geri ödemesiz hibehayvan kredisiesnaf kefalet kredisitablet başvurusumaddi yardımfaizsiz kredigeri ödemesiz destek

Apartmanlar Güvenlik Kamerası Fiyatları ve Tavsiyeler

Apartmanlar Güvenlik Kamerası Fiyatları ve Tavsiyeler

Aparmanlarda, evlerde, bağ ve bahçelerde, hayvan ahırlarında ve tarımsal faaliyetler de kullanılan güvenlik kamera sistemleri birbirleri ile aynı olsa da, uygun fiyata 4 lü, 5 li, 8 li sistem kurmak isteyen vatandaşlar için kamera önerisi, yorumları ve tavsiyelerinde bulunacağız.

Apartmana Hangi Güvenlik Kamerasını Taktırmalıyım?

Sizlere bu makalede 20 çeşit kamera sistemi kurabilir ve bu sistemlerin binlerce farklı özelliklerinden bahsedebilirim. Ancak ben bu hususta sadece ihtiyaca yönelik işinizi görecek çözümler önermek istiyorum. O zaman birinci kuralımız fiyat/performans olacaktır. Eğer 10.000 metre karelik bir alana, en ince ayrıntısına kadar gösteren 60 kameralı bir sistem bağlamak istiyor iseniz, bu konuda profesyoneller ile görüşmenizi öneririz. Ancak amacınız apartmana veya eve kamera sistemi bağlamak ise; doğru yerdesiniz!

apartman kamera sistemi
Apartman 4 Kamera Sistemi Görüntüsü

Kamera Çeşitleri ve Kısaca Bilmeniz Gereken Özellikleri

Bu başlık altında 10 çeşit birbirinden farkı kamera sistemi sayabilsekte, apartman için 2 sistemden söz etmek en makulü olacaktır. Bu sistemler;

 • Analog kamera sitemleri
 • IP kamera sistemleri

Analog kamera sistemleri ve IP kameraların farklından birazdan bahsedeceğim. Her iki sistemde apartmanlar için idealdir. Analog sistemlerin değerleri ile IP sisteminde değerleri birbirinden farklıdır. Ancak mercekleri, görüş açıları birbirine benzer özelliktedir. En büyük farkları ise görüntüyü işleme biçimleridir. IP kameralar görüntüyü sayısal bir veriye çevirir. Ancak Analog cihazlar ise görüntüyü DVR adı verilen kayıt cihazına kayıt yaparlar.

 • Her iki sistemin içerisinde de görüntülerin kayıt yapıldığı harddisk adı verilen (HDD) kayıt birimi bulunur.
 • IP kameradan gelen görüntüler direkt bilgisayara aktarılabilir iken, analog cihazlar aracı bir DVR cihazına ihtiyaç duyarlar.
 • Her iki sistemde internet bağlantısı sayesinde mobil cihazlardan izlenme özelliğine sahiptir.
 • Her iki cihazda da MEGAPIXSEL adı verilen görüntü kalitesi seçimi yapılabilmektedir.
 • IP kameralar cat6 kablosu ile bağlanırken, analog kameralar anten girişine benzeyen ve 2 adet ilave kablosu bulunan bir kablo ile bağlanırlar.

IP Kamera mı? Analog Kamera mı? Hangisini Tercih Etmeliyiz?

Yukarıda bahsettiğim üzere burada ki en önemli konu cebinizdeki paradır. 100 TL. fiyata alınabilen analog kameralar olduğu gibi, 5.000 TL. fiyatla satılan kameralara da rastlamak mümkündür. Şunu unutmayın;

Bir kamera sistemi IP olduğu için analog sistemden daha kaliteli görüntü vermesi beklenemez. Bu sistemde yer alan parçaların özelliklerinin bütününe bağlıdır.

Bu sebeple; internetten, çevrenizde ki güvenlik sistemi işi yapan firmalardan araştırma yaparak fiyatları alabilirsiniz. Birazdan ve hangi seçimi yaparsanız yapın cebinizde ki paraya göre alabileceğiniz en iyi görüntüyü veren sistemleri tercih edin.

Apartmana Güvenlik Kamerası Taktırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Burada anlatmak istediğim kamera tavsiye ve seçim hususunu maddeler halinde belirtmek istiyorum.

 • İlk önce kamera ile görüntülemek istediğiniz alanı belirleyin. Bu alanların belirlenmesinde hırsızlığa karşı açık bırakmayacak şekilde cihazların tüm bölgeyi görebilecek yerlere monte edilmesine dikkat edin. Bu bölgelerin tespiti sonrasında kaç kameraya ihtiyacınız olduğu ortaya çıkacaktır.
 • Eğer mümkün ise ve bütçeniz el veriyor ise, kameraların ölü bölgelerden ulaşılarak sökülmemesi için mutlaka kameraların birbirini görmelerine dikkat edin. Bu sayede hırsızlık girişiminde bulunan şahıslar 1 kamerayı etkisiniz hale getirseler de, diğer kameralar görüntülerini kaydedebilecektir.
 • Caydırıcılık açısından apartman girişlerine monitör bağlanmaktadır. Bu seçim size aittir. Olsa da olur, olmasa da..
 • Kayıt cihazı bu sistemin can damarıdır. Kameraların yakaladığı bir hırsız kayıt cihazını da çalıp giderse, hiçbir şekilde görüntü alınamaz. Apartman bölgesinde ki kameraların internet üzerinden bir cihaza kaydetmesini düşünüyor iseniz, şimdilik unutun gitsin. Bu sistemler var olsa da, çok maliyetlidir.
 • 4. maddede söylediğimiz üzere kayıt cihazı için bir çelik kasa, kilitli elektrik panosu, kilitli toplantı odası veya çalınmaya elverişsiz bir bölgeyi tercih edin.
 • Aparman dışında bulunan kameraların mutlaka dış mekana uyumlu olmasına ve bu kameraların kablolarından mutlaka kablo kanalıyla çekilmiş olmasına dikkat edin. Güneş ve aşırı soğuktan etkilenerek zarar görmemeleri için gerekli tedbirleri alın.
 • Site ve apartmanlarda çoluk çocuğun kamera ve kayıt cihazlarına zarar vermemesi için tedbirler alın.
 • Eğer kayıt cihazı kilit altına alınamayan bir bölgede ise, DVR cihazının çalınmaması için delikli bir çelik bir kasa yaptırmanızı öneririz. Bu kasanın delikli olması cihazın soğumasını sağlayacaktır. Zira hırsızlar böyle bir kasayı çalma imkanları olsa da, bunun için zaman harcamayı göze alamazlar. Kasa ne kadar gizli ve sağlam ise kayıt cihazı bir o kadar güvende olacaktır.

İnternetten Apartman İçin Kamera Sistemi Almak Mantıklı mı?

Artık tüm marka ve cihazlar e-ticaret sitelerinde mevcut olduklarından internet üzerinden kamera almak mantıklıdır. Ancak bu seçimi yaparken cihazların fiyatı ile birlikte kalitelerinin seçimine dikkat edilmesi gerekir. Örneğin çinden getirilen 5 mega piksel Sony lensi olduğu söylenen 300-500 TL. fiyatla satılan 8-10 kamerayı çalıştırdığından bahsedilen sistemlerden uzak durmanızı öneririz. Çünkü cihazların lenslerinin kaç megapiksel olduğundan çok, cihazın kendisinin megapikseli önemlidir. Bununla birlikte uzman boyutunda onlarca değer vardır. Bunların hepsini uzman seviyesinde araştırma imkanınız olmayacaktır. Bu sebeple dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır;

 • Kameranın megapikseli; (LENS MP. DEĞERİ DEĞİL)
 • Kayıt cihazının kanal sayısı (KAÇ KAMERA BAĞLANABİLDİĞİ) Ip sistemler için sorun yok, bir switch ile portlar çoklanabilir.
 • Cihazın internet bağlantısına uyumlu olup olmadığı,
 • Monitör bağlamak için VGA ve HDMI çıkışlarının bulunup bulunmaması,
 • Üzerinde kaç GB. kapasitede ve hangi marka harddisk (HDD) verildiği,
 • Cihazların ne kadar garanti süresinin olduğu ve bu süre içerisinde arıza yapması durumunda birebir değişim veya tamirat onarım sürelerinin ne kadar olduğu,

İnternetten satın aldığınız kameraların en büyük dezavantajı hangi cihazın geleceğini bilmemenizdir. Bununla birlikte kurulum işini kendiniz yapmak zorundasınız. Bunun içinde matkap, kablo kanalı, yapıştırma malzemeleri vb. ürünlere de ihtiyaç duyarsınız.

İnternetten 800 TL. fiyatla aldığınız 4’lü apartman kamera sisteminde yer alan kameraların 2 ay sonra çalışmaması nedeniyle mağdur duruma düşebilme ihtimalini de unutmayın.

 • Hepsiburada sitesine girerek bu markette en çok satılan kamera sistemlerini görüntüleyebilirsiniz.
 • N11 marketin adresinde farklı kamera modelleri de mevcuttur.
 • EPTTAVM linkini de şuradan alabilirsiniz.

Apartman da Merkezi uydudan kamera izleme

Dilerseniz apartmanınızda dahili uydu sistemi mevcut ise, kameralarınızı uydu sistemine bağlayabilirsiniz. Bunun için ilave 2 cihaz daha gerekmektedir. Bu cihazlar;

 • Merkezi Uydu Sistemi (MEVCUT OLMASI GEREKİR) (Fiyatı 500 – 750 TL. civarındadır)
 • V/OUT Çıkışlı DVR Cihazı (Kamera Kayıt Cihazı) (Fiyatı 300 TL. – 700 TL. arasındadır)
 • RF Modülatör (200 TL. civarındadır)
 • Sat Priz (Fiyatı 30 TL. – 100 TL. arasındadır)

Bu cihazların bağlantısı aşağıda görselde ki gibi yapılır.

apartman merkezi uyduya kamera sistemi bağlama
Merkezi Uydu Sistemine Kamera Bağlama Şeması

Burada dikkat edilmesi gereken husus ise cihazların sisteme uyumlu olması ile birlikte kaç kamera bağlantısı yapılacağı, DVR cihazının sisteme bağlanıp bağlanmayacağıdır. Böyle bir sistem için uzmanlardan bilgi almanızı öneririz.

Apartman kamera sistemleri fiyatları 2021

Kayıt cihazına kamera sayısına ve sisteme göre fiyatlar değişiklik gösterir. 100 TL. fiyatla satılan 100 metre kablo olduğu gibi bakır kalitesine göre aynı kabloyu 200 TL.’ye de almak mümkündür. Aşağıda ki fiyatlar ortalamadır.

 • 4 kameralı apartman sistemi : 2.000 TL.
 • 6 kameralı apartman kamera sistemi fiyatı : 2.500 TL.
 • 8 kameralı sistem fiyatı 3.000 TL.
 • 16 kameralı apartman kamera sistemi 6.000 TL.’dir.

Fiyatlar genelde montaj dahildir. Cihazların en az 2 yıl garantisi bulunmaktadır. Cihazı monte edenler 2 yıl süresince kamerayı söküp götürdüğünüzde tamirat/değişim sağlarla. Ancak çin malı ve nereden alındığı bilinmeyen cihazlar için bu konuda mağduriyetler yaşanabilir.

Rahatsız Eden Komşu Apartman Gürültü Şikayeti (Kesin Çözüm) nedir? Bilgi alabilirsiniz.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.