Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Kart Başvurusu 2021 (Maddi Destek)

Sosyal yardım türlerine bir yenisini daha ekleyen Ankara Büyükşehir Belediyesi Mansur Yavaş, vatandaşa sosyal yardım kartı müjdesi vermişti. Bunun ardından ise yardımdan faydalanmak isteyen ve bilgi almak isteyen tüm Başkent’liler merakla Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Kart başvurusu devam ediyor mu, nedir, başvurusu nasıl yapılır, Başkent Kart başvuru şartları, gıda yardımı için araştırma yapmaktadır. Verilen bu sosyal kart hakkında tüm bilgileri alabilir ve detayları öğrenerek başvuru formu üzerinden bilgileriniz girerek başkent karttan yararlanabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Kart Başvurusu 2021 (Maddi Destek)

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Kart Başvurusu 2021 hakkında merak edilen Başkent kart nedir, nasıl başvurulur, şartları nelerdir, nerden temin ediliri bakiye yükleme ve sorgulama işlemleri konuları detaylı bilgileri yazımızda.

Başkent Kart Nedir?

Başkent Kart, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete sunulmaya başladı. Temassız özelliği olan ve güvenli ödeme adımları olan bu kart, elektronik olarak hizmet vermektedir. Alışverişlerinizde bu kartı kullanabileceksiniz. Başkent kart, belediye tarafından verilen ve ekonomik durumu iyi olmayan vatandaşlara verilmektedir. Yardıma muhtaç olan kişilerin alacakları Başkent Kart 23 Haziran 2021 tarihi itibari ile kullanılmaya başlanmıştır. Yardıma muhtaç olan kişiler bu kartı aldıktan sonra içindeki bakiye kadar harcama yapabileceklerdir.

Başkent Kart’a Nasıl Başvurulur?

Ankara Başkent Kart başvurusu yapacak olan vatandaşların Başkent 153 numaralı telefon numarasını arayarak yada https://mavimasa.ankara.bel.tr üzerinden başvuru formunu doldurarak bu destekten yararlanabilirler.

Ankara Büyükşehir Belediyesi İş Başvuru Sayfası hakkında güncel iş bilgilerini alabilirsiniz.

Başkent Kart Başvuru Şartları Nelerdir?

Başkent kart kullanımı 23 Haziran 2021 tarihi itibari ile kullanılmaya başlanmıştır. Yeni destek anlayışı ile bu kartlara yüklenen yada nakit yatırılan miktarlardan semtlerdeki bütün esnaflar yararlanabileceklerdir. Bununla birlikte yardıma muhtaç olan kişiler, alacakları bu kartı içerisindeki bakiye kadar kullanım yapabileceklerdir. Sizlerde yardıma muhtaç, geçim sıkıntısı yaşıyorsanız hemen başkent kart başvurusu yapabilir ve yardımdan yararlanabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Kart Başvurusu TEMMUZ 2021

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın başlattığı Başkent Kart başvuruları sistem üzerinden açılmıştır. Bununla beraber 23 Haziran 2021 tarihinde ise kullanıma açılmıştır. Sizlerde hemen Ankara Büyükşehir Belediyesi resmi destek sitesi ve mavimasa.ankara.bel.tr üzerinden başvuru sağlayabilir ve bu destekten yararlanabilirsiniz.

Başkent Kart Yardım Başvurusu Formu

Başkent Kart Limiti Ne Kadar?

Sosyal medya hesapları aracılığı ile yapmış olduğu paylaşımda bulunan Mansur Yavaş; 232 bin 351 aileye 100 milyon TL’lik destek paketi hazırlandığını açıkladı. Pandemi nedeni ile kapanan sektör temsilcileri ve çalışmaları geliri azalan esnaflara 18 bin 500 kişiye 500 TL nakit ödeme yapılacaktır. Kartlarına yada isimlerine yüklemeleri yapılan kişilere kısa mesaj yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Sonrasında kullanmaya başlayabilirsiniz.

Başkent Kartı Nerelerde Kullanabilirim?

Başkent karta sahip olan vatandaşlar bu kartı nerelerde kullanacağını araştırmaktadır.

 • Alışveriş
 • Temassız Ödeme
 • Akaryakıt
 • Para Çekme
 • Fatura Ödeme
 • Özel Fırsatlar olarak kullanabilirsiniz.

Başkent Kart Başvuru Takip Sorgulama

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin oluşturduğu başkent kart başvurusu yapan vatandaşlar başvuru takiplerini nereden yapacağını merakla araştırmaktadır. Başvuru takiplerinizi mavimasa.ankara.bel.tr üzerinden sorgulayabilirsiniz. Başvurunuzun hangi aşamada olduğunu hemen öğrenebilirsiniz.

Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar?

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin oluşturduğu sosyal yardım kartı limiti oldukça merak konusu olmuştur. Bu kartın limiti ise 500 TL’dir. Birden fazla yerde ihtiyaç sahibi olan vatandaşlar temassız ve güvenilir bir şekilde kullanabilirler.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardımları 2021

Ankara Büyükşehir Belediye’sinin yaptığı diğer yardımlar ise;

 • Gıda ve Temizlik Malzemesi Yardımı
 • Yakacak Yardımı
 • Ekmek Yardımı 
 • Patates-Soğan Yardımı
 • Yemek Dağıtımı
 • Çorba Dağıtımı
 • Bot-Kaban Yardımı
 • Çanta-Kırtasiye Yardımı
 • Eğitim Desteği
 • Su Desteği

Destek Ekonomisi Tüm Kente Yayılacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş “İyilik hastalıktan daha bulaşıcıdır” sloganı ile başlattığı toplumsal dayanışma kapsamında yapmış olduğu destekler ile her geçen gün halkın yüzünü güldürüyor.

6 Milyon Tek Yürek Kapsamında Destek (ANKARA)

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş tarafından yeniden başlatılan “6 Milyon Tek Yürek” kampanyasına katılarak destek veren tüm hayırseverlere de teşekkür etti. 100 Milyon TL’lik destek paketi kapsamı dışında ankaratekyurek.com adresi üzerinden ihtiyaç sahibi ailelere yapılan desteği 13 milyon TL’yi aştığına belirten Yavaş;

”Dünyada, ülkemizde ve şehrimizde yangın sürerken; varsın kavşaklardan biri geç yapılsın, varsın bir kaldırım ya da park sonraya kalsın. Bizim belediyecilik anlayışımız ve en büyük hedefimiz, hiçbir çocuğun boynunun bükük kalmaması ve eğitimlerinden mahrum olmaması; hiç kimsenin yatağa aç girmemesidir” dedi

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Sorgulama

Ankara Büyükşehir Belediyesi yardım sorgulamalarını telefon numarası ALO 153 üzerinden yapabilir, bununla beraber yapılan sosyal yardım değişikliğinde Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, sosyal yardımlardan faydalanmak isteyen ve geliri olmayan yada dar gelirli kişiler için pandemi sürecinde online ortamda başvuru imkanı sağlamıştır. Sizlerde Ankara Büyükşehir Belediyesi yardımlarını online olarak resmi sayfası üzerinden T.C. kimlik numarası, ad soyad ve cep telefon numaralarını yazarak ön başvuru yapabilir ve yardımları, başvuruları sorgulayabilirsiniz.

Talep, öneri, başvuru ve sorgulamalarınızı e-Devlet üzerinden yapabilirsiniz.

Ankara Belediyesi Sosyal Yardım Kart Diğer Başvuru Merkezleri

Online başvuru ortamı dışında Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığına bağlı aile Yaşam Merkezleri ve Kadın Lokallerinde sosyal yardım başvurusu alınmaya devam edecektir. Ankara Büyükşehir Belediyesi, sosyal yardımlarda yaşanacak olan sıkıntıları önlemek ve vatandaşın rahat başvuru yapmasını sağlamak amacı ile başvuru merkezlerinin de sayısını arttırmıştır. Bu kapsamda 3’ten 13’e çıkartılan Başkentte hizmet veren başvuru merkezleri şu şekilde;

 • Kalecik AYM,
 • Ayaş AYM
 • Kuşcağız AYM,
 • Akyurt AYM,
 • Yahyalar AYM,
 • Mamak Gençlik Merkezi,
 • Altındağ AYM,
 • Araplar AYM,
 • Bala Gençlik Merkezi,
 • Elmadağ Gençlik Merkezi,
 • Kahramankazan AYM,
 • Ortapınar Yenikent Gençlik Merkezi,
 • Kızılcahamam Gençlik Merkezi.
Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!
Yorumlar
 1. Gül dedi ki:

  Başkent kart almak istiyorum.iki cocugum var.magduruz

 2. fatma tok dedi ki:

  meraba esimden bosandim yesil kartliyim hic bir gelirim yok giderlerimi karsilayamiyoru akrabalarimdan destek aliyorum yardim karti diyer yardimlardan almak istiyorum

 3. Hava karakoca dedi ki:

  Bina bakiyordum bel fitigi oldum 2 binaya zor bakiyorum baskent kart istiyorum

 4. İsminaz Aydin dedi ki:

  Emekli maaşından başka gelirimiz yok.

 5. Sakine dedi ki:

  İki çocuk annesiyim, ihtiyacım var, AnkaraKart yardımcı olur misiniz, hiç yardım almadım, yardımcı olursanız sevinirim .

 6. Dudu aksu dedi ki:

  Kirada oturuyorum başkent karta ihtiyacım var 47 engelli raporum var saygılar

 7. Fatma dedi ki:

  Ankara karta ihtiyacımız var yardımcı olursanız sevinirim

 8. Sezen yılmaz dedi ki:

  Ben dört çocuk annesiyim kirada oturuyoruz kiraya 800tl aidata110tl veriyoruz eşim inşaatçı doğru dürüst çalışmıyor ankara karta çok ihtiyacım var

 9. Engin dedi ki:

  Çankaya’da oturan varsa onda yardımcı olurum

 10. Engin dedi ki:

  burdan basvurabilirsiniz

 11. Devrim Göçer dedi ki:

  Ankarakarta başvurmak istiyorum internet üzerinden oluyormu yardımcı olursanız sevinirim

 12. Barış şahin dedi ki:

  Başkent kart almak istiyorum

 13. Zeynep dedi ki:

  Baskent kart almak istiyorum yardımcı olurnusunuz

 14. Ayşe dedi ki:

  Ben ayşe eşim ücretsiz izine çıkardılar o yüzden Paket gida para yardımı istiyorum

 15. Hüseyin daşdelen dedi ki:

  Paket yardımı