geri ödemesiz hibehayvan kredisiesnaf kefalet kredisitablet başvurusumaddi yardımfaizsiz kredigeri ödemesiz destek

Anestezi Teknikeri Maaşı Ne Kadar? 2021 Zamlı Güncel Maaşlar

Özel ve devlet hastanelerinde görev yapan Anestezi Teknikeri ne iş yapar ve maaşları ne kadardır ? Anestezi teknikerliği hakkında detaylı bilgiler yazımızda.

Anestezi Teknikeri Maaşı Ne Kadar? 2021 Zamlı Güncel Maaşlar

Anestezi Teknikeri Özel ve Devlet hastanelerinde ameliyathanelerde ne iş yapar konusu oldukça merak ediliyor. Anestezi Teknikerleri, uzman doktorlar tarafından verilen görevleri yerine getirmek ile sorumludur. Devlet hastanesinde ve özel hastanelerde anestezi uzmanı ve anestezi teknikeri maaşları belirleniyorken, anestezi teknikeri pozisyonunda çalışanların maaşları çalışma seneleri artıkça değişmektedir. Devlet hastanelerinde ve özel hastanelerde nöbet ücretleri, ek ödemeler ve maaşı etkileyen faktörler nelerdir araştırdık.

Anestezi Teknikeri Ne İş Yapar?

Anestezi teknikeri olarak görev yapan personeller ameliyathanelerde hastanın ağrı ve acı duymasını engellemek için uyutma işlemini yaparlar. Hastaların operasyona hazırlanması aşamasında doktor tarafından verilen talimatlara uygun olarak işlem öncesi ve sonrası hemşire yada anestezi uzmanına yardım ederek diğer görevlerini tamamlar.

Anestezi teknikerlerinin diğer görevleri ise;

 • Hastalara yaş, cinsiyet, kilo ve yapısal durumuna göre narkoz vermek,
 • Hasta mahremiyetine sadık kalmak
 • Hasta hazır hale gelince uzman doktoru bilgilendirmek,
 • Ameliyat esnasında hastanın durumunu kontrol etmek,
 • Ameliyat sonrasında hastanın ilgili birime naklinin yapılmasını sağlamak
 • Hastayı ameliyattan bir gün öncesi kontrol ederek gerekli dosyaları incelemek
 • Ekipmanların sterilizasyonunu sağlamak,
 • Kullanılan cihazların arızaya geçmesi ve anestezik maddeyi ve yardımcı ilaç eksiklerini anestezi uzmanına iletmek.

Üniversite de anestezi ön lisans eğitimini tamamladığınızda anestezi teknikeri olabilirsiniz. Cerrahi işlemlerin öncesinde ve sonrasında bu maddeleri yerine getirerek uzman doktorlara yardımcı olmaktadır.

Anestezi Teknikeri Maaşları Nasıl Belirlenir?

Anestezi teknikeri maaşları çalışmış olduğu bölge ve hastanelere göre değişmektedir. Her bölgede çalışan evli, çocuğu olan, hizmet yılı ve eğitim düzeyi bu konuda çok önemlidir. Her kurumun döner sermayesi de farklılık gösterdiği için buda maaşları etkilemektedir.

Anestezi teknikeri maaşları kariyerde 399 kişinin paylaştığı maaş bilgilerine göre hesaplanan rakamlara göre;

UNVANEN DÜŞÜKORTALAMAEN YÜKSEK
Anestezi Teknikeri maaşı2.320 TL2.870 TL3.570 TL

Anestezi Maaşları 2021 Yılında Ne Kadar? (Özel Hastanelerde)

KPSS ile atanamayan anestezi teknikerleri özel hastanelerde sözleşmeli olarak çalışabilirler. Özel hastanelerde ortalama anestezi maaşları 2.825,90 ile 4.500,00 TL arasında değişmektedir. Vermiş olduğu ücretler hakkında net bir bilgi yoktur. Her hastane kapasitesine ve çalışanların eğitim durumuna göre maaş belirlediği için çalıştığınız hastane ve bulunduğu il ve ilçelerde bu konuda önemlidir. Yüksek maaş almak istiyorsanız hastane tercihleriniz ve eğitimde kaçıncı yılınız olduğu maaşlarınızı oldukça fazla etkileyecektir.

Anestezi Teknikeri Maaşları 2021 Yılında Ne Kadar? (Devlet Hastanesinde)

Yeni mezun olan bir Anestezi Teknikeri devlet hastanesinde 4.600 TL maaş alır. Anestezi teknikeri olarak bu işe yıllarını vermiş ve tecrübe etmiş Anestezi Teknikeri maaşları ise döner sermaye, tutulan nöbetler ve belirtilen diğer unsurlar ile birlikte bu maaş 6.500 TL’ye kadar yükselerek artış göstermektedir.

Yeni mezun olan ve işe yeni başlayan kişilerin almış oldukları maaşlar sektörde yıllar içerisinde tecrübe kazanan personellere göre daha düşük olmaktadır.

İşe yeni başlayan kişiler 4.600 TL civarında maaş alıyorken tecrübeli olan kişiler 5.000-6.500 TL arasında maaş almaktadır. Dönemsel olarak almış oldukları ücretler;

 • Nöbet saat ve ücretlerine göre,
 • Acil servis ve yoğun bakım ücretleri,
 • 0-6 yaş arası çocuğu olan,
 • 6 yaşından büyük çocuğu olan
 • Çalışmayan eş için yardım,
 • Bayram ücretleri dahil,

teknikerlere verilen ücretlerde eklendiği zaman daha yüksek maaş aldıkları bilinmektedir.

Anestezi Teknikeri Özel Sektör Maaşları

Aşağıda belirtmiş olduğumuz iş tecrübesi ve meslekteki yıllarına göre maaş ücretleri değişmektedir. Bunlar ile birlikte bu ücretler tamamen özel hastanelerin inisiyatifine göre farklılık gösterebilir. Teknikerlerin yapmış oldukları iş göz önünde bulundurulduğunda prim ve ek ücret gibi ücretlendirmelerde yapılmaktadır.

 • 1-5 yıl arası çalışan tekniker; 3.000-3.500 TL
 • 5-10 yıl arası çalışan tekniker; 3.500-4.500 TL
 • 5-10 yıl çalışan tekniker; 4.500-5.300 TL
 • 10 yıl ve üzeri çalışan anestezi teknikeri 5.300-6.400 TL arasında değişmektedir.

Yapılacak olan ek ücretler ve maaşlara verilen primler ile anestezi teknikerlerinin özel sektörde almış oldukları maaşlar değişiklik göstermektedir.

Teknikerlerin Nöbet Ücretleri Ne Kadar?

Devlet hastanelerinde çalışanlar haftada 40 saat çalışmaktadır. Ancak, işleri gereği nöbete kaldıklarında saat ücreti üzerinden hesaplama yapılarak maaşlarına eklenmektedir. Çalıştığınız kurumda ekstra oluşan ameliyatlar ve hasta kontrollerine kaldığınız zaman normal ve dini bayramlar olarak değişken ücretler ile nöbetleriniz değerlendirilmektedir.

Anestezi teknikeri nöbet ücretleri ise;

 • Normal nöbet ücretleri
 • Dini bayramlarda,
 • 112 Acil servis, yoğun bakım, ameliyathane normal nöbet ücretleri
 • 112 Acil servis, yoğun bakım, ameliyathane normal nöbet ücretleri

olarak ücretler değişiklik göstermektedir.

2021 Nöbet Ücretleri

2021 sağlık personeli nöbet ücretleri ne kadar oldu araştırmaları sürüyor. 2021 yılında sağlık çalışanlarının Nöbet Ücretinin aylık en çok net miktarı (2021 yılının ilk yarısında) şu şekildedir;

UNVANYoğun bakım, acil servis diyaliz ve ameliyathane hizmetleri ile 112 acil sağlık hizmetlerindeAile sağlığı ve toplum sağlığı merkezlerindeDiğer yerlerde
Eğitim görevlisi, başasistan, uzman tabip4.812 TL1.481 TL3.208 TL
Tabip, tıpta uzmanlık mevzuatında belirtilen dallarda, bu mevzuat hükümlerine göre uzmanlık belgesi alan tabip dışı personel, aynı dallarda doktora belgesi alanlar4.331 TL1.333 TL2.887 TL
Diş tabibi ve eczacılar3.850 TL1.185 TL2.567 TL
Mesleki yükseköğrenim görmüş sağlık personeli2.887 TL888 TL1.925 TL
Lise dengi mesleki öğrenim görmüş sağlık personeli2.406 TL740 TL1.604 TL
Diğer personel1.765 TL543 TL1.176 TL

Birde sağlık personelleri İcap Nöbeti Ücreti” alıyor. Diğer personellerin içinde yer alan anestezi teknikeri 2021 yılında nöbet ücretleri;

 • Eğitim görevlisi, başasistan, uzman tabip 1.185 TL
 • Tabip, tıpta uzmanlık mevzuatında belirtilen dallarda, bu mevzuat hükümlerine göre uzmanlık belgesi alan tabip dışı personel, aynı dallarda doktora belgesi alanlar 1.066 TL
 • Diş tabibi ve eczacılar 948 TL
 • Mesleki yükseköğrenim görmüş sağlık personeli 711 TL
 • Lise dengi mesleki öğrenim görmüş sağlık personeli 592 TL
 • Diğer personel 434 TL olarak alıyor.

Özel Hastane Doğum Ücretleri (Sezaryen-Normal) hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Anestezi Uzmanı Maaşları

Anestezi uzmanları tıp fakültesi mezunu olan uzmanlıklarını ise anestezi alanında yapmış olan doktorlardır. Bu bölümde mezun olan doktorlar kamu kurumlarında çalışmaya başladıklarında 5.500-6.000 TL arasında maaş aldığı bilinmektedir. Özel hastanelerde çalışan doktorların ise teknikerlerde olduğu gibi uzman doktorlarda da hastaneye, eğitim seviyesine ve deneyimine göre değişkenlik göstermektedir.

Anestezi Teknikeri Nasıl Olunur?

Bu meslek üzerinde çalışmak isteyen kişiler anestezi teknikerliği bölümünde ön lisans yapmalıdır. Almış oldukları, fizyoloji, anatomi, biyoloji, farmakoloji özel tedavi yöntemleri ve anesteziyoloji gibi dersleri almaktadırlar. Ön lisans eğitimleri sonrasında DGS hakları da vardır.

Anestezi Teknikeri Olmak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Özel hastane ve devlet hastanelerinde çalışabilmek için yerine getirilmesi gereken şartlar bulunmaktadır.

 • Kamu haklarından mahrum kalmaması gerekmektedir.
 • Bu mesleği yapabilmelerine engel bir durumlarının olmaması gerekmektedir.
 • Biyoloji ve kimya konularına hakim olmalıdır.
 • Çalışma saatleri ile ilgili herhangi bir problem yaşamıyor olmalıdır.
 • El becerisi ve hızlı olması şartı aranmaktadır.

Anestezi Teknikeri Çalışma Saatleri

Teknikerler hastalar ile ameliyat öncesi ve sonrasında ilgilendikleri için çalışma koşulları oldukça yorucudur. Bu sebep ile teknikerlerden işlerini disiplinli bir şekilde yapması ve takip etmesi istenmektedir. Çalışma saatleri ise özel ve devlet hastanelerine göre farklılık gösterirken ameliyat saatlerine ve hastaların durumlarına göre de değişebilir. Çalışma saatlerine nöbet eklenmeden haftalık 40 saat çalışmaları gereken teknikerlerin nöbetleri de olmaktadır.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.