Devlet Destekli

Araç İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar (GÜNCEL)

Araç İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar (GÜNCEL)

Bankalar kredi verirken bazen kefil ya da teminat talep edebiliyor. Kredi notu orta ya da düşük risk içeren kişilerden banka araç ya da konut ipoteği göstermesi koşulu ile kredi verebileceğini taahhüt ediyor. Bu içeriğimizde ipotekli ihtiyaç kredinin nasıl alınacağını, hangi şartları sağlayanlara kredi verileceğini ve bankaların kredi limitlerinden söz edeceğiz.

Araç Rehinli İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

Araç ipotekli ihtiyaç kredisi veren bankalar  bireysel tüketici kapsamında sunduğu ihtiyaç kredilerine başvuru yapan tüketicilerin kredi başvurularında istenen belgeler arasında kişini gelir durumunu gösteren gelir belgesi en önemli belgedir. Bankalar kendilerini teminat altına almak için kredi başvurusu yapan müşterilerinin gelir durumlarına göre kredi ödeme planı oluşturduğundan aylık gelir durumunun elverdiği ölçüde kredi limiti ve vadelerinde aylık taksit ödemeleri oluşturarak kısacası ödeme sürecini kişinin gelirine göre ayarlamaktadır.

araç-rehinli-ihtiyaç-kredisi

Araç rehinli ihtiyaç kredisi almak mümkün…

Bankalar gelir durumu talep edilen kredi için yeterli olmadığı durumlarda müşterilerden genellikle kefil istemektedir. Kefil gelir belgesi de kredi teminatı için kullanacak ve istenilen limitlerde kredi vereceklerdir. Kefil istenmediği durumlarda ise kişinin kendi adına kayıtlı taşınmaz mal varlığını tarla, arsa, ev araba gibi kıymetlerini bankaya  ipotek olarak göstermesini talep etmektedir.

Genellikle uzun vadeli ve yüksek limitlerdeki krediler için bankalar ipotek karşılığında kredi verdiğinden kişinin, arabası, evi veya arsa tarlasını kredi için teminat olarak bırakmasını istemektedir. 50 bin lira ve üzerindeki ihtiyaç kredisi başvurularında bankalar araç rehni karşılığında ihtiyaç kredisi ürünlerini kullandırmaktadır.

2017 yılı itibariyle ticari kredi işlemlerinde yapılan son düzenlemeler ile yeni döneme geçildi. Bankalar ile tacir ve esnaflar arasında yapılan ticari finansman işlemlerinde taşınmaz varlıkların rehininin yanında artık  taşınır varlıklar da rehin olarak bankalara verilebilecek. Taşınır varlıkların rehni kanunu kapsamında makine ve teçhizat, araç, ekipman, aletler, iş makinaları, elektronik haberleşme cihazları dahil her türlü elektronik menkul işletme tesisatı bankalardan kredi alırken teminat olarak gösterilebilecek. Bankalardan ihtiyaç kredisi kapsamında yüksek limitlerde kredi çekmek isteyenler taşınır varlıklarını bankaya rehin olarak göstererek istedikleri limitlerde kredi alabilecekler.

Taşınır varlıkların bankalara rehin olarak bırakılması kanunu kapsamında araç, ekipman, aletler, iş makinalarının yanında, kira gelirleri, meyve veren ağaçlar, tarımsal ürün, alacaklar, hammadde, hayvanlar, sarf malzemesi, lisans ve ruhsatlar, stoklar, fikri ve sinai mülkiyete konu haklar, işletme adı ve ticaret ünvanı, ticari plaka, ticari proje, ticari işletme ve esnaf işletmesi, vagon gibi her türlü taşınır varlıklar da bankalara rehin olarak gösterilerek ticari kredi alınabilecek.

Araç İpotekli Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Araç ipotekli kredi veren bankalar aracılığıyla aracını ipotek ederek kredi çekmek için ilk olarak banka araştırması yapmak gereklidir. Çünkü bankaların araç ipoteğini kabul edip etmediğini bulmak gerekir. Bankaların çoğu kredi teminatlarında yapılan yeni düzenlemeler ile banka mevzuatlarında değişikliğe giderek taşınır varlıkların rehni karşılığında kredi kampanyası başlatacaktır.

Araç ipotekli ihtiyaç kredisi veren bankalar

Araç ipoteğine kredi desteği

Çoğu banka genellikle taşınmaz varlıkların üzerinden teminat aldığından yeni düzenleme ile birlikte birçok bankadan üzerinize kayıtlı iş makinası, araç, ve ekipman gibi varlıkları rehin göstererek kredi çekmek mümkün olacaktır. Şu an için güncel kredi kampanyaları içinde araç ipotek olarak alan Vakıfbankasında 60 aya varan vadelerde ihtiyaç kredisi alabilirsiniz.

VAKIFBANK Otomobil Karşılığı İhtiyaç Kredisi

Vakıfbank taksitli ihtiyaç kredisi kapsamında  ipotek karşılığı taksitli ihtiyaç kredisi ve otomobil rehni karşılığı taksitli ihtiyaç kredisi, bireysel işyeri ve arsa ipoteği karşılığı ihtiyaç kredisi vermektedir. Vakıfbanktan ihtiyaç kredisi almak için sahip olduğunuz otomobili rehin göstererek nakit ihtiyacınızı, bu krediyle karşılayabilirsiniz. Vakıfbank araç rehni karşılığı ihtiyaç kredisini 48 ay vadeli vermektedir. 48 ay vadeli bu kredinin ödemesini ise ister aylık, ister 3 aylık isterseniz değişen taksitlerde geri ödeme seçenekleri ile sunmaktadır. Aylık sabit ve düzenli bir geliri bulunan ve Kredi notu yüksek olan gerçek kişilere kullandırılan bu kredinin limiti ise otomobilinizin marka, tip ve modeline göre belirlenen değerin %50’si ile sınırlıdır. Kredinin yıllık efektif faiz oranı % 40.1837′ dır.

Vakıfbank araç ipotekli ihtiyaç kredisi maliyet tablosu aşağıdaki gibi olup , bankanın detaylı faiz maliyet tablosuna buradan  bakabilir, detaylı bilgi almak içinse bankanın şubelerine başvuruda bulunabilirsiniz.

VAKIFBANK ARAÇ İPOTEKLİ İHTİYAÇ KREDİSİ HESAPLAMA

Vadesi

Kredi Tutarı Aylık Ödenecek Tutar

Geri Ödenecek Tutar

48 Ay

10.000 TL 265,23 TL 12.730,94 TL

48 Ay

20.000 TL 530,46 TL

25.461,79 TL

48 Ay

30.000 TL 795,68 TL

38.192,82 TL

48 Ay

40.000 TL 1.060,91 TL

50.923,73 TL

48 Ay 50.000 TL 1.326,14 TL

63.654,63 TL

 

Kredi başvurusu için gerekli evraklar şunlardır;

  • T.C. kimlik belgesi ya da ehliyetin aslı ve fotokopisi
  • Rehin olarak gösterilecek araca ait ruhsat fotokopisi
  • İkametgah belgesi ya da son üç aya ait krediyi çekecek şahsın adına düzenlenmiş olan fatura gerekmektedir.
araç

Bankalar ipotek karşılığında kredi veriyor.

Araç ipotekli ihtiyaç kredisi veren bankalar genellikle yüksek limitli ihtiyaç kredilerini vermek için başvuru yapanlardan teminat talep etmektedir. Daha önceden bankalardan kredi çeken ve ödeme konusunda zorluk yaşayan ve aylık gelirine göre yüksek miktarlarda kredi talep eden tüketiciler için bu yöntem uygulanmaktadır. Araç ipoteği karşılığında kredi alabilmek için mutlaka kredi değerine yakın bir değerde araç sahibi olunması gerekiyor alınan kredinin değerini ipotek gösterilen bu aracın karşılaması zorunludur.

Bankadan araç rehni karşılığında kredi talep ettiğinizde kredi miktarına yakın değerde bir araca sahip olmanız banka için olmazsa olmazlardandır. Ayrıca araç rehni karşılığında kredi alabilmek için aranan şartlardan birisi de bu aracın krediye başvuran kişinin üzerine kayıtlı olması şartıdır. Aracın ruhsatı kredi çeken kişinin üzerine kayıtlı olması gereklidir aksi takdirde başkasının adına kayıtlı aracın ipoteği yapılamaz. Araç ipotekli kredi alırken krediye mahsuben aracın ipotek gösterilebilmesi için aracın üzerinde herhangi bir rehin veya haciz bulunmaması önemlidir. Aracın üzerinde herhangi bir rehin veya haciz bulunması durumunda aracınızı ipotek gösteremezsiniz.

Araç ipotekli ihtiyaç kredisi veren bankalar ipotek karşılığında kredi verirken kendilerini teminat altına almak istemelerinde dolayı kredi başvurusunda bulunan kişinin mutlaka aylık sabit ve düzenli bir gelire sahip olması şartını da aramaktadır bu nedenle gelir beyanında bulunmanızı isteyecektir. Ticari kredi kullanmak isteyen esnaf ve tacirlerin ise vergi ve gelir durumlarını gösteren belgelerinin tam olması da bankaların aradığı şartlar arasındadır. Bankaların istediği bu şartları eksiksiz olarak yerine getiren kişilerin kredi talepleri kısa süre içerisinde onaylanmakta ve hızlı bir şekilde finansman işlemi gerçekleştirilmektedir.

Araç ipotekli ihtiyaç kredisi veren bankalar ile teminatlı ihtiyaç kredisi veren bankalar konusunun karıştırılmaması  gerekmektedir.

 

] }Yorumlar
  1. blank Soner dedi ki:

    Kredi puanim 1060 2017 honda civic yani 116.000 tl araci rehin gösterdim 30.000 tl kredi onaylanmadi.

  2. blank Alper dedi ki:

    Sicilim biraz bozuk şuan odedigim aylık 100 100 olmak üzere bir kredi borcum birde kredi kartı yapılandıram var ssk çalışan olduğum için aylık 2500 maaşım var ve adıma kayıtı 2017 model ford panelvan transitim var bu arac üzerine ipotekli ihtiyaç kredisi alabilirmiyim.