Devlet Destekli

Arıcılık Kârlı Mı? Kazanç Maliyet Hesaplaması (GÜNCEL)

Arıcılık Kârlı Mı? Kazanç Maliyet Hesaplaması (GÜNCEL)

Arıcılık ülkemizde yaygın olarak yapılan mesleklerdendir. Özellikle devletin sağladığı destekler ile son zamanlarda da bu işle uğraşanların sayısı artış göstermiştir. Arının bakımı ve ihtiyaçlarının karşılanması, arı sayısının artırılması gibi faaliyetler yapılmaktadır. Kazanç getirici bir iştir, çünkü gerçek bal fiyatları oldukça yüksektir. Kovan şeklinde satılan ballar da üreticilere yüksek meblağlar kazandırmaktadır.  Bu iş için sermaye gerektiğini belirtelim.

Resmi Gazete’de 25 Mart 2020 de yayınlanan Ziraat Bankası Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Uygulama Esasları Tebliği hakkında Arıcılık Sektörü için %80 indirim oranında kredi kullanımından yararlanmak için tıklayınız.

Arıcılık Nasıl Yapılır?

Meslek Standartları Kurumu, konuya halihazırda bir tanım getirmiştir. Bu tanıma göre arıcılar arılı kovanlar hazırlarlar. Ana arı üretimi yaparlar ve bu sayede oğul arılar meydana getirirler. Arı sayısını artırarak oluşan arı topluluğunun ihtiyaçlarını karşılarlar. Arıcılık faaliyetlerinde kullanılan araç ve gereçler hakkında bilgi sahibidirler. Ancak en önemli konu arılardan korkmamaktır. Yani biraz cesaret gerektirdiğini söylemek yanlış olmaz. Tabi ki çeşitli kaynaklardan da bu işe başlamadan evvel bilgi almak gerekir. Bu işi yapan yakınlarınız ya da tanıdıklarınız varsa onlardan detaylı bilgi isteyebilirsiniz.

arıcılık-faaliyetleri

Arıcılık konusunda bilginiz yoksa bu işe girmeyin.

Özellikle bilgi düzeyinizin arılar konusunda yüksek olması gerekiyor. Nasıl beslenirler, nasıl bal yaparlar, bakım koşulları, kovan şartları, arı ailesinde bulunan fertler gibi yapmayı düşündüğünüz iş ile ilgili tüm detayları bilmenizde fayda var. Yeni başlayanlar için işin ehilleri tarafından önerilen üç farklı yöntem vardır. 

 1. Boş bir kovan almanız ve oğul arı doldurmanız. Sahibi olmayan bir oğula da bakabilirsiniz.
 2. Arıları konu ile ilgili tecrübesi olan birinden almanız.
 3. İlk aşamada tavsiye edilen maksimum kovan miktarı 3′ tür. Zamanla işi öğrendikçe sayıyı artırabilirsiniz.

Özellikle arıların çevreye dağılması durumunda onları nasıl toparlayabileceğinizi öğrenin. Kovan çerçevesine bakıldığında polen ve balı ayırt etmeniz gerekiyor. Dişi, erkek ve ana arıların ilk bakışta tanınması gerekiyor. Bahar ayları arıcılık faaliyetleri için uygun dönemlerdir. Bu işe sıfırdan başlayacakların 5 arıdan oluşan bir çerçeve almaları gerekiyor. Yani satın alınacak olan arılar aslında kovanları ile değil çerçeve ile alınacak. Sıfır kovanların alınması her yönden daha mantıklı. Ayrıca arılarınızı hastalık tehlikesine karşı korumuş olursunuz. Bu iş fiziki güç gerektirir. Ayıracak vaktiniz yoksa bu işe girmeyin. Çünkü arıların bakımı oldukça önemlidir. Ayrıca arı sokmasına karşı vücudunuz alerjik bir reaksiyon gösteriyorsa da yine bu işten uzak durarak farklı alanlar araştırın. 1 dönüm ekeni zengin eden tarımsal ürünler hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Arıcılık Eğitimi

Yukarıda bahsettiğimiz bilgiler sektöre yeni girecek kişilerin izlemesi gereken yolları içermektedir. İlk olarak arı çeşitleri ile ilgili bilgi edinin. Çünkü arıların da kendilerine sunulmasını istedikleri bir ortam var. Her arı türü her bölgede aynı verimde üretim yapacak diye bir kaide yoktur. Bölgenizde daha önce arıcılık faaliyeti yürütenler var ise bu konu ile ilgili onlardan detaylı bilgi alabilirsiniz. Bal yapabilmeleri için arıların bitki çeşitliliği bakımından elverişli ortamlarda yaşaması gerekiyor. Polen oranı yüksek bitkilerin olduğu alanlarda arıların daha fazla bal yaptığı gözleniyor. Her ne kadar bilgi ve tecrübe sahibi olursanız olun bu kriteri göz ardı ederseniz arılarınızı ölüm ile baş başa bırakmış olursunuz. Arıların yaşam alanlarındaki nem dengesi ve yağış seviyesine de dikkat edilmelidir. 2020 hayvancılık destekleme başvuruları ne zaman başlıyor? Öğrenmek için linke tıklayın.

Diğer bilinmesi gereken detay ise arıların da suç içtiğidir. Tuhaf geliyor değil mi? Ancak arılar da tıpkı bizim gibi su içmeye ihtiyaç duyarlar. Arıcılık faaliyetinde bulunduğunuz alanın sulak olması ancak bu suyun da temiz olsa en önemli detaylardan bir tanesidir.

arıcılık-eğitimi

Arıların çeşitlerini dahi görür görmez ayırt etmeniz gerekiyor.

Arıcılık İçin Gerekli Olan Malzemeler

İlk olarak arılara bir yaşam alanı sunmanız gerekiyor. Bunun için arı sandıkları ya da kovanları almanız gerekiyor. Birçok kata sahip bu sandıkların fiyatları 300-400 TL civarında değişmektedir. Yaşam alanı tamam. Bu aşamada yaşayacak canlılara ihtiyacımız olacak yani konunun bam teli olan arı seçimine. Bir tane arı topluluğu almanız lazım. Ana arıların fiyatları 40 TL civarındadır. Arılardan korunmak için bir maske ve arıcı kıyafeti almalısınız. 50 TL’ ye maskeli bir arıcı kıyafet satın alabilirsiniz. Körük adı verilen bir uygulama var. Bu uygulama arılara duman vererek onların çevreye yayılmalarını önlemektedir. Körüklerin kovalı olanları 30 TL, üflemeli olanları ise 100 TL civarındadır.

Arılarınız bal yapmaya başladığında ise lazım olacak ve ihtiyaç duyulacak daha pek çok malzeme vardır. Bal süzme makinelerinin 2′ li olanları 500 TL civarındadır. Balın süzme işlemi sırasında bir çadırda bu işlemi yapmanız gerekiyor. Yoksa arılarınız çevreye dağılır. Çadırlar 200 TL’ den satılıyor. Arıları süpürerek kovana koymak için yumuşak el fırçalarına ihtiyaç vardır. Bu fırçalar 8 TL’ dir. El demiri en çok lazım olan aletlerden biridir ve 10 TL’ dir. İlk aşamada gerekli olan alet ve edevatları bu şekilde sıralamak mümkündür. n11.com’ da bulunan bal süzme makinelerini incelemek için tıklayınız.

Devlet Desteklemeleri

Öncelikle devletin arıcılık yapmak isteyenlere maddi olarak destek verdiğini belirtelim. Fakat bu desteklerden faydalanabilmeniz için bazı şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Bu şartlar;

 • Destekleme ödemesi başvurusu yapmak için 18 yaşını doldurmuş olmak ve 40 yaşından büyük olmamak
 • Arıcılık faaliyetinde bulunulacak olan alanın hazırlanması
 • Başvuruyu yapan kişi maaşlı bir işte çalışmayacak ve sosyal güvencesi olmayacak
 • Adres beyanı yapmayı ve bu alanın kırsal bir bölge olması
 • 40 kovandan oluşan bir arı kolonisi kurulması
 • Bayanlara ve nüfusu çok olan aileler daha avantajlı durumdadır.
 • Ayrıca yukarıda saydığımız arıcılık malzemelerinin alınması ve bunların fatura yolu ile belgelendirilmesi gerekiyor.

Yukarıda saydığımız şartlara sahip olanların bakanlık tarafından açıklanan tarihlerde başvuru yapması gerekiyor. Bu anlamda Tarım ve Orman Bakanlığı arıcılık faaliyeti ile ilgilenecek olan vatandaşlara 30 bin TL hibe sunuyor. Bu destekleme ödemelerinden yararlanmak için Çiftçi Kayıt Sistemi‘nde kaydınızın olması bir zorunluluktur. Bu ÇKS kaydı tüm destekleme ödemeleri alanları için zorunlu tutulmaktadır. Şartları yerine getirenlerin Tarım ve Orman Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlükleri aracılığı ile başvuruları kabul edilecektir.

İlk aşamada alınacak olan ürünlerin maliyeti 1500 TL’ dir. 10 çıtalı bir kovan alındığında 50 TL’ den hesaplarsak 500 TL edecektir. Yani yeni başlayacak olanlar için toplamda 2 bin TL  gibi bir maliyet çıkıyor. Fakat faaliyetleri büyüttükçe fiyat da doğrudan artış gösteriyor.

arıcılık-destekleri

Arıcılık Destekleri

Ayrıca devlet tarafından 10 TL arılı kovan, 15 TL ana arı ve 40 TL’ de damızlık arı desteği verildiğini belirtelim.

Bal Satışı

Bu işin para kazandıran tarafı bal satışıdır. Yeni başlayacak ve ilkel olarak üretim yapacakların ilk aşamada elde edecekleri bal miktarının yalnızca 5 kg olduğunu söyleyelim. Ancak alınan teorik bilgiler ve uzmanlaşma sonrasında bal miktarının 15-20 kg‘ ye de çıktığı gözlenmektedir. Bal fiyatları yöreden yöreye değişkenlik göstermektedir. Karakovan ballarının kilosu 250-300 TL iken kilogramı 50 TL’ ye olan bal da vardır. Bu tamamen üretim kalitesi ile alakalı bir durumdur. Kilogram balın üretici maliyeti maksimum 10 TL’ dir. 100 TL’ den 200 kilogram bal satsanız 2000 TL gelir elde etmiş olursunuz. Üretici maliyetini kazançtan çıkardığımızda 2000-200=1800 TL bulunur. Yani bir kovan baldan elde edeceğiniz net gelir 1800 TL civarındadır.

Belirtmek gerekiyor ki arıcılık faaliyeti kazanç sağlamaktadır. Ancak arıcılık zor bir faaliyettir. Arılar ile çocuklarınız gibi ilgilenmeniz gerekir. Çünkü arılar hassas hayvanlardır ve iyi bakılmadıkların da hemen ölürler. Kar elde edeceğim derken bu işe büyük yatırımlar ile girerek büyük kaybetmeyin. İyi bir sektör araştırması yapın. İşi öğrenene kadar kovan ve arı kolonisi sayınızı az tutun. İşlerinizi büyütmek istediğinizde de gereken finansman için devletin verdiği arıcılık desteklemelerine başvurmayı unutmayın. 2020 yılında da bu konuda çiftçilerimize destek verilmeye devam edecektir.

] }Yorumlar
 1. Mustafa dedi ki:

  100 liradan satmak zor iş. Trakyada 15 lira toptan, markette 25 lira olan bal, Balıkesirde arıcılarda 35 lira olan balı kimse 100 liraya almaz. 100 liraya kara kovan satılıyor burada. Ek olarak gezdirmeden alınabilecek bal çok değişkenlik gösterir. Yer, arıcının kabiliyeti, bakım aralıkları, arı cinsi, hava şartları vs..

 2. Ali İhsan Gülsoy dedi ki:

  Herkes rakamlara itiraz ediyor, öyleyse şöyle yapalım:
  80 TL den kovan başına 10 kg bal=800 TL
  1 kovanın bakım maliyeti 200 TL olsun.
  Kâr= 800-200= 600 Tl kovan başına
  20 ad kovan için kâr= 12.000 TL
  Kötümser hesap bu.
  Yazan kişi de diyor ki; kg maliyeti 10 TL ve bir kovandan 20 kg’a kadar bal alınıyor. Kendi hesabını yap.
  Köyde arazinin sağına soluna bir yere 5-10 tane koysan kötü mü olur.

 3. muhammet dedi ki:

  aslında orada 20 kg bal satılırsa demek istenilmiş ki böyle bir sonuç çıkmış bence.

 4. Hesaplama yanlış dedi ki:

  100 tl den 200 kg bal =20 bin tl yapar 2000 tl değil..

 5. Bal satış değeri dedi ki:

  Bilgi verici bir yazı olmuş. Teşekkürler.
  Benim anlayamadığım bal satışı bölümü olduğunu söyleyebilirim. Şöyle ki herkes 100 liraya bal satamıyor. Ürettiği balı satmakta zorlanıyor. 20 kğ üretimle her arıdan 2000 lira kazanan kaç arıcı var. Benim bildiğim bir çok arkadaşın bal ortalaması 50 – 60 kğ bunlar 6000 lira kazanamıyor.
  Daha uygun miktar yazılsa daha iyi olur diye düşünüyorum. Selam ve sevgilerle.