardan veya internet satış mağazalarından alınan altın mücevher ve takılarda sorun yaşamamak adına müşteriler, satın aldıkları kuyumcudan İKO-GüvenCE etiketini talep edecekler. Bu sayede takı ile verilen karekod/etiket saklanarak tüketici için garanti sağlanmış olacaktır.

İKO-GüvenCE etiketi ile satın alınan ürünler ile ilgili sorun veya şikayet olduğunda İKO Ayarevi ve Türkiye Gemoloji Laboratuvarı aracılığı ile tespit için analizler yapılacak. Mağdur olan tüketiciler için İKO Uzlaşma Komisyonu tarafından karar alınacak. Bu komisyonun çözemediği sorunlarda protokolde yer alan hak ve yükümlülükler, bütün taleplerle ilgili ihtilaf ve takip durumunda İstanbul Adliyesi Mahkemeleri ve icra dairelerinin münhasır yetkili olarak kılındığı açıklanmıştır.

Tüketici İçin Güvenli Alım Satım Şart

Son günlerde düşük ayarlı satışlar, taklit, imitasyon, kalpazanlık konularında fazla şikayet aldıklarını söyleyen Atayık, maddi ve prestij olarak kötü etkilenen kuyumculuk sektörü ve tüketicilerin güven sorununa dikkat çekti. Güven sorununu tetikleyen sorunları ise şöyle sıraladı;

  • Altın fiyatlarının yüksek olması tüketici ve kuyumcular arasındaki güven sorununu arttırıyordu.
  • Ek bir güven halkası ile değerli taşlı olan takıları da kapsayan yeni bir sistem gerekliydi.
  • Yeni sistem sayesinde altın takı, altın, mücevher alışverişleri gönül rahatlığı ile ve güvenli bir şekilde yapılacak.
  • Müşteri, kuyumcunun İKO ile yaptığı taahhütnamesi gereğince yasal olarak ek ödeme yapmadan ek delil niteliğinde bir belgeye sahip olacak.
  • Bu sistem ile hem kuyumcu ve tüketici güvence altına alınmış olacak.
  • Kuyumcuda taahhütname ile yazılı olarak ürünlerinin güvenilirliğini, doğruluğunu beyan edecek.
  • Tüketiciler bu etiket ile, İKO Uzlaşma Komisyonu ve İKO desteği alarak olumsuz durumlarda başvuru yapabilecek.

Altın alımı veya satımı yaparken alım-satım vergileri nasıl hesaplanır detaylandırdık. Altın satarken alınacak vergi, altın alım satım vergisi hesaplama ve diğer detayları içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

Ayrıca, İKO Başkanı Atayık, bu etiketin kuyumculuk sektöründe, sahtecilik, ayar, taklit konularında daha güvenli kalite zinciri oluşumunu ve bunun yanında otokontrolü sağlayacağını dile getirdi.

Güvence etiketi sayesinde, tüketicinin mağduriyeti, olumsuz durumlarda hakkını aramasını, eline ek bir güç verip sonuca daha kolay ulaşmasını sağladığını söyleyen Atayık, sözlerine şöyle devam etti;

“Güvence etiketi olmayan firmalara ‘güvensiz’ diyemeyiz, sertifikası olmayan pırlantalar sahtedir diyemeyeceğimiz gibi… Sisteme henüz geçmemiş olabilir. Ama, güvence etiketi alan kuyumcuların ek bir güven önlemi alarak güvenilirliğini bir kat daha artırdığını söyleyebiliriz. Bu önemli taahhütname sayesinde ihtilaf halinde mahkemelerde de geçerli olacak imzalı, kaşeli bir beyanda bulunuyor. Ürünlerine güvenen her kuyumcunun çok düşük maliyetlerle sahip olabileceği bir etiket, tüketiciye ise hiçbir maliyeti yok. Bu arada sertifika, ürünün ne olduğunun beyanıdır ve yine gerekli, geçerlidir. Güvence etiketi ise ürünle ilgili yaşanabilecek herhangi bir mağduriyette direkt İKO’ya başvurularak bunun giderilmesi sürecini kısaltan, destekleyen tüketiciye ücretsiz sunulan bir etikettir.”

Zaten bir sorun yaşanırsa ihtardan başlayıp süreli veya sürekli kapatmaya kadar giden yaptırımlar var. Ancak, güvence etiketi, her bir ürün için, ürüne özeldir. Bu etiketle kuyumcu için bir otokontrol başlıyor, verdiği taahhütnameden dolayı kendisi tek tek etiketli ürünlerini denetleyip emin olmak zorunda. Böylece bir denetleme ekibinin çok uzun sürelerde yapabileceği bir şeyi, bir kuyumcunun tek tek mağazasındaki tüm ürünlerine özen göstermesini sağlıyoruz.”

Diyerek açıklamalarına devam eden Atayık, işletmenin İKO üyesi olarak etiketi almasının ayrı şeyler olduğunu ve Odalara kayıtlı esnafın veya İKO üyelerinin zaman zaman denetlenerek örnek olarak bazı ürünlerinin alınıp, analiz edildiğini söyledi.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.