geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
8,2364
EURO
10,0327
ALTIN
484,91
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
24°C
İstanbul
24°C
Gök Gürültülü
Pazar Parçalı Bulutlu
21°C
Pazartesi Az Bulutlu
19°C
Salı Az Bulutlu
20°C
Çarşamba Az Bulutlu
23°C

Arıcılık Nasıl Yapılır? Maliyet Hesaplaması

Arıcılık Nasıl Yapılır? Maliyet Hesaplaması
A+
A-

Ülke genelinde ek iş yapmak isteyen kişiler arasında tercihlerini sıfırdan ve doğal arıcılık’ tan yana kullananlar arıcılık nasıl yapılır araştırmasını yaparken arıcılık sektörü hesaplaması, 1 kovan arı ve 100 kovan arının kazancının oranları da merak edilmektedir. Bu konular ile birlikte yazımızın içeriğinde arıcılık hangi bölgelerde daha çok yapılıyor araştırmalarımızı inceleyebilirsiniz.

Arıcılık Nasıl Yapılır?

Arıcılık yapmak isteyenler ilk olarak uğraşacakları bütün üretimin onların elinde olduğundan arı hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

 • Arının fiziki yapısı,
 • Özellikleri,
 • Türü,
 • Üretim şekli,
 • Bağışıklık sistemi,
 • Yaşam süresi,
 • Beslenme şekli,

Gibi bütün özellikleri hakkında bilgi sahibi olması üreticinin yararına olacaktır. Arı ürünü olan bal, polen, arı sütü, probolis gibi ürünleri almak arıcıların geçim kaynağıdır.

ari-yetistiriciligi-nasil-yapilir
Arıcılık Nasıl Yapılır?

Arıcılık Nerelerde Yapılır?

Ülkemizin her köşesinde arıcılık yapmak mümkündür. Fakat bazı bölgelerimizdeki zengin bitki çeşitleriyle diğer bölgelere oranla daha kaliteli bal ürünleri aranmaktadır. Türkiye’de devletdestekli.com bal denildiği zaman herkesin ilk aklına gelen tabi ki de anzer balıdır. İsminden de anlaşılacağı gibi anzer Rize ili İkizdere ilçesine bağlı bir yayladır. Arıcılığın yaygın olarak yapıldığı diğer bölgeler ise;

 • Doğu Karadeniz,
 • Doğu Anadolu,
 • Erzurum
 • Kars,
 • Muğla,
 • Ordu
 • Çanakkale,
 • Artvin,

bölgelerinde arıcılık faaliyetleri yaygın olarak yapılmaktadır.

Sıfırdan Arıcılık Ne Kadar Sermaye Gerektirir?

Arıcılık yapmak isteyen kişiler için çok büyük sermaye gerektiği duyulmamaktadır. İlk defa başlayacaklar için 3 ile 5 kovan arasında bu işe başlamaktadır. İlk etapta sadece kovan ve arı almak yeterli olmayacaktır.

 • Arıcı kıyafeti,
 • Eldiven,
 • Körük,
 • El maşası, çerçeve,
 • tel ve tel çekme aparatı,

gibi kullanılması gereken malzemeleri de tedarik etmek gerekmektedir. Bu gibi masraflar ile birlikte 5 kolonilik bir arı işi için 2.000-3.000 TL sermaye yeterli olacaktır.

Arıcılık Nasıl Yapılır? 2020 Maliyet Hesaplaması
Arıcılık Nasıl Yapılır? Maliyet Hesaplaması

Arıcılık Maliyeti ve Kazancı

Arıcılık Ne Kadar Para Kazandırır? Arıcılık Kazancı

Arıcılık kazancı hakkında araştırma yapılmaya devam ediliyor. Arıcılık getirisi yüksek olan bir iştir. Fakat sabit olarak yılda şu kadar para kazanırsanız demek doğru olmaz.

 • Arıcılık yapan kimsenin bulunduğu bölgeye göre üretimi değişkenlik gösterebilir. Üreticinin sadece amacı bal almak olmamalıdır.
 • Arıcılar bal ile birlikte, polen gibi diğer arı ürünlerini almak için çalışmalıdır.
 • Polen, arı sütü, propolis ve arı zehri dediğimiz ürünlerin kazançları sizlerin yıllık kazancınızı büyük ölçüde katkı sağlayacaktır.
 • 1 kg polen fiyatı 2 kg bal devletdestekli.com fiyatına denk geldiği düşünüldüğünde, bal üretimi ile birlikte polen üretiminin de önemli olduğu açıkça görülmektedir.
 • 50 kovan bir arı kolonisine sahip olan bir arı işletmecisi kovan başına sadece 30-40 kg bal aldığını hesaplarsak, yaklaşık olarak baldan yılda 100 bin lira gibi bir para kazanır.

Bu kazanca, arı sütü, zehir, propolis ve zehri de ilave ettiğimizde, kazanç daha da yüksek olacaktır.

100 Kovan Arı Fiyatı

Ürün AdıBirim Kovan Başına KgÜretime Dahil Edilen Kovan sayısıToplam Miktar
(kg)
Perakende Satış FiyatıElde Edilen Gelir
Bal25 kg1002.50060 150.000
Polen1 kg10010010010.000
Arı ekmeği0,5 kg100501306.500
Arı Zehiri3 kg100300 gr400 gr120.000
Propolis100 gr10010 kg1 kg’dan 20 ml’lik şişelerden 200 adet elde edilmektedir.10x60x200120.000
Oğul Arı20 adet300 TL6.000
Toplam Gelir 412.500 TL

50 Kovan Arı Fiyatı

Ürün Adı Birim Kovan Başına Elde Edilen Ürün Miktarı (kg)Üretime Dahil Edilen Kovan SayısıToplam Miktar kgPerakende Satış Fiyatı TLElde Edilen Gelir
Arı Sütü300 gr50 15 kg5.00075.000
Bal10 kg50500 kg5x60x200 şişe
Propolis100 gr505 kg (1 kg’dan 20 ml’lik şişelerden 200 adet elde edilebilmektedir.5x60x200 şişe60.000
Oğul arı10 adet300 TL3.000
Toplamda 168.000 TL kazanç getirmektedir.

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi yılında da, verilmeye devam ediyor. Bankalar arasında en uygun krediyi, Ziraat Bankasından çekebilirsiniz. Resmi Gazete’de yayınlanan uygulama esasları tebliğine göre Arıcılık için uygulanacak indirim oranı en yüksek yatırım kredisi için

 • %70 işletme kredisi olarak en yüksek %80 olarak belirlenmiştir.
 • Arıcılık için yatırım kredisi kullanımı devletdestekli.com yapacak üreticiler için indirim oranı %50 olarak belirlenmiş ancak ilave indirim oranları da şartların sağlandığı takdirde uygulanacaktır.
 • Belirlenen %50 yatırım kredisi yatırım kredisi oranına üreticinin genç çiftçiler
 • 40 yaş ve altı söz konusu olduğunda %10 indirim oranı uygulanır
 • Kadın girişimci olması halinde %10 indirim oranı ile yatırım kredisi en yüksek oranı %70 olarak hesaplanmıştır.
 • Arıcılık üzerinden kredi kullanımını gerçekleştirecek kişi içinde belirlenen işletme kredisi indirim oranı %50 olup ek indirim oranları uygulanacaktır.

Arıcılık Kredisi Kullanımında İndirim Oranları

Kredi kullanımı gerçekleştirecek üreticinin uygun koşulları sağlaması halinde alacağı indirim oranları;

 • Organik tarım ve iyi tarım uygulamaları için %10,
 • Genç çiftçi 40 yaş ve altı %10,
 • Kadın çiftçi olması halinde de %10 daha indirim oranı uygulanarak
 • İşletme kredi için en yüksek indirim oranı %80 olarak belirlenmiştir.

Hazır 150 kovan Devlet Destekli Arıcılık Projesi

1 Kovan Arı Kaç Kilo Bal Verir?

Ana arı, işçi arı, erkek arı 3 çeşit arı bulunan bir kovanlardan 10-15 ve hatta 20 kilo bal alınabilir.

 • Bunu kaç kovan ile işe başlamak istiyorsanız çarparak ne kadar bal alacaksınız kendiniz hesaplayabilirsiniz.
 • Hatta son derece iyi bir teknik Arıcılık bilgisine sahip olan deneyimli arıcılar bir kovandan 50-60 kilo
 • Hatta bazı müsait geçen yıllarda da iyi bir bakım ve besleme ile 80-100-120 kilo bal alabilirler.

Bu tamamen arıcıların teknik bilgisine göre ne bal alabileceğine bağlı bir durumdur.

Devlet Arıcılık Teşvik Veriyor mu? 2021

Tarım ve Orman bakanlığı arıcılık sektörünü desteklemeye 2021 yılında da devam ediyor. Bakanlığın arıcılık desteklemelerini tarım orman bakanlığı sayfasından inceleyebilirsiniz. 2021 yılında arılı kovan desteği 10 liradan 15 liraya yükseltildi.

Arıcılık DesteğiTL/Adet
Kovan Başına15 TL
Damızlık Ana Arı40 TL
Ana Arı Başına80 TL
Tarım ve Orman Bakanlığı

Tarım ve Orman İl ve İlçe müdürlükleri tarafından Kafkas arı ırkını koruma desteği kapsamında koloni başına her yıl 40 TL. Arıcılık destekleme parası vermektedir.

e-Devlet AKS Kayıt ve Bilgileri Sorgulama

Bakanlık tarafından sağlanan arıcılık desteklerinden yararlanabilmek için arıcılık ile uğraşan üreticilerin AKS yani arıcılık kayıt sistemine kayıt bilgilerini e-devlet üzerinden sorgulayabilecekleri sayda bulunmaktadır. Destekleme ödemeleri ile ilgili AKS bilgilerinizi buradan sorgulayabilirsiniz.

Ödemeler Ziraat bankası hesaplarına yatırılmaktadır. Ayrıca Ziraat bankası arıcılık ile uğraşan yetiştiricilere arıcılık kredileri vermektedir.

Ziraat Bankası Düşük Faizli Arıcılık Kredisi

Ziraat bankası bu yıl Resmi Gazete’ de yayınlanan karar kapsamında arıcılık sektörüne özel  üst limiti 2.500.00 TL olacak şekilde işletmeleri büyütülmesi ve geliştirmesi amacıyla işletme döneminde ve yatırım döneminde %50 faiz oranı indirimleri ile düşük faizli arıcılık kredisi veriyor. Düşük faizli arıcılık kredisine faiz indirimlerinin yapılması için Resmi gazete‘ deki uygulama usul ve esasları belirlenmiş olup Arıcılık Kayıt Sistemi’ne üye olan ve minimum 50 tane arılı kovanının bulunması şartları taşıyanlar % 70 ve % 80 indirimli olacak şekilde arıcılık kredisi kullanabilecektir.

Hangi Bankalar Arıcılık Kredisi Veriyor?

Arı kolonisini çoğaltmak isteyen, arılara (ayı, domuz vb.) vahşi hayvanlar tarafından meydana gelecek saldırıları önlemek için geliştirilen elektrikli çit sisteminin kurulumu, polen çekmeceli kovan alımı, bal süzme makinası alımı, diğer arıcılık malzemeleri alımı, gezgin arıcılık yapan arıcılara güneş enerji paneli veya jeneratör alımı gibi başlıklar altında Ziraat Bankası arıcılara kredi sağlanmaktadır. Bankayı ziyaret ederek veya internet üzerinden kredi başvurusu yapabilirsiniz.

aricilik-kredisi-veren-bankalar
Arıcılık Kredisi Veren Bankalar

Arıcılık Yapmak İsteyenlere Önemli Tavsiyeler!

Arıcılık çok zevkli ve bir o kadar da meşakkatli bir iştir. Arıcılığı severek yapınız. Amacınızın bal almaktan ziyade organik, doğal ve saf bal olmasına dikkat ediniz. Sürekli kendinizi geliştirmeye çalışınız. Arıcılıkla ilgili yeni yöntem ve metotları araştırıp uygulayabilirsiniz.

Devlet destekli Arıcılık nasıl yapılır? hibe ve teşviklerden faydalanabileceğiniz gibi, arıcılık kredisi veren bankalara da başvurabilirsiniz. TKDK tarafından da arıcılık destekleri sağlanmaktadır.

Devlet tarafından arıcılık destekleri verilmeye devam edecektir. Başvurular Arıcılık Birlikleri aracılığı ile kabul edilmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açıklama yapıldığında sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Arıcılık Malzemeleri ve fiyatlarını buradan inceleyebilirsiniz.

Faizsiz Arıcılık Kredisi Veren Bankalar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Avatar tulin dedi ki:

  53 yasinda emekli bayanim aricilik yapmak istiyorum. bilgi yardimina ihtiyacim var. tesekkurler.

 2. Avatar Ecevit çetin kaya dedi ki:

  Arıcılık yaparsam bana öerilerinizi rica ederim

 3. Avatar deniz ugur dedi ki:

  Lütfen bana ulaşın .

 4. Avatar salim dedi ki:

  arıcılık yapmak istiyorum

 5. Avatar ARICI ZÜBEYİR KAVAK dedi ki:

  Ben ARICI ZÜBEYİR KAVAK

 6. Avatar cangir güneser dedi ki:

  modern ve Organik aricik yapmak girisimini düsunuyorum. calisacak ,uzman eleman bulmak en az iki-üc kisi kac kovan a bakabilrler.Mus yöresinde bir köyde yapmak istiyorum.merayi kulanmam mumkünmü…
  projemin fizibilite raporunu hazirlamada yarimci olabilecek,resmi sifatina yetkin bir kurum varsa,nasil ulasabilirim.

 7. Avatar ari dedi ki:

  arıcılıga yeni baslayanlar ya da baslamak isteyenler için adresinde arıcılık ile ilgili bütün detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz

 8. Avatar mehmet demirkalp dedi ki:

  hangi firmalardan alabilirim..

  1. Avatar Hasan Çevik dedi ki:

   Arıcılığa başlamak istiyorum. Nasıl yardımcı olabilirsiniz

 9. Avatar Mehmet dedi ki:

  Bende başlamak ama nasıl yardımcı olan var öo

 10. Avatar arıcılık dedi ki:

  arıcılık destek istiyorum

  1. Avatar deniz ugur dedi ki:

   her türlü arı desteği ve diğer destekleri adresine sorunuz