Anaç Sığır Desteklemeleri Şartlar ve Ödeme Tarihleri 2022

Büyükbaş hayvancılık ile uğraşan çiftçiler için, besilik sığır yetiştirme parası ve anaç sığır desteklemeleri hakkında, ödenecek para miktarları ve hangi aylarda ödemelerin yapılacağı hakkında ki yazımızda tüm çiftçi ve üreticilerimize bilgiler vereceğiz. Anaç sığır ve buzağı desteklemeleri ne zaman ödenecek, hayvancılık hibe destekleri hakkında bilgiler içeriğimizde..

Anaç Sığır Desteklemeleri Şartlar ve Ödeme Tarihleri 2022

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2022 yılı itibari ile tarım ve hayvancılık destekleri verilmeye devam etmektedir. Hayvancılık desteklemeleri uygulamalarına ilişkin 2021/43 nolu tebliği 07 Aralık 2021 tarihli Resmi Gazete‘de Buzağı, manda malak, inek desteklerinin yanı sıra pek çok konuda finansal ya da hayvan dağıtımı desteği sağlanmaktadır. Vatandaşlarımız anaç sığır, buzağı desteklerinin ne zaman yatacağını merak ediyor. İşte başvuru için izlemeniz gereken adımlar.

Devlet Anaç Sığır Yetiştiren Üreticilere Destek Veriyor!

Besilik materyal anaç sığır desteklemesi 2014 yılında başlamıştır. GAP, DAP, DOKAP ve KOP illerinde (35 il) uygulanmaktadır. GAP,DAP,DOKAP ve KOP kapsamındaki illerde e-ıslah veri tabanına kayıtlı sığırlarda, (saf sütçü ırklarda doğum tarihi 01.01.2010 ve sonrası hariç olmak üzere) etçi ve kombine ırklarla tohumlama yaptıran yetiştiricilere, anaç sığırları ve doğan buzağıları (dişilere brusellosis S-19 aşısı yaptırmak şartıyla) için aşağıda belirtilen miktarlarda ödeme yapılır.

Anaç Sığır ve Buzağı Destekleme Miktarı aşağıdaki gibidir:

 • Besilik Materyal Üretim Desteği (baş) Anaç Sığır 350 TL/baş
 • ​Buzağı 150TL/baş​

Anaç Sığır Desteklemeleri Ödemeler

Desteklemede temel olarak; destekleme yılının son günü 2 yaşını tamamlamış (ör: 2019 yılı için 01.01.2018 ve öncesi doğum tarihli) ve kombine veya etçi ırk boğa spermasıyla suni tohumlama yoluyla veya Bakanlıkça dağıtımı yapılmış tabii tohumlama boğası ile tohumlanmış yerli, kombine veya etçi ırk ve melezi sığırların yetiştiricilerine, mevzuatta belirtilen bir yetiştirici/üretici örgütüne üye (ön soy kütüğünde kayıtlı olanlarda örgütlülük şartı aranmamaktadır) olması şartı ile hayvan başına yılda bir kez ödeme yapılmaktadır.

Desteklemede, her yılın son günü (31 Aralık) E-Islah ve Türkvet veri tabanlarındaki sığır mevcudu dikkate alınmaktadır. Bu tarihten sonra e-ıslaha kaydedilen sığırlar destekleme kapsamına girmez. Suni tohumlama kayıtları da destekleme yılını takip eden yılın 15 Şubat tarihine kadar E-Islaha kaydedilmelidir.

Başvurular, projenin devam ettiği 2019-2023 yıllarında her yıl 1 Ocak 31 Mart tarihleri arasında İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine yapılmaktadır.

anaç-sığır
Anaç Sığır Desteklemeleri Yapılmaktadır.

Sığır Destekleme Başvuru Şartları ve Süreç Nasıl İşler?

2 yaş ve üzeri sığır yani mevcut inek desteklemelerine müracaat eden üreticiler, bu desteklemeye de müracaat etmiş sayılır.

 • Ön soy kütüğünde kayıtlı ve her hangi bir yetiştirici/üretici örgütüne üye olmayan yetiştiriciler, destekleme yılının Kasım-Aralık aylarında dilekçe ile şahsen ve doğrudan il/ilçe müdürlüklerine destekleme müracaatında bulunabilirler.
 • Yetiştiriciler, 31 Aralık tarihine kadar işletmelerinin sığır varlığını E-Islah ve Türkvet veri tabanlarında güncellenir. Destekleme alamadığı sığırları için yetiştirici tarafından 31 Aralık tarihinden sonra yapılan güncelleme müracaatları desteklemede dikkate alınmaz.

Hayvancılık yapmaya yeni başladıysanız veya hayvan kredisi çekmek istiyorsanız, konu hakkında Devletdestekli.com sitemizden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Anaç Sığır Destekleme Ödeme Tarihleri 2022

Bireysel birinci dönem başvuruları için müracaatlar, destekleme yılını takip eden yılın önce 15 Ocak, eksiklik ve hatalar var ise 15 Şubat tarihine kadar E-Islah veri tabanına yetkili il/ilçe müdürlüğü personeli tarafından kaydedilir. 2022 yılı için ikinci dönem başvuruları 01 Nisan 2022 ve 15 Haziran 2022 tarihleri arasında alınır. Birinci dönemde başvurusu olanların ikinci dönem için başvuruları geçersiz sayılıyor. Yalnızca bu yıl için geçerli olmaktadır.

 • Başvurular 1. dönemde 15 Ocak, 2. dönemde 1 Temmuz 2022 tarihine kadar alınır.
 • Bu tarihler dikkate alınarak il ve ilçe müdürlükleri aracılığı ile e-Islah’a kaydı yapılır.
 • Hatalar veya eksikliklerin tamamlanması için bu süre 1 ay uzatılır ve e-Islah için başvurular açılır.
 • e-Islah ve Türkvet tabanlarına kayıtlı verilerden;
  • Birinci dönem destekleme yılında ilk 8 ayda doğan buzağılar,
  • İkinci dönemde desteklenen yılın hepsinde doğan ve birinci dönem destek alınmayan buzağılar için askı listesi hazırlanır.
 • HAYGEM duruma konu olan icmal-1 askı listesini 10 gün içinde hazırlayarak e-Islah’tan yayımlar.
 • İl ve ilçe müdürlükleri bu listeleri sistemden alır ve 10 gün içerisinde askıya çıkarır.
 • Bu sürede itirazlar değerlendirilerek uygun olduğu takdirde ikinci dönem için 2 Ağustos 2022’e kadar sistemde gerekli işlemler gerçekleştirilir.
 • İtiraz olmadığı takdirde icmaller kesinleşir.
 • Tamamlanan tarihte e-Islah ve TÜRKVET sistemindeki verilerden, ilçeye göre icmal-2 yani hak ediş listesini HAYGEM 10 gün içerisinde hazırlar. Yine e-Islahtan yayımlar ve ilçe müdürlükleri tarafından onaylanır, il müdürlüğüne gönderilir.
 • Ödeme yapılması için icmal-3 il özet hak ediş listesi e-Islah’tan yayımlanarak il müdürlüğü tarafından onaylanır.
 • Ve onay tarihinden itibaren 1 aylık süre içinde Hayvancılık Genel Müdürlüğü yani HAYGEM’e iletilir.

Son tarih olan 8 Ağustos 2022 tarihini geçtikten sonra e-Islah’a kayıt olan buzağılar bu kapsamda değerlendirilmez.

Yukarıda anlatıldığı gibi,  anaç sığır destekleme ödemesi almak için besilik metaryel anaç sığır yetiştirenler başvuruda bulunarak desteklemelerden faydalanabilirler. Yeni hayvan almak isteyenler ise teşvikler ve banka kredilerine başvurabilirler.

Anaç Sığır ve Buzağı Desteklemeleri

Tarım ve Orman Bakanlığı buzağı desteklemesi şartları da belirlendi. 4 ay ve üzeri olan buzağı başına destek miktarı 350 TL’dir. Buzağılar iki yaşını tamamlamış ve TÜRKVET e-Islah sistemine kayıtlı olmalıdır. Doğmuş olduğu işletmelerde 120 gün boyunca yaşamış, dişiler ve erkekler için şap, brusella aşıları yapılarak ve Veteriner Bilgi Sistemi’ne kayıtlı olmalıdır. Yetiştiricilik yapılan bölgelerde ek destek verilmektedir.

Tarım ve Orman bakanlığının tarım ve hayvancılık desteklemeleri devam etmektedir. Çiftçi hibe desteği adı altında yapılan tüm desteklemelere göz atmak için yazımıza göz atabilirsiniz.

Anaç Sığır Desteği Başvuru İşlemleri

 • Yetiştirici çiftçiler hangi üretici, yetiştirici üzerinden alacaksa o örgüt üzerinden alabilir.
 • Örgüte üye olmayan kişiler İl ve ilçe müdürlüklerine müracaat edebilir.
 • 1. ve 2. dönem başvuruları ilan edilen tarihler arasında yapılır.
 • Başvuru süresi bittikten sonra il ve ilçe müdürlükleri aracılığı ile 10 gün süre içinde e-Islah sistemine giriş yapılır.

Desteklerin Kapsamı

İki tür destek verilmektedir.

 • Soy kütüğü destekleri
 • Döl Kontrolü boğanın yavrusu ek destekler

Buzağı Desteklemeleri Ne Kadar? 2022 Ödeme Tutarları

Buzağılara ve yetiştirildiği bölgelere göre tutarlar aşağıdaki gibidir. Her baş için ayrı ayrı ücretler aşağıdaki gibidir:

 • 4 aylık veya üstünde olanlara 370 TL,
 • Bakanlıktan kombine ya da etçi ırk boğaların tohumlanması ile doğan buzağılara 700 TL,
 • Boğanın yavrusu döl kontrollü ise ek 50 TL,
 • Yetiştiricilik bölgesindeki illere ek 200 TL verilmektedir.

Buzağı ve Anaç Sığır Destekleme Ödeme Tutarları

Yukarıda belirtildiği buzağı ve anaç sığır desteklemelerinin ikinci dönem müracaatları sonucu 1 Temmuz 2022 tarihine kadar il ve ilçe müdürlükleri tarafından e-Islah kaydı yapılıyor. Birinci dönemde destek aldıysanız yine buzağı için ikinci dönemden faydalanamıyorsunuz. Tüm başvurular desteklenen yıl için geçerlidir.

 • 1 Ağustos 2022 tarihinden sonra kayıt edilen buzağılar için destek ödemesi yapılmamaktadır.
 • Kademeli bir şekilde yapılan ödemelerde;
  • Destekleme miktarı buzağı başına 1 ve 20 başa kadar tamamı,
  • 21-100 baş hayvana destekleme tutarının %75’i,
  • 101 ve 500 baş buzağı için %50’si kadar ödenmektedir.
 • En yüksek destekleme miktarına sahip olan buzağıdan başlanarak hesaplama yapılır.

İtirazlar, başvuruların değerlendirilmesi ve icmal listesinin yayınlanmasından sonra 02.08.2022’e kadar gerekli işlemler yapılır. Onay sonrası gönderilen icmallerden sonra açıklanacak ödeme tarihlerinde desteklemeler ödenmektedir.

Dilerseniz sizin için araştırmış olduğumuz ”En Uygun Hayvan Kredisi Veren Bankalar” yazımıza göz atarak en hesaplı hayvan kredisi veren bankadan kredi çekebilirsiniz.

e-Devlet Sorgulama Ekranı

Buzağı desteklemeleri sorgulaması için icmal listesine e-Devlet üzerinden ulaşabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra, Tarım ve Orman Bakanlığı sayfasında ‘Buzağı Desteklemesi İcmal Listesi’ bölümüne tıklayarak öğrenebilirsiniz. Açılan tarbil sayfasında İşletmenizin adı adresi ve tutarı görebilirsiniz.

Pedigrili Desteği

Anaç sığırlar için ilgili bakanlık tarafından verilen desteklerden bir tanesi de pedigrili desteği olmaktadır. Irkların var olan özelliklerinin bozulmaması amacı ile, yıl içinde doğum yapmış olma şartı aranmak üzere boz ırk ve yerli karalar için anaç sığır desteği ödenecektir. Destekleme ödemesi alınabilmesi için işletmede 10 baş altında sığır olmaması gerekmektedir. Korunmaya alınacak olan hayvan sayısı da toplam hayvan sayısının yüzde 20′ sini geçemeyecektir.

Yorumlar

 1. Avatar of ayşe ayşe dedi ki:

  buzağı desteklemeleri listesine nerden ulaşabiliriz

 2. Avatar of cengiz cengiz dedi ki:

  Destek almak istiyorum