AÖL Kayıt Yenileme Tarihleri Uzatıldı! İlk Kayıt Ücreti Ne Kadar?

Açık Öğretim Lisesi kayıt yenileme tarihleri uzatıldı! İlk kez kayıt yaptıracak ve kaydını yenileyecek olan adaylar son başvuru tarihine kadar Açık Öğretim Lise kayıt yenileme nasıl yapılır ve ücretleri nelerdir? öğrenebilir.

AÖL Kayıt Yenileme Tarihleri Uzatıldı! İlk Kayıt Ücreti Ne Kadar?

MEB tarafından AÖL kayıt kılavuzu yayımlandı! AÖL 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı 1. dönem ilk kayıt ve kayıt yenileme işlemleri 6 Eylül-3 Ekim 2021 tarihleri arasında alınacaktı. Fakat yapılan açıklamaya göre AÖL kayıt yenileme tarihleri 15 Ekim 2021 tarihine uzatıldı. Açık Öğretim Lise programına kayıt yaptıracak olan adaylar başvuru tarihlerinde il ve ilçelerde bulunan Halk Eğitimi Merkezlerinde gerçekleştirebilecekler. Peki AÖL kayıt ücretleri ne kadar, en kolay yolu ile başvurular nasıl yapılır? İşte AÖL başvuru kılavuzu dahilinde tüm detaylar!

AÖL Kayıt Yenileme Tarihleri Uzatıldı!

Açıköğretim Lisesi 2021 – 2022 eğitim öğretim yılı ilk kayıt ve kayıt yenileme işlemleri 15 Ekim 2021 tarihine kadar uzatıldı. Yapılan açıklamaya göre:

2021-2022 eğitim ve öğretim yılı 1. dönem sınavları için ilk kayıt ve kayıt yenileme işlemlerinin;

  • Açık Öğretim Ortaokulu ve Açık Öğretim Lisesi için 6 Eylül 2021 tarihinden 8 Ekim 2021 tarihi mesai bitimine kadar,
  • Mesleki Açık Öğretim Lisesi ve Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi için 6 Eylül 2021 tarihinden 1 Ekim 2021 tarihi mesai bitimine kadar yapılmalıdır.

Açık Öğretim Ortaokulu, Açık Öğretim Lisesi, Mesleki Açık Öğretim Lisesi ve Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi 2021-2022 eğitim ve öğretim yılı 1. dönem sınavları için ilk kayıt ve kayıt yenileme işlemlerinin 15 Ekim 2021 tarihi mesai bitimine kadar yapılması gerekmektedir.

AÖL İlk Kayıt Nasıl Yapılır? 

Açık Öğretim Lisesine ilk kayıt yaptıracak olan öğrenci:

  • Öncelikle T.C. kimlik numarası ile anlaşmalı bankalara sınav ücretini yatıracaktır.
  • Sınav ücretini yatıran aday öğrenci, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne müracaat ederek ilk kayıt için gerekli evraklarını teslim ederek ön kaydını yaptıracaklardır.
  • Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri eksik evrakı ve evrakında eksik bilgi olan öğrencilerin ilk kayıt evraklarını teslim almayacak ve eksik belgeyle işlem yapmayacak.
  • Eksik belge ve bilgiyle ilk kayıt alan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü, öğrencinin ilk kayıt evrakındaki eksik belge ve bilgileri tamamlamakla yükümlüdür.
  • Yeni kayıt süresince eksik evrakları tamamlamayan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü, eksik evrak veya eksik bilgi ile almış olduğu öğrencinin ön kaydını ilk kayıt işlemlerinin bitiminden sonra silecektir.

AÖL ilk kayıt kılavuzu için TIKLAYINIZ!

Açık Lise İlk Kayıt Ücreti Kaç TL? 

Açık Öğretim Lisesine ilk kayıt yaptıran öğrenci, sınava girmek istediği her dönem için “sınav ücretini” ödemek zorundadır. 2021 yılında, bir dönem için ilk kayıt sınav ücreti olarak 50 TL ve Halk Eğitim Merkezi Okul Aile Birliği hesabına 10 TL olarak belirlenmiştir.

50 TL Açık Öğretim Lisesi İlk Kayıt Sınav Ücreti olarak anlaşmalı bankalara yatırılacaktır. 10 TL ise halk eğitim merkezi okul aile birliği banka hesabına yatırılacak veya makbuz karşılığında teslim edilecektir.

Kayıt Ücreti Hangi Bankalara Yatırılır?

Öğrenci adayı, T.C. Kimlik Numarası ile:

  • T.C. Ziraat Bankası
  • Türkiye Halk Bankası
  • Türkiye Vakıflar Bankası

Bankaların ATM’lerine veya şubelerine giderek veya ilgili bankaların internet bankacılığı üzerinden MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü hesabına (Açık Öğretim Lisesi İlk Kayıt Ücreti), 50 TL kayıt bedelini yatırabilirler.

Tüm bankaların kredi kartlarından AÖL ilk kayıt ve kayıt yenileme ücretini online ödemek için TIKLAYINIZ!

İlk kayıt için yatırılan sınav ücreti, sistem üzerinden görülmektedir. Sistemde görünmeyen ödemeler, kaydınızın gerçekleşmesini engeller. Bunun için sınav ücretinizi doğru T.C. kimlik numarasına ve hesaba yatırdığınızı kontrol ediniz!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.