Devlet Destekli

Arıcılık Nasıl Yapılır? 2020 Maliyet Hesaplaması

Arıcılık Nasıl Yapılır? 2020 Maliyet Hesaplaması

Türkiye’de arıcılığa nasıl başlanır, arıcılık kazancı ne kadar balcılık ve arıcılık doğal arıcılık, sabit arıcılık ve gezici arıcılık nasıl yapılır? Püf noktaları nelerdir diye merak edenler içeriğimizden detaylı bilgiyi alabilir. Karakovan arıcılığı, sabit arıcılık yapmak isteyenler arıcılık videoları izleyerek de detaylı bilgi alabilirler. Arıcılık işletmesi nasıl açılır merak edenler tarafından araştırılan doğal arıcılık nerelerde, nasıl yapılır, arıcılık nasıl başlanır, arıcılık yapmak için gereken belgeler nelerdir, arıcılık videosu, online arıcılık Kursu eğitimi nereden alınır, Arıcılık kazanç tablosu 2020, 1 kovan arı kaç kilo bal verir, Mobil arıcılık maliyeti ne kadar, arıcılık nasıl başlanır tüm merak edilenler yazımızda.

Arıcılık Nasıl Yapılır?

Arıcılık nasıl yapılır? sorusuna cevap vermeden önce Arıcılık nedir? Sorusuna teknik anlamda yanıt vermek gereklidir. Arıcılık başlı başına tarımsal bir üretim şeklidir. Arıcılık yapan bir üreticinin amacı arıları kullanabilme ve yönetebilme eğilimidir. Arıcılık yapmak isteyenler ilk önce uğraşacakları, bütün üretiminin onların elinde olduğu Arı hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Arının fiziki yapısı, türü, özellikleri, bağışıklık sistemi, yaşam süresi, nasıl ve ne şekilde beslendiği, üreme şekli ve bunun gibi bütün özellikleri hakkında bilgi sahibi olması üreticinin yararına olacaktır. Arı ürünü olan bal, polen, arı sütü, propolis gibi ürünleri almak arıcıların amacı ve geçim kaynağıdır.

Geçtiğimiz yıllarda arı yetiştiriciliği alanında 30 bin lira hibe kredi verildi. Bu para arıcılığı büyütmek veya sıfırdan başlamak için köye dönüş desteği kapsamında verilen bir para idi. Hiç sermayesi olmayan çiftçiler için 30 bin lira arıcılık hibesi hatırı sayılır ve yeterli bir paradır. Bu yüzden sizinde sermayeniz yok ise, Devlet destekli arıcılık kredisine başvurun.

ari-yetistiriciligi-nasil-yapilir

Arıcılık Nasıl Yapılır?

Arıcılık Nerelerde Yapılır?

Ülkemiz ılıman iklim kuşağında olduğu için farklı bitki örtüleriyle arıcılık yapmak için çok uygundur. Ülkemizin her köşesinde arıcılık yapmak mümkündür. Fakat bazı bölgelerimizdeki zengin bitki çeşitleriyle diğer bölgelere oranla daha kaliteli bal ürünleri aranmaktadır. Türkiye’de bal denildiği zaman herkesin ilk aklına gelen tabi ki de ANZER balıdır. Pekala neden Anzer balı bu kadar değerli ve popüler hale gelmiştir. İsminden de anlaşılacağı gibi Anzer Rize ili İkizdere ilçesine bağlı bir yayladır. Türkiye’de Arıcılık alanında sadece bu yaylada açan ve endemik çiçek gurubunda bulunan çiçeklerin bala kattığı bir değerdir. Tabi ki bu balın Hacettepe Üniversitesinden onay alması gerekmektedir.

Arıcılığa Başlamak İçin Resmi İzin Almak Gerekir mi?

Sabit arıcılık denilen arı kovanlarının tek bir bölgede çalıştırılması işinde Halk Eğitim Merkezleri ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından açılan herhangi bir yaş ve cinsiyet ayrımının yapılmadığı arıcılık kurslarını başarıyla tamamlayıp sertifikalarını alan herkes arıcılık yapabilir. Yani bu iş için arıcılık sertifikası gerekmektedir.

Arıcılık Nasıl Yapılır? 2020 Maliyet Hesaplaması

Arıcılık Nasıl Yapılır? 2020 Maliyet Hesaplaması

Gezgin arıcılık yapmak isteyenler arılarını başka bölgelerde gezdirerek yaptığı arıcılık faaliyetlerinde ise Tarım ve Orman şubelerinden izin ve bilge işlemlerini tamamlayıp aldığı TR ile başlayan işletme tanımlama bandrol numarası kovanlarına yapıştırmak zorundadırlar.

Arıcılık Tarım Bakanlığı’nın kontrolünde yapılan bir iştir. Bu işlem Tarım Bakanlığı Hayvan Sağlığı şubesi aralıklarla ilgili ve arı kayıtları ile ilgili işlemleri yerine getiriyor. Arıcılar yeni başlayan bir kişinin öncelikli olarak arıcılık konusunda bilgi edilmesi lazım. Bu da Milli Eğitim tarafından halk eğitim müdürlükleri bünyesinde arıcılık kursları ile gerçekleştiriliyor. Tarım Bakanlığı ile de ortaklaşa olarak hazırlanıyor. Bazı dönemlerde ve aracılık kurslarına katılarak arıcılıkla ilgili genel bilgileri elde edebiliyorlar. Bu imkanları kullanmaları ön plandadır. Hem bir belgelerinin olması hem arıcılık yapabilmeleri için gerekli belgeler ihtiyaç duyabilirler. Onun için hem belge olarak bulunması hem de arıcılık konusunda işin yöntemini öğrenerek başlamaları daha iyidir. Arıcılıkla ilgili genel bilgileri Halk Eğitim müdürlükleri tarafından veren kurs hocalarımız veriyorlar. Eğitime katılanlar yapmaları gereken uygulamalarla ilgili genel bilgileri edilmiş oluyorlar. Eğer Arı koydukları yerde bir sıkıntı yoksa Tarım Bakanlığı’nda bu konaklama yerlerinin arıların kayıt altına alınması gibi işlemleri yerine getiriliyor. Sıklıkla konaklama yerleri ile sorunlarla karşılaşılabiliyor. İzinsiz konaklama yapılan yerlerde insan sağlığı için olumsuz etki oluşturabilecek konaklama yerleri olabiliyor. Bunların giderilmesi bakımından işlemlerin kayıtlı yapılması her zaman için arıcı açısından avantajlıdır.

Arıcılık işine başlamadan önce kişinin öncelikle üzerine bir işletme açılması gerekiyor. Bu da Tarım İl İlçe müdürlükleri tarafından arı kayıt sistemine kaydediliyor ve burada bir işletme numarası veriliyor. bu işletme numarası Arıcı’nın arılarının numarası ve bunun konuşlandığı yer konumla ilgili bilgi alıyorlar. Tabii orman alanlarına da konaklama da yapılabiliyor.

Burada orman işletme müdürlükleri yardımcı oluyor. Konaklama yapılan yerin orman olduğuna dair izinler alınıyor. Burada arı konaklama izni veriliyor. Tarım Bakanlığı’nda bu Arılı orman içerisinde konaklama yapmış olarak kaydediyor. Daha sonra kovanlarının plakalarını arı yetiştiricileri birliğinden alınıyor. Plakalar kovanlara takıyorlar. Bunlarda kovan sayısını ve miktarını belirtmek için gereklidir. Bu kapsamda arılar kayda girmiş oluyor. Kayıt altına giren bir işletmenin konaklama izinleri Orman Bakanlığı tarafından genelde bir sene konaklama izni veriliyor. Tabi farklı uygulamalarda var. Bölgenin Orman Bölge Müdürlüğü tarafından düzenlenen işlemleri ve bölgesel farklılıklar oluşabiliyor. Bu durum Tarım Bakanlığından tarafından yönetmeliklerle düzenlendi için farklılıklar olabiliyor. Bu sebeple arıcıların bulundukları veya konaklama yaptıkları İlçe Müdürlükleri tarafından izin almaları gerekiyor. Nakillerde hayvanın akdine tabi olduğu için izin ile gerçekleşiyor.

Kendi bahçesinde ağrılarını Konaklatanlar İçin yakınlarda herhangi bir bir sıkıntı yoksa bir problem yok. Ama bahçeniz küçük bir bahçeye ses sınırında komşunuza zararlı ettiği oluşturabilecek bir konumdaysa şikayetlere maruz kalınabilir şikayete maruz kalındığı zaman izinsiz bir konaklama yapmış olursunuz. Bu sebeple böyle yerlerde arıcılık yapılması için muhakkak bunun kontrolünü sağlayan kurum olan tarım bakanlığı ile ve taşra teşkilatları ile irtibatlı olmanız gerekiyor. Resmin bir Prosedür altyapıyı oturması her zaman için aracı tarafından daha sonra çıkabilecek sorunları giderir.

Arıcılık Ne Kadar Sermaye Gerektirir?

Arıcılık yapmak isteyen arkadaşlar bu işe başlamadan önce arı sokmalarına karşı alerjilerinin olup olmadığını test ettirmeleri gerekmektedir. Eğer alerjinin var ise bu işe hiç başlamamanızdır. Unutmayalım ki insanın en büyük sermayesi sağlığıdır.

Arıcılık yapmak isteyenler için çok büyük bir sermayeye gerek duyulmamaktadır. İlk defa başlayacaklar için 3 ile 5 kovan arasında bu işe başlamak çok mantıklı olacaktır. Tabi ilk etapta yalnızca kovan ve arı almak yeterli olmayacaktır. Arıcı kıyafeti, eldiven, körük, el maşası, çerçeve, tel ve tel çekme aparatı gibi kullanılması gereken malzemeleri de tedarik etmeniz gerekmektedir. Bu gibi masraflarla birlikte 5 kolonilik bir arı işi için 2000-3000 TL sermaye yeterli olacaktır.

Arıcılık Nasıl Yapılır? 2020 Maliyet Hesaplaması

Arıcılık Nasıl Yapılır? 2020 Maliyet Hesaplaması

Malzeme Fiyatları Ne Kadar?

Arıcılıkta kullanılan çok sayıda malzeme bulunmaktadır. Fakat bu işe yeni başlayan arkadaşlara tavsiyemiz bu malzemelerin ilk etapla hepsini almamalarıdır. Arıcılık yapanların en çok para harcadıkları malzeme kovandır. Kovanların ağaç, plastik ve strafor olmak üzere üç çeşidi bulunmaktadır. Ülkemizde genellikle uzun ömürlü ve daha sağlıklı olduğu için ağaç olanı ilgi görmektedir. Bunu bulunduğunuz bölgedeki marangozlardan veya arı malzemeleri satışı yapan av bayilerinden temin edilmektedir. Kovan konusunda dikkat etmeniz gereken arılığınızda ki kovanların hepsinin aynı ölçü ve ebatta olmasıdır. Ağaç kovanlar üst kat ilavesi ile birlikte satılmakta ve yaklaşık 100 ile 150 TL civarındadır. Arıların sokmasından kendini koruyacağınız iyi bir elbise ve eldiven almanızda gerekmektedir buda 50-60 TL civarındadır. Diğer el aletleri düşündüğünüz kadar pahalı değildir. Tüm el aletlerinin masrafı 200-300 TL civarında olacaktır. Sahibinden sitesinden en ucuz arıcılık malzemeleri satın alabilirsiniz.

Arıcılık Ne Kadar Para Kazandırır? Arıcılık Kazancı 2020

Arıcılık kazancı hakkında araştırma yapılmaya devam ediliyor. Arıcılık getirisi yüksek olan bir iştir. Fakat sabit olarak yılda şu kadar para kazanırsanız demek doğru olmaz.  Çünkü arıcılık yapan kimsenin bulunduğu bölgeye göre üretimi değişkenlik gösterebilir. Üreticinin sadece amacı bal almak olmamalıdır. Arıcılar bal ile birlikte, polen gibi diğer arı ürünlerini almak için çalışmalıdır. Polen, arı sütü, propolis ve arı zehri dediğimiz ürünlerin kazançları sizlerin yıllık kazancınızı büyük ölçüde katkı sağlayacaktır.1 kg polen fiyatı 2 kg bal fiyatına denk geldiği düşünüldüğünde, bal üretimi ile birlikte polen üretiminin de önemli olduğu açıkça görülmektedir.  Kısa bir hesap ile 50 kovan bir arı kolonisine sahip olan bir arı işletmecisi kovan başına sadece 30-40 kg bal aldığını hesaplarsak, yaklaşık olarak baldan yılda 100 bin lira gibi bir para kazanır. Bu kazanca, arı sütü, zehir, propolis ve zehri de ilave ettiğimizde, kazanç daha da yüksek olacaktır.

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi yılında da, verilmeye devam ediyor. Bankalar arasında en uygun krediyi, Ziraat Bankasından çekebilirsiniz. Resmi Gazete’de yayınlanan uygulama esasları tebliğine göre Arıcılık için uygulanacak indirim oranı en yüksek yatırım kredisi için %70 işletme kredisi olarak en yüksek %80 olarak belirlenmiştir. Arıcılık sektörü üzerine uygulanacak indirim oranlarını detaylı ele alırsak; arıcılık için yatırım kredisi kullanımı yapacak üreticiler için indirim oranı %50 olarak belirlenmiş ancak ilave indirim oranları da şartların sağlandığı takdirde uygulanacaktır. Belirlenen %50 yatırım kredisi yatırım kredisi oranına üreticinin genç çiftçi 40 yaş ve altı söz konusu olduğunda %10 indirim oranı uygulanacak olup kadın girişimci olması halinde %10 indirim oranı ile yatırım kredisi en yüksek oranı %70 olarak hesaplanmıştır. Arıcılık üzerinden kredi kullanımını gerçekleştirecek kişi içinde belirlenen işletme kredisi indirim oranı %50 olup ek indirim oranları uygulanacaktır. Kredi kullanımı gerçekleştirecek üreticinin uygun koşulları sağlaması halinde alacağı indirim oranları; organik tarım/iyi tarım uygulamaları için %10, genç çiftçi 40 yaş ve altı %10, kadın çiftçi olması halinde de %10 daha indirim oranı uygulanarak işletme kredi için en yüksek indirim oranı %80 olarak belirlenmiştir.

1 Kovan Arı Kaç Kilo Bal Verir?

Ana arı, işçi arı, erkek arı 3 çeşit arı bulunan bir kovanlardan  10-15 ve hatta 20 kilo bal alınabilir. Bunu kaç kovan ile işe başlamak istiyorsanız çarparak ne kadar bal alacaksınız kendiniz hesaplayabilirsiniz. Hatta son derece iyi bir teknik Arıcılık bilgisine sahip olan deneyimli arıcılar bir kovandan 50-60 kilo ve hatta bazı müsait geçen yıllarda da iyi bir bakım ve besleme ile 80-100-120 kilo bal alabilirler. Bu tamamen arıcıların teknik bilgisine göre ne bal alabileceğine bağlı bir durumdurç

Kaç Kişi Çalışmak Gerekir?

İnsanlar arıcılığı ilk etapta ek iş olarak gördüklerinden dolayı yalnız yapmayı düşünürler ve de haklıdırlar. Küçük bir sermaye ile başladıklarından yanlarında birileri çalıştırma gibi bir lüksleri yoktur. Bir kişi arıcılık işini öğrendikten sonra 50 kovana kadar yalnız başına uğraşabilir. Tabi bu sayılara çıkıldığında bu iş ekiş olmaktan çıkıp başlı başına bir iş olmuştur. Bundan sonra kararını vermelidir, Bu işi ek iş olarak devam mı ettireceği yoksa sadece bu işlemi yöneleceği eğer bu işe yönelecekse 50 ve üzeri kovana tek başına bakmakta zorlanacaktır ve yanına bir yardımcı bulmak zorunda kalacaktır. Türkiye’de bu işi yapan arıcılara baktığımızda genellikle eşleriyle birlikte yapmakta ve ayrıca elemana ücret ödememektedir. Eğer siz yüzlerce kovanla sektöre girmek istiyorsanız o zaman durum değişir. Personel seçiminde ise, bu işi seven, alerjisi olmayan kişileri seçmeniz faydanızadır.

Aşağıda arı yetiştiriciliği hakkında bir video mevcut olup, youtube sitesinde arıcılığa yeni başlayanlar için birçok eğitim videosu bulabilirsiniz.

Arıcılık Sigortası Yapmak Şart mı?

İnsanların emek verdiği, sermaye bağladığı ve gelir kapısı olan arılarının başına bir şey gelmesini istemez. Ama bazen doğa olayları bazen ise vahşi hayvanlar tarafından istenmedik saldırı ve kazalarla karşı karşıya gelmektedir. Bu tür olaylara karşı arıcılıkla uğraşanlar Tarsim tarafından kovanlarını doğal afetler ve vahşi hayvan saldırılarına karşı düşük bir ücrete sigortalatmaktadırlar. Ayrıca gezgin arıcılık yapanlar için bu sigorta daha kapsamlı hale getirilip taşıma esnasında meydana gelebilecek trafik kazalarını bile içine almaktadır. Arıcılıkta şart olmamakla birlikte bu işi yapacaksanız tavsiyemiz muhakkak kovan sigortası yaptırmanızdır. Ziraat bankası arıcılık arılı kovan sigortası yaptırmak için tıklayınız.

Devlet Arıcılık Teşvik Veriyor mu?

Tarım ve Orman bakanlığı arıcılık sektörünü desteklemeye 2020 yılında da devam ediyor. Bakanlığın arıcılık desteklemelerini buradan inceleyebilirsiniz. 2020 yılında arılı kovan desteği 10 liradan 15 liraya yükseltildi.

blank

Tarım ve Orman İl ve İlçe müdürlükleri tarafından kafkas arı ırkını koruma desteği kapsamında koloni başına her yıl 40 TL. Arıcılık destekleme parası yardımı yapılmaktadır.

E-devlet AKS Kayıt ve Bilgileri Sorgulama

bakanlık tarafından sağlanan arıcılık desteklerinden yararlanabilmek için arıcılık ile uğraşan üreticilerin AKS yani arıcılık kayıt sistemine kayıt bilgilerini e-devlet üzerinden sorgulayabilecekleri sayda bulunmaktadır. Destekleme ödemeleri ile ilgili AKS bilgilerinizi buradan sorgulayabilirsiniz.

Arıcılık Destekleme Ödemeleri 2020

81 ilde 51 bin 64 üreticiye 97 milyon lira arıcılık desteği 6 Mart 2020 tarihinde saat 18:00 ‘ dan sonra Ziraat Bankası çiftçi hesaplarına yatırılacaktır.

6 ve 8 olanlar 1-3-5-6-7-8-9 6 Mart Saat 18:00’dan sonra
0 – 2 – 4 olanlar 0 – 2 – 4 13 Mart Saat 18:00’dan sonra
Ödemeler Ziraat bankası hesaplarına yatırılmaktadır. Ayrıca Ziraat bankası arıcılık ile uğraşan yetiştiricilere arıcılık kredileri vermektedir.

Ziraat Bankası Düşük Faizli Arıcılık Kredisi 2020

Ziraat bankası bu yıl Resmi Gazete’ de yayınlanan karar kapsamında arıcılık sektörüne özel  üst limiti 2.500.00 TL olacak şekilde işletmeleri büyütülmesi ve geliştirmesi amacıyla işletme döneminde ve yatırım döneminde %50 faiz oranı indirimleri ile düşük faizli arıcılık kredisi veriyor. Düşük faizli arıcılık kredisine faiz indirimlerinin yapılması için Resmi gazete‘ deki uygulama usul ve esasları belirlenmiş olup Arıcılık Kayıt Sistemi’ne üye olan ve minimum 50 tane arılı kovanının bulunması şartları taşıyanlar % 70 ve % 80 indirimli olacak şekilde arıcılık kredisi kullanabilecektir.

Hangi Bankalar Arıcılık Kredisi Veriyor?

Arı kolonisini çoğaltmak isteyen, arılara (ayı, domuz vb.) vahşi hayvanlar tarafından meydana gelecek saldırıları önlemek için geliştirilen elektrikli çit sisteminin kurulumu, polen çekmeceli kovan alımı, bal süzme makinası alımı, diğer arıcılık malzemeleri alımı, gezgin arıcılık yapan arıcılara güneş enerji paneli veya jeneratör alımı gibi başlıklar altında Ziraat Bankası arıcılara kredi sağlanmaktadır. Bankayı ziyaret ederek veya internet üzerinden kredi başvurusu yapabilirsiniz.

aricilik-kredisi-veren-bankalar

Arıcılık Kredisi Veren Bankalar

Arıcılık Yapmak İsteyenlere Önemli Tavsiyeler!

Arıcılık çok zevkli ve bir o kadar da meşakkatli bir iştir. Arıcılığı severek yapınız. Amacınızın bal almaktan ziyade organik, doğal ve saf bal olmasına dikkat ediniz. Sürekli kendinizi geliştirmeye çalışınız. Arıcılıkla ilgili yeni yöntem ve metotları araştırıp uygulayabilirsiniz.

Devlet destekli Arıcılık nasıl yapılır? hibe ve teşviklerden faydalanabileceğiniz gibi, arıcılık kredisi veren bankalara da başvurabilirsiniz. TKDK tarafından da arıcılık destekleri sağlanmaktadır.

2020 yılında devlet tarafından arıcılık destekleri verilmeye devam edecektir. Başvurular Arıcılık Birlikleri aracılığı ile kabul edilmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açıklama yapıldığında sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Arıcılık Malzemeleri ve fiyatlarını buradan inceleyebilirsiniz.

] }Yorumlar
 1. blank Ecevit çetin kaya dedi ki:

  Arıcılık yaparsam bana öerilerinizi rica ederim

 2. blank deniz ugur dedi ki:

  Lütfen bana ulaşın .

 3. blank salim dedi ki:

  arıcılık yapmak istiyorum

 4. blank ARICI ZÜBEYİR KAVAK dedi ki:

  Ben ARICI ZÜBEYİR KAVAK

 5. blank cangir güneser dedi ki:

  modern ve Organik aricik yapmak girisimini düsunuyorum. calisacak ,uzman eleman bulmak en az iki-üc kisi kac kovan a bakabilrler.Mus yöresinde bir köyde yapmak istiyorum.merayi kulanmam mumkünmü…
  projemin fizibilite raporunu hazirlamada yarimci olabilecek,resmi sifatina yetkin bir kurum varsa,nasil ulasabilirim.

 6. blank ari dedi ki:

  arıcılıga yeni baslayanlar ya da baslamak isteyenler için adresinde arıcılık ile ilgili bütün detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz

 7. blank mehmet demirkalp dedi ki:

  hangi firmalardan alabilirim..

  1. blank Hasan Çevik dedi ki:

   Arıcılığa başlamak istiyorum. Nasıl yardımcı olabilirsiniz

 8. blank Mehmet dedi ki:

  Bende başlamak ama nasıl yardımcı olan var öo

 9. blank arıcılık dedi ki:

  arıcılık destek istiyorum

  1. blank deniz ugur dedi ki:

   her türlü arı desteği ve diğer destekleri adresine sorunuz